French Open 2013
Osobny artykuł: WTA Tour 2013 .
Rafael Nadal – zdobywca tytułu singlowego
Serena Williams – zdobywczyni tytułu singlowego
French Open 2013 – drugi w sezonie tenisowy turniej wielkoszlemowy , który odbywał się w dniach 26 maja–9 czerwca, tradycyjnie na ziemnych kortach Stade Roland Garros w 16. dzielnicy francuskiego Paryża . Była to 112. edycja rozgrywek. Pula nagród wyniosła 21 017 000 euro[1] .
W grze pojedynczej mężczyzn obrońca tytułu, Rafael Nadal , pokonał 6:3, 6:2, 6:3 Davida Ferrera . W grze pojedynczej kobiet Serena Williams pokonała Mariję Szarapową 6:4, 6:4. W deblu mężczyzn bracia Bob i Mike Bryanowie pokonali Michaëla Llodrę i Nicolasa Mahuta 6:4, 4:6, 7:6(4). W grze podwójnej kobiet zwyciężyły Jekatierina Makarowa i Jelena Wiesnina , które w finale pokonały Sarę Errani i Robertę Vinci 7:5, 6:2. W grze mieszanej Lucie Hradecká oraz František Čermák pokonali w meczu o mistrzostwo Kristinę Mladenovic i Daniela Nestora 1:6, 6:4, 10–6.
Cristian Garín zwyciężył w rozgrywkach singlowych chłopców z Alexandrem Zverevem 6:4, 6:1. W rozrywkach dziewcząt Belinda Bencic pokonała Antonię Lottner 6:1, 6:3. Kyle Edmund i Frederico Ferreira Silva wygrali 6:3, 6:3 z Cristianem Garínem i Nicolásem Jarry’m w grze podwójnej chłopców. Barbora Krejčíková wraz z Kateřiną Siniakovą zwyciężyły w finale debla dziewcząt 7:5, 6:2 z Doménicą González i Beatriz Haddad Maią .
Stéphane Houdet , poprzez pokonanie Shingo Kuniedy 7:5, 5:7, 7:6(5), obronił tytuł w grze pojedynczej mężczyzn na wózkach. Sabine Ellerbrock zwyciężyła w grze pojedynczej kobiet na wózkach, pokonując w finale Jiske Griffioen 6:3, 3:6, 6:1. W deblu na wózkach mistrzami zostali Stéphane Houdet oraz ubiegłoroczny zwycięzca, Shingo Kunieda, którzy w ostatnim meczu pokonali Gordona Reida i Ronalda Vinka 4:6, 6:4, 10–6. W grze podwójnej kobiet na wózkach mistrzyniami zostały Jiske Griffioen i Aniek van Koot , dzięki wygranej nad Sabine Ellerbrock i Sharon Walraven 6:2, 6:3.
Cédric Pioline wraz z Fabrice’em Santoro wygrali w rozgrywkach legend poniżej 45 lat z Albertem Costą i Carlosem Moyą po kreczu rywali przy stanie 4:6, 6:4. Andrés Gómez i Mark Woodforde w turnieju legend powyżej 45 lat pokonali w finale 6:1, 7:6(2) Mansura Bahramiego
oraz Pata Casha . Lindsay Davenport i Martina Hingis pokonały 6:4, 6:2 Jelenę Diemientjewą i Martinę Navrátilovą w turnieju legend kobiet, dzięki czemu obroniły tytuł z poprzedniego roku.
Turnieje seniorskie
Gra pojedyncza mężczyzn
Gra pojedyncza kobiet
Gra podwójna mężczyzn
Gra podwójna kobiet
Gra mieszana
Turnieje juniorskie
Gra pojedyncza chłopców
Gra pojedyncza dziewcząt
Gra podwójna chłopców
Gra podwójna dziewcząt
Turnieje zawodników na wózkach
Gra pojedyncza mężczyzn na wózkach
Gra pojedyncza kobiet na wózkach
Gra podwójna mężczyzn na wózkach
Gra podwójna kobiet na wózkach
Turnieje legend
Turniej legend poniżej 45 lat
Turniej legend powyżej 45 lat
Turniej legend kobiet
Rezygnacje
Z udziału w zawodach zrezygnowali następujący zawodnicy:
Dzikie karty
Francuska federacja tenisowa w porozumieniu z federacjami amerykańską i australijską przyznała dzikie karty zawodnikom, którzy nie uzyskali bezpośredniego awansu do turnieju głównego.
Kwalifikanci
Zawodnikom z miejsc niezapewniających bezpośredniego udziału w turnieju przysługuje prawo startu w kwalifikacjach, zarówno w singlu kobiet, jak i mężczyzn.
