Upozorenje: Nije specificirana vrijednost za "ime_genitiv"
|
|
Vākāṭaka Carstvo (Devanagari:वाकाटक) je naziv za državu kojom je upravljala istoimena indijska vladarska dinastija nastala na Dekanskoj visoravni sredinom 3. vijeka. Vjeruje se da joj se teritorija pružala od Malwe i Gujarata na sjeveru do rijeke Tungabhadra na jugu, odnosno od Arapskog mora na zapadu do Bengalskog zaliva na istoku. Smatra se najvažnijom od svih dinastija koja je naslijedila Satavhane, a bila je suvremenik Gupti.
Vakatake, kao i sve dekanske dinastije, su tvrdili da potiču od brahmana. Sa druge strane se o Vindhyashaktiju (cca. 250–270), osnivaču dinastije, malo zna iako se spominje u Puranama. Teritorijalna ekspanzija je započela u doba njegovog sina Pravarasene I. Vjeruje se kako se nakon Pravarsenine smrti dinastija Vakataka podijelila u četiri ogranka - dva su poznata (Pravarpura-Nandivardhana i Vatsagulma), a dva još uvijek nepoznata historičarima.
Vakatake su bili poznati kao pokrovitelji umjetnosti, arhitekture i književnosti, te su podigli niz spomenika, od kojih je najpoznatije budističke vihare i chaitye spilja Ajanta (lokalitet Svjetske baštine), sagrađen pod pokroviteljstvom Vakataka cara Harishene.
Reference
- The Vākātaka-Gupta Age: Circa 200-550 A.D., by Ramesh Chandra Majumdar, Anant Sadashiv Altekar.Published by Motilal Banarsidass Publ., 1986. ISBN 81-208-0026-5.
Vanjske veze