Share to: share facebook share twitter share wa share telegram print page
Available for Advertising

Materijalizam

Materijalizam je filozofski pravac koji materiju (stvar) smatra osnovom svega. Riječ je grčkog podrijetla. Suprotno materijalizmu je idealizam. Popularna definicija materijalizma se tumači kao pohlepa ka materijalnim stvarima (objektima od velike materijalne vrijednosti) te se obično koristi kao suprotnost razumjevanju da su duhovne i nematerijalne vrijednosti značajnije od materijalnih.

Materijalizam je forma filozofskog monizma koji smatra da je materija fundamentalna supstanca u prirodi, i da su sve stvari, uključujući mentalne aspekte i svest, rezultati materijalnih interakcija. U kontrastu sa idealizmom, materijalizam priznaje primat materijala, a ne svesti. To znači da materijal postoji pre svesti, da materijal kreira i određuje svest, a ne obrnuto. Materijalisti smatraju da je materijal ultimatno mesto porekla postojećeg sveta, i oni teže objašnjavanju sveta putem materijalističkog razmišljanja.

Materijalističke teorije se prevashodno dele u tri grupe. Naivni materijalizam identifikuje materijalni svet sa specifičnim elementima (vatra, voda, metal, zemlja ...). Metafizički materijalizam ispituje zasebne delove sveta kao statička, izolovana okruženja. Dijalektički materijalizam prilagođava Hegelijansku dijalektiku materijalizma, ispitujući delove sveta u njihovim međusobnim odnosima unutar dinamičkog okruženja.

Materijalizam je blisko srodan sa fizikalizmom, stanovištem da je sve što postoji ultimativno fizičko. Filozofski fizikalizam je evoluirao iz materijalizma sa otkrićima fizičkih nauka da bi se inkorporirala sofistikovanija shvatanja fizikalnosti od same obične materije, kao što su: vreme-prostor, fizičke energije i sile, tamna materija, itd. Stoga je neki preferentno koriste termin „fizikalizam” u odnosu na „materijalizam”, dok drugi koriste termine kao sinonime.

Filozofije u kontradiktornosti materijalizmom ili fizikalizmom obuhvataju idealizam, pluralizam, dualizam, i druge forme monizma.

Materijalizam je filozofski pravac koji materiju smatra osnovom svega. Tvorac marksističke ideologije, Karl Marks, tumačio je svet i zakone u njemu tako što je materijalističke uslove života istakao kao pokretače svetske istorije. Zbog toga se njegovo učenje naziva materijalističko. Suprotno materijalizmu je idealizam. Popularna definicija materijalizma se tumači kao pohlepa ka materijalnim stvarima (objektima od velike materijalne vrednosti) te se obično koristi kao suprotnost razumevanju da su duhovne i nematerijalne vrednosti značajnije od materijalnih.

Pregled

Rene Dekart

Materijalizam pripada klasi monističkih ontologija. Kao takav, on se razlikuje od ontoloških teorija baziranih na dualizmu ili pluralizmu. Za jednostavna objašnjenja fenomenske realnosti, materijalizam bi bio u kontrastu sa idealizmom, neutralnim monizmom, i spiritualizmom.

Uprkos velikog broja filozofskih škola i suptilnim nijansama između mnogih,[1][2][3] za sve filozofe se kaže da spadaju u jednu od dve primarne kategorije, koje su definisane u kontrastu jedna s drugom: idealizam i materijalizam. Osnovni predlog ove dve kategorije odnosi se na prirodu stvarnosti, a primarna razlika između njih je način na koji odgovaraju na dva osnovna pitanja: „od čega se stvarnost sastoji?” i „od čega potiče?” Za idealiste, duh ili um ili objekti uma (ideje) su primarni, a materija je sekundarna. Materijalistima, materija je primarna, a um ili duh su sekundarni, proizvod materije koji deluje na materiju.[3]

Materijalističko gledište je verovatno najbolje shvaćeno u smislu njegove opozicije istorijskim doktrinama nematerijalne supstance primenjene na um, poput one koju je koncipirao Rene Dekart. Međutim, sam po sebi materijalizam ne kaže ništa o tome kako materijalna supstanca treba da bude karakterisana. U praksi, on je često poprimao jedan od varijeteta fizikalizma.