Szczęśliwi przegrani
Obrońcy tytułów
Tabela prezentuje obrońców tytułu z 2012 roku oraz mistrzów z roku 2013.
Porażki rozstawionych
Poniższe tabele prezentują porażki zawodników z rozstawieniem z podziałem na dzień zawodów, datę i rundę, w której tenisista odpadł.
Gra pojedyncza mężczyzn
Dzień
Data
Etap
Zwycięzca
Pokonany
Wynik
2
27 maja
1 runda
Gaël Monfils (WC)
Tomáš Berdych (5)
7:6(8), 6:4, 6:7(3), 6:7(4), 7:5
Daniel Gimeno-Traver
Juan Mónaco (17)
4:6, 4:6, 7:6(4), 6:4, 6:4
Feliciano López
Marcel Granollers (31)
7:5, 2:6, 6:4, 4:6, 6:4
3
28 maja
Dmitrij Tursunow
Ołeksandr Dołhopołow (22)
7:6(7), 6:4, 7:6(7)
Denis Istomin
Florian Mayer (28)
4:6, 6:3, 7:5, krecz
6
31 maja
3 runda
Viktor Troicki
Marin Čilić (10)
7:6(12), 6:4, 7:5
Kevin Anderson (23)
Milos Raonic (14)
7:5, 7:6(4), 6:3
Gilles Simon (15)
Sam Querrey (18)
2:6, 6:3, 2:6, 7:6(2), 6:2
Nicolás Almagro (11)
Andreas Seppi (20)
7:6(1), 6:0, 6:4
Jo-Wilfried Tsonga (6)
Jérémy Chardy (25)
6:1, 6:2, 7:5
Roger Federer (2)
Julien Benneteau (30)
6:3, 6:4, 7:5
7
1 czerwca
Michaił Jużny (29)
Janko Tipsarević (8)
6:4, 6:4, 6:3
Tommy Haas (12)
John Isner (19)
7:5, 7:6(4), 4:6, 6:7(10), 10:8
Stanislas Wawrinka (9)
Jerzy Janowicz (21)
6:3, 6:7(2), 6:3, 6:3
Kei Nishikori (13)
Benoît Paire (24)
6:3, 6:7(3), 6:4, 6:1
Novak Đoković (1)
Grigor Dimitrow (26)
6:2, 6:2, 6:3
Rafael Nadal (3)
Fabio Fognini (27)
7:6(5), 6:4, 6:4
8
2 czerwca
4 runda
Tommy Robredo (32)
Nicolás Almagro (11)
6:7(5), 3:6, 6:4, 6:4, 6:4
Roger Federer (2)
Gilles Simon (15)
6:1, 4:6, 2:6, 6:2, 6:3
David Ferrer (4)
Kevin Anderson (23)
6:3, 6:1, 6:1
9
3 czerwca
Stanislas Wawrinka (9)
Richard Gasquet (7)
6:7(5), 4:6, 6:4, 7:5, 8:6
Rafael Nadal (3)
Kei Nishikori (13)
6:4, 6:1, 6:3
Novak Đoković (1)
Philipp Kohlschreiber (16)
4:6, 6:3, 6:4, 6:4
Tommy Haas (12)
Michaił Jużny (29)
6:1, 6:1, 6:3
10
4 czerwca
Ćwierćfinał
Jo-Wilfried Tsonga (6)
Roger Federer (2)
7:5, 6:3, 6:3
David Ferrer (4)
Tommy Robredo (32)
6:2, 6:1, 6:1
11
5 czerwca
Rafael Nadal (3)
Stanislas Wawrinka (9)
6:2, 6:3, 6:1
Novak Đoković (1)
Tommy Haas (12)
6:3, 7:6(5), 7:5
13
7 czerwca
Półfinał
Rafael Nadal (3)
Novak Đoković (1)
6:4, 3:6, 6:1, 6:7(3), 9:7
David Ferrer (4)
Jo-Wilfried Tsonga (6)
6:1, 7:6(3), 6:2
15
9 czerwca
Finał
Rafael Nadal (3)
David Ferrer (4)
6:3, 6:2, 6:3
Gra pojedyncza kobiet
Dzień
Data
Etap
Zwyciężczyni
Pokonana
Wynik
1
26 maja
1 runda
Mónica Puig
Nadieżda Pietrowa (11)
3:6, 7:5, 6:4
Urszula Radwańska
Venus Williams (30)
7:6(5), 6:7(4), 6:4
2
27 maja
Swietłana Kuzniecowa
Jekatierina Makarowa (22)
6:4, 6:2
Zuzana Kučová (Q)
Julia Görges (24)
7:6(8), 6:0
Melanie Oudin
Tamira Paszek (28)
6:4, 6:3
4
29 maja
Kaia Kanepi
Klára Zakopalová (23)
7:6(3), 6:2
Jamie Hampton
Lucie Šafářová (25)
7:6(5), 3:6, 9:7
2 runda
Bojana Jovanovski
