Zakon očuvanja energije je fizički zakon koji kaže da ukupna količina energije u izolovanom sistemu ostaje konstantna tokom vremena.[1] Iz toga proizilazi da se energija ne može uništiti, niti ni iz čega stvoriti, već samo može prelaziti iz jednog oblika u drugi.
Ajnštajnovateorija relativnosti pokazuje da su energija i masaekvivalentni i da se ne pojavljuju jedna bez druge. U zatvorenim sistemima masa i energija čuvaju se odvojeno, kako se smatralo i u predrelativističkoj fizici.[2] Nova karakteristika relativističke fizike jeste da se čestice „materije“ mogu pretvoriti u nematerijalne oblike energije, poput svetlosti, kinetičke ili potencijalne energije. Međutim, pretvaranje ne utiče na ukupnu masu sistema jer ove vrste nematerijalne energije zadržavaju svoju masu.[3]
Danas se očuvanje „energije“ odnosi na očuvanje ukupne energije sistema tokom vremena. Ova energija uključuje energiju zajedno sa masom mirovanja čestica i drugim oblicima energije u sistemu. Osim toga, masa mirovanja sistema čestica takođe je očuvana tokom vremena za bilo kojeg pojedinačnog posmatrača i ima jednaku vrednost za sve posmatrače (za razliku od ukupne energije). Prema tome, u izolovanom sistemu, iako se materija (čestice sa masom mirovanja) i „čista energija“ (toplota i svetlost) mogu pretvoriti jedna u drugu, ukupna količina energije i ukupna masa ostaju očuvane tokom vremena. Ako se energiji bilo koje vrste dozvoli da „pobegne“ iz ovakvih sistema, masa sistema smanjivaće se u skladu sa količinom gubljenja energije.
Posledica ovog zakona je da tzv. perpetuum mobile može raditi neprekidno samo ako ne ispušta energiju u okruženje. Ako takve mašine proizvode više energije od one uložene u njih, one moraju gubiti masu i nakon određenog vremena prestaju postojati, pa, prema tome, nisu ni moguće.[4]
Istorija
Antički filozofi, još od Talesa (oko 550 p. n. e.), govorili su o očuvanju onoga od čega je sve sastavljeno. Empedokle (490–430 p. n. e.) je pisao da u njegovom kosmosu, sastavljenom od četiri elementa (zemlja, vazduh, voda, vatra), „ništa ne nastaje, niti nestaje“,[5] nego ti elementi prolaze kroz kontinuirana preuređenja.
Galilej je 1638. godine objavio svoju analizu nekih situacija - uključujući i proslavljeno „isprekidano klatno“ - koje se modernim jezikom može opisati kao konzervativno pretvaranje potencijalne u kinetičku energiju i obrnuto. Tek je Lajbnic u periodu od 1676. do 1689. godine prvi pokušao matematički formulirati vrstu energije koja je povezana sa kretanjem (kinetička energija). Lajbnic je uočio da je u mnogim mehaničkim sistemima (sa nekoliko masa mi, svaka sa brzinomvi):
bio očuvan onoliko dugo koliko mase nisu međusobno delovale. On je ovu količinu nazvao vis viva (živom silom) sistema. Princip predstavlja tačnu tvrdnju o približnom očuvanju kinetičke energije u situacijama gde nema trenja. Mnogi fizičari tog vremena smatrali su da je očuvanje količine kretanja, koja ostaje ista u sistemima sa trenjem, kao što je definisano momentom:
bilo ta očuvana živa sila. Kasnije je dokazano da se pod odgovarajućim uslovima obe količine simultano sačuvaju, kao npr. u elastičnim sudarima.
Inženjeri Džon Smiton, Piter Evart, Karl Hocman, Gistav-Adolf Hirn i Mark Segin su primetili da samoočuvanje količine kretanja nije adekvatno za praktična izračunavanja, pa su iskoristili Lajbnicov princip. Taj princip su koristili i neki hemičari, kao što je Vilijam Hajd Volaston. Akademici, poput Džona Plejfera, istakli su da kinetička energija očigledno nije sačuvana. To je vidljivo u savremenim analizama zasnovanim na drugom zakonu termodinamike, ali u 18. i 19. veku sudbina izgubljene energije još uvek nije bila poznata.
