Historija umjetnosti

Anton von Maron, Portret J. J. Wincklemanna, prvog povjesničara umjetnosti.

Povijest umjetnosti je znanost koja proučava povijesni razvoj likovnih umjetnosti (arhitektura, slikarstvo, kiparstvo, grafika i primijenjene umjetnosti). Bavi se istraživanjima odnosa između pojedinih umjetničkih djela, životom i stvaralaštvom pojedinih umjetnika, opisivanjem sadržaja i oblika umjetničkih djela (ikonografija, ikonologija) te proučavanjem odnosa među različitim kulturama uzimajući u obzir političke, društvene, vjerske i nacionalne čimbenike.

Nastanak i razvoj

Zidna slikarija životinja iz spilje Lascaux u Francuskoj

Zanimanje za spomenike javilo se antici (Vitruvije), potom je obnovljeno u renesansi (Leon Battista Alberti, Lorenzo Ghiberti i dr.). Velik doprinos dali su pisci životopisa umjetnika kao Giorgio Vasari ("Životi", 1550.), J. von Sandrart (1675.-79.) i dr.

Johann Joachim Wincklemann svojim djelom "Povijest umjetnosti staroga vijeka" iz 1764. god. udario je temelje modernoj povijesti umjetnosti. Ocem moderne povijesti umjetnosti mnogi smatraju Heinricha Wölfflina (1864.-1945.), koji je studirao kod Burckhardta in Baselu. On uvodi znanstveni pristup baziran na tri koncepta u povijest umjetnosti: najprije koristi psihologiju, potom uvodi komparativnu metodu, i na kraju proučava umjetnost sa stajališta naroda i nacija.Tijekom stoljeća su se mijenjali stilovi vizualnih umjetnosti. Te razlike odražavaju promjene u vjerovanjima i tradicijama kojih su se ljudi prigržavali u sporedno sa razvojem njihova života. Mijenjali su se i materijali, a to je umjetnicima omogućavalo traganje za novim načinima izražavanja svijeta kojim su okruženi.

Drevna umjetnost

Najstariji umjetnički radovi obično su imali religijsku ili magijsku namjenu: predstaviti boga, naprimjer, ili donijeti lovcu sreću u prikradanju životinjama. U starom Sumeru (današnji južni Irak) razvila se bogata umjetnička tradicija tijekom 3. tisućljeća pne. Skulpture su predstavljale sumerske vladare isklesane u tvrdom kamenu te moć i dostojanstvo. Zapadnoeuropska umjetnost izrasla je izravno iz tradicije drevnog mediteranskog svijeta, naročito umjetnosti stare Grčke i Rima. Osobito su skulpture nastale u ovim starim civilizacijama naravne, ili naturalističke, a usredočene su na ljudski lik.

Renesansa

Leonardo da Vinci, Dama s hermelinom, Czartoryski Museum, Kraków

Nakon pada Rimskog Carstva krščćanska je civilizacija, koja se počela razvijati u Europi, klasičnu umjetnost smatrala odveć poganskom. U 15. stoljeću su slikari, kipari i arhitekti počeli u umjetnosti oživljavati klasičnu tradiciju stvarajući vrlo naravna kršćanska umjetnička djela. Ovaj preporod nazvan je renesansa, prema francuskoj riječi koja znači >> ponovno rođenje<<. Javila se u Italiji otkuda se širila diljem Europe. Jedan od najutjecajnijih umjetnika bio je Michelangelo (1475-1564).

Glavni članak: renesansa
  • Perspektiva

Talijan Tomaso Masaccio (1401.-1428.) bio je prvi slikar koji je nakon klasičnog razdoblja koristio perspektivu. Perspektiva stvara iluziju dubine iza ravne površine slike.

Glavni članak: perspektiva
  • Svjetovna umjetnost

Tijekom renesanse europski slikari raskinuli su sa starom tradicijom. Religijske teme, kao što su prizori iz Biblije, još uvijek su bile važne, no umjetnici su počeli bilježiti i prizore iz svakodnevnog života. Izgled slike ovisi o slikarskim materijalima. Prije pojave uljanih boja u 15. stoljeću, umjetnici su temperom, smjesom jajeta i pigmenta boje, radili izravno na gipsanoj podlozi. Omiljeni medij uskoro su postale uljane boje, koje su bile fleksibilnije i izgledale su dovršenije.