Materijalizam se često asocira sa redukcionizmom, prema kome su objekti ili fenomeni individualizovani na jednom nivou opisa, ako su oni izvorni, onda moraju biti objašnjivi u smislu predmeta ili pojava na nekom drugom nivou opisa - tipično na nižem nivou. Nereduktivni materijalizam eksplicitno odbacuje ovaj stav, i uzima da je materijalna konstitucija svih činilaca konzistentna sa postojanjem realnih objekata, svojstava, ili fenomena koji nisu objašnjivi u smislu kanonički korištenih termina za osnovne konstituente materijala. Džeri Fodor je uticajno zastupao ovaj stav, prema kome su empirijski zakoni i objašnjenja u „specijalnim naukama” poput psihologije ili geologije nevidljivi sa perspektive bazične fizike. Znatna količina energične literature je nastala oko relacije između ovih stavova.

Moderni filozofski materijalisti produžavaju definiciju drugih naučno uočljivih entiteta kao što su energija, sile, i zakrivljenost prostora. Međutim filozofi kao što je Meri Midgli sugerišu da je koncept „materije” nedostižan i slabo definisan.[4]

Materijalizam je tipično u kontrastu sa dualizmom, fenomenalizmom, idealizmom, vitalizmom, i monizmom dualnog aspekta. Njegova materijalnost može, na više načina, da bude povezana sa konceptom determinizma, kao što su naglašavali mislioci doba prosvetiteljstva.

Tokom 19. veka, Karl Marks i Fridrih Engels su proširili koncept materijalizma i razradili materijalističku koncepciju istorije centriranu na grubo empirijskom svetu ljudskog delovanja (praksi, uključujući rad) i institucijama kreiranim, reprodukovanim, ili uništenim tom aktivnošću (pogledajte materijalističko shvatanje istorije). Kasniji Marksisti, kao što su Vladimir Lenjin i Lav Trocki su razvili pojam dijalektičkog materijalizma koji je kasnije postao karakterističan za Marksističku filozofiju i metod.

Istorija

Aksijalno doba

Materijalizam je razvijen, verovatno nezavisno, u nekoliko geografski zasebnih regiona Evroazije tokom toga što je Karl Jaspers nazvao aksijalno doba (c. 800–200. p. n. e.).

U drevnoj indijskoj filozofiji, materijalizam razvijen oko 600. p. n. e. u radovima Ajita Kesakambalija, Pajasija, Kanade, i proponenata Čarvakove škole filozofije. Kanada je postao jedan od ranih proponenata atomizma. NjajaVajšešikova škola (c. 600–100. p. n. e.) je razvila jednu od najranijih formi atomizma, mada njihovi dokazi Boga i njihovo stanovište da svest nije materijalna sprečava njihovo svrstavanje među materijaliste. Budistički atomizam i Đainistička škola su nastavili sa atomističkom tradicijom. Sjuenci (oko 312–230. p. n. e.) razvio je konfučijansku doktrinu centriranu na realizmu i materijalizmu u drevnoj Kini.

Drevni grčki filozofi kao što su Tales, Anaksagora (c. 500 – 428. p. n. e.), Epikur i Demokrit postavili su osnov kasnijim materijalistima. Latinska poema De Rerum Natura koji je napisao Lukrecije (ca. 99. p. n. e. – ca. 55. p. n. e.) odražava mehanističku filozofiju Demokrita i Epikura. Prema ovom gledištu, sve što postoji je materija i praznina, i svi fenomeni proizilaze i različitih kretanja i konglomeracija osnovnih materijalnih čestica zvanih „atomi” (doslovno: nevidljive čestice). De Rerum Natura pruža mehanistička objašnjenja za fenomene kao što su erozija, isparavanje, vetar i zvuk. Poznati principi kao što je „ništa ne može dotaći telo osim tela” su se prvi put pojavili u radovima Lukrecija. Demokrit i Epikur s druge strane se nisu pridržavali monističke ontologije pošto su oni smatrali da postoji ontološka separacija materije i prostora, tj. prostor je tretiran kao „drugi vid” postojanja, što daje indikaciju da je definicija „materijalizma” prevazilazi opseg ovog članka.

