A 62. Oscar-gálán az Amerikai Filmművészetek és Filmtudományok Akadémiája (AMPAS) az 1989-es év legjobb filmjeit és filmeseit díjazta. A ceremóniát 1990. március 26-án tartották, az Akadémia összesen huszonhárom kategóriában osztott ki elismeréseket.
A legtöbb, négy díjat a Miss Daisy sofőrje című vígjáték-dráma nyerte meg, köztük a legjobb filmnek járó díjat is. A legjobb női főszereplő Jessica Tandy (Miss Daisy sofőrje), a legjobb női mellékszereplő pedig Brenda Fricker (A bal lábam) lett. A legjobb férfi főszereplőnek járó díjat Daniel Day-Lewis (A bal lábam) vehette át, míg a legjobb férfi mellékszereplő díjjal Denzel Washingtont (Az 54. hadtest) tüntették ki.
Díjazottak
Kategória
|
Győztes
|
|
Legjobb film
|
Miss Daisy sofőrje
|
Richard D. Zanuck, Lili Fini Zanuck
|
Legjobb férfi főszereplő
|
Daniel Day-Lewis
|
A bal lábam
|
Legjobb női főszereplő
|
Jessica Tandy
|
Miss Daisy sofőrje
|
Legjobb férfi mellékszereplő
|
Denzel Washington
|
Az 54. hadtest
|
Legjobb női mellékszereplő
|
Brenda Fricker
|
A bal lábam
|
Legjobb rendező
|
Oliver Stone
|
Született július 4-én
|
Legjobb eredeti forgatókönyv
|
Holt költők társasága
|
Tom Schulman
|
Legjobb adaptált forgatókönyv
|
Miss Daisy sofőrje
|
Alfred Uhry
|
Legjobb fényképezés
|
Az 54. hadtest
|
Freddie Francis
|
Legjobb vágás
|
Született július 4-én
|
David Brenner, Joe Hutshing
|
Legjobb látványtervezés
|
Batman
|
Anton Furst, Peter Young
|
Legjobb kosztümtervező
|
V. Henrik
|
Phyllis Dalton
|
Legjobb smink/maszk
|
Miss Daisy sofőrje
|
Manlio Rocchetti, Lynn Barber, Kevin Haney
|
Legjobb eredeti filmzene
|
A kis hableány
|
Alan Menken
|
Legjobb eredeti betétdal
|
A kis hableány
|
„Under the Sea”
|
Legjobb hang
|
Az 54. hadtest
|
Donald O. Mitchell, Gregg Rudloff, Elliot Tyson, Russell Williams II
|
Legjobb hangvágás
|
Indiana Jones és az utolsó kereszteslovag
|
Ben Burtt, Richard Hymns
|
Legjobb képi effektusok
|
A mélység titka
|
Hoyt Yeatman, Dennis Muren, John Bruno, Dennis Skotak
|
Legjobb idegen nyelvű film
|
Cinema Paradiso
|
Olaszország
|
Legjobb dokumentumfilm
|
Common Threads: Stories from the Quilt
|
Rob Epstein, Bill Couturié
|
Legjobb rövid dokumentumfilm
|
The Johnstown Flood
|
Charles Guggenheim
|
Legjobb animációs rövidfilm
|
Balance
|
Christoph Lauenstein, Wolfgang Lauenstein
|
Legjobb rövidfilm
|
Work Experience
|
James Hendrie
|
Kategóriák és jelöltek
Miss Daisy sofőrje (Richard D. Zanuck, Lili Fini Zanuck)
Daniel Day-Lewis (A bal lábam)
Jessica Tandy (Miss Daisy sofőrje)
Denzel Washington (Az 54. hadtest)
Brenda Fricker (A bal lábam)
Oliver Stone (Született július 4-én (Born on the Fourth of July))
Holt költők társasága (Tom Schulman)
Miss Daisy sofőrje (Alfred Uhry)
Az 54. hadtest (Freddie Francis)
Született július 4-én (Born on the Fourth of July) (David Brenner, Joe Hutshing)
Legjobb látványtervezés
Batman (Anton Furst, Peter Young)
Legjobb kosztümtervező
V. Henrik (Phyllis Dalton)
Legjobb smink/maszk
Miss Daisy sofőrje (Manlio Rocchetti, Lynn Barber, Kevin Haney)
A kis hableány (The Little Mermaid) (Alan Menken)
Legjobb eredeti betétdal
A kis hableány (The Little Mermaid) – Alan Menken, Howard Ashman: „Under the Sea”
Legjobb hang
Az 54. hadtest (Donald O. Mitchell, Gregg Rudloff, Elliot Tyson, Russell Williams II)
- A mélység titka (Don J. Bassman, Kevin F. Cleary, Richard Overton, Lee Orloff)
- Fekete eső (Donald O. Mitchell, Kevin O'Connell, Greg P. Russell, Keith A. Wester)
- Született július 4-én (Born on the Fourth of July) (Michael Minkler, Gregory H. Watkins, Wylie Stateman, Tod A. Maitland)
- Indiana Jones és az utolsó kereszteslovag (Indiana Jones and the Last Crusade) (Ben Burtt, Gary Summers, Shawn Murphy, Tony Dawe)
Legjobb hangvágás
Indiana Jones és az utolsó kereszteslovag (Indiana Jones and the Last Crusade) (Ben Burtt, Richard Hymns)
A mélység titka (Hoyt Yeatman, Dennis Muren, John Bruno, Dennis Skotak)
Cinema Paradiso (Olaszország)
Legjobb dokumentumfilm
Common Threads: Stories from the Quilt (Rob Epstein, Bill Couturié)
- Adam Clayton Powell (Richard Kilberg, Yvonne Smith)
- Crack USA: County Under Siege (Vince DiPersio, Bill Guttentag)
- For All Mankind (Al Reinert, Betsy Broyles Breier)
- Super Chief: The Life and Legacy of Earl Warren (Judith Leonard, Bill Jersey)
Legjobb rövid dokumentumfilm
The Johnstown Flood (Charles Guggenheim)
- Fine Food, Fine Pastries, Open 6 to 9 (David Petersen)
- Yad Vashem: Preserving the Past to Ensure the Future (Ray Errol Fox)
Legjobb animációs rövidfilm
Balance (Christoph Lauenstein, Wolfgang Lauenstein)
- The Hill Farm (Mark Baker)
- Korova (Alexandr Petrov)
Legjobb rövidfilm
Work Experience (James Hendrie)
- Amazon Diary (Robert Nixon)
- The Child Eater (Jonathan Tammuz)
Végső eredmény
(Győzelem/jelölés)
Források
|
---|
Szervezet | |
---|
Jelenlegi díjak | |
---|
Egyéb díjak | |
---|
Múltbéli díjak | |
---|
Díjátadók | |
---|
Statisztikák | |
---|