  • Jajna tempera

Jaje (žumanjak ili žumanjak sa bjelanjkom) snažan je medij za boje, no ljepljivo je i brzo se suši pa se teško nanosi.

  • Uljane boje

Prednost ulja kao medija je njegovo sporije sušenje što umjetnicima omogućuje unošenje promjena tijekom rada.

  • Vrijednost boje

Određene boje, kao što je zlatna, uvijek su bile skuplje od ostalih. Do 17. stoljeća najskuplja je bila tamnoplava zato što se izrađivala od poludragog kamena, lapis lazulia.

Barok

Terminom >> barok << označava se stil u europskoj umjetnosti 17. stoljeća. Nastao je u Rimu, središtu Katoličke crkve. Tijekom 16. stoljeća Katolička crkva rascijepila se na Rimokatoličku i protestanske ogranke. Od 17. stoljeća Katolička crkva koristila je umjetnost za širenje svog nauka. Da bi se svidjela gledatelju, promicala je umjetnički stil koji je bio teatralan i emocionalan. Od slikara se tražilo da pomoću svjetla i sjene stvara dramatične kontraste, a od kipara da prikaže likove u dinamičnim položajima. Da bi postigli takve efekte, umjetnici su morali biti tehnički vrlo vješti. Talijanski slikar, kipar i arhitekt Gianlorenzo Bernini (1598-1680) imao je nevjerovatan utjecaj na baroknu umjetnost. Imao je izuzetnu sposobnost izraziti jaku emociju i dramu u kamenu, oblikovanu tako da gledatelja potiće na jaču vjeru.

  • Svijetlo i sjena
Caravaggio-Krist poziva Mateja

.

Talijanski slikar Michelangelo Caravaggio (1573-1610) prikazuje trenutak kada Krist poziva Mateja da postane njegov učenik. Zraka svjetlosti obasjava Mateja, dok je Krist skriven u sjeni.

Glavni članak: Caravaggio

Romantizam

Početak 19. stoljeća u Europi je poznat kao razdoblje romantizma. To je djelomice bila reakcija na umjetnost 18. stoljeća, koja je naglašavala ravnotežu i red. Romantičarski umjetnici postavljali su pitanje čovjekova položaja u univerzumu. Naglašavali su vrijednost ljudskih emocija i mašte, te slavili divlju snagu prirode na dramatičnim slikama pejzaža.

Glavni članak: romantizam

Impresionizam

To je škola slikanja koja se razvila u Francuskoj krajem 19. stoljeća. Umjetnici kao što su Camille Pissarro (1830-1903) i Claude Monet (1840-1926) i Auguste Renoir (1841-1919) slikali su svoje impresije kratkog vremenskog odsječka, a osobito promjene što ih izaziva sunčevo svjetlo. U početku su ih kritizirali, budući da su gledatelji očekivali slike s više detalja, no kasnije su postali vrlo utjecajni. Sredinom 19. stoljeća umjetnici su počeli raskidati s tradicijom koju su utemeljile prijašnje generacije. Dok su im prije njihovi zaštitnici, koji su ih plaćali, govorili što će slikati, oni su sad počeli stvarati ono što su željeli, a potom pokušavali svoje radove prodavati.

Umjetnost 20. stoljeća

Tijekom 20. stoljeća umjetnici su istraživali nove teorije o svijetu, religiji i umu. Oni su od javnosti tražili da se suprostavi stvarima koje bi željela odbaciti te istraživati brojne različite stilove. Nakon gotovo 2500 godina moć klasične umjetnosti bila je razorena. U periodu 20. st. velika se pozornost posvećuje sociološkim, sociološko-filozofskim, kulturno-filozofskim i kulturno-psihološkim pitanjima.

Nadrealizam

Kaligram

Fantastična umjetnost koju su tijekom 1920-ih stvarali nadrealisti bavila se istraživanjem načina na koji radi mozak. Nove ideje ukazivale su na to da čovjek svjesno koristi samo vrlo mali dio svog mozga i da nije svjestan podsvjesne aktivnosti nad koje nema racionalne kontrole. Bizarne i snovite slike nadrealista, kao što je španjolski slikar Salvador Dali (1904-89), inspirirane su upravo tim idejama.

