Mistrzostwa Europy w Łyżwiarstwie Figurowym 2010
Mistrzostwa Europy w łyżwiarstwie figurowym 2010 – zawody rangi mistrzowskiej dla łyżwiarzy figurowych z Europy. Mistrzostwa odbywały się od 18 do 24 stycznia 2010 w hali w Saku Suurhall w Tallinnie .
W konkurencji solistów zwyciężył Rosjanin Jewgienij Pluszczenko , zaś wśród solistek Włoszka Carolina Kostner . W parach sportowych złoty medal wywalczyli reprezentanci Rosji Yūko Kawaguchi i Aleksandr Smirnow , zaś w parach tanecznych Rosjanie Oksana Domnina i Maksim Szabalin .
Kwalifikacje
W zawodach udział brali zawodnicy, którzy przed dniem 1 lipca 2009 roku ukończyli 15 rok życia (tj. urodzili się do 30 czerwca 1996 roku). Liczba dopuszczonych do startu zawodników z poszczególnych krajów była uzależniona od miejsc, jakie reprezentanci krajów zdobyli na ubiegłorocznych mistrzostwach.
Kalendarium
17–18 stycznia – oficjalne treningi
19 stycznia – uroczyste otwarcie zawodów, taniec obowiązkowy, program krótki par sportowych
20 stycznia – program krótki solistów, program dowolny par sportowych
21 stycznia – taniec oryginalny, program dowolny solistów
22 stycznia – program krótki solistek, taniec dowolny
23 stycznia – program dowolny solistek
24 stycznia – pokazy mistrzów
Klasyfikacja medalowa
Wyniki
Soliści
Medaliści w konkurencji solistów, od lewej Stéphane Lambiel (SUI), Jewgienij Pluszczenko (RUS), Brian Joubert (FRA)
Wicemistrz Europy Stéphane Lambiel (SUI)
Brązowy medalista Brian Joubert (FRA)
Zawodnik
Reprezentacja
Nota łączna[1]
[2]
[3]
1
Jewgienij Pluszczenko
Rosja
255,39
1
91,30
1
164,09
2
Stéphane Lambiel
Szwajcaria
238,54
5
77,75
2
160,79
3
Brian Joubert
Francja
236,45
2
88,55
3
147,90
4
Michal Březina
Czechy
224,74
4
79,60
5
145,14
5
Samuel Contesti
Włochy
221,33
7
75,90
4
145,43
6
Yannick Ponsero
Francja
219,52
3
82,40
7
137,12
7
Alban Préaubert
Francja
207,61
6
76,37
9
131,24
8
Javier Fernández
Hiszpania
204,83
13
66,50
6
138,33
9
Stefan Lindemann
Niemcy
203,95
9
70,19
8
133,76
10
Tomáš Verner
Czechy
203,18
8
72,75
10
130,43
11
Kevin Van Der Perren
Belgia
195,48
11
67,72
11
127,76
12
Adrian Schultheiss
Szwecja
188,79
12
66,55
13
122,24
13
Anton Kowałewski
Ukraina
186,84
14
65,20
14
121,64
14
Siergiej Woronow
Rosja
185,38
17
60,27
12
125,11
15
Kristoffer Berntsson
Szwecja
183,10
10
69,20
17
113,90
16
Paolo Bacchini
Włochy
181,42
16
60,90
15
120,52
17
Viktor Pfeifer
Austria
178,41
15
63,42
16
114,99
18
Gregor Urbas
Słowenia
163,84
20
56,90
18
106,94
19
Zoltán Kelemen
Rumunia
161,10
18
59,40
20
101,70
20
Jorik Hendrickx
Belgia
161,06
19
58,70
19
102,36
Nie awansowali do programu dowolnego
21
Maciej Cieplucha
Polska
56,45
21
56,45
22
Ari-Pekka Nurmenkari
Finlandia
53,55
22
53,55
23
Karel Zelenka
Włochy
53,09
23
53,09
24
Peter Reitmayer
Słowacja
51,35
24
51,35
25
Maksim Szipow
Izrael
51,21
25
51,21
26
Boris Martinec
Chorwacja
50,49
26
50,49
27
Matthew Parr
Wielka Brytania
49,02
27
49,02
28
Damjan Ostojič
Bośnia i Hercegowina
47,96
28
47,96
29
Viktor Romanenkov
Estonia
47,60
29
47,60
30
Aleksandr Kazakow
Białoruś
45,97
30
45,97
31
Kutay Eryoldaş
Turcja
37,40
31
37,40
32
Boyito Mulder
Holandia
36,38
32
36,38
33
Márton Markó
Węgry
35,32
33
