Mistrzostwa Polski Seniorów w Lekkoatletyce 1992
68. Mistrzostwa Polski Seniorów w Lekkoatletyce – zawody sportowe, które rozgrywane były w Warszawie na stadionie Skry w dniach 19–21 czerwca 1992 roku[1].
Rezultaty
NR – rekord Polski | NL – najlepszy wynik w Polsce w sezonie | SB – najlepszy wynik w sezonie | PB – rekord życiowy
|
Mężczyźni
Konkurencja:
|
1. miejsce
|
Rezultat
|
2. miejsce
|
Rezultat
|
3. miejsce
|
Rezultat
|
Bieg na 100 m
|
Marek Zalewski Pogoń Zduńska Wola |
10,36 NL
|
Jarosław Kaniecki AZS-AWF Gdańsk |
10,41
|
Sławomir Kusiowski Budowlani Szczecin |
10,50
|
Bieg na 200 m
|
Marek Zalewski Pogoń Zduńska Wola |
20,82 NL
|
Robert Maćkowiak Śląsk Wrocław |
21,33
|
Maciej Światłowski Budowlani Szczecin |
21,35
|
Bieg na 400 m
|
Tomasz Czubak Gryf Słupsk |
47,60
|
Dariusz Rychter Gryf Słupsk |
47,84
|
Dariusz Zielenkiewicz Jagiellonia Białystok |
47,96
|
Bieg na 800 m
|
Andrzej Jakubiec Orlę Szczecinek |
1:50,54
|
Dariusz Trudnowski Gwardia Warszawa |
1:50,59
|
Robert Jóźwiak AZS-AWF Wrocław |
1:50,63
|
Bieg na 1500 m
|
Karol Dudij AZS-AWF Gdańsk |
3:52,07
|
Waldemar Glinka AZS-AWF Wrocław |
3:52,30
|
Wojciech Pelczar Budowlani Kielce |
3:52,37
|
Bieg na 5000 m
|
Michał Bartoszak Olimpia Poznań |
14:04,00
|
Bogdan Jarosz Śląsk Wrocław |
14:04,72
|
Sławomir Majusiak Stal Ostrów Wlkp. |
14:04,88
|
Bieg na 10 000 m
|
Grzegorz Gajdus Oleśniczanka |
29:20,89
|
Andrzej Krzyścin Olimpia Poznań |
29:39,82
|
Dariusz Jurkowski Oleśniczanka |
29:44,09
|
Bieg na 110 m przez płotki
|
Piotr Wójcik Śląsk Wrocław |
13,64 NL
|
Rafał Cieśla AZS-AWF Katowice |
13,66
|
Ronald Mehlich AZS-AWF Katowice |
13,71
|
Bieg na 400 m przez płotki
|
Paweł Woźniak Skra Warszawa |
49,96 NL
|
Piotr Cywiński RKS Łódź |
51,50
|
Przemysław Bieliński Skra Warszawa |
52,10
|
Bieg na 3000 m z przeszkodami
|
Bogusław Mamiński Legia Warszawa |
8:35,83
|
Henryk Jankowski Olimpia Poznań |
8:36,82
|
Artur Osman AZS-AWF Gdańsk |
8:45,31
|
Sztafeta 4 × 100 m
|
AZS-AWF Gdańsk Marcin Czajkowski Jarosław Kaniecki Andrzej Pruszyński Marek Kamyk |
41,04
|
AZS-AWF Kraków Jacek Majka Czesław Piotrowski Mariusz Ozimek Paweł Peciak |
41,51
|
Skra Warszawa Piotr Balcerzak Piotr Tymko Tomasz Sosnowski Piotr Wrotek |
41,67
|
Sztafeta 4 × 400 m
|
Skra Warszawa Paweł Woźniak Marcin Engel Mariusz Obarek Adam Ramotowski |
3:12,43
|
AZS-AWF Kraków Jacek Majka Czesław Piotrowski Bogdan Karkoszka Andrzej Merta |
3:12,78
|
Pomorzanin Toruń Wojciech Lach Arkadiusz Baranowski Wojciech Sierocki Roman Turalski |
3:15,55
|
Chód na 20 km
|
Robert Korzeniowski AZS-AWF Katowice |
1:19:14 NR
|
Janusz Goławski WLKS Siedlce |
1:24:52
|
Sławomir Cielica Agros Zamość |
1:25:25
|
Skok wzwyż
|
Artur Partyka ŁKS Łódź |
2,30
|
Robert Kołodziejczyk Stal Ostrów Wlkp. Przemysław Radkiewicz Skra Warszawa |
2,16