Veliki dio moderne umjetnosti stvoren je za izlaganje u muzeju ili galeriji, a ne za kuće, palače ili crkve kao što je to bilo u prošlosti. Često joj je namjera zbuniti, podrugivati se i provocirati svoju politiku a ne jasno pokazati svoje značenje

Apstraktna umjetnost

Apstraktni umjetnici ne prikazuju predmete iz svakodnevnog života. Ideju ili emociju sugerira sama boja i oblik. Tako apstraktna umjetnost postaje poput glazbe, ni jedna ni druga ne prikazuju ništa što bi se moglo iskazati riječima, no obje mogu biti izražajne i pokretačke. Umjetnici Jakcson Pollock (1912-1956) i Mark Rothko (1903-1970) dva su poznata apstraktna slikara.

Ambrosie Vollard

Francuski trgovac umjetninama Ambrosie Vollard (1865-1939) pokrenuo je kupnju, prodaju i izlaganja moderne umjetnosti. On je umjetnicima s početka 20. stoljeća davao iznimnu financijsku i stvaralačku slobodu da slikaju onako kako žele. Umjetnici kao što su Paul Cezaanne i Henri Matisse postigli su uspjeh u Vollardovoj galeriji u Parizu početkom 20. stoljeća.

Umjetnost u Aziji

Kacušika Hokusai, Zmaj iznad Fujija, 1834.

Tradicionalno je u azijskoj umjetnosti simbolično značenje, koje se krije iza teme slike, skulpture ili rezbarije, važnije od iluzije stvarnosti. U Kini, naprimjer, slike krajolika su stilitirane da bi izrazile idele religijske misli:prirodni sklad, mir i krepost. U Kini i Japanu kaligrafija se smatrala visokim umjetničkim oblikom. Natpisi su obično kratke, poetske situacije.

  • Kineski krajolik

U Kini se umjetnost slikanja razvila iz kaligrafije. Slikari krajolika slikali su kistom i tintom na papiru ili na svili. Nisu slikali prizore iz života. Vrlo su bili važni tijek i snaga poteza kista.

  • Hokusai

Katsushika Hokusai (葛飾北斎)(1760-1849) možda je najpoznatiji japanski litograf. Njegove poznate drvene rezbarije prikazuju krajolike, ali i prizore iz svakodnevnog života (zvane ukiyo-e). Njihove boje i kompozicija vrlo su izražajne.

  • Minijature

Tijekom trajanja Mughalskog Carstva (16.-17.st.) u Indiji je cvalo minijaturno figurativno slikarstvo. Karakteriziralo ga je bogastvo boja i izuzetna istančanost.

Umjetnost u Africi

Glavni članak: Afrička umjetnost
Fang maska iz Gabona, 19. st. izložena u Luvru

Afrička umjetnost ima dugu tradiciju, iako nepostojanje dokumenta otežava određivanje njezina povijesnog slijeda. Glavni umjetnički oblici su skulpture i maske. Većina umjetnina, po svemu sudeći, ima religijsku ili obrednu namjenu. Najrazijenije tehnike bile su drvene rezbarije i brončani dijelovi.

  • Kiparstvo

Bogata kiparska tradicija u zapadnoj Africi započinje glinenim figurama koje su izrađivali pripadnici naroda Nok oko 500. pne. Oko 13. stoljeća nove ere Ife u Nigeriji počeli su izrađivati izvanredne brončane odljeve glava i figura, izuzetno realističkim stilom. To je vjerovatno utjecalo na skulpture izrađivane u Beninu, Nigerija, od 16. do 19. stoljeća.

  • Maske

Afričke maske mogu predstavljati neki duh ili pretka ili mogu biti posve dekorativne naravi. Njihovo značenje dolazi od maskerade (ples, drama ili glazba) čiji su sastavni dio. Važni materijali su drvo, biserje, slonovača i školjke.

Američka domorodačka umjetnost

Prinošenje ljudske žrtve bogovima

Sofisticirane domorodačke američke društvene zajednice, kao što su Azteci i Maya u Meksiku te Inka u Peruu, stvorile su osebujne umjetničke i arhitektonske stilove. Gotovo 3000 godina nomadski narodi u Sjevernoj i Južnoj Americi označavali su na tlu >> skulpture << inspirirane strahom ili stvarali zemljane nasipe čiji oblici se mogu vidjeti samo visoko iz zraka.