Postepeno se počelo sumnjati da je toplota, koja neizbežno nastaje tokom kretanja kao posledica trenja, još jedan oblik žive sile. Antoan Lavoazje i Pjer Simon Laplas su ponovo 1783. godine proučili dve teorije o živoj sili i kalorijsku teoriju.[6] Zapažanja Bendžamina Tompsona iz 1798. o stvaranju toplote prilikom proširivanja topovskih cevi potvrdila su tezu da se mehaničko kretanje može pretvoriti u toplotu, da je to pretvaranje kvantitativno i da može biti predviđeno (dozvoljavajući univerzalnu konstantu pretvaranja između kinetičke energije i toplote). Živa sila se počela nazivati energijom, nakon što je termin prvi put u tom smislu upotrebio Tomas Jang1807. godine.
Rekalibrisanje žive sile u
koje se može razumeti kao traženje tačne vrednosti za konstantu za pretvaranje kinetičke energije u rad, uglavnom je bilo rezultat rada Koriolisa i Ponslea u periodu od 1819. do 1839. godine. Koriolis je količinu nazivao količinom rada (fr.quantité de travail), a Ponsle mehaničkim radom (fr.travail mécanique) i obojica su zagovarali njihovu upotebu u inženjerskim proračunima.
U radu pod naslovom O prirodi toplote (nem.Über die Natur der Wärme), objavljenom u Časopisu za fiziku (nem.Zeitschrift für Physik) 1837, Karl Fridrih Mor dao je jednu od najranijih opštih tvrdnji doktrine o očuvanju energije: „Pored 54 poznata hemijska elementa u fizičkom svetu postoji samo jedan agens i on se zove Kraft (energija ili rad). On se, u zavisnosti od okolnosti, može pojaviti kao kretanje, hemijski afinitet, kohezija, elektricitet, svetlost i magnetizam i iz bilo kojeg od ovih oblika može se pretvoriti u bilo koji od preostalih.“
Ekvivalentnost toplote i rada
Ključna etapa u razvoju modernog principa očuvanja bila je demonstracija ekvivalencija toplote i mehaničkog rada. Kalorijska teorija tvrdila je da se toplota ne može ni stvoriti ni uništiti, ali očuvanje energije nameće suprotan princip po kojem su toplota i mehanički rad međusobno zamenjivi.
Princip mehaničke ekvivalencije prvi je u modernoj formi postavio nemačkihirurg Julius Robert fon Majer 1842.[7] On je do ovog zaključka došao na putovanju u Holandsku Istočnu Indiju (današnju Indoneziju, gde je otkrio da krv njegovih pacijenata ima tamniju crvenu boju, jer su trošili manje kiseonika, a samim tim i manje energije da održe telesnu temperaturu. Takođe je otkrio da su i mehanički rad i toplota oblici energije, a zatim je, nakon ličnog usavršavanja u fizici, izračunao kvantitativni odnos između njih.[8]
U međuvremenu, Džejms Džul je 1843. godine u seriji eksperimenata otkrio mehanički ekvivalent toplote. U najpoznatijem, koji se danas naziva Džulova sprava, teg na konopcu dovodi do rotacije lopatica, koje su potopljene u vodu. Pokazao je da je gravitaciona potencijalna energija, izgubljena zbog tega koji visi, jednaka termalnoj energiji (toploti) koju dobije voda zbog trenja lopatica.
U periodu od 1840. do 1843. sličnu stvar uradio je i inženjer Ludvig A. Kolding, iako je to bilo malo poznato izvan njegove rodne Danske.
I Džulov i Majerov rad bili su predmet osporavanja i zanemarivanja, ali je na kraju Džulov rad ipak dobio šire priznanje.
