Koordinate: 41° 14′ 26" SGŠ, 20° 35′ 36" IGD
Vevčani (mak. Vevčani) su naselje u Republici Makedoniji, u zapadnom delu države. Vevčani su sedište i jedino naseljeno mesto opštine Vevčani.
Prirodni uslovi
Naselje Vevčani je smešteno u krajnje zapadnom delu Republike Makedonije, na svega 6 km od državne granice sa Albanijom. Od najbližeg grada, Struge, naselje je udaljeno 12 km severozapadno.
Vevčani se nalaze u istorijskoj oblasti Drimkol, koja obuhvata priobalno područje Ohridskog jezera oko Struge, na mestu istoka reke Crni Drim (poreklo imena). Naselje je smešteno u zapadnom delu oblasti, gde se od Struškog polja na istoku uzdiže planina Jablanica ka zapadu. Planina je istovremeno i granica ka susednoj Albaniji. Nadmorska visina naselja je približno 870 metara.
Klima u naselju, i pored znatne nadmorske visine, ima župne odlike, pa je pre umereno kontinentalna nego planinska.
Istorija
Po statistici sekretara Bugarske egzarhije, 1905. godine Vevčani su bugarsko mesto sa 2.590 stanovnika, vernika Bugarske egzarhije. U međuvremenu je formirana i Srpska crkvena opština Carigradske patrijaršije kojoj je 1910. godine pripadalo stanovništvo 17 domova.[1] Od 1868. godine u selu je postojala bugarska muška škola „Sveti Spas“, a od 1890. godine i ženska škola.
Najvažniji događaj u savremenoj istoriji Vevčana se dogodio 1987. godine kada su meštani, nezadovoljni time da se voda namenjena lokalnom življu skreće u novosagrađeno elitno naselje namenjeno tadašnjim moćnicima, počeli protestovati protiv vlasti. To je dovelo do demonstracija i sukoba sa tadašnjom republičkom milicijom koji je izazvao veliku pažnju u tadašnjoj Jugoslaviji, te postao poznat kao tzv. "Vevčanski slučaj".
Stanovništvo
Vevčani su prema poslednjem popisu iz 2002. godine imali 2.433 stanovnika.
Većinu stanovništva čine etnički Makedonci (99,6%).
Većinska veroispovest je pravoslavlje.
Povezano
Izvori
- ↑ Brancoff, D.M. "La Macedoine et sa Population Chretienne". Paris, 1905, r.118-119.
Vanjske veze