65. Tour de France rozpoczął się 29 czerwca w holenderskim mieście Lejda, a zakończył się 23 lipca w Paryżu. Wyścig składał się z prologu i 22 etapów. Cała trasa liczyła 3914 km.
Klasyfikację generalną wygrał Francuz Bernard Hinault, wyprzedzając Holendra Joopa Zoetemelka i Portugalczyka Joaquima Agostinho. Klasyfikację punktową wygrał Belg Freddy Maertens, górską Francuz Mariano Martínez, młodzieżową Holender Henk Lubberding, a sprinterską kolejny Francuz - Jacques Bossis. Najaktywniejszym kolarzem został Belg Paul Wellens[1]. W klasyfikacji drużynowej najlepsza była francuska ekipa Miko–Mercier, a w punktowej klasyfikacji drużynowej zwyciężył holenderski zespół TI-Raleigh[2].
Trzej kolarze: Belg Michel Pollentier, Francuz Antoine Gutierrez i Hiszpan José Nazabal zostali zdyskwalifikowani za doping[3].
Drużyny
W tej edycji TdF wzięło udział 11[4] drużyn:
- Peugeot-Esso-Michelin
- Ti Raleigh
- C&A
- KAS-Campagnolo
- Miko-Mercier-Hutchinson
- Renault-Gitane-Campagnolo
- Teka
- Lejeune-BP
- Fiat-La France
- Velda-Lono-Flandria
- Jobo-Superia
Etapy
Etap
|
Data
|
Trasa
|
Dystans
|
Zwycięzca
|
Lider
|
P |
29 czerwca |
Lejda |
ITT 5,2 km |
Jan Raas |
Jan Raas
|
1A |
30 czerwca |
Lejda – Sint Willebrord |
135,0 km |
Jan Raas |
Jan Raas
|
1B |
Sint Willebrord – Bruksela |
100,0 km |
Walter Planckaert |
Jan Raas
|
2 |
1 lipca |
Bruksela – Saint-Amand-les-Eaux |
199,0 km |
Jacques Esclassan |
Jan Raas
|
3 |
2 lipca |
Saint-Amand-les-Eaux – Saint-Germain-en-Laye |
243,5 km |
Klaus-Peter Thaler |
Jacques Bossis
|
4 |
3 lipca |
Évreux – Caen |
TTT 153,0 km |
TI-Raleigh |
Klaus-Peter Thaler
|
5 |
4 lipca |
Caen – Mazé |
244,0 km |
Freddy Maertens |
Klaus-Peter Thaler
|
6 |
5 lipca |
Mazé – Poitiers |
162,0 km |
Sean Kelly |
Gerrie Knetemann
|
7 |
6 lipca |
Poitiers – Bordeaux |
242,0 km |
Freddy Maertens |
Gerrie Knetemann
|
8 |
7 lipca |
Saint-Émilion – Sainte-Foy-la-Grande |
ITT 59,3 km |
Bernard Hinault |
Joseph Bruyère
|
9 |
8 lipca |
Bordeaux – Biarritz |
233,0 km |
Miguel María Lasa |
Joseph Bruyère
|
|
9 lipca
|
Dzień przerwy
|
10 |
10 lipca |
Biarritz – Pau |
191,5 km |
Henk Lubberding |
Joseph Bruyère
|
11 |
11 lipca |
Pau – Saint-Lary-Soulan |
161,0 km |
Mariano Martínez |
Joseph Bruyère
|
12A |
12 lipca |
Tarbes – Valence-d’Agen |
158,0 km |
etap odwołany |
Joseph Bruyère
|
12B |
Valence-d’Agen – Tuluza |
96,0 km |
Jacques Esclassan |
Joseph Bruyère
|
13 |
13 lipca |
Figeac – Super Besse |
221,5 km |
Paul Wellens |
Joseph Bruyère
|
14 |
14 lipca |
Besse-en-Chandesse – Puy de Dôme |
ITT 52,5 km |
Joop Zoetemelk |
Joseph Bruyère
|
15 |
15 lipca |
Saint-Dier-d’Auvergne – Saint-Étienne |
196,0 km |
Bernard Hinault |
Joseph Bruyère
|
16 |
16 lipca |
Saint-Étienne – L’Alpe d’Huez |
240,5 km |
Hennie Kuiper |
Joop Zoetemelk
|
|
17 lipca
|
Dzień przerwy
|
17 |
18 lipca |
Grenoble – Morzine |
225,0 km |
Christian Seznec |
Joop Zoetemelk
|
18 |
19 lipca |
Morzine – Lozanna |
137,5 km |
Gerrie Knetemann |
Joop Zoetemelk
|
19 |
20 lipca |
Lozanna – Belfort |
181,5 km |
Marc Demeyer |
Joop Zoetemelk
|
20 |
21 lipca |
Metz – Nancy |
ITT 72,0 km |
Bernard Hinault |
Bernard Hinault
|
21 |
22 lipca |
Épernay – Senlis |
207,5 km |
Jan Raas |
Bernard Hinault
|
22 |
23 lipca |
Saint-Germain-en-Laye – Paryż (Champs-Élysées) |
161,5 km |
Gerrie Knetemann |
Bernard Hinault
|
Klasyfikacje końcowe
Klasyfikacja młodzieżowa
Klasyfikacja sprinterska
Klasyfikacja drużynowa punktowa
Pozycja
|
Drużyna
|
Punkty
|
1. |
Raleigh |
720
|
2. |
Gitane |
909
|
3. |
Flandria |
972
|
4. |
Miko-Mercier |
1072
|
5. |
Peugeot |
1144
|
Klasyfikacja drużynowa
Pozycja
|
Drużyna
|
Czas
|
1. |
Miko-Mercier |
562 h 05' 52"
|
2. |
Raleigh |
+17' 20"
|
3. |
C&A |
+17' 22"
|
4. |
Flandria |
+1 h 15' 45"
|
5. |
Gitane |
+1 h 47' 46"
|
Przypisy
Linki zewnętrzne