Zajednička era

Kineski mislioci iz rane zajedničke ere koji se smatraju materijalistima su između ostalih Jang Sjung (53. p. n. e. – 18.) i Vang Čung (c 27—100).

Kasni indijski materijalista Jajaraši Bata (6. vek) u svom radu Tattvopaplavasimha („Uznemiravanje svih principa”) je opovrgao Njaja Sutrinu epistemologiju. Materijalistička Čarvakova filozofija je zamrla nakon 1400. Kad je Madavačarja kompilirao Sarva-darśana-samgraha (pregled svih filozofija) u 14. veku, on nije imao Čarvakov/Lokajata tekst da koristi kao izvor citata, pa čak ni kao referencu.[5]

U ranom 12. veku u Al Andaluzu, arapski filozof, Ibn Tufejl (Abubacer), napisao je diskusiju o materijalizmu u svom filozofskom romanu, Hayy ibn Yaqdhan (Philosophus Autodidactus), gde nejasno predskazuje ideju istorijskog materijalizma.[6]

Moderna era

Francuski sveštenik Pjer Gasendi (1592–1665) predstavljao je materijalističku tradiciju u suprotnosti sa pokušajima Rene Dekarta (1596–1650) da pruži prirodnim naukama dualističke fondacije. Njima su sledeli materijalista ateista abbé Žan Melije (1664–1729), Žilijen Ofre de la Metri, nemačko-francuski Pol-Henri Tiri Baron Holbah (1723–1789), enciklopedista Deni Didro (1713–1784), i drugi francuski prosvetiteljski mislioci; kao i (u Engleskoj) Džon „Voking” Stjuart (1747–1822), čije insistiranje na smatranju materije obdarenom moralnom dimenzijom je imalo znatan uticaj na filozofsku poeziju Vilijama Vordsvorta (1770–1850).

Nemački materijalista i ateistički antropolog Ludvig Fojerbah je proizveo novi zaokret u materijalizmu putem svoje knjige, Suština hrišćanstva (1841), koja predstavlja humanističku perspektivu religije kao spoljašnju projekciju čovekove unutrašnjosti. Fojerbahov materijalizam će kasnije imati snažan uticaj na Karla Marksa, koji je razradio koncept istorijskog materijalizma, što je osnova platforme koju su Marks i Engels opisali kao naučni socijalizam:

Materijalističko shvatanje istorije počinje od tvrdnje da je proizvodnja sredstava za podršku ljudskog života i, pored proizvodnje, razmena proizvedenih stvari osnova svih društvenih struktura; da je u svakom društvu koje se pojavilo u istoriji, način na koji je bogatstvo distribuirano i društvo podeljeno na klase ili redove zavisan od toga šta se proizvodi, kako se proizvodi, i kako se proizvodi razmenjuju. Sa ove tačke gledišta, konačne uzroke svih društvenih promena i političkih revolucija treba tražiti, ne u ljudskim mozgovima, ne u čovekovim poboljšanim uvidima u večnu istinu i pravdu, već u promenama u načina proizvodnje i razmene. Njih treba tražiti, ne u filozofiji, već u ekonomiji svake pojedinačne epohe.

Fridrih Engels, Socijalizam: naučni i utopijski

Kasnije je Vladimir Lenjin izložio filozofski materijalizam u svojoj knjizi Materijalizam i empiriokriticizam, kojim su povezane političke koncepcije koje su izneli njegovi oponenti u svojim antimaterijalističkim filozofijama. U tom radu je Lenjin pokušao da pruži odgovor na pitanja o materiji, postojanju, senzacijama, prostoru i vremenu, uzročnosti i slobodi.

