Mistrzostwa Europy w Łyżwiarstwie Figurowym 2012
Mistrzostwa Europy w łyżwiarstwie figurowym 2012 – zawody rangi mistrzowskiej dla łyżwiarzy figurowych z Europy. Mistrzostwa odbywały się od 23 do 29 stycznia 2012 w hali w Sheffield Arena w Sheffield .
W konkurencji solistów zwyciężył Rosjanin Jewgienij Pluszczenko , zaś wśród solistek Włoszka Carolina Kostner . W parach sportowych złoty medal wywalczyli reprezentanci Rosji Tetiana Wołosożar i Maksim Trańkow , zaś w parach tanecznych Francuzi Nathalie Péchalat i Fabian Bourzat .
Kwalifikacje
W zawodach udział brali zawodnicy, którzy przed dniem 1 lipca 2011 roku ukończyli 15 rok życia (tj. urodzili się do 30 czerwca 1996 roku). Liczba dopuszczonych do startu zawodników z poszczególnych krajów była uzależniona od miejsc, jakie reprezentanci krajów zdobyli na ubiegłorocznych mistrzostwach. Warunkiem uczestnictwa zawodników wytypowanych przez krajową federację jest uzyskanie minimalnej oceny technicznej (TES) na międzynarodowych zawodach ISU w sezonie bieżącym lub poprzednim. Punkty za oba programy mogą być zdobyte na różnych zawodach. ISU akceptuje wyniki, jeśli zostały uzyskane na międzynarodowych konkursach uznawanych przez ISU na co najmniej 21 dni przed pierwszym oficjalnym dniem treningowym mistrzostw.
Sportowcy, którzy nie osiągnęli wymaganej minimalnej oceny technicznej (TES), a zostali zgłoszeni do zawodów, musieli wystąpić w rundzie eliminacyjnej.
Kalendarium
22 stycznia – oficjalne treningi
23 stycznia – runda kwalifikacyjna par tanecznych i solistów
24 stycznia – runda kwalifikacyjna solistek
25 stycznia – uroczyste otwarcie zawodów, program krótki par sportowych, taniec krótki
26 stycznia – program krótki solistów, program dowolny par sportowych
27 stycznia – program krótki solistek, taniec dowolny
28 stycznia – program dowolny solistek, program dowolny solistów
29 stycznia – pokazy mistrzów
Klasyfikacja medalowa
Wyniki
Soliści
Medaliści w konkurencji solistów, od lewej Artur Gaczinski (RUS), Jewgienij Pluszczenko (RUS), Florent Amodio (FRA)
Zawodnik
Reprezentacja
Nota łączna[1]
[2]
[3]
[4]
1
Jewgienij Pluszczenko
Rosja
261,23
1
157,52
2
84,71
1
176,52
2
Artur Gaczinski
Rosja
246,27
1
84,80
2
161,47
3
Florent Amodio
Francja
234,18
5
78,48
3
155,70
4
Michal Březina
Czechy
229,30
6
76,13
4
153,17
5
Tomáš Verner
Czechy
225,36
3
81,14
6
144,22
6
Javier Fernández
Hiszpania
222,26
4
80,11
7
142,15
7
Samuel Contesti
Włochy
212,32
11
66,86
5
145,46
8
Brian Joubert
Francja
207,83
10
67,92
8
139,91
9
Jorik Hendrickx
Belgia
204,63
8
68,98
9
135,65
10
Siergiej Woronow
Rosja
195,89
14
60,88
10
135,01
11
Alexander Majorov
Szwecja
193,18
9
68,33
11
124,85
12
Chafik Besseghier
Francja
181,85
12
63,12
13
118,73
13
Kim Lucine
Monako
179,33
16
57,64
12
121,69
14
Zoltán Kelemen
Rumunia
178,02
2
114,64
15
60,12
14
117,90
15
Peter Liebers
Niemcy
176,75
13
61,08
16
115,67
16
Paolo Bacchini
Włochy
169,40
17
55,77
18
114,34
17
Paul Fentz
Niemcy
169,40
4
107,92
23
51,74
15
117,66
18
Viktor Pfeifer
Austria
168,92
21
53,58
17
115,34
19
Maciej Cieplucha
Polska
166,86
3
108,53
20
54,17
19
112,69
20
Justus Strid
Dania
156,33
6
103,04
18
54,71
21
101,62
21
Dmytro Ihnatenko
Ukraina
154,88
24
51,61
20
103,27
22
Alexei Bychenko
Izrael
141,19
5
106,19
19
54,69
22
86,50
23
Viktor Romanenkov
Estonia
135,09
8
95,86
22
52,24
23
82,85
WD
Kevin Van Der Perren
