Michel Foucault i queer teorija

Iako je francuski filozof Michel Foucault umro gotovo deset godina prije pojave queer teorije, jedan je jedan od najznačajnijih prethodnika i utemeljitelja queer teorije.

Glavni oslonac Foucaultovog pristupa analizi društva je seksualnost. Danas se može reći da je seksualnost prirodna karakteristika ljudskog življenja koja se na Zapadu snažno potiskuje, posebice od XVII.st. do danas. Za takvo potiskivanje Focault jasno optužuje Katoličku crkvu kao moralnog autoriteta tadašnjeg ali i suvremenog društva. Otvaranje seksualnosti događa se tek šezdesetih godina XX.st. i prema Foucaultu to znači „otvoreno prikazivanje seksualne želje"

Prema Foucaultovom najznačajnijem djelu „Povijest seksualnosti“ („The History of Sexuality“), otvaranju seksualnosti prethodi tzv. „seksualna revolucija“ te navodi dvije bitne karakteristike seksualne revolucije: mini suknju i psihoanalizu. Ipak, jasno je da seksualnom revolucijom 60-ih godina prošlog stoljeća, nisu svi profitirali, neki su postali „sretniji i slobodniji“, ali i „zdraviji“ od drugih.

Foucaultovo polazište kada je riječ o seksualnosti glasi: „seksualnost nije prirodno svojstvo/činjenica ljudskog života i nema biološko izvorište već se njezino polazište nalazi u povijesti, društvu i kulturi". Dakle, ona je iskonstruirana iskustvena kategorija.

Spol, kao najbitnija odrednica seksualnosti, prema Foucaultu je također i društveni konstrukt, a takvo tumačenje prihvaća cijela queer teorija. Foucault tu tvrdnju potvrđuje da tijelo nije seksualizirano po sebi, već takvim postaje kroz kulturne procese koji se koriste seksualnošću kako bi proširili i održali specifične odnose moći. Foucault zamišlja tijelo poput tabule rase po kojoj društvo samo ispisuje, utiskuje i označuje svoja kulturna tumačenja. Iako spolovi imaju očite određene biološke razlike, koje možemo zahvaliti biološkom fenotipu, fokus na genitalije odvodi nas na krivi put. Iako se Foucaultova "queer teorija" ne bavi trans-pokretom i transfeminizmom, i time brojni njegovi kritičari i kritičarke reći će da je u svojim istraživanjima previše naglaska dao na gej muškarce. Reklo bi se da ta dva gledišta, Foucaultovo i trans-pokret, kategoriju spola smatraju društvenom, a ne biološkom kategorijom. Takvo stajalište može se nazvati i postmodernim, jer je za zaključiti da po Foucaultu objektivna stvarnost (spol) možda i postoji, ali ju je nemoguće objasniti neovisno o društvenom kontekstu. Scientia sexualis i ars erotica

Foucault je iznio dva pristupa na kojem je društvo kroz povijest gledalo na seksualnost. Tu je sukobio dva gledišta: scientiu sexualis i ars eroticu.

Scientia sexualis i ars erotica

Scientia sexualis je svojstvena Zapadu. Ona nastaje pod utjecajem psihoanalize koja je poticala pacijente na samoanalizu svog mentalnog i emocionalnog zdravlja. Upravo je stoga, uz mini suknju, svrstava u pokretače tzv. seksualne revolucije. Psihoanaliza, scientia sexualis, uz to što potiče na samoanalizu vlastite seksualnosti, uzrok je pojave identiteta. Proces psihoanalize je vrlo sličan sakramentu kršćanske ispovjedi, jer se temelji na procesu priznavanja: „ja sam homoseksualac“, „ja sam lezbijka“, „ja sam sadomazohist“, „ja sam grešnik“. Foucault zatim nabraja da scientia sexualis nije samo prisutna u psihoanalizi, već je i dan danas posve prisutna i u kulturi (priznavanje seksualne orijentacije), medicini (priznavanje bolesti), pravu (priznavanje zločina), obitelji (priznavanje majčinstva/očinstva, trudnoće), pedagogiji (priznavanje razno raznih dječjih nepodopština). „Istina“ koja je u takvom procesu razotkrivena, po Foucaultu, nije pronađena, već stvorena kako bi se napravio poseban odnos moći.