Mislioci iz bliže prošlosti kao što je Žil Delez su pokušali da prerade i ojačaju ideje klasičnog materijalizma.[7] Savremeni teoretičari kao što je Manuel DeLanda, koji rade na ovom oživljenom materijalizmu, klasifikuju se kao „novi materijalisti” po ubeđenju.[8]

Novi materijalizam

„Novi materijalizam” je postao specijalizovano potpolje znanja. Veći univerziteti nude kurseve iz ove oblasti. Brojne konferencije, uređene zbirke i monografije su posvećene tome. Džejn Benetova knjiga „Vibrantna materija” (Duke University Press, 2010) posebno je bila instrumentalna u prenošenju teorija monističke ontologije i vitalizma nazad u kritički teorijski sklop kojim su dominirale poststrukturalističke teorije jezika i diskursa.[9] Naučnici kao što su Mel Čen i Zakija Iman Džakson, su međutim kritikovali to telo nove materijalističke literature posebno zbog njenog zanemarivanja razmatranja materijalnosti rase i roda.[10][11] Drugi učenjaci kao što je Helena Vosters su preispitivali da li postoji nešto posebno „novo” u „novom materijalizmu”, jer autohtone i druge animističke ontologije potvrđuju ono što se vekovima moglo nazivati „vibracijom materije”.[12]

Naučni materijalisti

Vidi takođe: Fizikalizam i Naučni materijalizam

Mnogi sadašnji i nedavni filozofi, npr. Danijel Denet, Vilard Van Orman Kvajn, Donald Dejvidson, i Džeri Fodor, funkcionišu u široko fizičkom ili materijalističkom okviru, stvarajući rivalske perspektive o najboljoj integraciji koncepta uma, uključujući funkcionalizam, anomalni monizam, teoriju identiteta, itd.[13]

Naučni materijalizam je često sinoniman sa, i do sada je bio opisan, kao reduktivni materijalizam. Zadnjih godina, Pol i Patriša Čerčland zagovarali su radikalno kontrastnu poziciju (bar, u pogledu određenih hipoteza); eliminativni materijalizam tvrdi da neki mentalni fenomeni jednostavno uopšte ne postoje, a da razgovor o tim mentalnim fenomenima odražava potpuno lažnu „narodnu psihologiju” i introspektivnu iluziju. Drugim rečima, eliminativni materijalisti smatraju da koncepti poput „verovanja” jednostavno nemaju osnovu u činjenicama — način na koji narodna nauka govori o bolesti uzrokovanoj demonima je jedan od očevidnih primera. Reduktivni materijalizam predstavlja jedan kraj kontinuuma (naše teorije će biti „redukovane” do činjenica), a eliminativni materijalizam je na drugom kraju (pojedine teorije treba eliminisati u svetlu novih činjenica), dok je revizorski materijalizam negde u sredini.[13]

Definisanje materije

Priroda i definicija materije — poput drugih ključnih koncepata u nauci i filozofiji — je izazvala mnoge debate.[14] Da li postoji jedna vrsta materije od koje je sve napravljeno, ili postoji više vrsta? Da li je materija kontinuirana supstanca sa sposobnošću poprimanja više formi (hilomorfizam),[15] ili niz diskretnih, nepromenljivih sastojaka (atomizam)?[16] Da li ima unutrašnje osobine (teorija supstance),[17][18] ili ih nema ( prima materia)?

Jedan izazov tradicionalnom konceptu materije kao opipljivim „stvarima” došao je sa razvojem fizike polja u 19. veku. Teorija relativnosti pokazuje da su materija i energija (uključujući prostorno distribuiranu energiju polja) izmenjive. To omogućava ontološko stanovište da je energija primarna materija i da je materija jedna od njenih formi. S druge strane, standardni model fizike elementarnih čestica koristi kvantnu teoriju polja za opisivanje svih interakcija. Po tom gledištu može se reći da su polja primarna materija i da je energija svojstvo polja.

