Kristina Šmigun-Vähi
Data i miejsce urodzenia
23 lutego 1977 Tartu
Klub
Oti Sportclub
Debiut w PŚ
27.11 1994, Kiruna (25. miejsce – 5 km)
Pierwsze punkty w PŚ
27.11 1994, Kiruna (25. miejsce – 5 km)
Pierwsze podium w PŚ
27.12 1998, Ga-Pa (2. miejsce – sprint)
Pierwsze zwycięstwo w PŚ
12.01 1999, Nové Město (15 km)
Dorobek medalowy
Kristina Šmigun-Vähi (ur. 23 lutego 1977 w Tartu ) – estońska biegaczka narciarska , trzykrotna medalistka olimpijska, sześciokrotna medalistka mistrzostw świata, posłanka do Riigikogu .
Życiorys
Kariera sportowa
W latach 1995–1997 sięgnęła po sześć medali mistrzostw świata juniorów (dwa złote i cztery srebrne). Pierwsze punkty do klasyfikacji Pucharu Świata zdobyła w sezonie 1993/1994 . Łącznie odniosła 16 zwycięstw w zawodach pucharowych; dwukrotnie plasowała się w klasyfikacji generalnej Pucharu Świata na 2. miejscu, w obu przypadkach przegrywając jedynie z Norweżką Bente Martinsen Skari (w sezonach 1999/2000 i 2002/2003 ). Ponadto trzy razy była 4. w klasyfikacji Pucharu Świta (w sezonach 1998/1999 , 2001/2002 i 2004/2005 ).
Uczestniczyła w sześciu mistrzostwach świata. Pierwszy medal zdobyła na mistrzostwach w Ramsau w 1999 – srebro na 15 km techniką dowolną (za Włoszką Stefanią Belmondo ). Na tych samych mistrzostwach zdobyła również brąz na 30 km techniką klasyczną. Na mistrzostwach w Val di Fiemme w 2003 zdobyła cztery medale – złoto na 10 km w biegu łączonym, srebro na 15 km techniką klasyczną (ze startu wspólnego) i na 10 km techniką klasyczną oraz brąz na 30 km techniką dowolną. Na mistrzostwach świata w Oberstdorfie w 2005 nie zdołała zająć miejsca na podium, kończąc rywalizację na 10 km techniką dowolną na 4. pozycji.
Jako olimpijka debiutowała na igrzyskach w Lillehammer w 1994, gdzie zajmowała odległe miejsca, podobnie jak cztery lata później podczas igrzysk w Nagano . Na igrzyskach w Salt Lake City w 2002 dwukrotnie zajmowała 7. miejsce – na 15 km techniką dowolną (ze startu wspólnego) i na 30 km techniką klasyczną. Pierwsze medale olimpijskie zdobyła podczas igrzysk w Turynie w 2006, wygrywając bieg łączony na 15 km przed Czeszką Kateřiną Neumannovą oraz bieg na 10 km techniką klasyczną przed Norweżką Marit Bjørgen . W 2010 na igrzyskach w Vancouver została wicemistrzynią olimpijską w biegu na dystansie 10 km techniką dowolną[1] .
W 2010 Kristina Šmigun-Vähi zakończyła karierę.
Działalność pozasportowa
Ukończyła ekonomię na Uniwersytecie w Tartu [2] . Zaangażowała się w działalność polityczną w ramach Estońskiej Partii Reform . W wyborach w 2019 z ramienia tego ugrupowania uzyskała mandat posłanki do Riigikogu [3] . Z powodzeiem ubiegała się o reelekcję w 2023[4] .
Życie prywatne
Jej rodzice, Anatoli Šmigun i Rutt Rehemaa, także uprawiali narciarstwo klasyczne. Ojciec pełnił funkcję jej trenera. Biegaczką narciarską została jej młodsza siostra Katrin , również startująca w Pucharze Świata i na imprezach mistrzowskich. Także jej kuzyn Aivar Rehemaa zajął się uprawianiem tej dyscypliny.
W 2007 Kristina Šmigun wyszła za mąż za menedżera sportowego Kristjana-Thora Vähiego. W 2008 urodziła córkę Victorię Kris[5] , a w 2011 syna Kristhora Tomiego[6] .
Osiągnięcia
Miejsce
Dzień
Rok
Miejscowość
Konkurencja
Czas biegu
Strata
Zwyciężczyni
28.
