71. Tour de France rozpoczął się 29 czerwca w Montreuil, a zakończył się 22 lipca w Paryżu. Wyścig składał się z prologu i 23 etapów. Cała trasa liczyła 4021 km.
Klasyfikację generalną wygrał po raz drugi z rzędu Francuz Laurent Fignon, wyprzedzając swego rodaka Bernarda Hinaulta i Amerykanina Grega LeMonda. LeMond wygrał klasyfikację młodzieżową i kombinowaną, punktową wygrał Belg Frank Hoste, górską Brytyjczyk Robert Millar, a sprinterską Holender Jacques Hanegraaf. Najaktywniejszym kolarzem został Bernard Hinault[1]. W klasyfikacji drużynowej najlepsza była francuska drużyna Renault, a w drużynowej klasyfikacji punktowej zwyciężył holenderski Panasonic[2].
Zmiany w stosunku do poprzednich edycji
W 1984 roku wprowadzono czerwoną koszulkę dla najlepszego kolarza w klasyfikacji sprinterskiej. W tym samym czasie rozegrano także wyścig dla kobiet, oficjalnie nazwany Tour de France Féminin.
Powrócono także do prowadzenia klasyfikacji kombinowanej.
Drużyny
W tej edycji TdF wzięło udział 17[3] drużyn:
- Renault-Elf
- Reynolds
- Panasonic-Raleigh
- La Redoute
- Système U
- Skil-Reydel-Sem
- Peugeot-Shell-Michelin
- Sporting Lisboa-Raposeira
- Teka
- Mondial Moquette-Splendor
- Coop-Hoonved-Rossin
- Cilo-Aufina
- Kwantum Hallen-Decossol
- La Vie Claire-Terraillon
- Colombia-Varta
- Europ Decor-Boule d’Or-Eddy Merckx
- Carrera-Inoxpran
Etapy
Etap
|
Data
|
Trasa
|
Dystans
|
Zwycięzca
|
Lider
|
P |
29 czerwca |
Montreuil – Noisy-le-Sec |
ITT 5,4 km |
Bernard Hinault |
Bernard Hinault
|
1 |
30 czerwca |
Bondy – Saint-Denis |
148,5 km |
Frank Hoste |
Ludo Peeters
|
2 |
1 lipca |
Bobigny – Louvroil |
249,5 km |
Marc Madiot |
Jacques Hanegraaf
|
3 |
2 lipca |
Louvroil – Valenciennes |
TTT 51,0 km |
Renault |
Jacques Hanegraaf
|
4 |
2 lipca |
Valenciennes – Béthune |
83,0 km |
Ferdi Van Den Haute |
Adrie van der Poel
|
5 |
3 lipca |
Béthune – Cergy-Pontoise |
207,0 km |
Paulo Ferreira |
Vincent Barteau
|
6 |
4 lipca |
Cergy-Pontoise – Alençon |
202,0 km |
Frank Hoste |
Vincent Barteau
|
7 |
5 lipca |
Alençon – Le Mans |
ITT 67,0 km |
Laurent Fignon |
Vincent Barteau
|
8 |
6 lipca |
Le Mans – Nantes |
192,0 km |
Pascal Jules |
Vincent Barteau
|
9 |
7 lipca |
Nantes – Bordeaux |
338,0 km |
Jan Raas |
Vincent Barteau
|
10 |
8 lipca |
Langon – Pau |
198,0 km |
Eric Vanderaerden |
Vincent Barteau
|
11 |
9 lipca |
Pau – Guzet-Neige |
226,5 km |
Robert Millar |
Vincent Barteau
|
12 |
10 lipca |
Saint-Girons – Blagnac |
111,0 km |
Pascal Poisson |
Vincent Barteau
|
13 |
11 lipca |
Blagnac – Rodez |
220,5 km |
Pierre-Henri Menthéour |
Vincent Barteau
|
14 |
12 lipca |
Rodez – Domaine du Rouret |
227,5 km |
Fons De Wolf |
Vincent Barteau
|
15 |
13 lipca |
Domaine du Rouret – Grenoble |
241,5 km |
Frédéric Vichot |
Vincent Barteau
|
|
14 lipca
|
Dzień przerwy
|
16 |
15 lipca |
Les Échelles – La Ruchère |
ITT 22,0 km |
Laurent Fignon |
Vincent Barteau
|
17 |
16 lipca |
Grenoble – L’Alpe d’Huez |
151,0 km |
Luis Herrera |
Laurent Fignon
|
18 |
17 lipca |
Le Bourg-d’Oisans – La Plagne |
185,0 km |
Laurent Fignon |
Laurent Fignon
|
19 |
18 lipca |
La Plagne – Morzine |
186,0 km |
Ángel Arroyo |
Laurent Fignon
|
20 |
19 lipca |
Morzine – Crans-Montana |
140,5 km |
Laurent Fignon |
Laurent Fignon
|
21 |
20 lipca |
Crans-Montana – Villefranche |
320,5 km |
Frank Hoste |
Laurent Fignon
|
22 |
21 lipca |
Villié-Morgon – Villefranche |
ITT 51,0 km |
Laurent Fignon |
Laurent Fignon
|
23 |
22 lipca |
Pantin – Paryż (Champs-Élysées) |
196,5 km |
Eric Vanderaerden |
Laurent Fignon
|
Klasyfikacje końcowe
Klasyfikacja młodzieżowa
Klasyfikacja sprinterska
Klasyfikacja kombinowana
Klasyfikacja drużynowa punktowa
Pozycja
|
Drużyna
|
Punkty
|
1. |
Panasonic |
1159
|
2. |
Renault |
1318
|
3. |
Peugeot |
1322
|
Klasyfikacja drużynowa
Pozycja
|
Drużyna
|
Czas
|
1. |
Renault |
336 h 31′ 16″
|
2. |
Skil |
+46′ 44″
|
3. |
Reynolds |
+57′ 58″
|
4. |
Peugeot |
+1 h 01′ 57″
|
5. |
La Vie Claire |
+1 h 15′ 59″
|
Przypisy
Linki zewnętrzne