  • Totemski štapovi

Složena oblika i vrlo vješto izrezbareni, totemski štapovi prikazuju status mnogih poglavica sjevernoameričkih Indijanaca.

  • Slikarije u pijesku

Na jugozapadu su sjevernoamerički Indijanci na glatku podlogu lagano sipali obojeni pijesak ili mljeveno kamenje te tako stvarali kratkotrajne simbolične slike obredne važnosti.

Pacifička umjetnost

Moai kip

Doticaj s europskim kršćanskim kulturama od 18. stoljeća naovamo imao je pogubno dijelovanje na stari lokalni način života pacifičkih otoka. Najveći dio umjetnina je izgubljen, iako je sačuvano nekoliko izuzetnih skulptura zahvaljujući njihovoj postojanosti. Među važnim umjetničkim oblicima pacifičkog područja su drvene i kamene rezbarije, slikarije na kori drveta, maske duhova i složeno tetoviranje tijela.

  • Kipovi na Uskršnjem otoku

Između 400. i 1680. ljudi na Uskršnjem otoku oblikovali su od vulkanskih stijena goleme glave visoke do 12 m. One slave uspomenu na božanske pretke plemenskih poglavica.


Danas se odvojeno proučava:

Vremenska tablica

Godine Povijesne značajke
30.000. pne. Nastala najstarija poznata umjetnička djela.
30.000-10.000. pne. Spiljske slikarije
oko 500. pne. Vjerno prikazane ljudske figure koje je stvorio narod Nok u zapadnoj Africi.
100. pne. - 300. n.e. Rimsko Carstvo širi klasičnu umjetnost diljem Europe.
618. - 907. Dinastija Tang, Kina: razvija se velika tradicija slikanja krajolika.
15. stoljeće Početak renesanse u Europi.
16. stoljeće Mughalska dinastija ima vlast u Indiji te se masovno širilo minijaturno figurativno slikarstvo.
17. stoljeće Zlatno doba slikarstva u Nizozemskoj.
19. stoljeće Izumljena fotografija.
1860.-1890. U Francuskoj se razvija impresionizam.
20. stoljeće Vrijeme nevjerovatne raznolikosti stilova u vizualnim umjetnostima, a među njima su kubizam (1907-1920) apstraktna umjetnost (1910-1950-ih), nadrealizam (1920-ih) i pop-art (sredina 1950-ih).


Poveznice

Vanjske veze

Općenito

Kronologije

Slike

Podgategorije

Povjesničari umjetnosti

Read other articles:

Пристрасті за Володимиромрос. Страсти по Владимиру Жанр комедіяРежисер Марк РозовськийСценарист Марк РозовськийУ головних ролях Володимир ДолінськийСемен ФарадаОператор Костянтин РижовХудожник Євген ГуковКінокомпанія ЛенфільмТривалість 122 хвМова російськаКраїна ...

 

Kristina Schröder Kristina Schröder en 2019Información personalNombre de nacimiento Kristina Köhler Nacimiento 3 de agosto de 1977 (46 años)Wiesbaden (Alemania Occidental) Nacionalidad AlemanaLengua materna Alemán FamiliaCónyuge Ole Schröder EducaciónEducación Doctor en Filosofía Educada en Universidad de Mainz Información profesionalOcupación Política y socióloga Cargos ocupados Miembro del Bundestag (2002-2005)Miembro del Bundestag (2005-2009)Miembro del Bundestag&#...

 

Esta é uma lista de cidades do estado de Missouri, Estados Unidos. Índice:     ▲  ·  A B C D E F G H I J K L M N O P Q R S T U V W X Y Z A Adrian Advance Affton Agency Airport Drive Alba Albany Aldrich Alexandria Allendale Allenville Alma Altamont Altenburg Alton Amazonia Amity Amoret Amsterdam Anderson Annada Annapolis Anniston Appleton City Arbela Arbyrd Arcadia Archie Arcola Argyle Arkoe Armstrong Arnold Arrow Point Arrow Rock Asbury Ash Grove Ashburn Ash...