13 lutego
1994
Lillehammer
15 km stylem dowolnym
39:44,5
+5:35,6
Manuela Di Centa
30.
15 lutego
1994
Lillehammer
5 km stylem klasycznym
14:08,8
+1:37,3
Lubow Jegorowa
27.
17 lutego
1994
Lillehammer
2x7,5 km łączony
41:38,9
+4:20,6
Lubow Jegorowa
12.
21 lutego
1994
Lillehammer
Sztafeta 4x5 km[7]
57:12,5
+5:19,9
Rosja
46.
20 lutego
1998
Nagano
30 km stylem dowolnym
1:22:01,5
+12:16,6
Julija Czepałowa
7.
9 lutego
2002
Salt Lake City
15 km stylem dowolnym
39:54,4
+39,2
Stefania Belmondo
DNF
12 lutego
2002
Salt Lake City
10 km stylem klasycznym
28:05,6
–
Bente Skari
13.
15 lutego
2002
Salt Lake City
10 km łączony
25:09,9
+38,7
Beckie Scott
25.
19 lutego
2002
Salt Lake City
Sprint stylem dowolnym
3:10,6
–
Julija Czepałowa
7.
24 lutego
2002
Salt Lake City
30 km stylem klasycznym
1:30:57,1
+2:55,6
Gabriella Paruzzi
1.
12 lutego
2006
Turyn
2x7,5 km łączony
42:48,7
–
–
1.
16 lutego
2006
Turyn
10 km stylem klasycznym
27:51,4
–
–
8.
24 lutego
2006
Turyn
30 km stylem dowolnym
1:22:25,4
+57,1
Kateřina Neumannová
2.
15 lutego
2010
Vancouver
10 km stylem dowolnym
24:58,4
+6,6
Charlotte Kalla
DNF
19 lutego
2010
Vancouver
2x7,5 km łączony
39:58,1
–
Marit Bjørgen
27.
27 lutego
2010
Vancouver
30 km stylem klasycznym ze startu wspólnego
1:30:33,7
+4:53,5
Justyna Kowalczyk
Miejsce
Dzień
Rok
Miejscowość
Konkurencja
Czas biegu
Strata
Zwyciężczyni
5.
12 marca
1995
Thunder Bay
5 km stylem klasycznym
15:23,7
+44,5
Łarisa Łazutina
20.
14 marca
1995
Thunder Bay
5+10 km pościgowy
43:19,6
+3:17,7
Łarisa Łazutina
8.
21 lutego
1997
Trondheim
15 km stylem dowolnym
36:28,2
+1:25,7
Jelena Välbe
28.
23 lutego
1997
Trondheim
5 km stylem klasycznym
13:32,7
+48,1
Jelena Välbe
9.
24 lutego
1997
Trondheim
5+10 km pościgowy
39:13,5
+1:41,8
Stefania Belmondo Jelena Välbe
2.
19 lutego
1999
Ramsau
15 km stylem dowolnym
38:49,0
+30,4
Stefania Belmondo
9.
22 lutego
1999
Ramsau
5 km stylem klasycznym
12:49,8
+43,9
Bente Skari
6.
23 lutego
1999
Ramsau
5+10 km pościgowy
42:27,9
+52,5
Stefania Belmondo
10.
25 lutego
1999
Ramsau
Sztafeta 4x5 km[8]
53:05,9
+3:28,2
Rosja
3.
27 lutego
1999
Ramsau
30 km stylem klasycznym
1:29:19,9
+1:54,7
Łarisa Łazutina
41.
15 lutego
2001
Lahti
15 km stylem klasycznym
43:54,8
+5:27,0
Bente Skari
12.
20 lutego
2001
Lahti
10 km stylem klasycznym
29:13,5
+1:39,9
Bente Skari
19.
21 lutego
2001
Lahti
Sprint stylem dowolnym
3:41,5
–
Pirjo Manninen
2.
18 lutego
2003
Val di Fiemme
15 km stylem klasycznym
39:40,9
+12,8
Bente Skari
2.
20 lutego
2003
Val di Fiemme
10 km stylem klasycznym
25:47,0
+21,0
Bente Skari
1.
22 lutego
2003
Val di Fiemme
10 km łączony
26:38,4
–
–
3.