|
|
|
Skok o tyczce
|
Mirosław Chmara Zawisza Bydgoszcz |
5,40 NL
|
Bogusław Kopkowski Zawisza Bydgoszcz |
5,30
|
Ryszard Kolasa Bałtyk Gdynia |
5,20
|
Skok w dal
|
Roman Golanowski Śląsk Wrocław |
7,91
|
Marek Orzepowski Lechia Gdańsk |
7,80
|
Mirosław Nowaczyk Skra Warszawa |
7,76
|
Trójskok
|
Eugeniusz Bedeniczuk Jagiellonia Białystok |
16,91w
|
Andrzej Grabarczyk Zdrowie Piła |
16,77w
|
Piotr Weremczuk Zawisza Bydgoszcz |
16,63w
|
Pchnięcie kulą
|
Helmut Krieger Chemik Kędzierzyn |
19,18 NL
|
Piotr Perżyło Górnik Brzeszcze |
17,16
|
Benedykt Michałowski Gryf Słupsk |
16,91
|
Rzut dyskiem
|
Marek Majkrzak Chemik Kędzierzyn |
56,60
|
Jacek Strychalski Legia Warszawa |
56,06
|
Marek Stolarczyk Zagłębie Lubin |
55,08
|
Rzut młotem
|
Lech Kowalski Stal Mielec |
75,56
|
Stanisław Kapusta Zawisza Bydgoszcz |
66,86
|
Jacek Dreger Zawisza Bydgoszcz |
65,02
|
Rzut oszczepem
|
Rajmund Kółko Zagłębie Lubin |
74,42
|
Mirosław Baraniak Górnik Brzeszcze |
74,26
|
Dariusz Trafas AZS Poznań |
73,50
|
Dziesięciobój
|
Michał Krukowski Warszawianka |
7211 pkt. NL
|
Robert Mańka AZS-AWF Warszawa |
7064 pkt.
|
Grzegorz Stromiński Naprzód Rydułtowy |
6970 pkt.
|
Kobiety
Konkurencja:
|
1. miejsce
|
Rezultat
|
2. miejsce
|
Rezultat
|
3. miejsce
|
Rezultat
|
Bieg na 100 m
|
Joanna Smolarek AZS-AWF Katowice |
11,75 NL
|
Dorota Krawczak Skra Warszawa |
11,80
|
Iwona Smulikowska Orzeł Warszawa |
11,94
|
Bieg na 200 m
|
Sylwia Pachut AZS-AWF Katowice |
24,09
|
Iwona Smulikowska Orzeł Warszawa |
24,48
|
Dorota Brodowska AZS-AWF Warszawa |
24,53
|
Bieg na 400 m
|
Elżbieta Kilińska Chemik Kędzierzyn |
52,67 NL
|
Barbara Grzywocz AZS-AWF Katowice |
53,30
|
Renata Sosin Hutnik Kraków |
54,94
|
Bieg na 800 m
|
Małgorzata Rydz Budowlani Częstochowa |
2:03,17
|
Anna Brzezińska Gwardia Opole |
2:04,14
|
Dorota Kata Budowlani Częstochowa |
2:05,17
|
Bieg na 1500 m
|
Małgorzata Rydz Budowlani Częstochowa |
4:12,50
|
Anna Brzezińska Gwardia Opole |
4:13,54
|
Dorota Kata Budowlani Częstochowa |
4:16,07
|
Bieg na 3000 m
|
Aniela Nikiel Sprint Bielsko-Biała |
9:19,27
|
Iwona Klimczak Gwardia Olsztyn |
9:20,24
|
Bożena Dziubińska Start Lublin |
9:21,68
|
Bieg na 10 000 m
|
Anna Rybicka AZS-AWF Wrocław |
34:02,90
|
Lidia Camberg AZS-AWF Katowice |
34:10,45
|
Iwona Klimczak Gwardia Olsztyn |
34:41,63
|
Bieg na 100 m przez płotki
|
Aldona Fogiel AZS-AWF Warszawa |
13,36
|
Dorota Krawczak Skra Warszawa |
13,43
|
Małgorzata Urbanowicz Zdrowie Piła |
13,86
|
Bieg na 400 m przez płotki
|
Monika Warnicka AZS-AWF Wrocław |
56,57
|
Anna Stefańska Budowlani Częstochowa |
58,55
|
Agata Sadurska AZS-AWF Warszawa |
58,73
|
Sztafeta 4 × 100 m
|
Orzeł Warszawa Maria Butrym Katarzyna Zakrzewska Ewa Charska Iwona Smulikowska |
45,57
|
AZS-AWF Warszawa Agnieszka Ronge Seweryna Płocka Aldona Fogiel Dorota Brodowska |
