Butmirska kultura

Mlađi neolit na Balkanu

Butmirska kultura je grupa neolitskog doba, koja se rasprostirala u centralnoj Bosni i Hercegovini, gornjem porječju rijeke Bosne, od Zavidovića do Sarajeva. Na istom području u ranijem periodu, živjela je neolitska zajednica kojoj pripada Kakanjska kultura. U fazi degeneracije ove kulture, dolaze iz tri pravca nove mase migranata.

Prva struja stigla je sa sjevernog Jadrana, iz zaleđa Zadra i Šibenika, donoseći u novu sredinu mnogo toga šro su njihovi preci stekli, u prvom redu spiralnu dekoraciju.

Dolinom rijeke Bosne, iz Podunavlja stigla je druga struja migranata. Ona je donijela neke karakteristične oblike posuda i manir ukrašavanja pravolinijskim geometrijskim ornamentom.

Na područje Balkana iz Male Azije stigao je jedan ogranak velike grupe neolitskih zemljoradnika, i tu postao nosilac Vinčanske kulture.[1] Pridošlice sa područja Vinčanske kulture donijeli su u Butmir crno poliranu keramiku i dali podstrek za razvoj plastičnih figura u kojima dominira ljudski, tačnije ženski lik.

Ovaj susret rasa i kultura nije rezultirao sukobima nego sintezom i napretkom. nastala je kultura koju karakteriše veliki domet u umjetničkom smislu, kao posljedica estetskog osjećaja.

Ime je dobila po rezultatima sa prvog i dosada najvećeg (5306 m2) arheološkog lokaliteta Butmira kod Ilidže iz doba neolita na teritoriji Bosne i Hercegovine. Istraživanja su obavljena 1893 – 1896. Ovim nalazima se pridružuju i rezultati sa lokaliteta:

Mlađi neolit je podijeljen u tri perioda. Prema radikarbonskim analizama, život u ovim naseljima trajao je od 5100. do 4500. godine prije naše ere:

  • Butmir I, 5100 - 4900. godine,
  • Butmir II, 4850 - 4750. godine (naselje u Butmiru, rezultati do 1979. godine),
  • Butmir III, do 4500. godine (Gimbutas, 1974, 16) (rezultati iz 2002. godine).
Butmirska vaza

Naselja

Butmir

Konstatirano je postojanje nadzemnih nastambi i zemunica ili poluzemunica. U Butmiru je otkriveno oko 90 zemunica koje su grupirane u 5 skupina. Zemuničke jame bile su raspoređene u nekoliko skupina i kružno poredane oko slobodnih površina kao centralnih mjesta tih skupina. Skoro sve zumunice su jednodjedelne, poneke i sa kućnim ognjištem za zimski period. Ognjišta su pretežno vanjska i zajednička.[2]

Nađeni su ostaci pšenice, ječma i sočiva, ali su nađeni i ostaci raznih divljih sorti kao što su divlja jabuka i lješnjak.

Životinjske kosti su nađene u malom broju i to od goveda, svinja i koza. Prema nalazu kosti, najviše se lovila krupna divljač (jelen, srna, divlja svinja).

Izrada kremenog i kamenog alata se vršila na posebnom radioničkom mjestu u naselju, i to između kuća na slobodnom. Najviše su zastupljeni raznovrsni tipovi strelica, kamenih sjekira, sjekira-čekića sa rupom za nasađivanje, dugih retuširanih noževa, kao i kremeni noževi sa usjecima za vezivanje pri donjem kraju oruđa. Od koštanog materijala su zastupljeni svi mogući oblici raznih alatki izrađenih od kosti.

Nakit nije nađen u Butmiru, za razliku od naselja u Nebu i Obrama II gdje su nađeni skupocjeni uvezeni materijali (ritoni i nakit od školjke – spondilus, sve sa Jadrana).

Okolište

Početkom 21. og stoljeća obavljena su nova istraživanja lokaliteta Okolišta uz pomoć geomagnetske prospekcije i došlo se do novih saznanja.

U visočkom su bazenu početkom 5. milenijuma pr. n. e. postojala fortificirana, organizovana sela u kojima je živjelo do hiljadu stanovnika. Nađeni su tragovi utvrđenja i kuća planski građenih u redovima. Naselje u Okolištu, kao i neka druga, uništeno je u požaru. U vremenu oko 4800. godine pr. n. e na čitavom području visočkog bazena moglo je biti oko 3500 stanovnika, što u prosjeku čini gustinu naseljenosti od 31 stanovnika po km2.[3]

Rekonstrukcija obradivih površina daje sliku organizovanog sistema oranica koje se pružaju duž doline rijeke Bosne.