28 lutego
2003
Val di Fiemme
30 km stylem dowolnym
1:14:29,8
+26,9
Olga Zawjałowa
4.
17 lutego
2005
Oberstdorf
10 km stylem dowolnym
26:27,6
+18,6
Kateřina Neumannová
DNF
19 lutego
2005
Oberstdorf
2x7,5 km bieg łączony
42:16,8
–
Julija Czepałowa
13.
21 lutego
2005
Oberstdorf
Sztafeta 4x5 km[9]
57:15,7
+5:24,7
Norwegia
14.
26 lutego
2005
Oberstdorf
30 km stylem klasycznym
1:27:05,8
+2:13,7
Marit Bjørgen
10.
25 lutego
2007
Sapporo
2x7,5 km bieg łączony
41:27,5
+59,5
Olga Zawjałowa
9.
27 lutego
2007
Sapporo
10 km stylem dowolnym
23:58,4
+57,9
Kateřina Neumannová
15.
1 marca
2007
Sapporo
Sztafeta 4x5 km[10]
54:18,6
+5:22,0
Finlandia
6.
3 marca
2007
Sapporo
30 km stylem klasycznym
1:29:47,1
+2:32,3
Virpi Kuitunen
Miejsce
Dzień
Rok
Miejscowość
Konkurencja
Wynik
Strata
Zwyciężczyni
16.
2 marca
1993
Harrachov
5 km stylem klasycznym
16:39,1
+1:07,2
Kateřina Neumannová
7.
4 marca
1993
Harrachov
Sztafeta 4x5 km[11]
1:05:15,3
+3:31,7
Rosja
28.
6 marca
1993
Harrachov
15 km stylem dowolnym
43:00,6
+3:36,1
Irina Składniewa
17.
26 stycznia
1994
Breitenwang
5 km stylem klasycznym
16:20,2
+51,0
Irina Składniewa
8.
28 stycznia
1994
Breitenwang
Sztafeta 4x5 km[12]
1:06:19,6
+2:05,4
Czechy
10.
30 stycznia
1994
Breitenwang
15 km stylem dowolnym
41:53,5
+3:08,0
Julija Czepałowa
2.
1 marca
1995
Gällivare
5 km stylem klasycznym
15:46,8
+1,2
Natalja Masałkina
2.
5 marca
1995
Gällivare
15 km stylem dowolnym
43:16,9
+16,1
Julija Czepałowa
2.
31 stycznia
1996
Asiago
5 km stylem klasycznym
15:01,8
+22,4
Maija Puukilainen
2.
4 lutego
1996
Asiago
15 km stylem dowolnym
43:52,9
+1:30,7
Julija Czepałowa
1.
12 lutego
1997
Canmore
5 km stylem klasycznym
14:28,7
–
–
1.
16 lutego
1997
Canmore
15 km stylem dowolnym
43:45,7
–
–
Puchar Świata
Miejsca w klasyfikacji generalnej
Zwycięstwa w zawodach
Nr
Dzień
Rok
Miejscowość
Konkurencja
Czas biegu
1.
12 stycznia
1999
Nové Město
15 km stylem dowolnym
42:41,5
2.
10 grudnia
1999
Sappada
10 km stylem dowolnym
27:35,0
3.
28 grudnia
1999
Garmisch-Partenkirchen
Sprint stylem dowolnym
–
4.
16 lutego
2000
Ulrichen
5 km stylem dowolnym
12:53,9
5.
3 marca
2000
Lahti
Sprint stylem dowolnym
–
6.
22 grudnia
2001
Ramsau
15 km stylem dowolnym
41:10,8
7.
2 marca
2002
Lahti
10 km stylem dowolnym
26:32,3
8.
23 listopada
2002
Kiruna
5 km stylem dowolnym
13:39,7
9.
4 stycznia
2003
Kawgołowo
5 km stylem dowolnym
13:19,5
10.
22 listopada
2003
Beitostølen
10 km stylem dowolnym
24:35,7
11.
29 listopada
2003
Ruka
15 km łączony
43:18,1
12.
6 grudnia
2003
Dobbiaco
15 km stylem dowolnym
37:11,7
13.
21 grudnia
2003
Ramsau
15 km łączony
44:44,2
14.
28 listopada
2004
Ruka
10 km stylem klasycznym
27:47,4
15.
18 grudnia
2004
Ramsau
15 km stylem dowolnym
40:07,3
16.