Dok je scientia sexualis usredotočena uglavnom na (sramotno) priznavanje seksualne prakse i/ili seksualnog identiteta, ars erotica ima posve drugačiju kulturološku postavku koja se temelji o povećanju seksualnog užitka. Takve kulture, u kojima Foucault nalazi ars eroticu, poput Kine, Japana, Indije, stare Grčke i Rima, uopće nemaju identitete poput „homoseksualac“.

Foucaultova moć i „nastanak“ homoseksualnosti

Kako je scientia sexualis stvorila identitete, Foucault smatra da su homoseksualnost i heteroseksualnost zapravo tvorevine novijeg vijeka. Upravo stoga, jedan od najprovokativnijih zaključaka koji se može izvući iz toga, a tiče se Foucaultove queer teorije, glasi da je homoseksualnost stvorila heteroseksualnost. Foucault kaže: „Homoseksualnost se pojavila kao jedan od oblika seksualnosti kada u trenutku kada je s upražnjavanja sodomije transportirana u neku vrstu unutarnje androginije, svojevrsni hermafroditizam duše. Dok je sodomist bio smatran kratkotrajnom devijacijom, homoseksualac je bio definiran kao vrsta. Homoseksualnost je postala neodvojiva od njega, prisutna u korijenu svakog njegovog djelovanja“.

Sodomija je bila seksualna praksa (treba razlikovati seksualno ponašanje od seksualne orijentacije -> vidi homoseksualnost) koja se po crkvenom učenju smatrala protuprirodnom. U XVI.st. za sodomiju je postojala smrtna kazna, a ono što je protuprirodno odnosilo se uglavnom na analni seks, iako jasna definicija nije postojala i različito se mogla tumačiti. Prvom polovicom XX.st., sodomijom, pogotovo u SAD-u, nazivao se penetrativni analni seks između dvoje (ili više) muškaraca. Upravo se tu dogodila ta promjena moći, jer kao što Foucault kaže, sodomist je smatran privremenom devijacijom, a homoseksualac posebnom vrstom, pseudohermafroditom. Nije se mogla objasniti želja muškarca da ga seksualno privlači drugi muškarac, te se ona jedino mogla objasniti time da je njegova duša „ženska“, a fizičko tijelo „muško“, time i Foucault izvlači termin: „hermafroditizam duše“.

Prema Foucaultu „moć ne postoji bez otpora i nikada ga u potpunosti ne kontrolira“". U tom promišljanju Foucault objašnjava i uvodi "obrnuti diskurs" (vidi queer). Upravo obrnuti diskurs može se smatrati prvim otporom gejeva i lezbijki, a nakon sukoba policije s demonstrantima u baru The Stonewall Inn, Grinwich Hall, država New York, 27./28. 6. 1969.g., otpor je prvi puta poprimio i primjenu moći. Foucault kaže: „otpor nastaje na samom mjestu primjene moći".

Diskurs o seksualnosti (scientia sexualis) i "obrnuti diskurs" nisu ravnopravne opozicije jedan naspram drugoga. Foucault tvrdi da što se radi o većem užitku, moć se primjenjuje jače, a otpor je snažniji. Dakle, moć se ne manifestira zabranom/ograničenjem, već polazi od užitka. Užitak (ars erotica) je taj koji se mora podvrgnuti društvenoj disciplini. To podvrgavanje strogoj monarhiji seksa koju nameće (hetero)norma, Foucault naziva „ekonomija tijela i užitka“.

Seksualnost i etika

Mada nikada nije razvio opširnu etičku teoriju, u njegovim kasnijim spisima (npr. drugi i treći svezak "Povijesti seksualnosti") pokazuje se njegovo zanimanje za to polje. U raspravi o etici, Foucault upoređuje kršćansku Europu i grčko-rimsku kulturu. Jasno objašnjava da je pristup seksualnosti u kršćanskoj Europi, čisto prokreativan. Tu postoje disciplinirajuće metode apstinencije i puritarizma za postizanje mudrosti, ćudoređa i na koncu besmrtnosti.

U grčko-rimskoj kulturi, seks je pitanje etike i morala, a nikako nešto što se može smatrati sramotnim i što treba skrivati. Etika je odnos samog pojedinca prema sebi i prema svojem tijelu. U takvoj, grčko-rimskoj kulturi, ne postoji društveni standard normi i ponašanja, pa se niti ne „primjećuje“ razlika između homoseksualnog i heteroseksualnog odnosa – može se reći da donekle uživaju ravnopravan položaj. Ipak, Foucault naglašava da rimsko društvo unatoč nepostojanju standarda glede seksualnosti, daje prednost na heteroseksualnost i brak. Kod Rimljana seksualna želja je potencijalno štetna i destruktivna jer odaje slabosti i zasljepljuje.

