Lekkoatletyka na Letnich Igrzyskach Olimpijskich 2016
Zawody w lekkoatletyce na Letnich Igrzyskach Olimpijskich 2016 w Rio de Janeiro rozegrane zostały pomiędzy 12 a 21 sierpnia na stadionie Estádio Olímpico João Havelange – Engenhão.
Kwalifikacje
Program
Zmagania maratończyków i chodziarzy rozgrywano w sesji porannej odpowiednio na Flamengo Park i Sambódromo, jednak po raz pierwszy od edycji z 1988 roku, finały dziesięciu innych konkurencji zostały przeprowadzone także w części przedpołudniowej[1].
Q |
Kwalifikacje
|
H |
Eliminacje
|
½ |
Półfinały
|
F |
Finał
|
R = sesja poranna, P = sesja popołudniowa
|
Rezultaty
WR – rekord świata | OR – rekord olimpijski | NR – rekord kraju | AR – rekord kontynentu | AUR – rekord kontynentu do lat 23 (młodzieżowców)
|
NUR – rekord kraju do lat 23 (młodzieżowców) | WL – najlepszy wynik na listach światowych w sezonie 2016 | PB – rekord życiowy | SB – najlepszy wynik w sezonie
|
Mężczyźni
Konkurencja:
|
1. miejsce
|
Rezultat
|
2. miejsce
|
Rezultat
|
3. miejsce
|
Rezultat
|
Bieg na 100 m (szczegóły)
|
Usain Bolt |
9,81
|
Justin Gatlin |
9,89
|
Andre De Grasse |
9,91
|
Bieg na 200 m (szczegóły)
|
Usain Bolt |
19,78
|
Andre De Grasse |
20,02
|
Christophe Lemaitre |
20,12
|
Bieg na 400 m (szczegóły)
|
Wayde van Niekerk |
43,03
|
Kirani James |
43,76
|
LaShawn Merritt |
43,85
|
Bieg na 800 m (szczegóły)
|
David Rudisha |
1:42,15
|
Taoufik Makhloufi |
1:42,61
|
Clayton Murphy |
1:42,93
|
Bieg na 1500 m (szczegóły)
|
Matthew Centrowitz |
3:50,00
|
Taoufik Makhloufi |
3:50,11
|
Nick Willis |
3:50,24
|
Bieg na 5000 m (szczegóły)
|
Mohamed Farah |
13:03,30
|
Paul Chelimo |
13:03,90
|
Hagos Gebrhiwet |
13:04,35
|
Bieg na 10 000 m (szczegóły)
|
Mohamed Farah |
27:05,17
|
Paul Kipngetich Tanui |
27:05,64
|
Tamirat Tola |
27:06,26
|
Maraton (szczegóły)
|
Eliud Kipchoge |
2:08:44
|
Feyisa Lilesa |
2:09:54
|
Galen Rupp |
2:10:05
|
Bieg na 3000 m z przeszkodami (szczegóły)
|
Conseslus Kipruto |
8:03,28
|
Evan Jager |
8:04,28
|
Mahiedine Mekhissi-Benabbad |
8:11,52
|
Bieg na 110 m przez płotki (szczegóły)
|
Omar McLeod |
13,05
|
Orlando Ortega |
13,17
|
Dimitri Bascou |
13,24
|
Bieg na 400 m przez płotki (szczegóły)
|
Kerron Clement |
47,73
|
Boniface Tumuti |
47,78
|
Yasmani Copello |
47,92
|
Sztafeta 4 × 100 m (szczegóły)
|
Jamajka Asafa Powell Yohan Blake Nickel Ashmeade Usain Bolt Jevaughn Minzie (el.) Kemar Bailey-Cole (el.) |
37,27
|
Japonia Ryōta Yamagata Shōta Iizuka Yoshihide Kiryū Asuka Cambridge |
37,60
|
