Ο Ρας γεννήθηκε στη Τουγούμπα (Toowoomba) του Κουίνσλαντ από τους Μέρλι και Ρόι Μπέιντεν Ρας. Η μητέρα του εργαζόταν ως βοηθός πωλήσεων σε πολυκατάστημα και ο πατέρας του ως λογιστής στη Βασιλική Αεροπορία της Αυστραλίας.[2][3] Οι γονείς του χώρισαν όταν ήταν πέντε ετών και η μητέρα του τον πήρε μαζί της να ζήσουνε με τους γονείς της στο Μπριμπέιν.[4] Πριν ξεκινήσει την καριέρα του, ο Ρας φοίτησε στο λύκειο Έβερτον Παρκ Στέιτ και έχει σπουδάσει τέχνη στο Πανεπιστήμιο του Κουίνσλαντ.[5] Εμφανίστηκε για πρώτη φορά στο θέατρο το 1971.
Το 1975, ο Ρας πήγε στο Παρίσι για αρκετά χρόνια και σπούδασε μίμηση και παντομίμα στο διάσημο σχολείο L'École Internationale de Théâtre Jacques Lecoq. Για τέσσερις μήνες μοιράστηκε το ίδιο δωμάτιο με τον Μελ Γκίμπσον καθώς έπαιζαν μαζί σε μια παράσταση.[3][4][5]
Καριέρα
Θέατρο
Ο Ρας έκανε το θεατρικό ντεμπούτο στη Θεατρική Εταιρία του Κουίνσλαντ στην παράσταση Wrong Side of the Moon. Εργάστηκε εκεί για τέσσερα χρόνια σε διάφορους ρόλους. Η θεατρική δουλειά περιλαμβάνει έργα του Ουίλλιαμ Σαίξπηρ και του Όσκαρ Ουάιλντ.
Το Σεπτέμβριο του 1998, ο Ρας εμφανίστηκε στην παράσταση The Marriage of Figaro στον πρωταγωνιστικό ρόλο και το 2007 πρωταγωνίστηκε ως Βασιλιάς Μπέρεντζερ στο έργο του Ευγένιου ΙονέσκοExit the King. Με το έργο αυτό έκανε και το ντεμπούτο στο Μπροντγουέι σε μια επανεκτέλεση του έργου που συμπεριλάμβανε νέο αμερικανικό καστ ηθοποιών όπως τη Σούζαν Σαράντον.
Κινηματογράφος
Ο Ρας έκανε το κινηματογραφικό του ντεμπούτο στην Αυστρλιανή ταινία Hoodwink το 1981. Επόμενη ταινία του το Starstruck της Γκίλιαν Άρμστρονγκ το 1982. Το 1996 πρωταγωνίστησε στην ταινία Ο Σολίστας (Shine) για την οποία κέρδισε το Όσκαρ Α' Ανδρικού Ρόλου.
Το 1999, ο Ρας έκανε μια αλλαγή από τους συνήθης δραματικούς ρόλους και πρωταγωνίστησε στην ταινία τρόμου Το Σπίτι στο Στοιχειωμένο Λόφο (House on Haunted Hill). Το 2000 έλαβε την τρίτη υποψηφιότητα για Όσκαρ για την ταινία Quills, Η Πένα της Αμαρτίας (Quills) όπου ενσάρκωσε τον Μαρκήσιο ντε Σαντ.
Ο Ρας ενσάρκωσε τον ηθοποιό Πίτερ Σέλλερς στην ταινία Πίτερ Σέλλερς Για Πάντα (The Life and Death of Peter Sellers, 2004). Η ταινία στην Αμερική δεν κυκλοφόρησε στους κινηματογράφους αλλά στην τηλεόραση. Ο Ρας κέρδισε το Έμμυ Καλύτερου Ηθοποιού σε Μίνι Σειρά η Ταινία, Screen Actors Guild Award Καλύτερης Ανδρικής Ερμηνείας σε Μίνι Σειρά ή Τηλεταινία και Χρυσή Σφαίρα Καλύτερου Ηθοποιού σε Μίνι Σειρά ή Τηλεταινία. Το 2005 εμφανίστηκε στην ταινία Μόναχο (Μunich) σε σκηνοθεσία Στίβεν Σπίλμπεργκ.
Υποψηφιότητα Όσκαρ Α' Ανδρικού Ρόλου Υποψηφιότητα BAFTA Καλύτερου Ηθοποιού σε Πρωταγωνιστικό Ρόλο Υποψηφιότητα Χρυσή Σφαίρα Α' Ανδρικού Ρόλου - Δράμα Υποψηφιότητα Screen Actors Guild Award Καλύτερης Ανδρικής Ερμηνείας σε Πρωταγωνιστικό Ρόλο
Έμμυ Καλύτερου Ηθοποιού σε Μίνι Σειρά η Ταινία Screen Actors Guild Award Καλύτερης Ανδρικής Ερμηνείας σε Μίνι Σειρά ή Τηλεταινία Χρυσή Σφαίρα Καλύτερου Ηθοποιού σε Μίνι Σειρά ή Τηλεταινία