Planinska područja i zemljište nepogodno za poljoprivredu korišteni su kao pašnjaci, ali njih na ovom prostoru nije bilo u dovoljnoj u mjeri za stacionarno stočarstvo. Zbog toga se pretpostavlja postojanje mobilne stočarske privrede.

Proračun kasnoneolitske gustine naseljenosti pokazuje da je na cjelokupnom butmirskom području živjelo oko 32000 stanovnika.[4]

Nebo

Neolitsko naselje Nebo se nalazi u blizini sela Brajkovići u dolini rijeke Bile, pritoke rijeke Lašve. Dimenzije iznose otprilike: 70 x 47m. Istraživano je u dva navrata, 1949. god. i 1951. god. Tokom iskopavanja otkriveno je ukupno osam stambenih objekata od kojih je sedam zemuniĉkog tipa i jedan nadzemni objekat koji pripada kasnijoj fazi naselja.

Zemunice se mogu podjeliti na sličan način kao i objekti iz Lisičića. Većinu ĉčne zemunice sa manjom izbočinom. U samo dva objekta pronađeni su ostaci koji se mogu identifikovati kao vatrište dok u ostalim nedostaju tragovi unutrašnjeg vatrišta. Zidovi su pravljeni od debljeg sloja pletera i lijepa. Unutar zemunica pronađene su jame od kojih je u jednoj pronađen čitav žrvanj. Pored objekata su pronađena vanjska ognjišta i jame. Jame koje sadržavaju ostatke pepela i pruća su korištene kao podzemne peći dok su neke korištene kao sekundarno odlagalište kućnog lijepa.

Tehnika izgradnje naseobinskih objekata na lokalitetu Nebo gotovo je istovjetna tehnici koja je primjenjena na lokalitetu Lisičići. To ukazuje da je naselje Nebo u prvoj građevinskoj fazi korišteno sezonski. Za razliku od Lisičića, otrkiveni lokaliteti u Nebu su većinom bez ognjišta. U Nebu kao i u Lisičićima lov je bio jedan od glavnih naĉina obezbjeđivanja hrane ali za razliku od Lisičića u Nebu su pronađeni ostaci domestikata, prvenstveno govečeta, dok za svinju nije sasvim jasno da li je bila domesticirana. U Nebu nisu pronađeni ostaci žitarica, što dalje govori o sezonskoj prirodi naselja. Naselje u Nebu je osnovala i koristila lovačko-stočarska zajednica koja je lovačko-skupljačku aktivnost kombinovala sa stočarstvom kao načinom privređivanja.

Postojanje dvije strategije osiguravanje hrane uticalo je na društvene odnose unutar zajednice u Nebu. Pojedine grupe su se specijalizovale za lov dok su druge aktivnije učestvovale u stočarstvu. Zavisno od dominantnosti jedne ili druge grupe formirali su se i društveni odnosi unutar naselja.

Karakteristike naselja Neba ukazuju da su kao i u Lisiĉićima na prostoru Bosne i Hercegovine egzistirale visoko mobilne zajednice čiji se način života razlikovao od ustaljenog modela neolitskih zajednica. Proizvodnja keramike i stila ukrašavanja ne može biti jedini kriteriji pri analizi društvenih zajednica u neolitu.[3]

Keramika

Keramika butmirske kulturne skupine je najraznovrsnija i najdekorativnija keramička roba u čitavoj prelaznoj zoni. Zahvaljujući keramici, koja se odlikovala specifičnim osobinama, i uz to često velikim umjetničkim vrijednostima, sam lokalitet Butmir je dugo vremena zauzimao posebno mjesto u južnoj Evropi.

Posude

U fazi Butmir II se znatno povećao repertoar oblika. Uz konične zdjele, kao standardan oblik ove faze, nastaje tip koničnih posuda sa blago uvijenim gornjim dijelom. Zatim su zastupljene ovalne, poluloptaste i bikonične forme posuda sa manje izvijenim i kraćim cilindričnim vratom, vaze na nozi i plitke grube zdjele sa valovito oblikovanim obodom. Bikonične zdjele su ukrašene kanelurama ili sa nizom plastičnih dugmadi. Posebnu grupu čine kruškolike vaze sa malim otvorom.[5]

Drške su brojnije nego u fazi I, a pored trakastih i tunelastih ističu se drške u vidu stiliziranih životinjskih glava. U Butmiru se u ovoj fazi fina keramika javlja u tri osnovne vrste: crnoglačana, spiralno-trakasta i keramika hvarsko-lisičićkog tipa.

