Mistrzostwa Świata Juniorów w Łyżwiarstwie Figurowym 2009
Mistrzostwa świata juniorów w łyżwiarstwie figurowym 2009 – zawody rangi mistrzowskiej w łyżwiarstwie figurowym w kategorii juniorów, które odbywały się od 22 lutego do 1 marca 2009 roku w hali Winter Sports Palace w Sofii .
Podczas zawodów rozgrywane były konkurencje solistów, solistek , par sportowych oraz par tanecznych . W mistrzostwach mogli wziąć udział zawodnicy, którzy na dzień 1 lipca 2008 ukończyli co najmniej 13, ale nie więcej niż 19 lat (21 lat w przypadku łyżwiarzy w parach sportowych i tanecznych).
Klasyfikacja medalowa
Wyniki
Soliści
Medaliści w konkurencji solistów, od lewej Michal Březina (CZE), Adam Rippon (USA), Artiom Grigorjew (RUS)
Artiom Grigorjew (RUS) – brązowy medal
Dienis Tien (KAZ) – 4. miejsce
Zawodnik
Reprezentacja
Nota łączna[1]
[2]
[3]
1
Adam Rippon
Stany Zjednoczone
222,00
1
74,30
1
147,70
2
Michal Březina
Czechy
204,88
2
69,55
2
135,33
3
Artiom Grigorjew
Rosja
184,40
4
65,11
3
119,29
4
Dienis Tien
Kazachstan
183,77
5
64,80
4
118,97
5
Curran Oi
Stany Zjednoczone
182,89
3
69,40
7
113,49
6
Yang Chao
Chiny
177,86
7
62,25
6
115,61
7
Song Nan
Chiny
175,44
10
58,70
5
116,74
8
Elladj Balde
Kanada
170,76
8
60,63
8
110,13
9
Kevin Reynolds
Kanada
169,36
6
63,81
10
105,55
10
Ross Miner
Stany Zjednoczone
164,80
9
59,15
9
105,65
11
Mykoła Bondar
Ukraina
161,93
13
57,75
11
104,18
12
Yuzuru Hanyū
Japonia
161,77
11
58,18
13
103,59
13
Alexander Majorov
Szwecja
154,06
12
58,15
16
95,91
14
Denis Wieczorek
Niemcy
153,73
15
54,20
15
99,53
15
Florent Amodio
Francja
153,70
19
49,80
12
103,90
16
Stanisław Kowalow
Rosja
151,93
18
50,26
14
101,67
17
Peter Reitmayer
Słowacja
150,85
14
55,65
17
95,20
18
Mark Vaillant
Francja
145,90
16
52,59
20
93,31
19
Javier Raya
Hiszpania
144,19
17
50,50
19
93,69
20
Petr Coufal
Czechy
143,45
21
48,40
18
95,05
21
Ruben Errampalli
Włochy
133,03
24
45,93
21
87,10
22
Kim Min-seok
Korea Południowa
129,87
23
46,73
22
83,14
23
Viktor Romanenkov
Estonia
124,09
20
49,11
23
74,98
24
Matthew Precious
Australia
121,93
22
47,04
24
74,89
25
Pavel Petrov Savinov
Bułgaria
88,59
37
30,84
25
57,75
Nie awansowali do programu dowolnego
26
Sebastian Iwasaki
Polska
25
45,20
27
Stephen Li-Chung Kuo
Chińskie Tajpej
26
43,14
28
Ruben Blommaert
Belgia
27
43,12
29
Matthew Parr
Wielka Brytania
28
42,84
30
Bela Papp
Finlandia
29
42,59
31
Engin Ali Artan
Turcja
30
40,16
32
Sarkis Hairapetyan
Armenia
31
39,18
33
Saulius Ambrulevičius
Litwa
32
38,01
34