Caroline Wozniacki (10)
7:6(2), 6:3
Petra Cetkovská
Anastasija Pawluczenkowa (19)
7:5, 2:6, 6:4
5
30 maja
Bethanie Mattek-Sands
Li Na (6)
5:7, 6:3, 6:2
Marina Erakovic
Dominika Cibulková (16)
6:2, 2:6, 6:4
Paula Ormaechea (Q)
Jarosława Szwiedowa (27)
6:4, 7:6(6)
6
31 maja
Francesca Schiavone
Kirsten Flipkens (21)
6:1, 4:6, 6:3
3 runda
Serena Williams (1)
Sorana Cîrstea (26)
6:0, 6:2
Angelique Kerber (8)
Varvara Lepchenko (29)
6:4, 6:7(3), 6:4
Sara Errani (5)
Sabine Lisicki (32)
6:0, 6:4
7
1 czerwca
Jamie Hampton
Petra Kvitová (7)
6:1, 7:6(7)
Jelena Janković (18)
Samantha Stosur (9)
3:6, 6:3, 6:4
Francesca Schiavone
Marion Bartoli (13)
6:1, 6:2
Wiktoryja Azaranka (3)
Alizé Cornet (31)
4:6, 6:3, 6:1
8
2 czerwca
4 runda
Swietłana Kuzniecowa
Angelique Kerber (8)
6:4, 4:6, 6:3
Agnieszka Radwańska (4)
Ana Ivanović (14)
6:2, 6:4
Serena Williams (1)
Roberta Vinci (15)
6:1, 6:3
Sara Errani (5)
Carla Suárez Navarro (20)
5:7, 6:4, 6:3
9
3 czerwca
Marija Szarapowa (2)
Sloane Stephens (17)
6:4, 6:3
10
4 czerwca
Ćwierćfinał
Sara Errani (5)
Agnieszka Radwańska (4)
6:4, 7:6(6)
11
5 czerwca
Wiktoryja Azaranka (3)
Marija Kirilenko (12)
6:4, 7:6(6)
Marija Szarapowa (2)
Jelena Janković (18)
6:2, 6:4
12
6 czerwca
Półfinał
Marija Szarapowa (2)
Wiktoryja Azaranka (3)
6:1, 2:6, 6:4
Serena Williams (1)
Sara Errani (5)
6:0, 6:1
14
8 czerwca
Finał
Serena Williams (1)
Marija Szarapowa (2)
6:4, 6:4
Gra podwójna mężczyzn
Dzień
Data
Etap
Zwycięzcy
Pokonani
Wynik
3
28 maja
1 runda
Tomasz Bednarek Jerzy Janowicz
Mahesh Bhupathi Rohan Bopanna (4)
7:5, 6:4
Jonatan Erlich Andy Ram
Daniele Bracciali Fabio Fognini (14)
7:6(3), 6:4
4
29 maja
Michaił Jełgin Denis Istomin
Santiago González Scott Lipsky (11)
1:6, 6:3, 6:4
Jamie Murray John Peers
Julian Knowle Filip Polášek (15)
7:6(5), 7:6(5)
5
30 maja
Feliciano López André Sá
Colin Fleming Jonathan Marray (10)
7:6(4), 6:7(3), 7:5
6
31 maja
2 runda
Jonathan Dasnières de Veigy Florent Serra (WC)
Robert Lindstedt Daniel Nestor (3)
7:6(4), 6:3
7
1 czerwca
Michaël Llodra Nicolas Mahut
Maks Mirny Horia Tecău (5)
4:6, 7:6(3), 7:5
Pablo Cuevas Horacio Zeballos
Jürgen Melzer Leander Paes (9)
5:7, 6:4, 7:6(6)
8
2 czerwca
Christopher Kas Oliver Marach
Julien Benneteau Nenad Zimonjić (13)
6:4, 5:7, 6:1
9
3 czerwca
3 runda
Pablo Cuevas Horacio Zeballos
Aisam-ul-Haq Qureshi Jean-Julien Rojer (6)
5:7, 6:3, 7:6(5)
10
4 czerwca
Alexander Peya Bruno Soares (7)
Ivan Dodig Marcelo Melo (12)
6:4, 6:4
Ćwierćfinał
Michaël Llodra Nicolas Mahut
Marcel Granollers Marc López (2)
6:3, 1:6, 6:3
11
5 czerwca
Bob Bryan Mike Bryan (1)
David Marrero Fernando Verdasco (8)
6:3, 6:4
Alexander Peya Bruno Soares (7)
Mariusz Fyrstenberg Marcin Matkowski (16)
1:6, 6:4, 3:1 krecz
12
6 czerwca
Półfinał
Bob Bryan Mike Bryan (1)
Alexander Peya Bruno Soares (7)