35,32
34
Saulius Ambrulevičius
Litwa
34,49
34
34,49
35
Ģirts Jēkabsons
Łotwa
32,67
35
32,67
36
Georgi Kenchadze
Bułgaria
31,82
36
31,82
37
Pierre Balian
Armenia
31,82
37
31,82
WD
Joffrey Bourdon
Czarnogóra
Solistki
Medalistki w konkurencji solistek, od lewej Laura Lepistö (FIN), Carolina Kostner (ITA), Elene Gedewaniszwili (GEO)
Mistrzyni Europy Carolina Kostner (ITA)
Brązowa medalistka Elene Gedewaniszwili (GEO)
Zawodniczka
Reprezentacja
Nota łączna[4]
[5]
[6]
1
Carolina Kostner
Włochy
173,46
1
65,80
1
107,66
2
Laura Lepistö
Finlandia
166,37
3
62,96
3
103,41
3
Elene Gedewaniszwili
Gruzja
164,54
4
60,82
2
103,72
4
Kiira Korpi
Finlandia
163,68
2
64,26
5
99,42
5
Sarah Meier
Szwajcaria
157,44
8
54,86
4
102,58
6
Júlia Sebestyén
Węgry
156,77
6
57,44
6
99,33
7
Alona Leonowa
Rosja
153,57
5
58,26
7
95,31
8
Valentina Marchei
Włochy
149,46
7
55,34
8
94,12
9
Ksienija Makarowa
Rosja
146,85
9
54,06
9
92,79
10
Jelena Glebowa
Estonia
138,93
13
50,10
10
88,83
11
Viktoria Helgesson
Szwecja
137,10
12
50,86
12
86,24
12
Tuğba Karademir
Turcja
136,42
10
53,88
13
82,54
13
Oksana Goziewa
Rosja
135,39
14
47,26
11
88,13
14
Jenna McCorkell
Wielka Brytania
128,06
11
53,80
17
74,26
15
Ivana Reitmayerová
Słowacja
125,31
15
47,06
14
78,25
16
Sarah Hecken
Niemcy
121,79
16
46,34
16
75,45
17
Sonia Lafuente
Hiszpania
121,15
17
45,26
15
75,89
18
Natalja Popowa
Ukraina
113,35
20
44,30
18
69,05
19
Teodora Poštič
Słowenia
113,35
19
44,46
19
68,89
WD
Susanna Pöykiö
Finlandia
18
44,68
Nie awansowały do programu dowolnego
20
Tamar Kac
Izrael
43,70
21
43,70
21
Kaciaryna Pachamowicz
Białoruś
43,54
22
43,54
22
Karly Robertson
Wielka Brytania
41,74
23
41,74
23
Shira Willner
Niemcy
38,10
24
38,10
24
Miriam Ziegler
Austria
36,06
25
36,06
25
Mirna Librić
Chorwacja
35,74
26
35,74
26
Martina Boček
Czechy
35,08
27
35,08
27
Manouk Gijsman
Holandia
34,96
28
34,96
28
Erle Harstad
Norwegia
34,82
29
34,82
29
Birce Atabey
Turcja
33,76
30
33,76
30
Katherine Hadford
Węgry
32,66
31
32,66
31
Karina Johnson
Dania
32,16
32
32,16
32
Isabelle Pieman
Belgia
30,32
33
30,32
33
Fleur Maxwell
Luksemburg
30,18
34
30,18
34
Beatričė Rožinskaitė
Litwa
29,60
35
29,60
35
Clara Peters
Irlandia
29,42
36
29,42
36
Sabina Paquier
Rumunia
29,38
37
29,38
37
Marina Seeh
Serbia
29,32
38
29,32
38
Žanna Pugača
Łotwa
29,04
39
29,04
39
Sonia Radewa
Bułgaria
26,64
40
26,64
40
Maria Papasotiriou
Grecja
23,02
41
23,02
WD
Joelle Forte
Azerbejdżan
WD
Sonja Mugoša
Czarnogóra
Pary sportowe
Medaliści w parach sportowych, od lewej Sawczenko / Szolkowy (GER), Kawaguchi / Smirnow (RUS), Muchortowa / Trańkow (RUS)
Alona Sawczenko / Robin Szolkowy (GER)
Zawodnicy
Reprezentacja
Nota łączna[7]
[8]
[9]
1
Yūko Kawaguchi / Aleksandr Smirnow
Rosja
213,15
2
73,92
1
139,23
2
Alona Sawczenko / Robin Szolkowy
Niemcy
211,72
1
74,12
2
137,60
3
Marija Muchortowa / Maksim Trańkow
Rosja
202,03
3
73,54
3
128,49
4
Tetiana Wołosożar / Stanisław Morozow
Ukraina
187,83
4
67,60
4
120,23
5
Wiera Bazarowa / Jurij Łarionow
Rosja
159,84
5
55,84
6
104,00
6
Nicole Della Monica / Yannick Kocon
Włochy
156,80
6
52,64
5
104,16
7
Vanessa James / Yannick Bonheur
Francja
151,28
7
52,04
7
99,24
8
Anaïs Morand / Antoine Dorsaz