Belgia
7
71,05
Nie awansowali do programu dowolnego
25
Jason Thompson
Wielka Brytania
13
89,63
25
51,42
26
Pavel Kaška
Czechy
11
93,10
26
51,34
27
Witalij Łuczanok
Białoruś
7
98,28
27
48,32
28
Slavik Hajrapetjan
Armenia
10
93,19
28
45,75
29
Ali Demirboga
Turcja
9
93,99
29
45,54
Nie awansowali do programu krótkiego
30
Laurent Alvarez
Szwajcaria
12
90,70
31
Márton Markó
Węgry
14
85,41
32
Manol Atanassow
Bułgaria
15
81,07
WD
Ari-Pekka Nurmenkari
Finlandia
Solistki
Medalistki w konkurencji solistek, od lewej Kiira Korpi (FIN), Carolina Kostner (ITA), Elene Gedewaniszwili (GEO)
Solistka Chelsea Rose Chiappa (HUN) – 27. miejsce
Zawodniczka
Reprezentacja
Nota łączna[5]
[6]
[7]
[8]
1
Carolina Kostner
Włochy
183,55
1
63,22
1
120,33
2
Kiira Korpi
Finlandia
166,94
2
61,80
4
105,14
3
Elene Gedewaniszwili
Gruzja
165,93
4
57,14
3
108,79
4
Polina Korobiejnikowa
Rosja
164,13
1
109,73
12
49,41
2
114,72
5
Viktoria Helgesson
Szwecja
160,82
5
55,68
5
105,14
6
Ksienija Makarowa
Rosja
159,59
3
57,55
7
102,04
7
Alona Leonowa
Rosja
158,78
6
54,50
6
104,28
8
Valentina Marchei
Włochy
146,84
7
53,52
9
93,32
9
Yrétha Silété
Francja
145,50
4
90,38
8
52,75
11
92,75
10
Joshi Helgesson
Szwecja
145,11
2
96,27
9
52,32
10
92,79
11
Jelena Glebova
Estonia
141,92
10
52,32
13
89,60
12
Natalja Popowa
Ukraina
138,60
5
88,70
19
43,75
8
94,85
13
Maé-Bérénice Méité
Francja
137,33
11
49,86
15
87,47
14
Monika Simančíková
Słowacja
136,79
3
91,99
14
46,39
12
90,40
15
Sonia Lafuente
Hiszpania
133,64
13
47,34
16
86,30
16
Alīna Fjodorova
Łotwa
133,48
6
87,82
18
44,37
14
89,11
17
Juulia Turkkila
Finlandia
130,33
15
45,65
17
84,68
18
Jenna McCorkell
Wielka Brytania
125,41
16
45,32
19
80,09
19
Isabelle Pieman
Belgia
122,13
17
44,39
20
77,74
20
Romy Bühler
Szwajcaria
121,25
24
38,14
18
83,11
21
Myriam Leuenberger
Szwajcaria
117,73
21
41,77
21
75,96
22
Nathalie Weinzierl
Niemcy
115,89
20
42,56
22
73,33
23
Francesca Rio
Włochy
108,66
7
73,23
22
40,02
23
68,64
24
Karina Johnson
Dania
92,12
23
38,23
24
53,89
Nie awansowali do programu dowolnego
25
Fleur Maxwell
Luksemburg
9
67,35
25
37,06
26
Kaat Van Daele
Belgia
10
67,22
26
35,11
27
Chelsea Rose Chiappa
Węgry
27
34,46
28
Clara Peters
Irlandia
8
69,92
28
30,88
Nie awansowali do programu krótkiego
29
Birce Atabey
Turcja
11
65,98
30
Kerstin Frank
Austria
12
65,86
31
Rimgaile Meskaite
Litwa
13
65,38
32
Manouk Gijsman
Holandia
14
64,07
33
Patricia Gleščič
Słowenia
15
63,06
34
Camilla Gjersem
Norwegia
17
63,04
35
Ksienija Bakuszewa
Białoruś
18
61,60
36
Eliška Březinová
Czechy
18
60,43
37
Daniela Stoewa
Bułgaria
19
60,33
38
Georgia Glastris
Grecja
20
58,85
39
Sabina Măriuţă
Rumunia
21
57,15
40
Marina Seeh
Serbia
22
52,24
41
Mirna Libric
Chorwacja
23
50,70
Pary sportowe
Medaliści w parach sportowych, od lewej Wiera Bazarowa / Jurij Łarionow (RUS), Tetiana Wołosożar / Maksim Trańkow (RUS), Ksienija Stołbowa / Fiodor Klimow (RUS)
Para sportowa Vanessa James / Morgan Ciprès (FRA) – 6. miejsce
Zawodnicy
Reprezentacja
Nota łączna[9]
[10]
[11]
1
Tetiana Wołosożar / Maksim Trańkow
Rosja
210,45
1
72,80
1
137,65
2
Wiera Bazarowa / Jurij Łarionow
Rosja
193,79
2
66,89
2
126,90
3
Ksienija Stołbowa / Fiodor Klimow
Rosja
171,81
3
58,66
3
113,15
4
Stefania Berton / Ondřej Hotárek
Włochy
158,99
4
54,38
4
104,61
5
Mari Vartmann / Aaron Van Cleave
Niemcy
154,99
7
52,00
5
102,99
6
Vanessa James / Morgan Ciprès
