ICMP-ov Podrinje identifikacijski projekt (PIP) je formiran da se bavi identifikacijom prvenstveno žrtava 1995. godine i masakra u Srebrenici. PIP uključuje postrojenja za skladištenje, obradu i rukovanje ekshumiranih posmrtnih ostataka. Veći dio ostataka su samo fragmenti ili pomiješanih tijela fragmenata, jer su pribavljeni iz sekundarnih masovnih grobnica . Fotografija prikazuje jedan dio hladnjače mrtvačnici.
ICMP trenutno ima tri forenzička objekte, od kojih su dva fokusirana na ljudske ostatke u vezi sa padom Srebrenice. To su Identifikacijski projekt Podrinje (PIP) i Reasocijacijski centar Lukavac (LKRC). Identifikacijski projekt Krajina (KIP) je primarni objekt za ostatke koji se odnose na područje Sanskog Mosta i Prijedora . ICMP ima urede u Sarajevu (BiH), Tuzli (BiH), Banja Luci (BiH), Bagdadu i Arbilu (Irak) i Prištini (Kosovo).
Do kraja avgusta 2011. godine, napori ICMP-a su rezultirali DNK-pomognutom identifikaciji 16.289 osoba iz bivše Jugoslavije.
U junu 2008. godine, na Filipinima se dogodio tajfun Frank koji je izazvao više od 1.000 smrtnih slučajeva. U nastojanju da pomogne Filipinima u identifikaciji osoba koji su poginule kao posljedica ove tragedije, Interpol je pozvao ICMP da rade zajedno s njima u pružanjju pomoći, čime se pozivajući su, po prvi put realizirali sporazum potpisan između ICMP i Interpola u novembru 2007. godine i zajedno odgovorili na situacije katastrofe.[8]
Mandat
ICMP radi da osigura saradnju vlada i drugih organa vlasti u lociranju i identificiranju osoba nestalih usljed oružanih sukoba, drugih oblika neprijateljstva ili kršenja ljudskih prava i prirodnih katastrofa. Također podržava rad drugih organizacija u njihovim naporima, potiče uključivanje javnosti u svoje aktivnosti i doprinosi razvoju odavanju počasti nestalim osobama. Osim toga, ICMP pomaže vladama u ispunjavanju njihovih obaveza u oblasti ljudskih prava prema žrtvama i preživjelim članovima njihovih obitelji, kao i izgradnju institucionalnih kapaciteta koji promoviraju dugoročno povjerenje javnosti.
Struktura
ICMP-em upravlja ICMP odbor povjerenika, u koji su uključeni trenutni predsjednik Thomas Miller (od maja 2011.), Jim Kimsey (predsjedavajići 2001.-2011., sada predsjednik emeritus), Wim Kok, kraljica Noor (Jordan), Knut Vollebaek, Rolf Ekeus i Carolina Barco. U prethodnom mandatu bili su: Bob Dole (predsjednik 1997.-2001.) i Cyrus Vance († predsjedavajući 1996-1997).
Generalni direktor, Kathryne Bomberger, imenovan je od komesara ICMP-a u aprilu 2004. Godine, kao šef organizacije izvršnih direktora i odgovorna je za pravac i nadzor svih aktivnosti i programa u svim područjima poslovanja. 14. juna, 2007., Bomberger je odlikovana titulom Chevalier Legije d'Honneur od strane predsjednika Francuske kao "dokaz pažnje i priznanja francuske vlade za rad Kathryne Bomberger u svojoj misiji i izuzetne rezultate ICMP".
Nakon zajedničkih napora ICMP-a i Interpola na posljedicama tajfuna Frank u identifikaciji žrtava, 5. februara 2009. godine od Gloria Macapagal Arroyo, predsjednika Republike Filipini, Kathryne Bomberger , generalna direktorica ICMP, je odlikovana "za izuzetnu posvećenost i izvanredna postignuća u lociranju i identificiranju osoba nestalih usljed prirodnih ili ljudski izazvanih katastrofa".[9][10]
Na 15. decembmra 2014. godine potpisan je Sporazum o statusu i funkciji Međunarodne komisije za nestale osobe, pružajući Komisiji formalnost međunarodnog subjekta. Taj sporazum je potpisan u Briselu, uz učešće pet zemalja, a ostat će otvoren za potpisivanje, u Hagu, do 16. decembra 2015. Stupio je na snagu 14. maja 2015., nakon ratifikacije Švedske i Velike Britanije.
Ugovorom se uspostavlja Hagu kao sjedište Komisije i uspostavlja Konferencija država potpisnica (koju predstavljaju sve države članice ugovora) i Finansijski odbor (koji predstavljaju sve države koje doprinose), te "Odbor povjerenika" (izabran "iz reda istaknutih osoba ") i Generalni direktor ICMP-a.
↑Ambassador Carolina Barco becomes new ICMP Commissioner. ICMP press release on Barco's appointment as ICMP commissioner". Ic-mp.org.IC-MP.org.
↑Presidential Citation to Kathryne Bomberger, ICMP Director-General, from Gloria Macapagal Arroyo, the President of the Republic of the Philippines(PDF).