Szwajcaria
144,95
11
47,88
8
97,07
9
Maylin Hausch / Daniel Wende
Niemcy
142,76
9
50,66
9
92,10
10
Adeline Canac / Maximin Coia
Francja
139,73
8
51,24
11
88,49
11
Stacey Kemp / David King
Wielka Brytania
137,29
13
45,26
10
92,03
12
Erica Risseeuw / Robert Paxton
Wielka Brytania
130,09
14
43,50
12
86,59
13
Maria Sergejewa / Ilja Glebow
Estonia
129,46
12
47,60
13
81,86
14
Joanna Sulej / Mateusz Chruściński
Polska
124,79
10
48,38
15
76,41
15
Jessica Crenshaw / Chad Tsagris
Grecja
115,59
16
36,60
14
78,99
16
Nina Iwanowa / Filip Zalewski
Bułgaria
106,31
15
38,56
16
67,75
Nie awansowali do programu dowolnego
17
Lubow Bakirowa / Mikałaj Kamianczuk
Białoruś
36,18
17
36,18
18
Danielle Montalbano / Jewgieni Krasnopolski
Izrael
30,90
18
30,90
19
Gabriela Čermanová / Martin Hanulák
Słowacja
30,04
19
30,04
20
Victoria Hecht / Christopher Trefil
Węgry
29,34
20
29,34
WD
Marika Zanforlin / Federico Degli Esposti
Włochy
Pary taneczne
Mistrzowie Europy Oksana Domnina / Maksim Szabalin (RUS)
Brązowi medaliści Jana Chochłowa / Siergiej Nowicki (RUS)
Tańcem obowiązkowym było Tango Romantica .
Zawodnicy
Reprezentacja
Nota łączna[10]
CD [11]
OD [12]
FD [13]
1
Oksana Domnina / Maksim Szabalin
Rosja
199,25
1
42,78
2
61,49
2
94,98
2
Federica Faiella / Massimo Scali
Włochy
195,86
3
37,47
1
61,68
1
96,71
3
Jana Chochłowa / Siergiej Nowicki
Rosja
189,67
2
37,87
4
58,59
3
93,21
4
Nathalie Péchalat / Fabian Bourzat
Francja
188,51
5
36,36
3
60,08
4
92,07
5
Sinead Kerr / John Kerr
Wielka Brytania
184,05
4
36,76
5
57,05
5
90,24
6
Anna Cappellini / Luca Lanotte
Włochy
176,10
6
35,93
9
52,83
6
87,34
7
Alaksandra Zarecka / Raman Zarecki
Izrael
174,91
7
34,63
6
55,92
9
84,36
8
Hanna Zadorożniuk / Serhij Werbyłło
Ukraina
171,28
9
32,60
7
54,30
8
84,38
9
Jekatierina Bobrowa / Dmitrij Sołowjow
Rosja
171,26
8
33,33
8
53,03
7
84,90
10
Nóra Hoffmann / Maxim Zavozin
Węgry
163,21
11
31,53
11
50,02
10
81,66
11
Ałła Beknazarowa / Wołodymyr Zujew
Ukraina
162,82
10
32,15
10
51,22
12
79,45
12
Pernelle Carron / Lloyd Jones
Francja
159,52
12
29,96
12
49,85
11
79,71
13
Caitlin Mallory / Kristjan Rand
Estonia
155,93
15
29,16
15
47,33
13
79,44
14
Zoé Blanc / Pierre-Loup Bouquet
Francja
147,56
17
27,82
13
48,80
14
70,94
15
Christina Beier / William Beier
Niemcy
147,36
13
29,41
14
48,45
16
69,50
16
Penny Coomes / Nicholas Buckland
Wielka Brytania
145,91
16
28,63
16
46,98
15
70,30
Nie awansowali do tańca dowolnego
17
Kira Geil / Dmitri Matsjuk
Austria
71,73
14
29,16
19
42,57
18
Kamila Hájková / David Vincour
Czechy
71,21
18
25,88
17
45,33
19
Allison Reed / Otar Dżaparidze
Gruzja
66,28
22
22,59
18
43,69
20
Nikola Višňová / Lukáš Csölley
Słowacja
64,57
21
22,61
20
41,96
21
Katelyn Good / Nikolaj Sørensen
Dania
63,13
20
22,84
21
40,29
22
Federica Testa / Christopher Mior
Włochy
61,88
19
23,31
24
38,57
23
Nikki Georgiadis / Graham Hockley
Grecja
59,98
24
21,18
23
38,80
24
Oksana Klimova / Sasha Palomaki
Finlandia
59,85
25
20,99
22
38,86
25
Ramona Elsener / Florian Roost
Szwajcaria
59,28
23
21,84
25
37,44
26
Łesia Waładzenkawa / Witalij Wakunow
Białoruś
50,11
26
17,08
26
33,03
WD
Virginiya Hoptman / Pavel Filchenkov
Azerbejdżan
Przypisy
Bibliografia