A 61. Oscar-gálán az Amerikai Filmművészetek és Filmtudományok Akadémiája (AMPAS) az 1988-as év legjobb filmjeit és filmeseit részesítette elismerésben. A ceremóniát 1989. március 27-én tartották meg, az Akadémia 23 kategóriában díjazta az alkotásokat.
A legtöbb, négy díjat az Esőember című dráma nyerte meg, beleértve a legjobb filmnek járó díjat is. A legjobb női főszereplő Jodie Foster (A vádlottak), a legjobb női mellékszereplő Geena Davis (Az alkalmi turista), a legjobb férfi főszereplő Dustin Hoffman (Esőember), a legjobb férfi mellékszereplő Kevin Kline (A hal neve: Wanda) lett.
Díjazottak
Kategória
|
Győztes
|
|
Legjobb film
|
Esőember
|
Mark Johnson
|
Legjobb férfi főszereplő
|
Dustin Hoffman
|
Esőember
|
Legjobb női főszereplő
|
Jodie Foster
|
A vádlottak
|
Legjobb férfi mellékszereplő
|
Kevin Kline
|
A hal neve: Wanda
|
Legjobb női mellékszereplő
|
Geena Davis
|
Az alkalmi turista
|
Legjobb rendező
|
Barry Levinson
|
Esőember
|
Legjobb eredeti forgatókönyv
|
Esőember
|
Ronald Bass, Barry Morrow
|
Legjobb adaptált forgatókönyv
|
Veszedelmes viszonyok
|
Christopher Hampton
|
Legjobb fényképezés
|
Lángoló Mississippi
|
Peter Biziou
|
Legjobb vágás
|
Roger nyúl a pácban
|
Arthur Schmidt
|
Legjobb látványtervezés
|
Veszedelmes viszonyok
|
Stuart Craig, Gérard James
|
Legjobb kosztümtervező
|
Veszedelmes viszonyok
|
James Acheson
|
Legjobb smink/maszk
|
Beetlejuice – Kísértethistória
|
Ve Neill, Steve LaPorte, Robert Short
|
Legjobb eredeti filmzene
|
A milagrói babháború
|
Dave Grusin
|
Legjobb eredeti betétdal
|
Dolgozó lány
|
„Let the River Run”
|
Legjobb hang
|
Bird – Charlie Parker élete
|
Les Fresholtz, Rick Alexander, Vern Poore, Willie D. Burton
|
Legjobb hangvágás
|
Roger nyúl a pácban
|
Charles L. Campbell, Louis L. Edemann
|
Legjobb képi effektusok
|
Roger nyúl a pácban
|
Ken Ralston, Richard Williams, Ed Jones, George Gibbs
|
Legjobb idegen nyelvű film
|
Hódító Pelle
|
Dánia
|
Legjobb dokumentumfilm
|
Hôtel Terminus
|
Marcel Ophüls
|
Legjobb rövid dokumentumfilm
|
You Don't Have to Die
|
Bill Guttentag, Malcolm Clarke
|
Legjobb animációs rövidfilm
|
Tin Toy
|
John Lasseter, William Reeves
|
Legjobb rövidfilm
|
The Appointments of Dennis Jennings
|
Dean Parisot, Steven Wright
|
Kategóriák és jelöltek
Esőember (Rain Man) (Mark Johnson)
Dustin Hoffman (Esőember (Rain Man))
Jodie Foster (A vádlottak)
Kevin Kline (A hal neve: Wanda)
Geena Davis (Az alkalmi turista (The Accidental Tourist))
Barry Levinson (Esőember (Rain Man))
Esőember (Rain Man) (Ronald Bass, Barry Morrow)
Veszedelmes viszonyok (Dangerous Liaisons) (Christopher Hampton)
Lángoló Mississippi (Peter Biziou)
Roger nyúl a pácban (Arthur Schmidt)
Legjobb látványtervezés
Veszedelmes viszonyok (Dangerous Liaisons) (Stuart Craig, Gérard James)
Legjobb kosztümtervező
Veszedelmes viszonyok (Dangerous Liaisons) (James Acheson)
Legjobb smink/maszk
Beetlejuice – Kísértethistória (Ve Neill, Steve LaPorte, Robert Short)
A milagrói babháború (The Milagro Beanfield War) (Dave Grusin)
Legjobb eredeti betétdal
Dolgozó lány – Carly Simon: „Let the River Run”
Legjobb hang
Bird - Charlie Parker élete (Les Fresholtz, Rick Alexander, Vern Poore, Willie D. Burton)
- Drágán add az életed! (Don J. Bassman, Kevin F. Cleary, Richard Overton, Al Overton Jr.)
- Gorillák a ködben (Gorillas in the Mist) (Andy Nelson, Brian Saunders, Peter Handford)
- Lángoló Mississippi (Robert J. Litt, Elliot Tyson, Rick Kline, Danny Michael)
- Roger nyúl a pácban (Robert Knudson, John Boyd, Don Digirolamo, Tony Dawe)
Legjobb hangvágás
Roger nyúl a pácban (Charles L. Campbell, Louis L. Edemann)
Roger nyúl a pácban (Ken Ralston, Richard Williams, Ed Jones, George Gibbs)
Hódító Pelle (Dánia)
Legjobb dokumentumfilm
Hôtel Terminus (Marcel Ophüls)
- The Cry of Reason: Beyers Naude – An Afrikaner Speaks Out (Robert Bilheimer, Ronald Mix)
- Let's Get Lost (Bruce Weber, Nan Bush)
- Promises to Keep (Ginny Durrin)
- Who Killed Vincent Chin? (Renee Tajima-Pena, Christine Choy)
Legjobb rövid dokumentumfilm
You Don't Have to Die (Bill Guttentag, Malcolm Clarke)
- The Children's Storefront (Karen Goodman)
- Family Gathering (Lise Yasui, Ann Tegnell)
- Gang Cops (Thomas B. Fleming, Daniel Marks)
- Portrait of Imogen (Nancy Hale, Meg Partridge)
Legjobb animációs rövidfilm
Tin Toy (John Lasseter, William Reeves)
- The Cat Came Back (Cordell Barker)
- Technological Threat (Brian Jennings, Bill Kroyer)
Legjobb rövidfilm
The Appointments of Dennis Jennings (Dean Parisot, Steven Wright)
- Cadillac Dreams (Matia Karrell)
- Gullah Tales (Gary Moss)
Végső eredmény
(Győzelem/jelölés)
Források
|
---|
Szervezet | |
---|
Jelenlegi díjak | |
---|
Egyéb díjak | |
---|
Múltbéli díjak | |
---|
Díjátadók | |
---|
Statisztikák | |
---|