Dmitrij Kagirow
Białoruś
33
37,98
35
Mario-Rafael Ionian
Austria
34
37,74
36
Tomi Pulkkinen
Szwajcaria
35
33,37
37
Zsolt Kosz
Rumunia
36
33,24
38
Beka Shankulashvili
Gruzja
38
30,74
39
Boyito Mulder
Holandia
39
29,71
40
Ivor Mikolcevic
Chorwacja
40
26,55
41
Cameron Hems
Nowa Zelandia
41
25,91
Solistki
Medalistki w konkurencji solistek, od lewej Caroline Zhang (USA), Alona Leonowa (RUS), Ashley Wagner (USA)
Joshi Helgesson (SWE) – 4. miejsce
Elene Gedewaniszwili (GEO) – 6. miejsce
Oksana Goziewa (RUS) – 9. miejsce
Zawodniczka
Reprezentacja
Nota łączna[4]
[5]
[6]
1
Alona Leonowa
Rosja
157,18
3
55,50
2
101,68
2
Caroline Zhang
Stany Zjednoczone
154,67
10
47,64
1
107,03
3
Ashley Wagner
Stany Zjednoczone
153,57
2
57,50
3
96,07
4
Joshi Helgesson
Szwecja
139,89
4
55,14
6
84,75
5
Katrina Hacker
Stany Zjednoczone
139,68
5
51,06
4
88,62
6
Elene Gedewaniszwili
Gruzja
138,32
1
60,32
11
78,00
7
Sarah Hecken
Niemcy
135,83
9
48,14
5
87,69
8
Ivana Reitmayerová
Słowacja
129,40
6
48,34
8
81,06
9
Oksana Goziewa
Rosja
126,70
15
44,54
7
82,16
10
Isabel Drescher
Niemcy
126,65
8
48,16
10
78,49
11
Francesca Rio
Włochy
122,70
7
48,24
12
74,46
12
Maé Bérénice Méité
Francja
122,53
16
43,98
9
78,55
13
Diane Szmiett
Kanada
119,09
12
47,48
15
71,61
14
Miriam Ziegler
Austria
116,20
19
42,92
13
73,28
15
Svetlana Issakova
Estonia
115,14
18
43,38
14
71,76
16
Haruka Imai
Japonia
113,24
17
43,58
16
69,66
17
Chaochih Liu
Chińskie Tajpej
112,49
13
46,82
18
65,67
18
Geng Bingwa
Chiny
111,71
11
47,54
21
64,17
19
Ełeonora Wynnyczenko
Ukraina
110,66
20
42,42
17
68,24
20
Sonia Lafuente
Hiszpania
109,27
14
46,16
22
63,11
21
Kathryn Kang
Kanada
104,82
23
40,38
20
64,44
22
Kwak Min-jeong
Korea Południowa
103,69
24
38,94
19
64,75
23
Karly Robertson
Wielka Brytania
102,53
22
40,58
23
61,95
24
Katsiaryna Pachamowicz
Białoruś
88,50
21
41,18
25
47,32
25
Stefanie Pechlaner
Bułgaria
76,45
44
28,82
24
47,63
Nie awansowały do programu dowolnego
26
Mari Suzuki
Japonia
25
38,50
27
Romy Bühler
Szwajcaria
26
37,60
28
Manouk Gijsman
Holandia
27
37,44
29
Karina Johnson
Dania
28
37,26
30
Mimi Tanasorn Chindasook
Tajlandia
29
37,02
31
Alexandra Rout
Nowa Zelandia
30
36,56
32
Angelica Olsson
Szwecja
31
36,50
33
Anne Line Gjersem
Norwegia
32
34,30
34
Alexandria Riordan
Polska
33
34,04
35
Beatrice Rozinskaite
Litwa
34
33,38
36
Chelsea Rose Chiappa
Węgry
35
33,26
37
Georgia Glastris
Grecja
36
32,74
38
Matleena Laakso
Finlandia
37
32,36
39
Jaimee Nobbs
Australia
38
32,02
40
Zanna Pugaca