Korelacija fizičkih sila
Vilijam Robert Grouv je 1844. godine postulirao vezu između mehanike, toplote, svetlosti, elektriciteta i magnetizma, tretirajući ih sve kao manifestacije jedne „sile“ (energije u modernom smislu reči). Grouv je svoje teorije objavio u knjizi Korelacija fizičkih sila (engl.The Correlation of Physical Forces).[9]
Oslanjajući se na radove Džula, Karnoa i Klapejrona, Herman fon Helmholc je 1847. godine došao do zaključaka sličnih Grouvovim i iste godine je objavio svoje teorije u knjizi O očuvanju sile (nem.Über die Erhaltung der Kraft). Opšte moderno prihvatanje ovog principa potiče iz ove knjige.[10]
Godine 1850, Vilijam Renkin je bio prvi koji je koristio frazu zakon konzervacije energije.[11]
Količina topline dQ predana nekomu sustavu troši se samo na povećanje njegove unutarnje energije U (zagrijavanje) i na svladavanje vanjskoga tlakap, a tlak se protivi povećanju obujma (volumena) sustava V. Prvi zakon termodinamike može se poopćiti u zakon očuvanja energije, prema kojem je u svakom zatvorenom sustavu zbroj svih oblika energije stalan. Drugim riječima to se može iskazati kao:[12]
Energija zatvorenog sustava ne može nestati niti ni iz čega nastati, energija može samo prelaziti iz jednog oblika u drugi, i ona je konstantna.
Ovaj zakon simbolički se može zapisati kao:
.
Dakle: porast unutarnje energije sustava = rad sustava + količina topline dovedena u sustav.
Prvi zakon termodinamike često se izražava kao: Nije moguć Perpetuum mobile prve vrste, odnosno uređaj koji bi u nekom procesu proizvodio energiju ni iz čega.
Sa matematičke tačke gledišta, očuvanje energije se shvata kao posledica Neterine teoreme (nazvanoj po nemačkoj matematičarki Emi Neter) po kojoj svaka simetričnost delovanja fizičkog sistema ima odgovarajući zakon očuvanja. Očuvanje energije implicirano je empirijskom činjenicom da se zakoni fizike ne menjaju kroz vreme. Filozofski, za ovo bi se moglo reći da „ništa ne zavisi od vremena per se“. Drugim rečima, ako je teorija nepromenjiva u uslovima stalne simetričnosti translacije vremena, onda je njena energija očuvana. Obrnuto, teorije koje nisu nepromenjive u uslovima promene u vremenu (npr. sistemi sa potencijalnom energijom koja zavisi od vremena) ne pokazuju očuvanje energije.
Ajnštajn je utvrdio ekvivalentnost energije i mase čuvenom jednačinom E = mc2. Jednačina kaže da svako tijelo koje miruje ima energiju koja je jednaka umnošku mase toga tijela i kvadrata brzine svjetlosti u vakuumu. Masa i energija mogu se posmatrati kao dva imena (i dve merne jedinice) za istu osnovnu, održivu fizičku veličinu.[13] Stoga su, zakoni očuvanja energije i ukupne mase ekvivalentni, i oba su validna.[14] Ajnštajn je u eseju iz 1946. godine naveo da se:
„princip očuvanja mase [...] pokazao neadekvatnim u pogledu specijalne teorije relativnosti. Zbog toga je spojen sa principom očuvanja energije - baš kao što je pre oko 60 godina, princip očuvanja mehaničke energije bio je kombinovan sa principom očuvanja toplote (toplotne energije). Može se reći da je princip očuvanja energije, nakon što je prethodno progutao princip očuvanja toplote, sada napredovao da proguta i princip očuvanje mase - i da sam vlada poljem.”[15]
Ako se zakon očuvanje mase tumači kao očuvanje mase mirovanja, on ne važi u specijalnoj relativnosti. Energija mirovanja (ekvivalentno masi mirovanja) čestice se može pretvoriti, ne „u energiju” (to već jeste energija ili masa), već u druge oblike energije (mase) za čije postojanje je neophodno kretanje, poput kinetičke energije, toplotne energija, ili energije zračenja. Slično tome, kinetička ili radijaciona energija može se pretvoriti u druge vrste čestica koje imaju energiju mirovanja (masu mirovanja). U procesu transformacije ne menja se ni ukupna količina mase, niti ukupna količina energije, jer su oba svojstva povezana jednostavnom konstantom.[16][17] Ovo gledište nalaže da ako bilo koja energija ili (ukupna) masa nestane iz sistema, uvek se nalazi da su se one jednostavno preselile na drugo mesto, gde su obe merljive kao porast energije i mase, koji odgovara gubitku u prvom sistemu.