Francja
151,93
8
51,81
6
100,12
7
Maylin Hausch / Daniel Wende
Niemcy
148,82
5
54,03
7
94,79
8
Darja Popowa / Bruno Massot
Francja
139,98
6
53,91
9
86,07
9
Stacey Kemp / David King
Wielka Brytania
138,39
9
45,75
8
92,64
10
Lubow Bakirowa / Mikalai Kamianczuk
Białoruś
122,25
14
39,06
10
83,19
11
Danielle Montalbano / Jewgieni Krasnopolski
Izrael
120,32
12
41,69
11
78,63
12
Carolina Gillespie / Luca Dematté
Włochy
120,11
11
42,75
12
77,36
13
Alexandra Herbríková / Rudy Halmaert
Czechy
115,87
10
42,99
14
72,88
14
Anaïs Morand / Timothy Leemann
Szwajcaria
114,20
13
41,48
15
72,72
15
Stina Martini / Severin Kiefer
Austria
112,10
15
38,05
13
74,05
16
Sally Hoolin / James Hunt
Wielka Brytania
94,08
16
33,41
16
60,67
Nie awansowali do programu dowolnego
17
Elizabeta Makarowa / Leri Kenczadze
Bułgaria
17
32,80
18
Maryja Palakowa / Mikhail Fomiczew
Białoruś
18
28,33
WD
Alona Sawczenko / Robin Szolkowy
Niemcy
Pary taneczne
Medaliści w parach tanecznych, od lewej Jekatierina Bobrowa / Dmitrij Sołowjow (RUS), Nathalie Péchalat / Fabian Bourzat (FRA), Jelena Iljinych / Nikita Kacałapow (RUS)
Para taneczna Charlène Guignard / Marco Fabbri (ITA) – 11. miejsce
Wzorem tańca krótkiego była Rhumba .
Zawodnicy
Reprezentacja
Nota łączna[12]
[13]
SD [14]
FD [15]
1
Nathalie Péchalat / Fabian Bourzat
Francja
164,18
2
64,89
1
99,29
2
Jekatierina Bobrowa / Dmitrij Sołowjow
Rosja
160,23
1
65,06
2
95,17
3
Jelena Iljinych / Nikita Kacałapow
Rosja
153,12
7
59,49
3
93,63
4
Anna Cappellini / Luca Lanotte
Włochy
153,09
6
59,62
4
93,47
5
Jekatierina Riazanowa / Ilja Tkaczenko
Rosja
152,22
3
61,34
5
90,88
6
Penny Coomes / Nicholas Buckland
Wielka Brytania
145,31
4
59,78
6
85,53
7
Pernelle Carron / Lloyd Jones
Francja
142,27
8
57,40
7
84,87
8
Nielli Żyganszyna / Alexander Gazsi
Niemcy
140,84
9
56,79
8
84,05
9
Isabella Tobias / Deividas Stagniūnas
Litwa
139,53
5
59,66
10
79,87
10
Julija Złobina / Aleksiej Sitnikow
Azerbejdżan
133,04
1
81,55
11
49,66
9
83,38
11
Charlène Guignard / Marco Fabbri
Włochy
129,46
2
74,34
10
52,45
11
77,01
12
Tanja Kolbe / Stefano Caruso
Niemcy
123,89
6
71,05
13
49,07
13
74,82
13
Louise Walden / Owen Edwards
Wielka Brytania
122,59
4
72,75
14
48,36
14
74,23
14
Irina Shtork / Taavi Rand
Estonia
121,09
7
69,21
19
44,97
12
76,12
15
Siobhan Heekin-Canedy / Dmytro Duń
Ukraina
119,95
3
73,10
16
46,71
15
73,24
16
Sara Hurtado / Adrià Díaz
Hiszpania
117,26
5
72,07
12
49,35
17
67,91
17
Zsuzsanna Nagy / Máté Fejes
Węgry
114,40
18
44,99
16
69,41
18
Gabriela Kubová / Dmitrij Kisielow
Czechy
113,51
17
45,88
18
67,63
19
Lucie Myslivečková / Neil Brown
Czechy
111,46
8
68,68
15
47,47
19
63,99
20
Nadieżda Frolenkowa / Michaił Kasało
Ukraina
104,74
20
42,60
20
62,14
Nie awansowali do tańca krótkiego
21
Tiffany Zahorski / Alexis Miart
Francja
9
67,22
22
Ramona Elsener / Florian Roost
Szwajcaria
10
67,01
23
Dóra Turóczi / Balázs Major
Węgry
11
65,01
24
Barbora Silná / Juri Kurakin
Austria
12
63,34
25
Henna Lindholm / Ossi Kanervo
Finlandia
13
63,26
26
Alisa Agafonova / Alper Uçar
Turcja
14
60,63
27
Aleksandra Zworygina / Maciej Bernadowski
Polska
15
58,94
28
Lesia Waładzenkawa / Witali Wakunow
Białoruś
16
57,97
29
Ekaterina Bugrov / Vasili Rogov
Izrael
17
56,11
30
Ksenia Pecherkina / Aleksandrs Jakushin
Łotwa
18
53,93
31
Alexandra Chistiakowa / Dimitar Liczew
Bułgaria
19
45,42
Przypisy
Bibliografia