Izabela Marcisz
|
Data urodzenia
|
18 maja 2000
|
Klub
|
SS Prządki Ski
|
Debiut w PŚ
|
15.12.2018, Davos (65. miejsce – sprint F)
|
Pierwsze punkty w PŚ
|
1.12.2019, Ruka (29. miejsce – 10 km F)[a]
|
Dorobek medalowy
|
|
Izabela Marcisz (ur. 18 maja 2000) – polska biegaczka narciarska, mistrzyni świata młodzieżowców z 2021 i wicemistrzyni z 2023, dwukrotna wicemistrzyni świata juniorów, zawodniczka klubu SS Prządki Ski.
Życie prywatne
Jest córką Marka (wielokrotnego medalisty mistrzostw Polski w biegach narciarskich) i Barbary[1]. Jej siostrami są Marcela i Ewelina, również biegaczki narciarskie[2].
Kariera sportowa
Początki
Marcisz na zawodach międzynarodowych po raz pierwszy pojawiła się 5 stycznia 2016 podczas zawodów „FIS Race” w słowackiej miejscowości Szczyrbskie Jezioro w sprincie stylem klasycznym uplasowała się na 19. miejscu.
W sezonie 2015/2016 zadebiutowała 9 stycznia 2016 w Pucharze Słowiańskim w biegach narciarskich w Szczyrbskim Jeziorze, na dystansie 5 km stylem klasycznym uplasowała się na 14. miejscu. Najlepszą pozycję w zawodach tego cyklu zajęła 29 grudnia 2018 w Szczyrbskim Jeziorze, gdzie wygrała bieg na dystansie 5 kilometrów stylem dowolnym.
Jej siostry Ewelina i Marcela to byłe biegaczki narciarskie.
W Pucharze Świata zadebiutowała 15 grudnia 2018 w szwajcarskiej miejscowości Davos, gdzie w sprincie stylem dowolnym uplasowała się na 65. pozycji[3].
Sezon 2018/2019
W czwartek 28 lutego 2019 roku odbył się bieg sztafetowy 2x5 km stylem klasycznym i 2x5 km stylem dowolnym. Polki biegły w składzie: pierwsza zmiana Monika Skinder (styl klasyczny), druga zmiana Justyna Kowalczyk (styl klasyczny), trzecia zmiana Izabela Marcisz (styl dowolny), czwarta zmiana Urszula Łętocha (styl dowolny). Polska drużyna zajęła 13. miejsce[4].
Osiągnięcia
Miejsce
|
Dzień
|
Rok
|
Miejscowość
|
Konkurencja
|
Czas biegu
|
Strata
|
Zwyciężczyni
|
16.
|
5 lutego
|
2022
|
Zhangjiakou
|
15 km bieg łączony
|
44:13,7
|
+3:17,0
|
Therese Johaug
|
39.
|
8 lutego
|
2022
|
Zhangjiakou
|
Sprint stylem dowolnym
|
3:09,68
|
-
|
Jonna Sundling
|
29.
|
10 lutego
|
2022
|
Zhangjiakou
|
10 km stylem klasycznym
|
28:06,3
|
+2:48,3
|
Therese Johaug
|
14.
|
12 lutego
|
2022
|
Zhangjiakou
|
bieg sztafetowy 4×5 km[b]
|
53:41,0
|
+6:40,5
|
Rosyjski Komitet Olimpijski
|
9.
|
16 lutego
|
2022
|
Zhangjiakou
|
Sprint drużynowy stylem klasycznym[c]
|
22:09,85
|
+1:38,16
|
Niemcy
|
21.
|
20 lutego
|
2022
|
Zhangjiakou
|
30 km stylem dowolnym (start masowy)
|
1:24:54,0
|
+6:49,0
|
Therese Johaug
|
Miejsce
|
Dzień
|
Rok
|
Miejscowość
|
Konkurencja
|
Czas biegu
|
Strata
|
Zwyciężczyni
|
56.