Kvantna teorija
U kvantnoj mehanici, energija se definiše kao proporcionalna izvodu vremena talasne funkcije. Nedostatak komutativnosti operatora izvoda vremena sa samim operatorom vremena matematički rezultuje principom neodređenosti za vreme i energiju: što je duži vremenski period, može se preciznije odrediti energija (energija i vreme postaju konjugovani Furijeov par).
Energija kvantnog sistema se opisuje pomoću samopridodatog (ili hermitijanskog) operatora zvanog hamiltonijan,[18] koji deluje na Hilbertovom prostoru (ili prostoru talasnih funkcija) sistema.[19][20] Ako je hamiltonijan vremenski-nezavisan operator, pojavna verovatnoća rezultata merenja se ne menja u vremenu tokom evolucije sistema. Stoga je očekivana vrednost energije takođe nezavisna od vremena. Lokalna energija konzervacije u teoriji kvantnog polja je osigurana kvantnim Neterinom teoremom za energetsko-momentni tenzorski operator.[21][22] Treba imati u vidu da usled nedostatka (univerzalnog) vremenskog operatora u kvantnoj teoriji, odnosi neizvesnosti za vreme i energiju nisu fundamentalni u kontrastu sa principom neizvesnosti pozicije-momenta, i samo važe u određenim slučajevima (pogledajte relacije neodređenosti[23]). Energija u svakom fiksiranom vremenu može u principu da bude precizno izmerena bez bilo kakvog kompromisa u preciznosti uslovljenog vremensko-energetskim relacijama neodređenosti. Stoga je očuvanje energije u datom vremenu dobro definisan koncept čak i u kvantnoj mehanici.
Formule
U mehanici, očuvanje energije obično se izražava formulom:
Jednačina (1) predstavlja potencijalnu energiju tela unutar gravitacionog polja, a (2) potencijalnu energiju sistema. U zavisnosti od fizičkog polja u kojem se sistem nalazi koriste se odgovarajuće formule. Iz zakona očuvanja energije sledi da je energija E, predstavljena kao funkcija vremena E(t), uvek konstantna.
Zapravo, ovo je poseban slučaj jednog opštijeg zakona o očuvanju:
i
gde je Lagranžova funkcija. Da bi ovaj poseban oblik bio validan, sledeće stvari moraju biti tačne:
sistem je skleronoman (ni kinetička ni potencijalna energija nisu eksplicitne funkcije vremena)
kinetička energija je kvadratna forma s obzirom na brzine
↑Taylor, Edwin F.; Wheeler, John A. (1992). Spacetime Physics. W. H. Freeman and Co., NY. str. 248-9. ISBN978-0-7167-2327-1 Diskusija o zadržavanju konstantne mase nakon detonacije nuklearnih bombi, dok se toploti ne dozvoli da „pobegne“.
↑Planck, M. (1923/1927). Treatise on Thermodynamics, third English edition translated by A. Ogg from the seventh German edition, Longmans, Green & Co., London. str. 40.
↑William John Macquorn Rankine (1853) "On the General Law of the Transformation of Energy," Proceedings of the Philosophical Society of Glasgow, vol. 3, no. 5, pages 276-280; reprinted in: (1) Philosophical Magazine, series 4, vol. 5, no. 30, pages 106-117 (February 1853); and (2) W. J. Millar, ed., Miscellaneous Scientific Papers: by W. J. Macquorn Rankine, ... (London, England: Charles Griffin and Co., 1881), part II, pages 203-208: "The law of the Conservation of Energy is already known—viz. that the sum of all the energies of the universe, actual and potential, is unchangeable."
↑termodinamika, [1] "Hrvatska enciklopedija", Leksikografski zavod Miroslav Krleža, www.enciklopedija.hr, 2016.
↑"Einstein was unequivocally against the traditional idea of conservation of mass. He had concluded that mass and energy were essentially one and the same; 'inert[ial] mass is simply latent energy.'[ref...]. He made his position known publicly time and again[ref...]...", Eugene Hecht, "Einstein on mass and energy." Am. J. Phys., Vol. 77, No. 9, September 2009, onlineArhivirano 2021-02-24 na Wayback Machine-u.
