1948. május 31-én indult el a 34-es buszjárat Óbuda, Miklós utcától. Általában a Római partig (Emőd utcáig) közlekedett, de nyári időszakban a Pünkösdfürdőig is elmentek a buszok, majd 1948. június 26-án külső végállomását teljes évre kiterjesztve kihelyezték a Pünkösdfürdőhöz, illetve a nyári szezon idején 34A jelzéssel betétjáratot is indítottak Óbuda, Miklós utca és Nimród utca között. Szeptember 29-étől csak csúcsidőben és hétvégén közlekedtették, majd 1949 nyarán újra egész nap járt. 1950. július 23-ától nyári vasárnapokon meghosszabbított útvonalon, a Vígszínházig járt, majd a következő években a külső végállomását is áthelyezték a Fővárosi Tanács Üdülőjéhez. (A Királyok útja 293. szám előtti felhagyott buszforduló ma is felismerhető.) 1958. július 13-ától Óbuda, Miklós utca és Nimród utca között újra járt a 34A jelzésű betétjárat, majd október 4-én megszüntették, de 1959-ben és 1960-ban is közlekedett strandszezonban. 1961. április 29-étől szombati napokon 34B jelzésű strandjáratot indítottak Óbuda, Miklós utca és a Béke strand között. Egy nappal később a 134-es jelzésű gyorsjáratot is elindították, mely a Kálvin tér és a Béke strand között járt munkaszüneti napokon, részben a megszűnő 6A busz helyett. A 34B és a 134-es buszok csak a nyári menetrend szerint közlekedtek, minden évben – az időjárástól függően – május-június és szeptember-október között. 1961. július 3-án az új járatszámozási rendszer miatt a 34B busz a 34Y jelzést kapta. A 34-es kocsijai ekkor a Pünkösdfürdőig jártak munkanapokon, illetve a Fővárosi Tanács Üdülő megállóig hétvégéken. 1966-ban a 134-es gyorsjáratot jelzését P-re változtatták. 1972. december 23-án megszűnt a Miklós utcai végállomás, a 34-es és 34Y járatokat az Árpád híd megállóhoz helyezték át (ma: Szentlélek tér). 1976. július 5-én újraindult a 34A betétjárat a Rómaifürdő és a Fővárosi Tanács Üdülő között, amely október 31-én megszűnt. 1977. január 1-jétől, az új járatszámozási rendszer miatt a 34Y jelzésű járat a 134-es jelzést kapta. 1977. május 1-jétől augusztus 31-éig a 34A járat újra a Rómaifürdő és a Fővárosi Tanács Üdülő között járt. 1979. december 1-jén a 34-es buszokat az Emőd utcáig rövidítették, az Árpád híd felé a 42-es és a teljes üzemidőben közlekedő 134-es buszok pótolták. 1992. április 30-án a 134-es buszt megszüntették, másnap a 34-es busz meghosszabbított útvonalon, a Szentlélek tér és az 1979-ben átadott Újmegyeri téri végállomás között járt.[1][2][3]
2008. szeptember 6-án a 34-es autóbusz útvonala meghosszabbodott a Szentlélek tértől az Árpád híd, metróállomáshoz (ma Göncz Árpád városközpont), illetve Békásmegyeren az Újmegyeri teret a megszűnő 145-ös busz útvonalán érte el. A 42-es és a 146-os járatok is összevonásra kerültek, az új viszonylat jelzése 134-es lett. (A 146-os jelzést a 46-os betétjárata kapta meg.)
2012. június 2-ától 2013. augusztus 12-éig 234-es jelzéssel autóbuszjárat indult a nyári időszakban hétvégénként Békásmegyer, Újmegyeri tér és a Nyugati pályaudvar között. A 234-est felváltotta később a 226-os busz.
2013. január 26-ától a 34-es buszok helyett a 106-os buszok térnek be a Sujtás utcába.[4]
2017. június 1-jétől egészen a metrópótlásig a 34/106-os vonalakon is jártak a BKV új csuklós Mercedes-Benz Conectói.
Az M3-as metró felújítása miatt 2017. november 4-étől 2019. március 29-éig meghosszabbított útvonalon, a Lehel térig közlekedett.[5][6] A vonalra visszakerültek a VT-Arriva Citarói, ám a Volvók nem.
2022. augusztus 18. és szeptember 16. között (a HÉV felújítása alatt) a Göncz Árpád városközpont felé közlekedő 34-es és 134-es buszok megálltak a pótlóbuszok Rómaifürdő megállójában is.[8]
2023. március 20. és május 22. között a metrófelújítás utolsó fáziásában ismét a Lehel tér metróállomásig meghosszabbítva közlekedett.[9][10]
Göncz Árpád városközpont M vá. – Róbert Károly körút – Árpád híd – Szentendrei út – Emőd utca – Nánási út – Királyok útja – Pünkösdfürdő utca – Madzsar József utca – Hadrianus utca – Hatvany Lajos utca – Békásmegyer, Újmegyeri tér vá.
Göncz Árpád városközpont metróállomás felé
Békásmegyer, Újmegyeri tér vá. – Hatvany Lajos utca – Hadrianus utca – Madzsar József utca – Pünkösdfürdő utca – Királyok útja – Nánási út – Emőd utca – Csalma utca – Attila utca – Czetz János köz – Szentendrei út – Flórián téri felüljáró – Árpád híd – Róbert Károly körút – Göncz Árpád városközpont M vá.
Megállóhelyei
34 (Göncz Árpád városközpont M ◄► Békásmegyer, Újmegyeri tér)
Árpád híd autóbusz-állomás Nyugdíjfolyósító Igazgatóság, Országos, Budapesti és Pest Megyei Rendőr-főkapitányság (Rendőrpalota), Országos Egészségbiztosítási Pénztár, József Attila Színház