|
21 lutego
|
2019
|
Seefeld in Tirol
|
Sprint stylem dowolnym
|
2:32,35
|
–
|
Maiken Caspersen Falla
|
27.
|
23 lutego
|
2019
|
Seefeld in Tirol
|
15 km bieg łączony
|
36:54,5
|
+3:23,4
|
Therese Johaug
|
35.
|
26 lutego
|
2019
|
Seefeld in Tirol
|
10 km stylem klasycznym
|
27:02,1
|
+2:29,8
|
Therese Johaug
|
13.
|
28 lutego
|
2019
|
Seefeld in Tirol
|
bieg sztafetowy 4×5 km[d]
|
55:21,0
|
+5:04,7
|
Szwecja
|
42.
|
25 lutego
|
2021
|
Oberstdorf
|
Sprint stylem klasycznym
|
2:36,76
|
—
|
Jonna Sundling
|
40.
|
27 lutego
|
2021
|
Oberstdorf
|
15 km bieg łączony
|
38:35,5
|
+5:25,5
|
Therese Johaug
|
15.
|
28 lutego
|
2021
|
Oberstdorf
|
Sprint drużynowy stylem dowolnym[e]
|
16:27,94
|
-
|
Szwecja
|
56.
|
2 marca
|
2021
|
Oberstdorf
|
10 km stylem dowolnym
|
23:09,8
|
+4:22,4
|
Therese Johaug
|
12.
|
4 marca
|
2021
|
Oberstdorf
|
bieg sztafetowy 4×5 km[f]
|
53:43,2
|
LAP
|
Norwegia
|
Miejsce
|
Dzień
|
Rok
|
Miejscowość
|
Konkurencja
|
Czas biegu
|
Strata
|
Zwyciężczyni
|
31.
|
28 stycznia
|
2018
|
Goms
|
Sprint stylem dowolnym
|
2:52,55
|
–
|
Moa Lundgren
|
53.
|
30 stycznia
|
2018
|
Goms
|
5 km stylem klasycznym
|
16:23,9
|
+2:12,1
|
Polina Niekrasowa
|
DNF
|
1 lutego
|
2018
|
Goms
|
10 km bieg łączony
|
32:55,7
|
–
|
Frida Karlsson
|
12.
|
3 lutego
|
2018
|
Goms
|
bieg sztafetowy 4×3,3 km[g]
|
39:17,4
|
+3:34,4
|
Niemcy
|
24.
|
20 stycznia
|
2019
|
Lahti
|
Sprint stylem klasycznym
|
3:23,12
|
–
|
Kristine Stavås Skistad
|
4.
|
22 stycznia
|
2019
|
Lahti
|
5 km stylem dowolnym
|
12:50,6
|
+27,4
|
Frida Karlsson
|
5.
|
24 stycznia
|
2019
|
Lahti
|
15 km stylem klasycznym (start masowy)
|
40:45,3
|
+1:54,8
|
Frida Karlsson
|
5.
|
22 stycznia
|
2019
|
Lahti
|
bieg sztafetowy 4×3,3 km[h]
|
35:24,7
|
+1:08,4
|
Norwegia
|
2.
|
29 lutego
|
2020
|
Oberwiesenthal
|
Sprint stylem dowolnym
|
2:33,41
|
+0,47
|
Louise Lindström
|
3.
|
2 marca
|
2020
|
Oberwiesenthal
|
5 km stylem klasycznym
|
13:49,1
|
+28,1
|
Helene Marie Fossesholm
|
2.
|
4 marca
|
2020
|
Oberwiesenthal
|
15 km stylem dowolnym (start masowy)
|
35:55,6
|
+1:09,3
|
Helene Marie Fossesholm
|
DSQ.
