Ο Έντι Ρέντμεϊν (Edward John David "Eddie" Redmayne, 6 Ιανουαρίου1982) είναι Άγγλοςηθοποιός του κινηματογράφου και του θεάτρου. Γεννημένος και μεγαλωμένος στο Λονδίνο, σπούδασε Ιστορία της Τέχνης στο Κολλέγιο Τρίνιτι του Κέιμπριτζ και ύστερα ακολούθησε μια σύντομη καριέρα στο μόντελινγκ.
Ο Ρέντμεϊν ξεκίνησε την υποκριτική του καριέρα στην υποκριτική ως έφηβος στο θέατρο West End προτού κάνει το ντεμπούτο του το 1998 με γκεστ εμφανίσεις στην τηλεόραση. Οι πρώτοι ρόλοι στον κινηματογράφο ήρθαν το 2006 όταν συμμετείχε στις ταινίες Παράλληλα μυαλά και Ο καθοδηγητής, και συνέχισε με δευτερεύοντες ρόλους σε πολλές ταινίες, συμπεριλαμβανομένων των Savage Grace (2007), Elizabeth: Η χρυσή εποχή (2007) και Η άλλη ερωμένη του βασιλιά (2008).
Στο θέατρο, ο Ρέντμεϊν πρωταγωνίστησε στις παραστάσεις Red από το 2009 έως το 2010 και Richard II από το 2011 έως το 2012, που του χάρισε ένα Βραβείο Ολίβιε και το Βραβείο Tony Β' Ανδρικού Ρόλου σε Θεατρική Παράσταση. Η αναγνώριση ήρθε με τον ρόλο του Κόλιν Κλαρκ στο βιογραφικό δράμα Επτά Μέρες με τη Μέριλιν (2011) και τον ρόλο του Μάριου Πομερσί στο μιούζικαλ του Τομ Χούπερ Οι Άθλιοι (2012).
Ο Ρέντμεϊν γεννήθηκε στις 6 Ιανουαρίου 1982 στο Λονδίνο. Η μητέρα του, Πατρίσια (γεννημένη Burke), είναι μεσίτρια, και ο πατέρας του, Ρίτσαρντ Ρέντμεϊν, είναι επιχειρηματίας. Ο προπάππους του ήταν ο σερ Ρίτσαρντ Ρέντμεϊν, πολιτικός μηχανικός. Έχει έναν μεγαλύτερο αδερφό, έναν μικρότερο αδερφό και δυο μεγαλύτερα ετεροθαλή αδέρφια. Σε ηλικία 10 ετών, ο Ρέντμεϊν φοίτησε στο Jackie Palmer Stage School, όπου ανακάλυψε την αγάπη του για την υποκριτική και το τραγούδι, μαζί με τον ηθοποιό James Corden.
Φοίτησε στο Eaton College, όπου ήταν στο ίδιο έτος με τον Πρίγκιπα Ουίλιαμ. Συνέχισε τις σπουδές του πάνω στην Ιστορία Τέχνης στο Κολλέγιο Τρίνιτι του Κέιμπριτζ, από όπου αποφοίτησε με τιμές το 2003.
Καριέρα
Μόντελινγκ
Προτού γίνει ηθοποιός, ο Ρέντμεϊν υπήρξε μοντέλο για την Burberry το 2008 με τον Alex Pettyfer και το 2012 με την Cara Delevigne. Στο τεύχος Σεπτεμβρίου 2012 του Vanity Fair, συμμετείχε στην International Best Dressed List. Το 2015 βρέθηκε στην πρώτη θέση στη λίστα με τους 50 πιο Καλοντυμένους Βρετανούς Άνδρες του GQ.
Θέατρο
Ο Ρέντμεϊν έκανε το θεατρικό του ντεμπούτο ως Βιόλα στο έργο του Σαίξπηρ Twelfth Night, στο Middle Temple Hall το 2002. Κέρδισε το βραβείο του Καλύτερου Πρωτοεμφανιζόμενου στα 50α Θεατρικά Βραβεία Evening Standard το 2004, για την ερμηνεία του στο έργο του Edward Albee The Goat, or Who Is Sylvia?, και το βραβείο του Καλύτερου Πρωτοεμφανιζόμενου στα Θεατρικά Βραβεία Κριτικών το 2005. Μετέπειτα θεατρικές επιτυχίες του περιλαμβάνουν το Now or Later του Christopher Shinn στο Βασιλικό Θέατρο. Η παράσταση πραγματοποιήθηκε από τις 3 Σεπτεμβρίου έως την 1η Νοεμβρίου 2008.
Το 2009, ο Ρέντμεϊν εμφανίστηκε στη θεατρική παράσταση του John Logan Red στο Donmar Warehouse, για την οποία κέρδισε το Βραβείο Ολίβιε Καλύτερου Ηθοποιού. Από τις 11 Μαρτίου έως τις 27 Ιουνίου 2010 ξανανέβηκε η παράσταση Red στο Μπρόντγουέϊ και κέρδισε το βραβείο Τόνι Καλύτερης Ερμηνείας. Ενσάρκωσε τον Βασιλιά Ριχάρδο ΙΙ στο Richard II σε σκηνοθεσία του Michael Grandage, στο Donmar Warehouse από τις 6 Δεκεμβρίου 2011 μέχρι τις 4 Φεβρουαρίου 2012.