Łotwa
39
31,28
41
Kristina Kostková
Czechy
40
31,06
42
Reyna Hamui
Meksyk
41
30,98
43
Mary Grace Baldo
Filipiny
42
30,66
44
Sofia Bardakov
Izrael
43
29,52
45
Noora Pitkänen
Finlandia
45
28,22
46
Daša Grm
Słowenia
46
28,14
47
Maria Dikanovic
Chorwacja
47
27,08
48
Lydia Fuentes
Andora
48
27,04
49
Laurie Lougsami
Belgia
49
26,72
50
Armine Stambultsyan
Armenia
50
26,50
51
Birce Atabey
Turcja
51
24,14
52
Mila Petrovic
Serbia
52
23,54
53
Naida Akšamija
Bośnia i Hercegowina
53
20,08
54
Anja Chong
Singapur
54
15,46
Pary sportowe
Medaliści w parach sportowych, od lewej Martiuszewa / Rogonow (RUS), Iluszeczkina / Maisuradzie (RUS), Castelli / Shnapir (USA)
Mistrzowie świata juniorów w parach sportowych Lubow Iluszeczkina / Nodari Maisuradzie (RUS)
Zawodnicy
Reprezentacja
Nota łączna[7]
[8]
[9]
1
Lubow Iluszeczkina / Nodari Maisuradzie
Rosja
144,32
1
55,12
2
89,20
2
Anastasija Martiuszewa / Aleksiej Rogonow
Rosja
138,59
11
44,60
1
93,99
3
Marissa Castelli / Simon Shnapir
Stany Zjednoczone
137,47
2
49,10
4
88,37
4
Paige Lawrence / Rudi Swiegers
Kanada
137,07
4
48,64
3
88,43
5
Jekatierina Szeriemietjewa / Michaił Kuzniecow
Rosja
134,80
3
48,84
5
85,96
6
Maddison Bird / Raymond Schultz
Kanada
127,63
6
46,60
6
81,03
7
Narumi Takahashi / Mervin Tran
Japonia
126,64
8
45,98
7
80,66
8
Zhang Yue / Wang Lei
Chiny
125,30
7
45,98
8
79,32
9
Brynn Carman / Chris Knierim
Stany Zjednoczone
124,93
9
45,94
9
78,99
10
Anaïs Morand / Antoine Dorsaz
Szwajcaria
123,60
5
47,28
10
76,32
11
Cheng Duo / Gao Yu
Chiny
119,73
10
44,94
11
74,79
12
Maria Sergejeva / Ilja Glebov
Estonia
116,38
12
44,36
12
72,02
13
Krystyna Klimczak / Janusz Karweta
Polska
107,81
14
40,58
13
67,23
14
Camille Foucher / Bruno Massot
Francja
104,26
13
40,98
15
63,28
15
Carolina Gillespie / Daniel Aggiano
Włochy
101,43
15
37,94
14
63,49
16
Gabriela Čermanová / Martin Hanulák
Słowacja
101,08
16
37,92
16
63,16
17
Alexandra Herbríková / Lukáš Ovčáček
Czechy
98,26
17
37,40
17
60,86
18
Marylie Jorg / Benjamin Koenderink
Holandia
97,63
18
37,04
18
60,59
19
Rie Aoi / Wen Xiong Guo
Hongkong
91,28
20
33,66
19
57,62
20
Anna Chnyczenkowa / Siergiej Kulbach
Ukraina
87,81
19
34,24
20
53,57
Nie awansowali do programu dowolnego
21
Tameron Drake / Edward Alton
Wielka Brytania
21
30,82
Pary taneczne
Medaliści w parach tanecznych, od lewej Shibutani / Shibutani (USA), Chock / Zuerlein (USA), Riazanowa / Guerreiro (RUS)
Taniec obowiązkowy Riazanowa / Guerreiro (RUS)
Tańcem obowiązkowym było Paso Doble .