11 marca
2007
Lahti
10 km stylem klasycznym
28:30,7
Miejsca na podium
Nr
Dzień
Rok
Miejscowość
Konkurencja
Czas biegu
Strata
Miejsce
Zwycięzca
1.
27 grudnia
1998
Garmisch-Partenkirchen
Sprint stylem dowolnym
–
–
2.
Bente Skari
2.
5 stycznia
1999
Otepää
10 km stylem klasycznym
30:08,6
+41,6
3.
Bente Skari
3.
12 stycznia
1999
Nové Město
15 km stylem dowolnym
42:41,5
–
1.
–
4.
19 lutego
1999
Ramsau
15 km stylem dowolnym
38:49,0
+30,4
2.
Stefania Belmondo
5.
27 lutego
1999
Ramsau
30 km stylem klasycznym
1:29:19,9
+1:54,7
3.
Łarisa Łazutina
6.
20 marca
1999
Oslo
30 km stylem klasycznym
1:14:16,0
+2:09,7
3.
Julija Czepałowa
7.
27 listopada
1999
Kiruna
5 km stylem klasycznym
14:22,0
+30,4
3.
Bente Skari
8.
10 grudnia
1999
Sappada
10 km stylem dowolnym
27:35,0
–
1.
–
9.
28 grudnia
1999
Garmisch-Partenkirchen
Sprint stylem dowolnym
–
–
1.
–
10.
8 stycznia
2000
Moskwa
15 km stylem dowolnym
43:50,4
+8,4
2.
Kaisa Varis
11.
12 stycznia
2000
Nové Město
10 km stylem klasycznym
29:59,0
+2,3
2.
Łarisa Łazutina
12.
16 lutego
2000
Ulrichen
5 km stylem dowolnym
12:53,9
–
1.
–
13.
20 lutego
2000
Lamoura Mouthe
44 km stylem dowolnym
2:27:11,1
+2,0
1.
Stefania Belmondo
14.
3 marca
2000
Lahti
Sprint stylem dowolnym
–
–
1.
–
15.
29 listopada
2000
Beitostølen
5 km stylem dowolnym
12:34,2
+1,3
3.
Kaisa Varis
16.
20 grudnia
2000
Davos
15 km stylem klasycznym
42:49,9
+1:09,2
3.
Julija Czepałowa
17.
25 listopada
2001
Kuopio
5 km stylem dowolnym
12:56,1
+11,8
3.
Kateřina Neumannová
18.
12 grudnia
2001
Brusson
10 km stylem dowolnym
24:55,9
+7,8
3.
Julija Czepałowa
19.
15 grudnia
2001
Davos
10 km stylem dowolnym
30:01,5
+42,4
2.
Bente Skari
20.
22 grudnia
2001
Ramsau
15 km stylem dowolnym
41:10,8
–
1.
–
21.
2 marca
2002
Lahti
10 km stylem dowolnym
26:32,3
–
1.
–
22.
16 marca
2002
Oslo
30 km stylem dowolnym
1:14:35,3
+21,8
2.
Stefania Belmondo
23.
23 listopada
2002
Kiruna
5 km stylem dowolnym
13:39,7
–
1.
–
24.
30 listopada
2002
Ruka
10 km stylem klasycznym
28:23,7
+24,3
2.
Bente Skari
25.
7 grudnia
2002
Davos
10 km stylem dowolnym
26:39,5
+2,8
2.
Bente Skari
26.
14 grudnia
2002
Cogne
15 km stylem klasycznym
44:13,2
+28,4
2.
Bente Skari
27.
21 grudnia
2002
Ramsau
10 km łączony
27:59,7
+40,6
3.
Bente Skari
28.
4 stycznia
2003
Kawgołowo
5 km stylem dowolnym
13:19,5 min
–
1.
–
29.
12 stycznia
2003
Otepää
15 km stylem klasycznym
42:38,1
+14,3
2.
Bente Skari
30.
18 stycznia
2003
Nové Město
10 km stylem dowolnym
25:11,8
+10,8
3.
Bente Skari
31.
22 listopada
2003
Beitostølen
10 km stylem dowolnym
24:35,7
–
1.
–
32.
28 listopada
2003
Ruka
10 km stylem klasycznym
27:14,8
+11,3
3.
Wałentyna Szewczenko
33.