↑"There followed also the principle of the equivalence of mass and energy, with the laws of conservation of mass and energy becoming one and the same.", Albert Einstein, "Considerations Concerning the Fundaments of Theoretical Physics", Science, Washington, DC, vol. 91, no. 2369, May 24th, 1940 scanned image online
↑In F. Fernflores. The Equivalence of Mass and Energy. Stanford Encyclopedia of Philosophy. [2]
↑E. F. Taylor and J. A. Wheeler, Spacetime Physics, W.H. Freeman and Co., NY. 1992. ISBN0-7167-2327-1, see pp. 248–9 for discussion of mass remaining constant after detonation of nuclear bombs, until heat is allowed to escape.
↑Quantum Physics of Atoms, Molecules, Solids, Nuclei and Particles (2nd Edition), R. Resnick, R. Eisberg. Šablon:Page1
↑Quanta: A handbook of concepts, P.W. Atkins. Šablon:Page1
↑Physics of Atoms and Molecules, B.H. Bransden, C.J.Joachain, Longman. 1983. ISBN978-0-582-44401-0. pp.
Pisa, la ciudad donde Antonio Brunelli nació y murió. Antonio Brunelli (Santa Croce sull'Arno, 20 de diciembre de 1577–Pisa, 19 de noviembre de 1630) fue un compositor y teórico de la música italiano del Barroco temprano. Fue alumno de Giovanni Maria Nanino y estuvo empleado como organista en San Miniato, Toscana desde 1604 a 1607, cuando se muda a Prato donde actuó como maestro di capella en la catedral local. El 12 de abril de 1612 fue nombrado maestro de capilla del gran duque de To...
English painter J Vickers de Ville. Coast Scene. c.1905. Wolverhampton Art Gallery Joseph Vickers de Ville (1856–1925) was an English painter of landscapes and rural subjects. Life and work Joseph Vickers de Ville was a son of the farmers Joseph and Mary Deville. He was born in Eaton, Derbyshire, but is considered a Wolverhampton artist, as he moved to Wolverhampton by 1881, together with his widowed mother and brothers Richard and John.[1] In the 1880s, his address was Osborne Cott...
سفارة جمهورية الدومينيكان في السويد جمهورية الدومينيكان السويد الإحداثيات 59°19′52″N 18°02′54″E / 59.3312°N 18.0483°E / 59.3312; 18.0483 البلد السويد المكان ستوكهولم تعديل مصدري - تعديل سفارة جمهورية الدومينيكان في السويد هي أرفع تمثيل دبلوماسي[1] لدولة جمهورية ال...
Logotipo da SonLife Broadcasting Network. A SonLife Broadcasting Network (SBN) é uma rede multimídia global religiosa de televisão, radio e transmissões pela internet.[1][2] A rede é presidida pelo pastor pentecostal estadunidense Jimmy Swaggart.[1][3][4] Programação A SonLife Broadcasting Network oferece uma variedade de programas ao vivo e pré-gravados, especializada em música e educação, de interesse para as pessoas de todas as gerações e origens. A programação é constituí...
Artikel ini sebatang kara, artinya tidak ada artikel lain yang memiliki pranala balik ke halaman ini.Bantulah menambah pranala ke artikel ini dari artikel yang berhubungan atau coba peralatan pencari pranala.Tag ini diberikan pada Januari 2023. Kontroversi Dorje Shugden adalah kontroversi atas Dorje Shugden, juga dikenal sebagai Dolgyal, yang oleh beberapa orang dianggap sebagai salah satu dari beberapa pelindung aliran Gelug, aliran Buddhisme Tibet tempat Dalai Lama berasal. Dorje Shugden te...
Ahmose-MeritamonLa mummia di Ahmose-MeritamonPrincipessa d'Egitto Luogo di sepolturaDB320 presso Deir el-Bahari DinastiaXVII dinastia egizia PadreSeqenenra Ta'o Ahmose-Meritamon (nota anche come Ahmose-Meryetamon o semplicemente Meritamon) (... – ...; fl. XVI secolo a.C.) è stata una principessa egizia della XVII dinastia. Fu probabilmente una delle molte figlie del faraone Seqenenra Ta'o (Tao II), detto il Coraggioso, caduto in battaglia contro gli invasori hyksos[1] (come at...
