69. Tour de France rozpoczął się 2 lipca w Bazylei, a zakończył się 25 lipca w Paryżu. Wyścig składał się z prologu i 21 etapów. Cała trasa liczyła 3506 km.
Klasyfikację generalną wygrał po raz czwarty w karierze Francuz Bernard Hinault, wyprzedzając dwóch Holendrów: Joopa Zoetemelka i Johana van der Velde. Klasyfikację punktową i sprinterską wygrał Irlandczyk Sean Kelly, górską Francuz Bernard Vallet, a młodzieżową Australijczyk Phil Anderson. Anderson został pierwszym kolarzem spoza Europy, który odniósł zwycięstwo w indywidualnej klasyfikacji TdF. Najaktywniejszym kolarzem został Francuz Régis Clère[1]. W klasyfikacji drużynowej najlepsza była francuska ekipa Coop-Mercier, a w punktowej klasyfikacji drużynowej zwyciężył holenderski zespół TI-Raleigh[2].
Zmiany w stosunku do poprzednich edycji
Podczas poprzedniej edycji Urs Freuler, Eddy Planckaert i Walter Planckaert wycofali się przed odcinkami alpejskimi. Organizatorzy wyścigu chcieli zapobiec podobnym sytuacjom, więc w 1982 roku wprowadzono zakaz wycofywania się z wyścigu bez ważnego powodu. Kolarz, który wycofałby się bez pozwolenia straciłby wszystkie wygrane nagrody, otrzymał karę pieniężną i nie mógłby wystąpić w Wielkiej Pętli w kolejnym roku[3].
Drużyny
W tej edycji TdF wzięło udział 17[4] drużyn:
- Renault-Elf-Gitane
- La Redoute-Motobecane
- Ti Raleigh-Campagnolo-Merckx
- Capri Sonne-Campagnolo-Merckx
- Peugeot-Shell-Michelin
- Wickes-Bouwmarkt-Splendor
- Vermeer-Thijs-Gios
- SEM-France Loire-Campagnolo
- Sunair-Colnago-Campagnolo
- DAF Trucks-Tévé Blad-Rossin
- Coop-Mercier-Mavic
- Teka
- Wolber-Spidel
- Puch-Eurotex-Campagnolo
- Inoxpran-Pentole Posate
- Cilo-Aufina
- Hoonved-Botecchia
Etapy
Etap
|
Data
|
Trasa
|
Dystans
|
Zwycięzca
|
Lider
|
P |
2 lipca |
Bazylea |
ITT 7,4 km |
Bernard Hinault |
Bernard Hinault
|
1 |
3 lipca |
Schupfart – Möhlin |
207,0 km |
Ludo Peeters |
Ludo Peeters
|
2 |
4 lipca |
Bazylea – Nancy |
250,0 km |
Phil Anderson |
Phil Anderson
|
3 |
5 lipca |
Nancy – Longwy |
134,0 km |
Daniel Willems |
Phil Anderson
|
4 |
6 lipca |
Beauraing – Mouscron |
219,0 km |
Gerrie Knetemann |
Phil Anderson
|
5 |
7 lipca |
Orchies – Fontaine-au-Pire |
TTT 73,0 km |
odwołany |
Phil Anderson
|
6 |
8 lipca |
Lille |
233,0 km |
Jan Raas |
Phil Anderson
|
|
9 lipca
|
Dzień przerwy
|
7 |
10 lipca |
Cancale – Concarneau |
235,0 km |
Pol Verschuere |
Phil Anderson
|
8 |
11 lipca |
Concarneau – Châteaulin |
204,8 km |
Frank Hoste |
Phil Anderson
|
9A |
12 lipca |
Lorient – Plumelec |
TTT 69,0 km |
Raleigh |
Phil Anderson
|
9B |
Plumelec – Nantes |
138,5 km |
Stefan Mutter |
Phil Anderson
|
10 |
13 lipca |
Saintes – Bordeaux |
147,2 km |
Pierre-Raymond Villemiane |
Phil Anderson
|
11 |
14 lipca |
Bordeaux – Valence d’Agen |
ITT 57,3 km |
Gerrie Knetemann |
Bernard Hinault
|
|
15 lipca
|
Dzień przerwy
|
12 |
16 lipca |
Fleurance – Pau |
249,0 km |
Sean Kelly |
Bernard Hinault
|
13 |
17 lipca |
Pau – Saint-Lary-Soulan |
122,0 km |
Beat Breu |
Bernard Hinault
|
14 |
18 lipca |
Martigues |
ITT 32,5 km |
Bernard Hinault |
Bernard Hinault
|
15 |
19 lipca |
Manosque – Orcières |
208,0 km |
Pascal Simon |
Bernard Hinault
|
16 |
20 lipca |
Orcières – L’Alpe d’Huez |
123,0 km |
Beat Breu |
Bernard Hinault
|
17 |
21 lipca |
Le Bourg-d’Oisans – Morzine |
251,0 km |
Peter Winnen |
Bernard Hinault
|
18 |
22 lipca |
Morzine – Saint-Priest |
233,0 km |
Adri van Houwelingen |
Bernard Hinault
|
19 |
23 lipca |
Saint-Priest – Saint-Priest |
ITT 48,0 km |
Bernard Hinault |
Bernard Hinault
|
20 |
24 lipca |
Sens – Aulnay-sous-Bois |
161,0 km |
Daniel Willems |
Bernard Hinault
|
21 |
25 lipca |
Fontenay-sous-Bois – Paryż (Champs-Élysées) |
186,8 km |
Bernard Hinault |
Bernard Hinault
|
Klasyfikacje końcowe
Klasyfikacja młodzieżowa
Klasyfikacja sprinterska
Klasyfikacja drużynowa
Pozycja
|
Drużyna
|
Czas
|
1. |
Mercier |
377 h 25' 33”
|
2. |
Renault |
+14' 01”
|
3. |
Peugeot |
+26' 46”
|
4. |
Raleigh |
+55' 33”
|
5. |
La Redoute |
+1 h 15' 21”
|
Przypisy
Linki zewnętrzne