De FDGB-Pokal 1987–1988 was de 37ste editie van de strijd om de Oost-Duitse voetbalbeker. De beker werd voor de tweede keer in de clubgeschiedenis gewonnen door BFC Dynamo, dat in de finale met 2-0 won van FC Carl Zeiss Jena. Schema kwartfinale halve finale finale                                                    BSG Bischofswerda  0  BFC Dynamo  ...

 

Este artigo não cita fontes confiáveis. Ajude a inserir referências. Conteúdo não verificável pode ser removido.—Encontre fontes: ABW  • CAPES  • Google (N • L • A) (Agosto de 2020) Lago Mashu Lago Mashu Localização Localização Parque Nacional Akan País  Japão Características Altitude 351 m O Lago Mashu (em japonês 摩周湖 Mashū-ko) é um lago situado a 351 metros de altitude na cratera de um vulcão inactiv...

 

مايكل ديلويز معلومات شخصية الميلاد 4 أغسطس 1969 (العمر 54 سنة)لوس أنجلوس مواطنة الولايات المتحدة  الأب دوم ديلويز  الأم كارول آرثر  إخوة وأخوات بيتر ديلويز،  وديفيد ديلويز  الحياة العملية المهنة ممثل، مخرج ومنتج اللغة الأم الإنجليزية  اللغات الإنجليزية  سنوا...

For the French school affiliated with the Israel Goldstein Youth Village, see Lycée Havat-Hanoar-Hatsioni. Lycée Français de Jérusalem Lycée Français de Jérusalem (LFJ; Hebrew: בית הספר הצרפתי בירושלים, Arabic: المدرسة الفرنسية في القدس), or the Jerusalem French School, is a French international school in Jerusalem. Operating out of rented space in the Convent of St. Joseph,[1] it serves levels maternelle (preschool) through lycée (se...

 

1979 single by SladeSign of the TimesSingle by Sladefrom the album Return to Base B-sideNot Tonight JosephineReleased26 October 1979[1]GenreRockLength3:57LabelBarnSongwriter(s)Noddy Holder, Jim LeaProducer(s)SladeSlade singles chronology Ginny, Ginny (1979) Sign of the Times (1979) Okey Cokey (1979) Sign of the Times is a song by the British rock band Slade, released in 1979 as the second single from the band's eighth studio album Return to Base.[1][2] It was written b...

 

Битва під Устям 1694 Польсько-татарські війниПольсько-турецькі війни Дата: 6 жовтня 1694 року Місце: село Устя, зараз у Хмельницькій області Результат: перемога Речі Посполитої Сторони  Річ Посполита Османська імперія Кримське ханство Командувачі Станіслав Яблоновськ...

Official government emblem of the U.S. state of New Jersey Coat of arms of the State of New JerseyVersionsFlag of the State of New JerseyGreat Seal of the State of New Jersey ArmigerState of New JerseyAdoptedMay 11, 1896; 126 years ago (modified 1928)CrestUpon a helm Or, a horse's head cabossed proper.TorseArgent and azure, the mantling azure doubled argent.BlazonAzure; per pale three ploughs proper.SupportersIn dexter the goddess Liberty affronté carrying in her dexter hand a pole, proper, ...

 

Destroyer of the Royal Navy HMS Arno in 1915 History United Kingdom NameHMS Arno BuilderAnsaldo, Genoa Laid down1914 Launched22 December 1914 Completed1915 IdentificationPennant number : 6A FateSunk in collision, 23 March 1918 General characteristics TypeDestroyer Displacement520 long tons (530 t) Length321 ft (98 m) Beam23 ft 6 in (7.16 m) Draft7 ft (2.1 m) Installed power8,000 shp (6,000 kW) Propulsion 2 × steam turbines 2 × shafts Sp...

 

This article relies largely or entirely on a single source. Relevant discussion may be found on the talk page. Please help improve this article by introducing citations to additional sources.Find sources: Bakhmut Province – news · newspapers · books · scholar · JSTOR (October 2023) Not to be confused with Bakhmut Raion or Bakhmut uezd. Bakhmut Province (Ukrainian: Бахмутська провінція) was an administrative division (a province) of t...