Nasuprot, kršćanska etika sadržava univerzalni moralni kodeks i postoji sustav zabrani (homoseksualni odnosi, predbračni seks, masturbacija...). Dok je seksualna želja kod Rimljana samo potencijalno štetna, kršćanstvo ju smatra istinskim zlom.

Kritika Foucaulta

Jezik Foucaulta je mnogima nepristupačana upravo zbog činjenice da on nije imao ideju vodilju, a ogroman opus otežava snalaženje u njegovom djelu. Mnogim Foucaultovim kritičarima i kritičarkama činilo se da on nameće antičku kulturu kao alternativu suvremenom društvu. Može mu se spočitati da takva etika ima velika ograničenja u samoj definiciji slobodne individue koja ne uključuje žene i robove. Upravo njegova najžešća kritičarka Judith Butler „optužuje“ Foucaulta da pridaje ekskluzivitet muškoj homoseksualnosti.

Judith Butler

Šablon:Izdvoji Judith Butler se uz Michela Foucaulta smatra najutjecajnijom autoricom tekstova u queer teoriji. Najznačajnije djelo u kojem i sama razvija i kritizira Foucaultov rad objavljeno je 1990. godine, a zove se „Gender Trouble: Feminism and the Subversion of Identity“.

Butlerovu kao post-strukturalnu (queer) feministicu brine zanemarenost važnosti roda u Foucaultovim tezama, te vraća rodu centralni položaj pri pogledu na seksualnost – proširuje Foucaltov diskurs pridružujući mu rod. Ona koristi pojam performativnosti. To je učinak roda koji nastaje ponavljanjem određenih oblika ponašanja. Rod je za nju performativni učinak koji se shvaća kao prirodni identitet, što on dakako nije. Kao i ostali queer teoretičari i teoretičarke ona (poput Foucaulta) izbjegava koristiti kategorije „žena“ i ostale identitete, jer drži da uzimanje bilo kojeg identiteta kao temelja svoje teorije, (kao što su primjerice feministkinje uzele kategoriju „žena“ za temelje svoje feminističke politike) neizbježno priznaje binarnu rodno/spolnu strukturu koja je prema njoj izvor društvene nejednakosti.

Za Butlerovu rod je praksa koja se strukturalizira oko koncepta seksualnosti kao norme ljudskih odnosa. Prisilna heteroseksualnost (termin koji uzima od lezbijske spisateljice Adrienne Rich) je ugrađena u rod putem tabua homoseksualnosti.

Za Butlerovu je rod „društvena privremenost“. Upravo taj termin najznačajniji je za queer teoriju uopće.

Bibliografija

Značajnija djela relevantna za queer teoriju

  • 1976.: Povijest seksualnosti 1: Volja za znanjem (HS1 ili VS)
  • 1984.: Povijest seksualnosti 2: Upotreba uživanja (HS2 ili UP)
  • 1984.: Povijest seksualnosti 3: Skrb o sebi (HS3 ili SS)

Vanjske veze

Read other articles:

Edoardo Mapelli MozziLahir19 November 1983 (umur 39)London, Inggris[1][2]PendidikanDragon SchoolRadley CollegeAlmamaterUniversitas EdinburghPekerjaanPengembang propertiSuami/istriPutri Beatrice dari York ​ ​(m. 2023)​PasanganDara Huang (2015–2018)Anak2Orang tuaAlex Mapelli-Mozzi (bapak)Nikki Burrows (ibu) Edoardo Alessandro Mapelli Mozzi (lahir 19 November 1983) adalah anggota keluarga kerajaan Inggris, pengembang properti Inggris, dan...

 

H.Trinda Farhan SatriaS.T., M.T.Wakil Rektor II Universitas AdzkiaPetahanaMulai menjabat 6 Oktober 2021[1]RektorIrwan PrayitnoWakil Bupati Agam ke-5Masa jabatan17 Februari 2016 – 17 Februari 2021PresidenJoko WidodoGubernurIrwan PrayitnoBupatiIndra CatriPendahuluIrwan FikriPenggantiIrwan FikriWakil Ketua DPRD Sumatera BaratMasa jabatan28 Agustus 2009 – 28 Agustus 2014PresidenSusilo Bambang YudhoyonoGubernurGamawan Fauzi Marlis Rahman Irwan Prayitno Informa...