State's participation as a Union slave state; a border state See also: American Civil War, Origins of the American Civil War, and Heart of the Civil War Heritage Area Union states in the American Civil War California Connecticut Delaware Illinois Indiana Iowa Kansas Maine Maryland Massachusetts Michigan Minnesota Nevada New Hampshire New Jersey New York Ohio Oregon Pennsylvania Rhode Island Vermont West Virginia Wisconsin Dual governments Kentucky Missouri Virginia West Virginia Territories a...
Kaiane Aldorino GMHKaiane Aldorino ketika menjabat sebagai Wakil Wali kota Gibraltar, pada tahun 2014LahirKaiane Aldorino8 Juli 1986 (umur 37)GibraltarPekerjaanPegawai sumber daya manusiaTinggi174 cm (5 ft 9 in)Pemenang kontes kecantikanGelarMiss Gibraltar 2009Miss World 2009Warna rambutHitamWarna mataCoklatKompetisiutamaMiss Gibraltar 2009(Pemenang)Miss World 2009(Pemenang)(Miss World Eropa)(Miss World Beach Beauty) Kaiane Aldorino, GMH (lahir 8 Juli 1986) adalah seorang ...
The King's SingersОсновна інформаціяЖанр класична музикаРоки з 1968Країна Велика БританіяМісто КембриджширЛейбл EMIСклад Gabriel Crouchd[1], Brian Kayd[1], Patrick Dunachied[2], Edward Buttond[2], Julian Gregoryd[2], Christopher Bruertond[2], Nick Ashbyd[2] і Jonathan Howardd[2]kingssingers.comR...
2014 studio album by Drake BellReady Steady Go!Studio album by Drake BellReleasedApril 22, 2014Recorded2012–13Genre Rockabilly rock and roll pop Length38:34LabelSurfdogWarner MusicADAProducerBrian Setzer (exec.)Peter CollinsDrake Bell chronology A Reminder(2011) Ready Steady Go!(2014) Honest(2017) Singles from Ready Steady Go! BitchcraftReleased: January 28, 2014 Ready Steady Go! is the third studio album by American singer-songwriter Drake Bell. It marks his third release on an ind...
This article is about the area of London. For other uses, see Hanwell (disambiguation). Human settlement in EnglandHanwell From top to bottom: Hanwell Broadway looking east-south-east; Elthorne ParkHanwellLocation within Greater LondonPopulation28,768 (2011 Census[1]OS grid referenceTQ153802London boroughEalingCeremonial countyGreater LondonRegionLondonCountryEnglandSovereign stateUnited KingdomPost townLONDONPostcode districtW7Dialling code020P...
This article is about the party in Papua New Guinea. For other uses, see People's Democratic Movement (disambiguation). Political party in Papua New Guinea People's Democratic Movement LeaderPaias Wingti[1]PresidentGeoffrey Bull [1]SecretaryEzekiel Pawai [1]Founded1985 (1985)National Parliament1 / 111Politics of Papua New GuineaPolitical partiesElections The People's Democratic Movement is a political party in Papua New Guinea. It was founded by Paias Wingti i...
Questa voce sugli argomenti parlamenti e Brasile è solo un abbozzo. Contribuisci a migliorarla secondo le convenzioni di Wikipedia. Segui i suggerimenti del progetto di riferimento. Congresso nazionale del Brasile Edificio del Congresso nazionale, Brasilia Stato Brasile TipoBicamerale Camere Senato federale Camera dei deputati Istituito6 maggio 1826 Presidente del SenatoRodrigo Pacheco (PSD) Presidente della CameraArthur Lira (PP) Ultima elezione2 ottobre 2022 Prossima elezione2026...
