Speedway of Nations 2021
Speedway of Nations 2021 – 4. edycja Speedway of Nations – zawodów żużlowych organizowanych przez Międzynarodową Federację Motocyklową . Turniej jest kontynuacją Drużynowych mistrzostw świata organizowanych od 1960 roku.
Udział w dwudniowym finale mieli zapewniony gospodarze – reprezentacja Wielkiej Brytanii . W wyniku konfliktu zawodników z federacją, swoich najlepszych reprezentantów nie przysłała broniąca tytułu reprezentacja Rosji [1] . Ze względu na wydaną przez Światową Agencję Antydopingową (WADA) i Sportowy Sąd Arbitrażowy (CAS) decyzję, dotyczącą zakazu używania symboli narodowych przez Rosję w zawodach sportowych rangi mistrzostw świata w latach 2021–2022[2] , Rosjanie występowali jako reprezentanci Rosyjskiej Federacji Motocyklowej (MFR).
W wyścigu finałowym, w którym reprezentacja Polski mierzyła się z reprezentacją Wielkiej Brytanii, w wyniku nieporozumienia na torze Macieja Janowskiego z Bartoszem Zmarzlikiem doszło do upadku tego pierwszego[3] . Wielka Brytania zwyciężyło w tym biegu 5:4. Dało to Brytyjczykom pierwszy od 32 lat tytuł DMŚ[4] i pierwszy, od kiedy odbywają się one jako SoN. Polacy zdobyli trzecie z kolei srebro. Brązowy medal wywalczyła reprezentacja Danii [5] .
Półfinały
Pierwszy półfinał
Pogrubioną czcionką zaznaczono punkty przyznane w biegu dodatkowym o 3. miejsce.
Miejsce
Kraj
Suma
Zawodnicy
Pkt.
Pkt bieg.
1.
Polska
37
(1) Bartosz Zmarzlik (2) Dominik Kubera (3) Jakub Miśkowiak
21 13 3
(4,4,3,4,2,4) (3,3,2,-,3,2) (3)
2.
Szwecja
34
(1) Fredrik Lindgren (2) Pontus Aspgren (3) Philip Hellström-Bängs
23 8 3
(4,4,4,4,4,3) (3,3,u,-,d,2) (3)
3.
Dania
32+7
(1) Leon Madsen (2) Mikkel Michelsen (3) Mads Hansen
12+4 18+3 2
(3,4,0,2,3,0+4 ) (4,-,4,4,2,4+3 ) (2)
4.
USA
28+2
(1) Broc Nicol (2) Luke Becker (3) Blake Borello
14+0 21+2 0
(0,3,0,2,2,-+0 ) (2,4,4,3,4,4+2 ) (0)
5.
Finlandia
24
(1) Timo Lahti (2) Tero Aarnio (3) Timi Salonen
16 8 0
(2,2,4,3,4,3) (0,-,3,0,3,w) (0)
6.
Słowenia
17
(1) Matic Ivačič (2) Nick Skorja (3) Anže Grmek
10 7 0
(0,0,2,2,3,3) (2,3,d,-,u,2) (0)
7.
Czechy
17
(1) Václav Milík (2) Josef Franc (3) Petr Chlupáč
11 4 2
(0,2,3,2,-,4) (2,t,2,-,0,-) (0,2,0)
Drugi półfinał
Dyneburg (Latvijas Spidveja Centrs), 18 września 2021
Pogrubioną czcionką zaznaczono punkty przyznane w biegu dodatkowym o 3. miejsce.
Miejsce
Kraj
Suma
Zawodnicy
Pkt.
Pkt bieg.
1.
Australia
35
(1) Jason Doyle (2) Max Fricke (3) Keynan Rew
23 12 0
(4,4,3,4,4,4) (2,-,4,0,3,3) (0)
2.
Łotwa
34
(1) Andžejs Ļebedevs (2) Oļegs Mihailovs (3) Francis Gusts
18 14 2
(2,4,3,2,4,3) (3,2,3,2,-,4) (2)
3.
Francja
30+5
(1) David Bellego (2) Dimitri Bergé (3) Steven Goret
15+3 13+2 2
(4,3,0,4,4,0+3 ) (3,2,4,2,-,2+2 ) (2)
4.
Niemiec
27+4
(1) Kai Huckenbeck (2) Valentin Grobauer (3) Norick Blödorn
22+4 0 5+0
(4,4,4,4,2,4+4 ) (-,0,-,-,-,-) (0,3,2,0,0+0 )
5.