45,86
|
AZS-AWF Katowice Joanna Smolarek Sylwia Pachut Bogumiła Dzionsko Justyna Dybowska |
46,12
|
Sztafeta 4 × 400 m
|
Budowlani Częstochowa Agnieszka Stańczyk Anna Stefańska Małgorzata Rydz Dorota Kata |
3:40,99
|
AZS-AWF Warszawa Agnieszka Ronge Izabela Wojszko Seweryna Płocka Agata Sadurska |
3:43,73
|
Hutnik Kraków Małgorzata Bator Iwona Cieśla Marzena Michalska Renata Sosin |
3:47,38
|
Chód na 10 km
|
Katarzyna Radtke Lechia Gdańsk |
44:49
|
Beata Kaczmarska Skra Warszawa |
45:33
|
Dorota Woda Wawel Kraków |
47:55
|
Skok wzwyż
|
Beata Hołub Start Lublin |
1,94 NL
|
Donata Jancewicz SKLA Sopot Katarzyna Majchrzak AZS-AWF Gdańsk |
1,92
|
|
|
Skok w dal
|
Agata Karczmarek Legia Warszawa |
6,68w
|
Ilona Pazoła Krokus Leszno |
6,39w
|
Lidia Tlałka AZS-AWF Katowice |
6,04
|
Trójskok
|
Urszula Włodarczyk AZS-AWF Wrocław |
13,19
|
Ilona Pazoła Krokus Leszno |
13,16
|
Monika Kobędza Hutnik Kraków |
12,79w
|
Pchnięcie kulą
|
Krystyna Danilczyk Jagiellonia Białystok |
19,20
|
Mirosława Znojek AKS Chorzów |
16,50
|
Renata Katewicz Zagłębie Lubin |
16,23
|
Rzut dyskiem
|
Renata Katewicz Zagłębie Lubin |
60,22
|
Paulina Gugniewicz Lechia Gdańsk |
52,44
|
Marzena Wysocka WLKS Siedlce |
52,02
|
Rzut oszczepem
|
Genowefa Patla AZS-AWF Warszawa |
60,96
|
Krystyna Mączka Lechia Gdańsk |
54,20
|
Joanna Prysak AZS-AWF Warszawa |
47,72
|
Siedmiobój
|
Urszula Włodarczyk AZS-AWF Wrocław |
6407 pkt. NL
|
Maria Kamrowska AZS-AWF Gdańsk |
6192 pkt.
|
Małgorzata Lisowska Górnik Wałbrzych |
5619 pkt.
|
Biegi przełajowe
64. mistrzostwa Polski w biegach przełajowych rozegrano 8 marca w Kędzierzynie-Koźlu. Kobiety rywalizowały na dystansach 3 km i 6 km, a seniorzy na 6 km i 12 km.
Mężczyźni
Kobiety
Maraton
Maratończycy (mężczyźni i kobiety) rywalizowali 17 maja we Wrocławiu. Trasa biegu była krótsza od regulaminowej o 300 metrów.
Mężczyźni
Kobiety
Chód na 5000 m kobiet
Mistrzostwa w chodzie na 5000 metrów (na bieżni) kobiet rozegrano 14 lipca w Sopocie, podczas Memoriału Józefa Żylewicza.
Półmaraton
Mistrzostwa Polski w półmaratonie rozegrano 5 września w Brzeszczach.
Mężczyźni
Kobiety
Chód na 50 km mężczyzn
Zawody mistrzowskie w chodzie na 50 kilometrów mężczyzn rozegrano 20 września w Zamościu.
Przypisy
Bibliografia
- Henryk Kurzyński, Stefan Pietkiewicz, Janusz Rozum, Tadeusz Wołejko: Historia finałów lekkoatletycznych mistrzostw Polski 1920-2007. Konkurencje męskie. Szczecin – Warszawa: Komisja Statystyczna PZLA, 2008. ISBN 978-83-61233-20-6. Brak numerów stron w książce
- Henryk Kurzyński, Leszek Luftman, Janusz Rozum, Maciej Rychwalski, Andrzej Socha: Historia finałów lekkoatletycznych mistrzostw Polski 1922-2011. Konkurencje kobiece. Bydgoszcz: Komisja Statystyczna PZLA, 2011. ISBN 978-83-934369-0-3. Brak numerów stron w książce
|
|