Kanada Akeem Haynes Aaron Brown Brendon Rodney Andre De Grasse Mobolade Ajomale (el.) |
37,64
|
Sztafeta 4 × 400 m (szczegóły)
|
Stany Zjednoczone Arman Hall Tony McQuay Gil Roberts LaShawn Merritt Kyle Clemons (el.) David Verburg (el.) |
2:57,30
|
Jamajka Peter Matthews Nathon Allen Fitzroy Dunkley Javon Francis Rusheen McDonald (el.) |
2:58,16
|
Bahamy Alonzo Russell Michael Mathieu Steven Gardiner Chris Brown Stephen Newbold (el.) |
2:58,49
|
Chód na 20 km (szczegóły)
|
Wang Zhen |
1:19:14
|
Cai Zelin |
1:19:26
|
Dane Bird-Smith |
1:19:37
|
Chód na 50 km (szczegóły)
|
Matej Tóth |
3:40:58
|
Jared Tallent |
3:41:16
|
Hirooki Arai |
3:41:24
|
Skok wzwyż (szczegóły)
|
Derek Drouin |
2,38
|
Mutazz Isa Barszim |
2,36
|
Bohdan Bondarenko |
2,33
|
Skok o tyczce (szczegóły)
|
Thiago Braz |
6,03 m
|
Renaud Lavillenie |
5,98
|
Sam Kendricks |
5,85
|
Skok w dal (szczegóły)
|
Jeff Henderson |
8,38
|
Luvo Manyonga |
8,37
|
Greg Rutherford |
8,29
|
Trójskok (szczegóły)
|
Christian Taylor |
17,86
|
Will Claye |
17,76
|
Dong Bin |
17,58
|
Pchnięcie kulą (szczegóły)
|
Ryan Crouser |
22,52
|
Joe Kovacs |
21,76
|
Tomas Walsh |
21,36
|
Rzut dyskiem (szczegóły)
|
Christoph Harting |
68,37
|
Piotr Małachowski |
67,55
|
Daniel Jasinski |
67,05
|
Rzut młotem (szczegóły)
|
Dilszod Nazarow |
78,68
|
Iwan Cichan |
77,79
|
Wojciech Nowicki |
77,73
|
Rzut oszczepem (szczegóły)
|
Thomas Röhler |
90,30
|
Julius Yego |
88,24
|
Keshorn Walcott |
85,38
|
Dziesięciobój (szczegóły)
|
Ashton Eaton |
8893 pkt.
|
Kévin Mayer |
8834 pkt.
|
Damian Warner |
8666 pkt.
|
Kobiety
Konkurencja:
|
1. miejsce
|
Rezultat
|
2. miejsce
|
Rezultat
|
3. miejsce
|
Rezultat
|
Bieg na 100 m (szczegóły)
|
Elaine Thompson |
10,71
|
Tori Bowie |
10,83
|
Shelly-Ann Fraser-Pryce |
10,86
|
Bieg na 200 m (szczegóły)
|
Elaine Thompson |
21,78
|
Dafne Schippers |
21,88
|
Tori Bowie |
22,15
|
Bieg na 400 m (szczegóły)
|
Shaunae Miller |
49,44
|
Allyson Felix |
49,51
|
Shericka Jackson |
49,85
|
Bieg na 800 m (szczegóły)
|
Caster Semenya |
1:55,28
|
Francine Niyonsaba |
1:56,49
|
Margaret Wambui |
1:56,89
|
Bieg na 1500 m (szczegóły)
|
Faith Kipyegon |
4:08,92
|
Genzebe Dibaba |
4:10,27
|
Jennifer Simpson |
4:10,53
|
Bieg na 5000 m (szczegóły)
|
Vivian Cheruiyot |
14:26,17
|
Hellen Obiri |
14:29,77
|
Almaz Ayana |
14:33,59
|
Bieg na 10 000 m (szczegóły)
|
Almaz Ayana |
29:17,45
|
Vivian Cheruiyot |
29:32,53
|
Tirunesh Dibaba |
29:42,56
|
Maraton (szczegóły)
|
Jemima Sumgong |
2:24:04
|
Eunice Kirwa |
2:24:13
|
Mare Dibaba |
2:24:30
|
