5. 1. - Bečki ugovor: savez Austrije, Poljske, Saksonije i V. Britanije s namerom izvlačenja poljskog kralja Augusta II iz ruskog tutorstva - poljski sabor će krajem godine odbiti ugovor.
januar - Ukvartirenjem pet četa kirasira dolazi do nemira u Primorskoj krajini, krajišnici Hrvati se bune u Brinju i Sv. Đurđu a Srbi u Brlogu, Dabru i Vrhovinama, nemiri traju do juna, šire se zbog cene soli[1]. Veće bune u Karlovačkom generalatu se dešavaju svake decenije zbog gladi, globa, rabota itd.[2]
3. 2. (23. 1. po j.k.) - Ulrika Eleonora izabrana za kraljicu Švedske, nakon što je pristala potpisati ustav (abdicira u korist supruga 1720). Era slobode u Švedskoj, vreme parlamentarne monarhije, traje do 1772.
13. 2. (Sretenje) - Sava Petrović Njegoš, Danilov sinovac, zavladičen od patrijarha Mojsija za Danilovog pomoćnika u Boki. Mojsije je takođe hirotonisao Stefana Ljubibratića za episkopa novskog i mitropolita Dalmacije (sedište manastir Dragović) i jednog kaluđera iz Srbije za episkopa barsko-skadarskog[3]. Dalmatinski katolički biskupi, na čelu sa Vickom Zmajevićem će pokrenuti kampanju protiv Ljubibratića.
februar - Posle Jedrena, Sofije i Bitolja, i Niš postaje jedno od sedišta Rumelije - beglerbeg Abdulah-paša Muhsinzade je upućen za muhafiza, s nalogom za izgradnju tvrđave[4]. Rumelijski beglerbeg raspoređuje zaime i spahije iz nahija Osat, Požega i Užice između Užica i Kruševca, radi borbe sa hajducima u okolini Požege, koji dolaze iz Starog Vlaha[5].
18. 3. - Trst i Rijeka proglašeni slobodnim lukama Habsburškog carstva.
29. 3. - Španska invaziona flota upućena prema Britaniji, teško je oštećena u oluji kod rta Finisterre.
april - Graf Mercy, guverner Banata, dobio komandu nad habsburškim trupama na Siciliji.
april - Rat četvornog saveza: francuska vojska vojvode od Berwicka ušla u špansku Baskiju - imaju velike gubitke zbog bolesti, slično se dešava i u Kataloniji.
17. 4. - Petar Veliki proteruje jezuite iz Rusije.
14. 5. - Francuzi iz Mobila zauzimaju Pensacolu u španskoj Floridi - ovi će je povratiti, a Francuzi će je zauzeti opet.
maj - Turski porez u Rumeliji imdadi seferija, "ratna pomoć", postaje stalan kao imdadi hazarije, "mirnodopska pomoć" - muslimani koji ne služe vojsku postaju podanici[6].
23. 5. - Francuska Compagnie du Mississippi postaje Compagnie Perpetuelle des Indes nakon što je pripojila kompanije Istočnih Indija i Kine, s monopolom pomorske trgovine. Banque Royale izdaje novčanice bez pokrića što dovodi do inflacije.
Dubrovačka vlada se bezuspešno pokušava sporazumeti o kupovini vune u Srbiji i Bugarskoj, gde bi austrijski trgovci išli samo do Sofije a trgovina iz Srbije i Banata išla preko Dubrovnika (Požarevački mir je oštetio dubrovačke trgovce, jer sada imaju konkurenciju)[8].
4. 6. (24. 5. po j.k.) - Bitka kod Ösela je ruska pomorska pobeda nad Šveđanima.
10. 6. - Bitka kod Glen Shiela: jakobitski ustanici u Škotskoj su odlučujuće poraženi.
15. 6. - Razmena habsburškog i osmanskog carskog poslanstva: svečani susret na putu između Paraćina i Ražnja[9][10].
jul - South Sea Company predstavila javnosti ponudu za refinansiranje britanskog državnog duga - akcije rastu (ali dogodine dolazi do kraha).
avgust - Rat četvornog saveza: Holanđani se pridružili Francuzima, Britancima i Austrijancima.
12. 8. - Veliki severni rat: počinje Ruska pljačka (Rysshärjningarna) - kako bi se ubrzao kraj rata, ruska flota pali i pljačka na obali Švedske, odbijen je napad na Stokholm.
septembar - Dukađinski sandžakbeg Tahir-paša Mahmudbegović izvadio ferman za istragu razbojnika. Problem u turskom carstvu je i seoba iz sela i kasaba u gradove, za šta se objavljuju fermani o hvatanju begunaca[11] (na drugom mestu se tvrdi da je Tahir-paša stradao prošle godine[12]?).
Oktobar/Listopad – Decembar/Prosinac
10. 10. - Britanci zauzimaju Vigo i još dva mesta u Španiji - napuštaju ih par nedelja kasnije nakon pljačke i razaranja.
oktobar - Mitropolit Vikentije Popović-Hadžilavić boravi sledećih godinu dana u Beču, gde mora potrošiti više od 30.000 groša za narodne poslove, potvrde i očuvanja povlastica[13].
Smatra se da pesma "Vuk Stanišić i Beg Ljubović" peva o događajima iz 1719.
U Austrijancima okupiranoj Srbiji je povećana desetina, što sa nerodnom godinom i prestupima vlasti izaziva nezadovoljstvo, naročito u severoistočnoj Srbiji (deo Tamiškog Banata)[14].