Rosja [a]
25
(1) Siergiej Łogaczow (2) Władimir Borodulin (3) Mark Karion
10 13 2
(2,0,-,3,2,3) (4,3,0,-,4,2) (2,0)
6.
Włochy
19
(1) Nicolas Covatti (2) Michele Paco Castagna
7 12
(3,0,4,0,-,0) (0,2,2,2,3,3)
7.
Ukraina
19
(1) Aleksandr Łoktajew (2) Witalij Łysak (3) Marko Lewiszyn
15 0 4
(3,3,3,3,3,-) (0,-,-,-,0,0) (2,u,u,2)
Finał
Runda pierwsza
Miejsce
Kraj
Suma
Zawodnicy
Pkt.
Pkt bieg.
1.
Polska
40
(1) Bartosz Zmarzlik (2) Maciej Janowski (3) Jakub Miśkowiak
19 18 3
(4,3,4,4,4,-) (2,4,3,3,2,4) (3)
2.
Wielka Brytania
30
(1) Tai Woffinden (2) Robert Lambert (3) Tom Brennan
15 12 3
(2,3,2,4,4,w) (4,4,0,w,-,4) (3)
3.
Dania
29
(1) Leon Madsen (2) Mikkel Michelsen (3) Mads Hansen
21 5 3
(2,4,4,4,3,4) (0,0,-,3,d,2) (3)
4.
Francja
24
(1) David Bellego (2) Dimitri Bergé (3) Steven Goret
15 9 0
(3,2,3,-,4,3) (0,3,t,2,2,2) (0)
5.
Łotwa
24
(1) Andžejs Ļebedevs (2) Oļegs Mihailovs (3) Francis Gusts
19 5 0
(3,2,4,4,3,3) (0,-,2,3,0,0) (0)
6.
Australia
24
(1) Jason Doyle (2) Max Fricke (3) Keynan Rew
7 17 0
(0,4,-,0,3,w) (3,3,3,2,2,4) (0)
7.
Szwecja
16
(1) Pontus Aspgren (2) Jacob Thorssell (3) Philip Hellström-Bängs
4 2 10
(4,-,-,-,-,-) (2,w,-,-,-,-) (2,2,2,2,2)
Runda druga
Manchester (National Speedway Stadium), 17 października 2021
Pogrubioną czcionką zaznaczono punkty zdobyte w wyścigu finałowym.
Miejsce
Kraj
Suma
Zawodnicy
Pkt.
Pkt bieg.
1.
Dania
39+3
(1) Leon Madsen (2) Mikkel Michelsen (3) Mads Hansen
17+3 18+0 4
(3,4,2,4,4,-+3) (4,2,4,2,3,3+0) (4)
2.
Wielka Brytania
34+6+5
(1) Daniel Bewley (2) Robert Lambert (3) Tom Brennan
11+2+2 20+4+3 3
(2,2,0,-,3,4+2+2 ) (3,3,3,4,4,3+4+3 ) (3)
3.
Polska
34+4
(1) Bartosz Zmarzlik (2) Maciej Janowski (3) Jakub Miśkowiak
19+4 13+0 2
(4,3,4,4,4,-+4 ) (0,0,3,3,4,3+0 ) (2)
4.
Australia
25
(1) Jason Doyle (2) Max Fricke (3) Keynan Rew
9 12 4
(3,-,4,2,0,0) (2,3,3,0,2,2) (4)
5.
Francja
23
(1) David Bellego (2) Dimitri Bergé (3) Steven Goret
19 4 0
(4,4,4,3,4,0) (0,0,-,0,2,2) (w)
6.
Łotwa
18
(1) Andžejs Ļebedevs (2) Oļegs Mihailovs (3) Francis Gusts
13 3 2
(4,2,2,0,2,3) (3,0,-,-,-,0) (0,2,0)
7.
Szwecja
14
(1) Pontus Aspgren (2) Jacob Thorssell (3) Philip Hellström-Bängs
0 0 14
(-,-,-,-,-,-) (-,-,-,-,-,-) (2,2,3,2,3,2)
Klasyfikacja końcowa
Uwagi
↑ W związku z decyzją Sportowego Sądu Arbitrażowego , wykluczającą Rosję z imprez sportowych o randze mistrzostw świata w latach 2021–2022, zawodnicy rosyjscy startowali jako reprezentanci Rosyjskiej Federacji Motocyklowej (MFR).
Przypisy
MŚ na torach klasycznych
MŚ na torach długich
MŚ na torach lodowych