Bieg na 3000 m z przeszkodami (szczegóły)
|
Ruth Jebet |
8:59,75
|
Hyvin Jepkemoi |
9:07,12
|
Emma Coburn |
9:07,63
|
Bieg na 100 m przez płotki (szczegóły)
|
Brianna Rollins |
12,48
|
Nia Ali |
12,59
|
Kristi Castlin |
12,61
|
Bieg na 400 m przez płotki (szczegóły)
|
Dalilah Muhammad |
53,13
|
Sara Petersen |
53,55
|
Ashley Spencer |
53,72
|
Sztafeta 4 × 100 m (szczegóły)
|
Stany Zjednoczone Tianna Bartoletta Allyson Felix English Gardner Tori Bowie Morolake Akinosun (el.) |
41,01
|
Jamajka Christania Williams Elaine Thompson Veronica Campbell-Brown Shelly-Ann Fraser-Pryce Simone Facey (el.) Sashalee Forbes (el.) |
41,36
|
Wielka Brytania Asha Philip Desiree Henry Dina Asher-Smith Daryll Neita |
41,77
|
Sztafeta 4 × 400 m (szczegóły)
|
Stany Zjednoczone Allyson Felix Phyllis Francis Natasha Hastings Courtney Okolo Taylor Ellis-Watson (el.) Francena McCorory (el.) |
3:19,06
|
Jamajka Stephenie Ann McPherson Anneisha McLaughlin-Whilby Shericka Jackson Novlene Williams-Mills Christine Day (el.) Chris-Ann Gordon (el.) |
3:20,34
|
Wielka Brytania Eilidh Doyle Anyika Onuora Emily Diamond Christine Ohuruogu Kelly Massey (el.) |
3:25,88
|
Chód na 20 km (szczegóły)
|
Liu Hong |
1:28:35
|
María Guadalupe González |
1:28:37
|
Lü Xiuzhi |
1:28:42
|
Skok wzwyż (szczegóły)
|
Ruth Beitia |
1,97
|
Mireła Demirewa |
1,97
|
Blanka Vlašić |
1,97
|
Skok o tyczce (szczegóły)
|
Katerina Stefanidi |
4,85
|
Sandi Morris |
4,85
|
Eliza McCartney |
4,80
|
Skok w dal (szczegóły)
|
Tianna Bartoletta |
7,17
|
Brittney Reese |
7,15
|
Ivana Španović |
7,08
|
Trójskok (szczegóły)
|
Caterine Ibargüen |
15,17
|
Yulimar Rojas |
14,98
|
Olga Rypakowa |
14,74
|
Pchnięcie kulą (szczegóły)
|
Michelle Carter |
20,63
|
Valerie Adams |
20,42
|
Anita Márton |
19,87
|
Rzut dyskiem (szczegóły)
|
Sandra Perković |
69,21
|
Mélina Robert-Michon |
66,73
|
Denia Caballero |
65,34
|
Rzut młotem (szczegóły)
|
Anita Włodarczyk |
82,29
|
Zhang Wenxiu |
76,57
|
Sophie Hitchon |
74,54
|
Rzut oszczepem (szczegóły)
|
Sara Kolak |
66,18
|
Sunette Viljoen |
64,92
|
Barbora Špotáková |
64,80
|
Siedmiobój (szczegóły)
|
Nafissatou Thiam |
6810 pkt.
|
Jessica Ennis-Hill |
6775 pkt.
|
Brianne Theisen-Eaton |
6653 pkt.
|
Klasyfikacje medalowe
Opracowano na podstawie materiału źródłowego[3].
Ogólna
Mężczyźni
Kobiety
Multimedaliści
Klasyfikacja punktowa
Opracowano na podstawie materiału źródłowego[4].
Rekordy
Podczas zawodów ustanowiono 106 krajowych rekordów w kategorii seniorów:
Opracowano na podstawie materiału źródłowego[5].