Τηλεόραση και Κινηματογράφος
Ο Ρέντμεϊν πέρασε από κάστινγκ για την ταινία Παράλληλα μυαλά (2006) αφότου γνωρίστηκε με τη σκηνοθέτη Lucy Bevan η οποία τον είδε να παίζει στην παράσταση Goats. Ο Ρέντμεϊν έχει εμφανιστεί σε ταινίες όπως Ο καθοδηγητής (2006), Savage Grace (2007), Παλιοί λογαριασμοί (2008), Η άλλη ερωμένη του βασιλιά (2008), Glorious 39 (2009) και Hick (2011). Πρωταγωνίστησε ως Osmund στη γοτθική ταινία του Christopher Smith Μαύρος θάνατος (2010). Η δραματική ταινία του 2008 The Yellow Handkerchief κυκλοφόρησε στις 26 Φεβρουαρίου 2010 από την εταιρεία Samuel Goldwyn Films.
Το 2014 ενσάρκωσε τον Στίβεν Χόκινγκ στην Η Θεωρία των Πάντων, ένας ρόλος που του χάρισε το Όσκαρ, τη Χρυσή Σφαίρα, το BAFTA και το Screen Actors Guild Award Α' Ανδρικού Ρόλου.
Στις αρχές του 2015, ο Ρέντμεϊν εμφανίστηκε στην ταινία των αδερφών Wachowski, Το πεπρωμένο της Τζούπιτερ, ως Μπάλεμ Άμπρασαξ. Υπήρξε μια ευρέως διαδεδομένη ταινία, συμπεριλαμβανομένων της ερμηνείας του Ρέντμεϊν, για την οποία κέρδισε το Χρυσό Βατόμουρο Χειρότερου Ηθοποιού την ίδια χρονιά που ήταν υποψήφιος για Βραβείο Όσκαρ Α' Ανδρικού Ρόλου για την ταινία Το κορίτσι από τη Δανία. Ο Ρέντμεϊν έκανε μια γκεστ εμφάνιση στην ταινία Thomas & Friends: Sodor's Legend of the Lost Treasure ως Ράιαν.
Ο Ρέντμεϊν έκανε το τηλεοπτικό του ντεμπούτο το 1998 στη σειρά Animal Ark. Η τηλεοπτική αναγνωρισιμότητα ήρθε με τις σειρές Tess of the d'Urbervilles, The Pillars of the Earth και Birdsong, οι οποίες προβλήθηκαν από το BBC.
Τον Ιούνιο του 2015, ανακοινώθηκε ότι ο Ρέντμεϊν θα πρωταγωνιστούσε ως Νιουτ Σκαμάντερ στην τηλεοπτική προσαρμογή του Φανταστικά Ζώα και πού Βρίσκονται, μια σειρά που προμήνυσε τις ταινίες Χάρυ Πότερ, σε σενάριο της Τζ. Κ. Ρόουλινγκ. Ο Ρέντμεϊν παρουσίασε το ντοκιμαντέρ War Art το 2015, το οποίο πραγματοποιήθηκε στα πλαίσια της σειράς Perspectives του ITV.
Ο Ρέντμεϊν πρωταγωνίστησε στο βιογραφικό δράμα Το κορίτσι από τη Δανία, σε σκηνοθεσία του βραβευμένου με Όσκαρ σκηνοθέτη Tom Hooper. Στην ταινία, που κυκλοφόρησε την 1η Ιανουαρίου 2016 στο Ηνωμένο Βασίλειο, ο Ρέντμεϊν ενσάρκωσε τον transgender πρωτοπόρο Lili Elbe, ένας ρόλος που αποτέλεσε αντικείμενο διαμάχης μέσα στην transgender κοινότητα. Ωστόσο η ερμηνεία του Ρέντμεϊν έλαβε τα καλύτερα σχόλια από τους κριτικούς και τον Ιανουάριο του 2016 ο Ρέντμεϊν έλαβε τη δεύτερη υποψηφιότητά του για Βραβείο Όσκαρ Α' Ανδρικού Ρόλου επί συνεχόμενα χρόνια.
Ο Ρέντμεϊν πρωταγωνίστησε στη σειρά της Stop Motion Early Man όπου έδωσε τη φωνή του στον άνθρωπο των σπηλαίων Dug.
Προσωπική ζωή
Ο Ρέντμεϊν παντρεύτηκε τη Hannah Bagshawe, υπεύθυνη δημοσίων σχέσεων, στις 15 Δεκεμβρίου 2014. Η κόρη τους, Iris Mary Redmayne, γεννήθηκε στις 15 Ιουνίου 2016, και ο γιος τους, Luke Richard Bagshawe Redmayne, στις 10 Μαρτίου 2018.
Ο Ρέντμεϊν έγινε πρέσβης του Τάγματος της Βρετανικής Αυτοκρατορίας προς τιμήν των υπηρεσιών του στην υποκριτική τέχνη. Τον Αύγουστο του 2014, έγινε πρέσβης του κινηματογραφικού εκπαιδευτικού οργανισμού Into Film.
Τον Φεβρουάριο του 2016, ο Ρέντμεϊν μίλησε δημοσίως για την άστεγη νεολαία ΛΟΑΤ του Λος Άντζελες.