Prema dominantnom kosmološkom modelu, lambda-CDM modelu, manje od 5% energetske gustine svemira je sačinjeno od „materije” opisane standardnim modelom fizike elementarnih čestica, i najveći deo svemira se sastoji od tamne materije i tamne energije — sa veoma malo saglasnosti među naučnicima u pogledu njihove kompozicije.[19]

Sa napretkom kvantne fizike, neki naučnici su smatrali da se koncept materije veoma malo promenio, dok su drugi smatrali da se konvencionalno gledište ne može više održavati. Na primer Verner Hajzenberg je rekao „Ontologija materijalizma počiva na iluziji da se vrsta egzistencije, direktne „stvarnosti” sveta oko nas, može ekstrapolirati na atomski opseg. Ova ekstrapolacija, međutim, nije moguća ... atomi nisu stvari.” Shodno tome, neki filozofi smatraju da ove dihotomije zahtevaju prelazak sa materijalizma na fizikalizam, dok drugi koriste pojmove „materijalizam” i „fizikalizam” u sinonimnom maniru.[20]

Koncept materije se menjao u responsu na naučna otkrića. Stoga materijalizam nema definitivni kontent koji je nezavisan od date teorije materije na kojoj se zasnivan. Prema Noamu Čomskom, svako svojstvo se može smatrati materijalnim, ako se materija definiše na takav način da ima to svojstvo.[21]

Povezano

Reference

  1. Edwards, Paul, ur. (1972) [1967]. The Encyclopedia of Philosophy. Vols.1-4. ISBN 978-0-02-894950-5(Originally published 1967 in 8 volumes)  Alternative. . ISBN 978-0-02-894950-5. 
  2. Priest, Stephen (1991). Theories of the Mind. London: Penguin Books. ISBN 978-0-14-013069-0.  Alternative. Priest, Stephen (1991). Theories of the Mind. Penguin Books. ISBN 978-0-14-013069-0. 
  3. 3,0 3,1 Novack, George (1979). The Origins of Materialism. New York: Pathfinder Press. ISBN 978-0-87348-022-2. 
  4. Mary Midgley The Myths We Live By.
  5. History of Indian Materialism Arhivirano 2018-04-14 na Wayback Machine-u, Ramakrishna Bhattacharya
  6. Dominique Urvoy, "The Rationality of Everyday Life: The Andalusian Tradition? (Aropos of Hayy's First Experiences)", in Lawrence I. Conrad (1996), The World of Ibn Tufayl: Interdisciplinary Perspectives on Ḥayy Ibn Yaqẓān. str. 38–46, Brill Publishers. Fah̲Rī, Mağīd (January 1991). Ethical Theories in Islam. BRILL. ISBN 978-90-04-09300-3. 
  7. Smith, Daniel; Protevi, John (2015). Zalta, Edward N.. ur. Gilles Deleuze (Winter 2015 izd.). Metaphysics Research Lab, Stanford University. 
  8. Dolphijn, Rick; Tuin, Iris van der (1. 1. 2013.) (EN). New Materialism: Interviews & Cartographies. Open Humanites Press. ISBN 9781607852810. 
  9. Bennett, Jane (2010) (en). Vibrant Matter: A Political Ecology of Things. Duke University Press. ISBN 9780822346333. 
  10. Jackson, Zakiyyah Iman (2013). „Animal: New Directions in the Theorization of Race and Posthumanism”. Feminist Studies 39 (3): 669. DOI:10.1353/fem.2013.0024. Pristupljeno 8. 5. 2016. 
  11. Chen, Mel Y. (2012) (en). Animacies: Biopolitics, Racial Mattering, and Queer Affect. Duke University Press. ISBN 9780822352549. 
  12. Schweitzer, M.; Zerdy, J. (2014) (en). Performing Objects and Theatrical Things. Springer. ISBN 9781137402455. 
  13. 13,0 13,1 http://plato.stanford.edu/entries/materialism-eliminative/#SpeProFolPsy,by William Ramsey
  14.  Matter”. Catholic Encyclopedia. New York: Robert Appleton Company. 1913. 
  15. "Hylomorphism" Concise Britannica
  16. "Atomism: Antiquity to the Seventeenth Century" Arhivirano 2006-09-09 na Wayback Machine-u Dictionary of the History of Ideas
    "Atomism in the Seventeenth Century" Arhivirano 2005-03-05 na Wayback Machine-u Dictionary of the History of Ideas
    Article by a philosopher who opposes atomism Arhivirano 21 December 2006[nepoklapanje datuma] na Wayback Machine-u
    Information on Buddhist atomism Arhivirano 2007-02-16 na Wayback Machine-u
    Article on traditional Greek atomism
    "Atomism from the 17th to the 20th Century" Stanford Encyclopedia of Philosophy
  17. „Substance”. Stanford Encyclopedia of Philosophy on substance theory. Plato.stanford.edu. 2021. Pristupljeno 24. 6. 2013. 
  18. „The Friesian School on Substance and Essence”. Friesian.com. Pristupljeno 24. 6. 2013. 
  19. Bernard Sadoulet "Particle Dark Matter in the Universe: At the Brink of Discovery?" Science 5 January 2007: Vol. 315. no. (5808). str. 61–63
  20. "Many philosophers and scientists now use the terms `material' and `physical' interchangeably" Dictionary of the Philosophy of Mind
  21. Chomsky, Noam (2000) New Horizons in the Study of Language and Mind