Mężczyźni
Zawodnik
|
Reprezentacja
|
Konkurencja
|
Rezultat
|
Meïté, Ben-YoussefBen-Youssef Meïté |
Wybrzeże Kości Słoniowej |
bieg na 100 metrów |
9,97[a]
|
9,96[b]
|
Hortelano, BrunoBruno Hortelano |
Hiszpania |
bieg na 200 metrów |
20,12[a]
|
Yaqoob, Salem EidSalem Eid Yaqoob |
Bahrajn |
bieg na 200 metrów |
20,19[a]
|
Matsenjwa, SibusisoSibusiso Matsenjwa |
Liberia |
bieg na 200 metrów |
20,63[a]
|
Brenes, NeryNery Brenes |
Kostaryka |
bieg na 200 metrów |
20,20[a]
|
De Grasse, AndreAndre De Grasse |
Kanada |
bieg na 200 metrów |
19,80[a]
|
Janežič, LukaLuka Janežič |
Słowenia |
bieg na 400 metrów |
45,07[a]
|
Abbas, Ali ChamisAli Chamis Abbas |
Bahrajn |
bieg na 400 metrów |
44,49[a]
|
44,36[b]
|
Cedenio, MachelMachel Cedenio |
Trynidad i Tobago |
bieg na 400 metrów |
44,01
|
Enzema, BenjamínBenjamín Enzema |
Gwinea Równikowa |
bieg na 800 metrów |
1:52,14[a]
|
Makhloufi, TaoufikTaoufik Makhloufi |
Algieria |
bieg na 800 metrów |
1:42,61
|
Kenyi, SantinoSantino Kenyi |
Sudan Południowy |
bieg na 1500 metrów |
3:45,27[a]
|
Torrence, DavidDavid Torrence |
Peru |
bieg na 5000 metrów |
13:23,20
|
Robertson, ZaneZane Robertson |
Nowa Zelandia |
bieg na 10 000 metrów |
27:33,67
|
Trajković, MilanMilan Trajković |
Cypr |
bieg na 110 metrów przez płotki |
13,31[a]
|
Warholm, KarstenKarsten Warholm |
Norwegia |
bieg na 400 metrów przez płotki |
48,49[a]
|
Azemia, Ned JusteenNed Justeen Azemia |
Seszele |
bieg na 400 metrów przez płotki |
50,74
|
Mörö, OskariOskari Mörö |
Finlandia |
bieg na 400 metrów przez płotki |
49,04[a]
|
Fernández, SergioSergio Fernández |
Hiszpania |
bieg na 400 metrów przez płotki |
48,87
|
Barr, ThomasThomas Barr |
Irlandia |
bieg na 400 metrów przez płotki |
48,39[a]
|
47,97[b]
|
Mägi, RasmusRasmus Mägi |
Estonia |
bieg na 400 metrów przez płotki |
48,40[a]
|
Tumuti, BonifaceBoniface Tumuti |
Kenia |
bieg na 400 metrów przez płotki |
47,48
|
Copello, YasmaniYasmani Copello |
Turcja |
bieg na 400 metrów przez płotki |
47,92[a]
|
Xingqiang, TangTang Xingqiang Zhenye, XieXie Zhenye Bingtian, SuSu Bingtian Peimeng, ZhangZhang Peimeng |
Chiny |
sztafeta 4 × 100 metrów |
37,82
|
Safer, İzzetİzzet Safer Harvey, Jak AliJak Ali Harvey Barnes, Emre ZaferEmre Zafer Barnes Guliyev, RamilRamil Guliyev |
Turcja |
sztafeta 4 × 100 metrów |
38,30
|
Yamagata, RyōtaRyōta Yamagata Iizuka, ShōtaShōta Iizuka Kiryū, YoshihideYoshihide Kiryū Cambridge, AsukaAsuka Cambridge |
Japonia |
sztafeta 4 × 100 metrów |
37,68
|
37,60[c]
|
Haynes, AkeemAkeem Haynes Brown, AaronAaron Brown Rodney, BrendonBrendon Rodney De Grasse, AndreAndre De Grasse |
Kanada |
sztafeta 4 × 100 metrów |
37,64
|
Makwala, IsaacIsaac Makwala Sibanba, KaraboKarabo Sibanba Nkobolo, OnkabetseOnkabetse Nkobolo Maotoanong, LeanameLeaname Maotoanong |
Botswana |
sztafeta 4 × 400 metrów |
2:59,35
|
2:59,06[d]
|
Watrin, JulienJulien Watrin Borlée, JonathanJonathan Borlée Borlée, DylanDylan Borlée Borlée, KévinKévin Borlée |
Belgia |
sztafeta 4 × 400 metrów |
2:59,25
|
2:58,52[d]
|
Bonfim, CaioCaio Bonfim |
Brazylia |
chód na 20 kilometrów |
1:19:42
|
chód na 50 kilometrów |
3:47:02
|
Bosworth, TomTom Bosworth |
Wielka Brytania |
chód na 20 kilometrów |
1:20:13[a]
|
Quispe, RonaldRonald Quispe |
Boliwia |
chód na 50 kilometrów |
4:02:00
|
Dunfee, EvanEvan Dunfee |
Kanada |
chód na 50 kilometrów |
3:41:38[a]
|
Murillo, JohnJohn Murillo |
Kolumbia |
trójskok |
17,09[a]
|
Romani, DarlanDarlan Romani |
Brazylia |
pchnięcie kulą |
20,94[a]
|
21,02[d]
|
Elemba, FrankFrank Elemba |
Kongo |
pchnięcie kulą |
21,20[a]
|
Bouraada, LarbiLarbi Bouraada |
Algieria |
dziesięciobój |
8521 pkt.[e]
|
Mayer, KévinKévin Mayer |
Francja |
dziesięciobój |
8894 pkt.