6:1, 6:4
Gra podwójna kobiet
Dzień
Data
Etap
Zwyciężczynie
Pokonane
Wynik
4
29 maja
1 runda
Francesca Schiavone Samantha Stosur
Liezel Huber María José Martínez Sánchez (5)
6:1, 6:3
Jelena Janković Mirjana Lučić-Baroni
Daniela Hantuchová Anabel Medina Garrigues (16)
6:4, 3:6, 6:2
5
30 maja
Irina-Camelia Begu Magdaléna Rybáriková
Raquel Kops-Jones Abigail Spears (6)
1:6, 6:2, 7:5
Ałła Kudriawcewa Anastasija Rodionowa
Serena Williams Venus Williams (12/WC)
walkower
6
31 maja
Mona Barthel Līga Dekmeijere
Ashleigh Barty Casey Dellacqua (14)
3:6, 6:4, 6:3
7
1 czerwca
2 runda
Oksana Kalasznikowa Alicja Rosolska
Hsieh Su-wei Peng Shuai (8)
4:6, 6:0, 6:4
8
2 czerwca
Cara Black Marina Erakovic
Anna-Lena Grönefeld Květa Peschke (9)
6:3, 6:4
Janette Husárová Sabine Lisicki
Chan Hao-ching Darija Jurak (15)
6:0, 5:7, 6:1
9
3 czerwca
3 runda
Andrea Hlaváčková Lucie Hradecká (2)
Zhang Shuai Zheng Jie (13)
6:3, 7:6(0)
10
4 czerwca
Anastasija Pawluczenkowa Lucie Šafářová (11)
Bethanie Mattek-Sands Sania Mirza (7)
7:6(0), 3:5 krecz
11
5 czerwca
Ćwierćfinał
Jekatierina Makarowa Jelena Wiesnina (4)
Kristina Mladenovic Galina Woskobojewa (10)
6:4, 6:1
Nadieżda Pietrowa Katarina Srebotnik (3)
Anastasija Pawluczenkowa Lucie Šafářová (11)
6:3, 6:3
13
7 czerwca
Półfinał
Jekatierina Makarowa Jelena Wiesnina (4)
Andrea Hlaváčková Lucie Hradecká (2)
6:4, 7:5
Sara Errani Roberta Vinci (1)
Nadieżda Pietrowa Katarina Srebotnik (3)
6:3, 5:7, 6:3
15
9 czerwca
Finał
Jekatierina Makarowa Jelena Wiesnina (4)
Sara Errani Roberta Vinci (1)
7:5, 6:2
Gra mieszana
Dzień
Data
Etap
Zwycięzcy
Pokonani
Wynik
6
31 maja
1 runda
Cara Black Aisam-ul-Haq Qureshi
Sania Mirza Robert Lindstedt (1)
6:2, 6:3
Daniela Hantuchová Jean-Julien Rojer
Jelena Wiesnina Maks Mirny (2)
0:6, 6:0, 10–6
7
1 czerwca
Anastasija Rodionowa Santiago González
Casey Dellacqua Mahesh Bhupathi (7)
6:4, 1:6, 11–9
8
2 czerwca
2 runda
Natalie Grandin Filip Polášek (Alt)
Anna-Lena Grönefeld Horia Tecău (6)
1:6, 6:0, 10–7
9
3 czerwca
Ćwierćfinał
Kristina Mladenovic Daniel Nestor (5)
Katarina Srebotnik Nenad Zimonjić (3)
7:5, 6:4
11
5 czerwca
Liezel Huber Marcelo Melo (8)
Lisa Raymond Bruno Soares (4)
6:4, 6:4
Półfinał
Lucie Hradecká František Čermák
Liezel Huber Marcelo Melo (8)
3:6, 6:2, 10–3
12
6 czerwca
Finał
Lucie Hradecká František Čermák
Kristina Mladenovic Daniel Nestor (5)
1:6, 6:4, 10–6
Przypisy
Linki zewnętrzne
Total Prize Money . [w:] Event Info / Prize Money [on-line]. rolandgarros.com. [dostęp 2013-05-16]. [zarchiwizowane z tego adresu (2013-06-11)]. (ang. ) .
Turnieje seniorskie
Turnieje juniorskie
Turnieje na wózkach
Turnieje legend
Kwalifikacje
Wielki Szlem
Turnieje Mistrzyń
WTA Premier Series WTA Premier Mandatory
WTA Premier 5
WTA Premier
WTA International Series