Bupati GunungkidulLambang Kabupaten GunungkidulPetahanaSunaryantasejak 26 Februari 2021KediamanKantor Bupati Gunungkidul, WonosariMasa jabatan5 tahunDibentuk1831Pejabat pertamaR. T. PontjodirjoSitus webgunungkidulkab.go.id Berikut adalah Daftar Bupati Gunungkidul dari masa ke masa. No. Foto Bupati Mulai Menjabat Akhir Menjabat Wakil Bupati Keterangan Ref. Masa Hindia Belanda (Kesultanan Ngayogyakarta) 1 Mas Tumenggung Pontjodirjo 1831 2 R. T. Prawirosetiko 3 R. T. Suryokusumo 4 R. T. Cok...
Artikel ini sebagian besar atau seluruhnya berasal dari satu sumber. Diskusi terkait dapat dibaca pada the halaman pembicaraan. Tolong bantu untuk memperbaiki artikel ini dengan menambahkan rujukan ke sumber lain yang tepercaya. Aulizul Syuib ketika menjabat Camat Padang Panjang Barat (1986–1989) Drs. H. Aulizul Syuib, M.Si (lahir 23 Juli 1950) adalah birokrat dan politikus Indonesia yang pernah menjabat Wakil Bupati Tanah Datar periode 2005–2010 mendampingi M. Shadiq Pasadigoe.[1]...
Thai businessman and politician (born 1980) In this Thai name, the person is referred to by his given name, Pita, and not by his surname, Limjaroenrat. Pita Limjaroenratพิธา ลิ้มเจริญรัตน์Pita in 2023Member of the House of Representatives[a]SuspendedAssumed office 24 March 2019ConstituencyParty-listAdvisory Chairman of Move Forward PartyIncumbentAssumed office 23 September 2023Preceded byPosition EstablishedLeader of the Move Forward Pa...
Pour les articles homonymes, voir Théodore II et Théodore II d'Alexandrie. Théodore II d'AlexandrieFonctionPatriarche grec-orthodoxe d'Alexandriedepuis le 9 octobre 2004BiographieNaissance 25 novembre 1954 (69 ans)Profítis IlíasNom dans la langue maternelle Πατριάρχης Θεόδωρος Β΄Nationalité grecqueFormation Université Aristote de ThessaloniqueActivité Prêtre orthodoxeAutres informationsConsécrateur Parthénios III d'AlexandrieDistinctions Liste détaill...
Hidrogen fluorida Nama Nama lain Fluorane Penanda Nomor CAS 7664-39-3 Y Model 3D (JSmol) Gambar interaktif 3DMet {{{3DMet}}} ChEBI CHEBI:29228 Y ChemSpider 14214 Y Nomor EC KEGG C16487 Y PubChem CID 16211014 Nomor RTECS {{{value}}} UNII RGL5YE86CZ Y Nomor UN 1052 CompTox Dashboard (EPA) DTXSID1049641 InChI InChI=1S/FH/h1H YKey: KRHYYFGTRYWZRS-UHFFFAOYSA-N YInChI=1/FH/h1HKey: KRHYYFGTRYWZRS-UHFFFAOYAC SMILES F Sifat Rumus kimia HF Massa molar ...
Copa Mundial Femenina de Fútbol de 1999 Datos generalesSede Estados UnidosNombre completo Copa Mundial del Fútbol Femenino de la FIFA Estados Unidos 1999 FIFA Women's World Cup USA 1999Recinto 8Categoría AbsolutaFecha 1999Fecha de inicio 19 de junioFecha de cierre 10 de julioEdición IIIOrganizador FIFAPalmarésCampeón USA Estados UnidosSubcampeón CHN ChinaTercero BRA BrasilCuarto NOR NoruegaBalón de Oro Sun WenBota de Oro Sissi Sun WenMejor guardameta Gao Hong...
Vous lisez un « bon article » labellisé en 2013. « Eurovision 2012 » redirige ici. Pour le concours junior, voir Concours Eurovision de la chanson junior 2012. Concours Eurovision de la chanson 2012 Light Your Fire! Dates 1re demi-finale 22 mai 2012 2e demi-finale 24 mai 2012 Finale 26 mai 2012 Retransmission Lieu Baku Crystal Hall, Bakou Azerbaïdjan Présentateur(s) Leyla Aliyeva,Eldar Gasimov etNargiz Birk-Petersen[1],[2] Superviseur exécutif Jon Ola Sand Télédi...