Literatura

Spoljašnje veze

Potraži značenje riječi Materijalizam u
W(j)ečniku, slobodnom rječniku.

Read other articles:

Socratea exorrhiza Біологічна класифікація Царство: Рослини (Plantae) Клада: Судинні рослини (Tracheophyta) Клада: Покритонасінні (Angiosperms) Клада: Однодольні (Monocotyledon) Клада: Комелініди (Commelinids) Порядок: Пальмоцвіті (Arecales) Родина: Пальмові (Arecaceae) Рід: Socratea Вид: S. exorrhiza Біноміальна назва Socratea exor...

福島学院前駅 駅出入口(2003年7月) ふくしまがくいんまえ FUKUSHIMA-GAKUINMAE ◄卸町 (0.9 km) (1.0 km) 瀬上► 所在地 福島県福島市瀬上町字街道東8-3北緯37度47分56.40秒 東経140度29分20.56秒 / 北緯37.7990000度 東経140.4890444度 / 37.7990000; 140.4890444座標: 北緯37度47分56.40秒 東経140度29分20.56秒 / 北緯37.7990000度 東経140.4890444度 / 37.7990000; 140.48...

Halaman ini memuat daftar Pulau di Kabupaten Sumenep. Daftar ini tidak dimaksudkan sebagai suatu daftar yang lengkap atau selalu terbarui. Jika Anda melihat artikel yang seharusnya tercantum di sini, silakan sunting halaman ini dan tambahkan pranala ke artikel tersebut. Gunakan perubahan terkait untuk melihat perubahan terbaru dari artikel-artikel yang tercantum pada halaman ini. Pulau Masalembu, Sumenep Kabupaten Sumenep yang berada di ujung timur Pulau Madura merupakan wilayah yang unik kar...

Jean Carlos Vicente Datos personalesNacimiento Cornélio Procópio, Brasil15 de febrero de 1992 (31 años)Nacionalidad(es) BrasileñaAltura 1,76 m (5′ 9″)Carrera deportivaDeporte FútbolClub profesionalDebut deportivo 2010(Palmeiras)Club Ceará S.C.Liga Campeonato Brasileño de Serie BPosición CentrocampistaDorsal(es) 10[editar datos en Wikidata] Jean Carlos Vicente, (15 de febrero de 1992, Cornélio Procópio, Brasil) es un futbolista brasileño. Juega de mediocampista y ...