 

5825 РакуйоВідкриттяВідкривач Ацуші СуґіеМісце відкриття Обсерваторія ДінікДата відкриття 21 січня 1990ПозначенняНазвана на честь Rakuyo Tech High SchooldТимчасові позначення 1990 BR1 1958 TQ 1980 XP2Категорія малої планети Астероїд головного поясуОрбітальні характеристики[1] Епоха 23 т

Miracolo a Milano Arturo Bragaglia[1]​ y Francesco Golisano,[2]​ éste en el papel de Totò.Título Milagro en MilánFicha técnicaDirección Vittorio de SicaProducción Vittorio de SicaGuion Cesare Zavattini, Vittorio De Sica, Suso Cecchi D'Amico, Mario Chiari, Adolfo FranciMúsica Alessandro CicogniniFotografía G. R. AldoMontaje Eraldo Da RomaVestuario Mario ChiariProtagonistas Francesco GolisanoPaolo StoppaGuglielmo BarnabòBrunella BovoAlba ArnovaAnna CarenaEmma Gramatica Ver...

 

هذه المقالة يتيمة إذ تصل إليها مقالات أخرى قليلة جدًا. فضلًا، ساعد بإضافة وصلة إليها في مقالات متعلقة بها. (أبريل 2016) اضغط هنا للاطلاع على كيفية قراءة التصنيف زويسيا مانيلا نبات زويسيا مانيلا المرتبة التصنيفية نوع  التصنيف العلمي النطاق: حقيقيات النوى المملكة: النباتات ال

 

Canada's publicly funded, single-payer health care system Part of a series onHealthcare in Canada Health Canada Minister of Health Canada Health Act Medicare Health Transfer Non-Insured Health Benefits Controlled Drugs and Substances Act History of medicine Physicians Nursing Father of medicare Comparison with the US Indian hospital Hospital Insurance and Diagnostic Services Act Topics Abortion Drug policy Euthanasia Refugees HIV/AIDS Murder and Suicide Smoking Obesity Canada portalvte Medica...

1987 musical by Stephen Sondheim and James Lapine This article is about the musical play. For other uses, see Into the Woods (disambiguation). Into the WoodsPoster for the original Broadway productionMusicStephen SondheimLyricsStephen SondheimBookJames LapineProductions 1986 San Diego 1987 Broadway 1988 US Tour 1990 West End 1997 Broadway concert 1998 London revival 2002 Broadway revival 2010 London revival 2012 New York revival 2022 Encores! 2022 Broadway revival 2023 US Tour Awards Tony Awa...

 

1977 studio album by Olivia Newton-JohnMaking a Good Thing BetterStudio album by Olivia Newton-JohnReleasedJune 1977StudioSunset Sound, Sound Labs, Hollywood Sound Recorders and United Western Recorders (Hollywood, CA); A&R Recording (New York, NY); Little Mountain Sound Studios (Vancouver)GenreCountrycountry popLength42:22LabelMCAProducerJohn FarrarOlivia Newton-John chronology Don't Stop Believin'(1976) Making a Good Thing Better(1977) Olivia Newton-John's Greatest Hits(1977) Si...

 

Surfers Paradise redirects here. For other uses, see Surfers Paradise (disambiguation). Map all coordinates using: OpenStreetMap Download coordinates as: KML GPX (all coordinates) GPX (primary coordinates) GPX (secondary coordinates) Town in Queensland, AustraliaSurfers ParadiseGold Coast City, QueenslandSurfers Paradise, as seen from Nerang RiverSurfers ParadiseCoordinates28°00′00″S 153°25′00″E / 28.0000°S 153.4166°E / -28.0000; 153.4166 (Surf...

Голова (Ради Народних Комісарів) Ради Міністрів СРСР — глава уряду Радянського Союзу, які у 1923—1946 називались Головами Ради Народних Комісарів й у 1946—1991 — Головами Ради Міністрів СРСР. Лише кілька місяців у 1991 році посада глави уряду, яку тоді посідав В. С. Павл...

 

2002 Indian filmAzhagiPosterDirected byThangar BachanWritten byThangar BachanBased onKalvettugalby Thangar BachanProduced byUdhaya GeethaStarringParthibanNandita DasDevayaniCinematographyThangar BachanEdited byB. LeninV. T. VijayanMusic byIlaiyaraajaProductioncompanyUthaya Geetha ProductionsRelease date 14 January 2002 (2002-01-14) Running time147 minutes[1]CountryIndiaLanguageTamil Azhagi (pronunciationⓘ) (transl. Beautiful lady) is a 2002 Indian Tamil-language...