|
Kobiety
Zawodniczka
|
Reprezentacja
|
Konkurencja
|
Rezultat
|
Yousufi, KamiaKamia Yousufi |
Afganistan |
bieg na 100 metrów |
14,02
|
Lopes, LidianeLidiane Lopes |
Republika Zielonego Przylądka |
bieg na 100 metrów |
12,38[a]
|
Abuljadayel, KarimanKariman Abuljadayel |
Arabia Saudyjska |
bieg na 100 metrów |
14,61
|
Ismail, AfaAfa Ismail |
Malediwy |
bieg na 200 metrów |
24,96[a]
|
Ahye, Michelle-LeeMichelle-Lee Ahye |
Trynidad i Tobago |
bieg na 200 metrów |
22,25[a]
|
Ta Lou, Marie JoséeMarie Josée Ta Lou |
Wybrzeże Kości Słoniowej |
bieg na 200 metrów |
22,21
|
Adekoya, KemiKemi Adekoya |
Bahrajn |
bieg na 400 metrów |
50,72[a]
|
Kryeziu, VijonaVijona Kryeziu |
Kosowo |
bieg na 400 metrów |
54,30[a]
|
Mamoudou, MariamaMariama Mamoudou |
Niger |
bieg na 400 metrów |
54,32[a]
|
Yarigo, NoélieNoélie Yarigo |
Benin |
bieg na 800 metrów |
1:59,12
[a]
|
Hinriksdóttir, AnítaAníta Hinriksdóttir |
Islandia |
bieg na 800 metrów |
2:00,14
[a]
|
Mandaba, ElisabethElisabeth Mandaba |
Republika Środkowoafrykańska |
bieg na 800 metrów |
2:11,70[a]
|
Bishop, MelissaMelissa Bishop |
Kanada |
bieg na 800 metrów |
1:57,02[a]
|
Semenya, CasterCaster Semenya |
Południowa Afryka |
bieg na 800 metrów |
1:55,28[a]
|
Bhattarai, SaraswatiSaraswati Bhattarai |
Nepal |
bieg na 1500 metrów |
4:33,94
|
Mohamed Dembil, KadraKadra Mohamed Dembil |
Dżibuti |
bieg na 1500 metrów |
4:42,67
|
Firisua, SharonSharon Firisua |
Wyspy Salomona |
bieg na 5000 metrów |
18:01,62[a]
|
Cheruiyot, VivianVivian Cheruiyot |
Kenia |
bieg na 10 000 metrów |
29:32,53
|
Huddle, MollyMolly Huddle |
Stany Zjednoczone |
bieg na 10 000 metrów |
30:13,17[f]
|
Nukuri, DianeDiane Nukuri |
Burundi |
bieg na 10 000 metrów |
31:28,69[a]
|
Pappas, AlexiAlexi Pappas |
Grecja |
bieg na 10 000 metrów |
31:36,16[a]
|
Lahti, SarahSarah Lahti |
Grecja |
bieg na 10 000 metrów |
31:28,43[a]
|
Masłowa, DarjaDarja Masłowa |
Kirgistan |
bieg na 10 000 metrów |
31:36,90
|
Hamidova, SitoraSitora Hamidova |
Uzbekistan |
bieg na 10 000 metrów |
31:57,77
|
Kit-Ching, YiuYiu Kit-Ching |
Hongkong |
maraton |
2:36:11
|
Master, TerezaTereza Master |
Malawi |
maraton |
2:48:34[a]
|
Babar, LalitaLalita Babar |
Indie |
bieg na 3000 metrów z przeszkodami |
9:19,76
|
Schlumpf, FabienneFabienne Schlumpf |
Szwajcaria |
bieg na 3000 metrów z przeszkodami |
9:30,54[a]
|
Lalonde, GenevièveGeneviève Lalonde |
Kanada |
bieg na 3000 metrów z przeszkodami |
9:30,24[a]
|
Møller, Anna EmilieAnna Emilie Møller |