1993 single by Billy Idol Shock to the SystemSingle by Billy Idolfrom the album Cyberpunk Released8 June 1993 (1993-06-08)Length3:33LabelChrysalisSongwriter(s) Billy Idol Mark Younger-Smith Producer(s)Robin HancockBilly Idol singles chronology Heroin (1993) Shock to the System (1993) Adam in Chains (1993) Audio samplefilehelpMusic videoShock to the System on YouTubeAlternative coverUK double CD-single Shock to the System is a single by English musician Billy Idol, released to p...

This article relies largely or entirely on a single source. Relevant discussion may be found on the talk page. Please help improve this article by introducing citations to additional sources.Find sources: Orders, decorations, and medals of Thailand – news · newspapers · books · scholar · JSTOR (April 2020) State decorations awarded by Thai King take the form of orders and medals. This page lists them by order of precedence. Royal decorations Royal orde...

هذه المقالة يتيمة إذ تصل إليها مقالات أخرى قليلة جدًا. فضلًا، ساعد بإضافة وصلة إليها في مقالات متعلقة بها. (أكتوبر 2018) يفتقر محتوى هذه المقالة إلى الاستشهاد بمصادر. فضلاً، ساهم في تطوير هذه المقالة من خلال إضافة مصادر موثوق بها. أي معلومات غير موثقة يمكن التشكيك بها وإزالتها...

Filipina pop singer-songwriter, actress and model (born 1989) In this Philippine name for married women, the birth middle name or maternal family name is Yuson, the birth surname or paternal family name is Kurdi, and the marital name is Soldevilla. Yasmien KurdiKurdi in 2011BornYasmien Yuson Kurdi (1989-01-25) January 25, 1989 (age 34)San Juan, PhilippinesAlma materArellano University (BA)Occupations Singer songwriter actress model Years active2003–presentAgentSparkle (2...

稲荷神社 鳥居と拝殿 所在地 東京都板橋区宮本町54-1位置 北緯35度45分51.9秒 東経139度42分8.5秒 / 北緯35.764417度 東経139.702361度 / 35.764417; 139.702361座標: 北緯35度45分51.9秒 東経139度42分8.5秒 / 北緯35.764417度 東経139.702361度 / 35.764417; 139.702361主祭神 豊受姫命創建 不詳別名 清水稲荷神社テンプレートを表示 稲荷神社(いなりじんじゃ)は、東京...

Scranton redirects here. For other uses, see Scranton (disambiguation). City in Pennsylvania, United StatesScrantonCityCourthouse Square in Scranton in August 2019 FlagNicknames: The Electric City, The All America City, SteamtownMotto(s): Embracing Our People, Our Traditions and Our FutureAnthem: Hail, Pennsylvania! ScrantonShow map of PennsylvaniaScrantonShow map of the United StatesCoordinates: 41°24′38″N 75°40′03″W / 41.41056°N 75.66750°W / 41....

Ghost Town in Nevada, United StatesTenabo, NevadaGhost TownEastern side of Shoshone RangeTenabo, NevadaCoordinates: 40°18′52″N 116°40′36″W / 40.31444°N 116.67667°W / 40.31444; -116.67667[1]CountryUnited StatesStateNevadaCountyLanderElevation[1]5,354 ft (1,632 m)GNIS feature ID844209 [1] Tenabo is a ghost town in Lander County, Nevada United States. History Wagon train hauling silver ore from the Little Gem mine, 1910 In 190...

Main article: 10th edition of Systema Naturae In the 10th edition of Systema Naturae of 1758–1759, Carl Linnaeus classified the arthropods, including insects, arachnids and crustaceans, among his class Insecta. He described the Insecta as:[1] A very numerous and various class consisting of small animals, breathing through lateral spiracles, armed on all sides with a bony skin, or covered with hair; furnished with many feet, and moveable antennae (or horns), which project from the he...