|
6 marca
|
2020
|
Oberwiesenthal
|
bieg sztafetowy 4×3,3 km[i]
|
35:08,6
|
–
|
Szwajcaria
|
Miejsca w klasyfikacji generalnej
stan na koniec sezonu 2021/2022
Miejsca w klasyfikacji generalnej
Miejsca w poszczególnych konkursach Slavic Cup
W tabeli przedstawiono wyłącznie pozycje medalowe. Źródło[5]:
Miejsce
|
Dzień
|
Rok
|
Miejscowość
|
Konkurencja
|
Czas biegu
|
Strata
|
Zwycięzca
|
3.
|
19 marca
|
2016
|
Jakuszyce
|
Sprint drużynowy stylem klasycznym[k]
|
32:00,5 min
|
+2:07,6 min
|
LKS Hilltop Wiśniowa-Osieczany
|
2.
|
24 marca
|
2016
|
Jakuszyce
|
bieg sztafetowy 4×3,3 km[l]
|
1:01:20,15 h
|
+2:22,82 min
|
LKS Hilltop Wiśniowa-Osieczany
|
3.
|
12 lutego
|
2016
|
Kubalonka
|
5 km stylem klasycznym
|
14:19,2 min
|
+1:21,8 min
|
Kornelia Kubińska
|
2.
|
9 marca
|
2019
|
Kubalonka
|
Sprint stylem klasycznym
|
–
|
–
|
Monika Skinder
|
1.
|
10 marca
|
2019
|
Kubalonka
|
10 km stylem dowolnym
|
28:08,7 min
|
–
|
–
|
2.
|
1 lutego
|
2020
|
Zakopane
|
Sprint stylem dowolnym
|
–
|
–
|
Monika Skinder
|
1.
|
2 lutego
|
2020
|
Zakopane
|
10 km stylem klasycznym
|
31:22,7 min
|
–
|
–
|
2.
|
20 marca
|
2021
|
Zakopane
|
Sprint stylem klasycznym
|
–
|
–
|
Monika Skinder
|
2.
|
21 marca
|
2021
|
Zakopane
|
15 km stylem dowolnym
|
–
|
–
|
Monika Skinder
|
2.
|
11 stycznia
|
2022
|
Zakopane
|
Sprint stylem dowolnym
|
3:29,31 min
|
+1,09 s
|
Monika Skinder
|
1.
|
12 stycznia
|
2022
|
Zakopane
|
10 km stylem klasycznym
|
27:05,8 min
|
–
|
–
|
1.
|
12 marca
|
2023
|
Jakuszyce
|
15 km stylem dowolnym
|
43:03,5 min
|
–
|
–
|
Uwagi
- ↑ Etap zawodów pucharu świata.
- ↑ Skład drużyny: Izabela Marcisz, Monika Skinder, Weronika Kaleta, Karolina Kukuczka.
- ↑ Skład drużyny: Izabela Marcisz, Monika Skinder.
- ↑ Skład drużyny: Monika Skinder, Justyna Kowalczyk, Izabela Marcisz, Urszula Łętocha.
- ↑ Skład drużyny: Izabela Marcisz, Monika Skinder
- ↑ Skład zespołu: Monika Skinder, Izabela Marcisz, Karolina Kaleta, Karolina Kukuczka
- ↑ Skład drużyny: Monika Skinder, Eliza Rucka, Izabela Marcisz, Klaudia Kołodziej.
- ↑ Skład drużyny: Weronika Kaleta, Monika Skinder, Izabela Marcisz, Eliza Rucka.
- ↑ Skład drużyny: Karolina Kaleta, Monika Skinder, Magdalena Kobielusz, Izabela Marcisz.
- ↑ Skład zespołu: Izabela Marcisz, Dawid Damian, Mateusz Haratyk, Magdalena Kobielusz.
- ↑ Skład zespołu MKS Istebna: Marcela Marcisz, Izabela Marcisz.
- ↑ Skład drużyny: Marcela Marcisz, Zuzanna Konik, Izabela Marcisz, Andżelika Szyszka.
Przypisy
Bibliografia
|
|