 

2003 single by Alexander KlawsTake Me TonightSingle by Alexander Klawsfrom the album Take Your Chance Released17 March 2003 (2003-03-17)Recorded2003Genre Pop Europop Length4:00Label Hansa SonyBMG Songwriter(s) Dieter Bohlen Producer(s) Dieter Bohlen Alexander Klaws singles chronology Take Me Tonight (2003) Stay with Me (2003) Take Me Tonight is a song by German recording artist Alexander Klaws, the winner of the inaugural season of the television competition Deutschland suc...

German multi-sports club best known for its football team Football clubWaldhof MannheimFull nameSportverein Waldhof Mannheim 07 e.V.Nickname(s)Waldhof Buben (The Waldhof Boys)Founded1907GroundCarl-Benz-StadionCapacity25,667ChairmanBernd BeetzManagerRüdiger RehmLeague3. Liga2022–233. Liga, 7th of 20WebsiteClub website Home colours Away colours Current season SV Waldhof Mannheim is a multi-sports club, located in Mannheim, Baden-Württemberg. It is most known for its association football tea...

 

Dr. Murray Thurston Titus (1885 – October 31, 1964) was an American missionary in India especially known for encouraging understanding between Christians and Muslims. Life Born in Batavia, Ohio, Titus joined the Methodist Church in his childhood. He married Olive Glasgow (1884–1967) in July 1910, and together they sailed to India in August that year.[1] They went to the United Provinces, India (now Uttar Pradesh, India) where Titus's first appointment was teaching English, history...

 

Phenomenon of drug metabolism Not to be confused with First dose effect. This article needs additional citations for verification. Please help improve this article by adding citations to reliable sources. Unsourced material may be challenged and removed.Find sources: First pass effect – news · newspapers · books · scholar · JSTOR (December 2016) (Learn how and when to remove this template message) Illustration showing the hepatic portal vein system The...

Album by The Bled Heat FetishStudio album by The BledReleasedMarch 9, 2010Genre Post-hardcore[1] Length39:17LabelRiseProducerNando Rivas, Jeremy Ray TalleyThe Bled chronology Silent Treatment(2007) Heat Fetish(2010) Professional ratingsReview scoresSourceRatingAllMusic[1]Lost In The Sound(84%)[2] Heat Fetish is the fourth and final studio album released by American hardcore band The Bled. The album is their first release through Rise Records after parting ways with...

 

Great Britain-related events during the year of 1779 1779 in Great Britain: Other years 1777 | 1778 | 1779 | 1780 | 1781 Countries of the United Kingdom Scotland Sport 1779 English cricket season Events from the year 1779 in Great Britain. Incumbents Monarch – George III Prime Minister – Frederick North, Lord North (Tory)[1] Parliament – 14th Events The Defeat of the Floating Batteries at Gibraltar, September 1782, by John Singleton Copley 9 January – First Anglo-Maratha War: ...

 

Three-dimensional packing problem Illustration of a columnar structure assembled by golf balls. Sphere packing in a cylinder is a three-dimensional packing problem with the objective of packing a given number of identical spheres inside a cylinder of specified diameter and length. For cylinders with diameters on the same order of magnitude as the spheres, such packings result in what are called columnar structures. These problems are studied extensively in the context of biology, nanoscience,...

  لمعانٍ أخرى، طالع جوردن ديفيس (توضيح). هذه المقالة يتيمة إذ تصل إليها مقالات أخرى قليلة جدًا. فضلًا، ساعد بإضافة وصلة إليها في مقالات متعلقة بها. (أبريل 2019) جوردن ديفيس (شاعر) معلومات شخصية الميلاد سنة 1970 (العمر 52–53 سنة)  مواطنة الولايات المتحدة  الحياة العملية ا...

 

Fictional character Soap opera character Jules TavernierEastEnders characterPortrayed byTommy EytleDuration1990–1997First appearanceEpisode 5655 July 1990 (1990-07-05)Last appearanceEpisode 154923 December 1997 (1997-12-23)ClassificationFormer; regularIntroduced byMichael FergusonIn-universe informationOccupationRetiredSonsCelestine TavernierDaughtersElizabeth ThompsonGrandsonsClyde TavernierLloyd TavernierGranddaughtersHattie TavernierGidea...

 

Strategi Solo vs Squad di Free Fire: Cara Menang Mudah!