Village development committee in Lumbini Zone, NepalBijuwa बिजुवाVillage development committeeBijuwaLocation in NepalCoordinates: 27°28′N 83°10′E / 27.47°N 83.16°E / 27.47; 83.16Country   NepalZoneLumbini ZoneDistrictKapilvastu DistrictPopulation (1991) • Total5,086Time zoneUTC+5:45 (Nepal Time) Bijuwa is a village development committee in Kapilvastu District in the Lumbini Zone of southern Nepal. At the time of the 1...

Khyber Pakhtunkhwa Department of Excise & TaxationKhyber Pakhtunkhwa emblemKhyber Pakhtunkhwa flagAgency overviewFormedAugust 14, 1973; 50 years ago (1973-08-14)JurisdictionK.P. GovernmentHeadquartersPeshawar34°01′N 71°35′E / 34.017°N 71.583°E / 34.017; 71.583Agency executivesMian Jamshed-ud-Din, MinisterRaheal Ahmad Siddiqui, SecretaryWebsiteOfficial Website The Khyber Pakhtunkhwa Department of Excise & Taxation (Pashto: د عواید...

2011 fantasy novel by Robin Hobb City of Dragons First edition (UK)AuthorRobin HobbCover artistJackie MorrisCountryUnited KingdomLanguageEnglishSeriesThe Rain Wild ChroniclesGenreFantasyPublisherHarperVoyager (UK)Publication dateSeptember 2011 (NL)[1]Media typePrint (hardback)Preceded byDragon Haven Followed byBlood of Dragons  City of Dragons is a 2011 fantasy novel by American writer Robin Hobb, the third book in The Rain Wild Chronicles. It was release...

Mountain range in the Balkan Peninsula Balkan MountainsСтара планинаHaemus MonsA view from Kom Peak in western BulgariaHighest pointPeakBotev PeakElevation2,376 m (7,795 ft)[1]ListingList of mountain rangesCoordinates42°43′02″N 24°55′02″E / 42.71713°N 24.91716°E / 42.71713; 24.91716[1]DimensionsLength557 km (346 mi) west-eastWidth15–50 km (9.3–31.1 mi) north-southArea11,596 km2 ...

1964 theatre play by Harold Pinter For other uses, see The Homecoming (disambiguation). The HomecomingFirst edition (publ. Methuen & Co. Ltd.)Written byHarold PinterCharactersMax Lenny Sam Joey Teddy RuthDate premiered3 June 1965Place premieredAldwych Theatre, LondonOriginal languageEnglishSubjectFamilyGenreDramaSettingSummer. An old house in North London.Official site Carolyn Jones and John Church were replacements in the original Broadway production, as Ruth and Lenny (1967)[1] ...

A ridged roller comprising many segments is usually called a Cambridge roller in the United Kingdom and a cultipacker in the United States; each name originated with a manufacturer in the respective country and evolved into the regionally prevalent name for the type. An advertisement for the Culti-Packer by the C.G. Dunham Company of Berea, Ohio, USA, in the April 24, 1915, issue of The Prairie Farmer, a farm newspaper. The earliest mentions of cultipackers in print date from around this time...

Sevan Island / Սևանի կղզի Sevan Peninsula / Սևանի թերակղզիSevan Peninsula from afar.GeographyLocation Gegharkunik Province, ArmeniaCoordinates40°33′51″N 45°00′53″E / 40.564257°N 45.01459°E / 40.564257; 45.01459Highest elevation1,950 m (6400 ft) Sevan Island (Armenian: Սևանի կղզի Sevani kğzi), now Sevan Peninsula (Armenian: Սևանի թերակղզի Sevani t'erakğzi), is a former island in the north-western p...

This article relies largely or entirely on a single source. Relevant discussion may be found on the talk page. Please help improve this article by introducing citations to additional sources.Find sources: Freewing Scorpion – news · newspapers · books · scholar · JSTOR (November 2023) Scorpion Role Reconnaissance UAVType of aircraft National origin United States Manufacturer Freewing The Freewing Scorpion is a reconnaissance UAV of the United States, de...

Kembali kehalaman sebelumnya