Japanese baseball player Baseball player Daiki TohmeiFree Agent PitcherBorn: (1989-06-15) June 15, 1989 (age 34)Gifu, Gifu, JapanBats: RightThrows: RightNPB debutMarch 28, 2014, for the Orix BuffaloesNPB statistics (through 2020 season)Win–loss record18–30Earned run average3.97Strikeouts337Holds1Saves0 Teams Orix Buffaloes (2014–2020) Daiki Tohmei (東明 大貴, Tōmei Daiki, born June 15, 1989) is a Japanese baseball pitcher who is currently a free agent. He has pl...

 

Zwingli beralih ke halaman ini. Untuk asteroid sabuk utama, lihat 7908 Zwingli. Ulrich ZwingliUlrich Zwingli sebagaimana digambarkan Hans Asper dalam sebuah lukisan minyak dari tahun 1531 (Kunstmuseum Winterthur)Lahir1 Januari 1484Wildhaus, Konfederasi SwissMeninggal11 Oktober 1531(1531-10-11) (umur 47)Kappel, Kanton Zürich, Konfederasi SwissPendidikanUniversitas WinaUniversitas BaselPekerjaanPendeta, TeologSuami/istriAnna ReinhardKiprah di bidang teologiEraRenaisansTradisi atau gerakan...

 

Золота лінія (MARTA) Метрополітен Атланти Відкриття першої ділянки 1981 рік Кількість станцій 18 Максимальна кількість вагонів у складі поїзда 6 Наземні ділянки 11 станцій Золота лінія (MARTA) (англ. Gold Line (MARTA)) — одна з чотирьох ліній метрополітену Атланти. Зміст 1 Історія 2 Станції...

Italian-American composer and librettist (1911–2007) Gian Carlo MenottiMenotti in 2000Born(1911-07-07)July 7, 1911Cadegliano-Viconago, ItalyDiedFebruary 1, 2007(2007-02-01) (aged 95)Monte Carlo, MonacoOccupationsComposerlibrettistdirectorplaywrightYears active1933–1995PartnerSamuel Barber (1928–1970) Gian Carlo Menotti (/məˈnɒti/, Italian: [ˈdʒaŋ ˈkarlo meˈnɔtti]; July 7, 1911 – February 1, 2007) was an Italian composer, librettist, director, and playwright ...

 

KRI Diponegoro (365) sandar di pelabuhan Belanda Karier (ID) ProduksiSchelde Naval Shipbuilding (SNS), Vlissingen, Belanda.[1] Mulai dibuat 24 Maret 2005[1] Diluncurkan 16 September 2006[1] Ditugaskan2 Juli 2007Nama sebelumnyaSIGMA 1 Status Masih bertugas Pelabuhan utamaArmada Tengah TNI-AL Karakteristik umum Berat benaman 1.700 Ton Panjang 9.071 meter (29.760,50 ft) Lebar 1.302 meter (4.271,65 ft) Draft360 meter (1.181,10 ft)Tenaga penggerak2 shaft V28-...

 

Medical conditionPinealomaPineocytomaSpecialtyOncologyTreatmentSurgical resection, radiation therapy A pinealoma is a tumor of the pineal gland, a part of the brain that produces melatonin. If a pinealoma destroys the cells of the pineal gland in a child, it can cause precocious puberty. Signs and symptoms The pineal gland produces the hormone melatonin which plays a role in regulating circadian rhythms. A pinealoma may disrupt production of this hormone, and insomnia may result.[citation...

В Википедии есть статьи о других людях с такой фамилией, см. Васильчиков; Васильчиков, Илларион. Илларион Сергеевич Васильчиков Дата рождения 15 апреля 1881(1881-04-15) Место рождения Санкт-Петербург Дата смерти 3 июня 1969(1969-06-03) (88 лет) Место смерти Эберштайнбург[de], Баден-Баден, ФР...

 

Ten artykuł dotyczy rośliny i jej owoców. Zobacz też: art. o wsi w województwie mazowieckim. Truskawka Dojrzałe i niedojrzałe owoce Systematyka[1][2] Domena eukarionty Królestwo rośliny Podkrólestwo rośliny zielone Nadgromada rośliny telomowe Gromada rośliny naczyniowe Podgromada rośliny nasienne Nadklasa okrytonasienne Klasa Magnoliopsida Nadrząd różopodobne Rząd różowce Rodzina różowate Rodzaj poziomka Gatunek poziomka ananasowa Nazwa systematyczna Fragaria × ananass...

 

Strategi Solo vs Squad di Free Fire: Cara Menang Mudah!