29 listopada
2003
Ruka
15 km łączony
43:18,1
–
1.
–
34.
6 grudnia
2003
Dobbiaco
15 km stylem dowolnym
37:11,7
–
1.
–
35.
20 grudnia
2003
Ramsau
10 km stylem dowolnym
27:07,9
+25,6
3.
Kateřina Neumannová
36.
21 grudnia
2003
Ramsau
15 km łączony
44:44,2
–
1.
–
37.
6 stycznia
2004
Falun
15 km łączony
40:55,0
+0,3
3.
Kateřina Neumannová
38.
10 stycznia
2004
Otepää
15 km stylem klasycznym
41:02,2
+0,9
2.
Claudia Künzel
39.
20 listopada
2004
Gällivare
10 km stylem klasycznym
28:13,4
+1,1
2.
Marit Bjørgen
40.
26 listopada
2004
Ruka
10 km stylem dowolnym
26:58,1
+1,3
2.
Kateřina Neumannová
41.
28 listopada
2004
Ruka
10 km stylem klasycznym
27:47,4
–
1.
–
42.
11 grudnia
2004
Lago di Tesero
15 km łączony
39:22,7
+1,0
2.
Marit Bjørgen
43.
18 grudnia
2004
Ramsau
15 km stylem dowolnym
40:07,3
–
1.
–
44.
27 listopada
2005
Ruka
10 km stylem dowolnym
24:49,4
+26,3
3.
Kateřina Neumannová
45.
7 stycznia
2006
Otepää
10 km stylem klasycznym
27:09,4
+0,2
2.
Hilde Gjermundshaug Pedersen
46.
18 listopada
2006
Gällivare
10 km stylem dowolnym
24:17,9
+24,9
2.
Kateřina Neumannová
47.
26 listopada
2006
Ruka
10 km stylem klasycznym
28:01,2
+49,2
3.
Virpi Kuitunen
48.
11 marca
2007
Lahti
10 km stylem klasycznym
28:30,7
–
1.
–
49.
12 grudnia
2009
Davos
10 km stylem dowolnym
26:22,0
+27,8
3.
Irina Chazowa
Odznaczenia
Przypisy
↑ ZIO: niesamowita Szwedka, Justyna Kowalczyk poza podium . onet.pl , 15 lutego 2010. [dostęp 2019-03-23].
↑ Cross-country skiing champion Kristina Šmigun-Vähi running for parliament . err.ee, 7 listopada 2018. [dostęp 2019-03-23]. (est. ) .
↑ Elected members of the Riigikogu . rk2019.valimised.ee, 4 marca 2019. [dostęp 2019-03-23]. (ang. ) .
↑ Elected members of the Riigikogu . rk2023.valimised.ee, 6 marca 2023. [dostęp 2023-03-06]. (ang. ) .
↑ Kristina tütre nimeks sai Victoria Kris . ohtuleht.ee, 1 lipca 2008. [dostęp 2016-03-07]. (est. ) .
↑ Jaan Martinson: Kristina poeg Kristhor Tomi on vägev, teeb mehe häält . ohtuleht.ee, 11 marca 2011. [dostęp 2016-03-07]. (est. ) .
↑ Skład drużyny: Kristina Šmigun, Cristel Vahtra , Silja Suija , Piret Niglas .
↑ Skład drużyny: Õnne Kurg , Kristina Šmigun, Katrin Šmigun , Cristel Vahtra .
↑ Skład drużyny: Silja Suija , Kristina Šmigun, Katrin Šmigun , Kaili Sirge .
↑ Skład drużyny: Piret Pormeister , Tatjana Mannima , Kaili Sirge , Kristina Šmigun.
↑ Skład drużyny: Ingrid Nops , Katrin Mauring , Silja Suija , Kristina Šmigun.
↑ Skład drużyny: Kristina Šmigun, Katrin Šmigun , Katrin Mauring , Silja Suija .
↑ Bearers of decorations – Kristina Šmigun – Valgetähe I klassi teenetemärk . president.ee. [dostęp 2019-03-23]. (ang. ) .
↑ Bearers of decorations – Kristina Šmigun – Eesti Punase Risti III klassi teenetemärk . president.ee. [dostęp 2019-03-23]. (ang. ) .
Bibliografia
Mistrzynie świata w biegach narciarskich (Bieg łączony/pościgowy)
Identyfikatory zewnętrzne: