Antambahoaka su jedan od 18 naroda Madagaskara, od svega 78.000[1] pripadnika (0,4% stanovnika Madagaskara)[2], koji žive na jugoistočnoj obali otoka u današnjoj Regiji Vatovavi-Fitovinani.[2]
Po njihovoj usmenoj predaji - njihov parotac kralj Raminia, došao iz je na Madagaskar iz Meke na početku 14. vijeka, na čelu veće skupine poznate kao Zafi-Raminia (Raminijini potomci) i osnovao svoje kraljevstvo na Madagaskaru 1335.[4] Neki od članova njegove zajednice iselili su se iz iz porječja rijeke Mananjari i postali samostalni vladari naroda na jugu. Neki historičari pretpostavljaju da su Zafi-Raminia možda postali dio vladajuće klase Merina, koji su zavladali Madagaskarom početkom 19. vijeka. Njihova moć i prestiž proizlazila je iz njihovog znanja o astrologija, medicini i vještog proricanja sudbine, tako da su ubrzo postali obavezni članovi kraljevskih savjeta širom Madagaskara.
S druge strane oni koji su ostali živjeti u porječju Mananjarija imali su svoje kraljevstvo, koje je opstalo sve do početka 19. vijeka kad ih je porazila merinska vojska kralja Radame I. I danas njihov kralj, koji više nije zakoniti i nema ništa iza sebe, ima neki autoritet u određenim aspektima života u njihovoj zajednici.
Oni su poznati širom Madagaskara, ali i izvan njega po svojoj manifestaciji Sambatra, koju slave svakih sedam godina, na kojoj kolektivno obrezuju sve dječake svog naroda - dorasle za taj čin muškosti.[4] Ta njihova svečanost traje 4 tjedna i zadnji put je održana 2009.
Jedna od njihovih legendi priča da su jednog od njihovih kraljeva iznenada napali njegovi neprijatelji. Kralj je uspio pobjeći sa porodicom i skloniti se u šumu, ali mu je jedan od sinova blizanaca ostao u selu. Zbog tog se vratio u selo, ali su ga napadači uhvatili i ubili zajedno sa sinom. Od tada Antambahoake iz porječja rijeke Mananjari ubijaju sve blizance odmah po rođenju, jer oni patološki vjeruju da oni donose nesreću. Danas nekoliko nevladinih udruga Madagaskara radi na tome da iskorijeni tu ružnu tradiciju, uvjeravanjem i zbrinjavanjem trudnica i novorođenih blizanaca.[4]