Zawodnicy
Reprezentacja
Nota łączna[10]
CD [11]
OD [12]
FD [13]
1
Madison Chock / Greg Zuerlein
Stany Zjednoczone
172,55
1
33,15
1
57,29
1
82,11
2
Maia Shibutani / Alex Shibutani
Stany Zjednoczone
162,15
5
29,71
4
52,10
2
80,34
3
Jekatierina Riazanowa / Jonathan Guerreiro
Rosja
161,80
7
29,02
2
53,80
3
78,98
4
Madison Hubbell / Keiffer Hubbell
Stany Zjednoczone
161,34
2
31,39
3
53,44
4
76,51
5
Kharis Ralph / Asher Hill
Kanada
152,76
4
30,09
6
49,58
5
73,09
6
Jekatierina Puszkasz / Dmitrij Kisielow
Rosja
150,21
3
30,44
5
50,30
9
69,47
7
Karen Routhier / Eric Saucke-Lacelle
Kanada
149,50
6
29,24
8
48,06
6
72,20
8
Lucie Myslivečková / Matěj Novák
Czechy
146,04
11
27,80
7
49,18
10
69,06
9
Lorenza Alessandrini / Simone Vaturi
Włochy
145,61
10
27,81
9
47,67
8
70,13
10
Terra Findlay / Benoît Richaud
Francja
145,17
13
26,82
10
47,11
7
71,24
11
Marina Antipowa / Artiom Kudaszew
Rosja
138,86
8
28,57
13
45,00
12
65,29
12
Tarrah Harvey / Keith Gagnon
Kanada
138,38
12
27,53
12
45,33
11
65,52
13
Alisa Agafonova / Dmytro Duń
Ukraina
134,86
9
27,92
11
45,55
14
61,39
14
Guan Xueting / Wang Meng
Chiny
124,32
15
25,37
25
36,16
13
62,79
15
Nikki Georgiadis / Graham Hockley
Grecja
121,32
18
23,21
16
39,52
15
58,59
16
Sonja Pauli / Tobias Eisenbauer
Austria
121,07
17
24,52
18
38,81
17
57,74
17
Nikola Višňová / Lukáš Csolley
Słowacja
121,03
20
22,76
15
40,16
16
58,11
18
Genevieve Deutch / Evan Roberts
Wielka Brytania
120,97
14
26,37
14
41,69
22
52,91
19
Charlene Guignard / Guillaume Paulmier
Francja
119,88
16
24,56
19
38,22
18
57,10
20
Paola Amati / Marco Fabbri
Włochy
115,66
21
22,61
23
37,38
20
55,67
21
Dora Turoczi / Balazs Major
Węgry
115,16
24
22,23
24
37,17
19
55,76
22
Dominique Dieck / Michael Zenkner
Niemcy
114,29
22
22,48
21
37,65
21
54,16
23
Anastasia Galyeta / Ołeksij Szumski
Ukraina
113,04
19
23,12
17
39,17
23
50,75
24
Oksana Klimova / Sasha Palomäki
Finlandia
111,22
23
22,44
20
38,08
24
50,70
25
Lora Semova / Dimitar Lichev
Bułgaria
99,11
29
20,29
29
31,28
25
47,54
Nie awansowali do tańca dowolnego
26
Lesia Valadzenkava / Vitali Vakunov
Białoruś
57,95
28
20,36
22
37,59
27
Justyna Plutowska / Dawid Pietrzyński
Polska
56,44
25
21,86
26
34,58
28
Ramona Elsener / Florian Roost
Szwajcaria
54,41
30
19,91
27
34,50
29
Kristina Kiudmaa / Aleksei Trohlev
Estonia
53,47
27
20,45
28
33,02
30
Alissandra Aronow / Aleksandr Pirogov
Litwa
52,72
26
21,80
30
30,92
Nie awansowali do tańca oryginalnego
31
Ariana Weintraub / Avidan Brown
Izrael
31
19,87
32
Sara Hurtado / Adria Diaz
Hiszpania
32
19,86
33
Maria Popkova / Viktor Kovalenko
Uzbekistan
33
19,77
Przypisy
Bibliografia