Dania |
bieg na 3000 metrów z przeszkodami |
9:32,68[a]
|
Jebet, RuthRuth Jebet |
Bahrajn |
bieg na 3000 metrów z przeszkodami |
8:59,75[c]
|
Krause, Gesa FelicitasGesa Felicitas Krause |
Niemcy |
bieg na 3000 metrów z przeszkodami |
9:18,41
|
Coburn, EmmaEmma Coburn |
Stany Zjednoczone |
bieg na 3000 metrów z przeszkodami |
9:07,63[f]
|
Seymour, PedryaPedrya Seymour |
Bahamy |
bieg na 100 metrów przez płotki |
9:07,63[a]
|
Seymour, PedryaPedrya Seymour |
Bahamy |
bieg na 100 metrów przez płotki |
9:07,63[a]
|
Petersen, SaraSara Petersen |
Dania |
bieg na 400 metrów przez płotki |
53,55[a]
|
Philip, AshaAsha Philip Henry, DesireeDesiree Henry Asher-Smith, DinaDina Asher-Smith Neita, DaryllDaryll Neita |
Wielka Brytania |
sztafeta 4 × 100 metrów |
41,77
|
Ghafoor, MadieaMadiea Ghafoor de Witte, LisanneLisanne de Witte van Leuveren, NickyNicky van Leuveren de Witte, LauraLaura de Witte |
Holandia |
sztafeta 4 × 400 metrów |
3:26,98
|
Chigbolu, Maria BenedictaMaria Benedicta Chigbolu Spacca, Maria EnricaMaria Enrica Spacca Folorunso, AyomideAyomide Folorunso Grenot, LibaniaLibania Grenot |
Włochy |
sztafeta 4 × 400 metrów |
3:25,16
|
Clarke, LaneceLanece Clarke Strachan, AnthoniqueAnthonique Strachan Cox, CarmieshaCarmiesha Cox Amertil, ChristineChristine Amertil |
Bahamy |
sztafeta 4 × 400 metrów |
3:26,36
|
Johnson-Thompson, KatarinaKatarina Johnson-Thompson |
Wielka Brytania |
skok wzwyż |
1,98
|
McCartney, ElizaEliza McCartney |
Nowa Zelandia |
skok o tyczce |
4,80[g]
|
Španović, IvanaIvana Španović |
Serbia |
skok w dal |
7,08[a]
|
Orji, KeturahKeturah Orji |
Stany Zjednoczone |
trójskok |
14,71
|
Mamona, PatríciaPatrícia Mamona |
Portugalia |
trójskok |
14,65[a]
|
Dongmo, AuriolAuriol Dongmo |
Kamerun |
pchnięcie kulą |
17,92[a]
|
Márton, AnitaAnita Márton |
Węgry |
pchnięcie kulą |
19,87[a]
|
Carter, MichelleMichelle Carter |
Stany Zjednoczone |
pchnięcie kulą |
20,63[a]
|
Robert-Michon, MélinaMélina Robert-Michon |
Francja |
rzut dyskiem |
66,73[a]
|
Hitchon, SophieSophie Hitchon |
Wielka Brytania |
rzut młotem |
74,54[a]
|
Kolak, SaraSara Kolak |
Chorwacja |
rzut oszczepem |
64,30[a]
|
66,18[d]
|
Andrejczyk, MariaMaria Andrejczyk |
Polska |
rzut oszczepem |
67,11
|
Thiam, NafissatouNafissatou Thiam |
Belgia |
siedmiobój |
6810 pkt.[a]
|
Rodríguez, YorgelisYorgelis Rodríguez |
Kuba |
siedmiobój |
6481 pkt.
|
A także ustanowiono 3 rekordy świata:
oraz 5 rekordów olimpijskich:
Uwagi
Przypisy
Linki zewnętrzne
|
|