Velika većina keramičkih proizvoda pripadala je jednostavnim oblicima grubih površina, namijenjenih za čuvanje zaliha hrane, za držanje vode i za kuhanje. Tek manji dio arheolozi nazivaju fina keramika zbog činjenice da predstavljaju umjetničko djelo. U pogledu obrade i ukrašavanja površine finih keramičkih posuda, moguće ih je podijeliti u tri grupe.[6]

Keramika sa tamnosivom ili crnom sjajnom površinom

Ovaj stil su donijeli vinčarski doseljenici kao rezultat neprekinutih veza sa brojnim istočnim susjedom koji traju sve vrijeme Butmirske kulture. Praizvor ovog stila je na Kavkazu odakle se preko Male Azije prenio i na Balkan, razvijajući na tom putu mnoge varijante.

Stil sa geometrijskim motivima

Posude sa različito kombinovanim geometrijskim motivima. Jedan od osnovnih elemenata ovog stila je traka (ravna, izlomljena i ponekad povijena), koja se povezuje sa podunavsko i srednjoevropskim elementom, značajnim u genezi stanovnika Butmirske kulture. Bio je to samo osnovni impuls koji se u umjetnosti u Butmirske kulture razvio u jedan poseban stil, znatno raznovrsniji i po tehnici i po motivima nego što je to slučaj u matičnoj (srednjoevropskoj) oblasti tzv. trakaste keramike. Tu se prepoznaju i neki stariji domaći motivi, ukrasi preuzeti sa Mediterana i oni specifični butmirski. Složeni su u horizontalne i vertikalne redove, nerijetko kombinovani na istoj posudi. Površine tih geometrijskih likova šrafirane su paralelnim linijama ili samo popunjene ubodima. Linije i ubodi su popunjavani masom bijele boje a površine između linija su bojene crvenom bojom. tako se dobivao vizelni efekat da su linije i ubodi samo pozadina iz koje iskaču ravne površine koje i same imaju karakter geometrijskih likova.

Dekorativni stil

Ovaj stil, čiju osnovu čini spirala, predstavlja najveći domet zanatske vještine. Taj su stil u Butmirsku kulturu unijeli doseljenici sa Jadrana. Tamo su već korišteni S i C motivi, a u zametku je bila i upotreba reljefne spirale. U umjetnosti Butmiraca plastična spiralna dekoracija dostiže svoj vrhunac u cijelom neolitskom svijetu Evrope. Tek će u bronzanom dobu umjetnici sa Egeja nadmašiti Butmirce u razvoju spiralnog ornamenta.

Figuralne predstave

Keramički predmeti plastične umjetnosti predstavlja najviši likovni domet Butmirske kulture. Pronađeno je ukupno 115 primjeraka figuralnih predstava, od toga 100 u samom Butmiru, prosječne visne 8 – 12 cm. Sve su modelirane slobodnom rukom, od gline sa istim primjesama kao i posude, u bojama od sivožute do crne, u crnoglačanoj tehnici. Urezima su naglašeni pojedini detalji tijela ili odjeće.

Najviše su zastupljeni prikazi ljudskih figura. Najbrojniji su ženski likovi kod kojih su naglašene osobine tijela, što se povezuje sa matrijarhalnim odnosima koji su vladali u neolitskom periodu, ali i sa kultnim radnjama i magijskim obredima. Jedan broj sačuvanih glava ljudskih figurina ima određene osobine realistične umjetnosti, koje omogućavaju naziranje tri osnovna rasna tipa: armenoide, negroide i europeide (alpski tip). Rasne odlike istaknute na butmirskim statuama upućuju na rasne mješavine stanovnika Butmira. Donji dio tijela završava kao valjkasta cjelina sa malim proširenjem na dnu (suknja?), a rijetko su prikazane i noge.

Pored realističnih prikaza, nađeni su i šematični prikazi ljudskog lika i to u dvije varijante: varijanta 1, “likovi sa maskama”, i varijanta 2, “adoranti”.

Životinjske figure su zastupljene u malom broju, a prikazuju najčešće rogate domaće životinje, odnosno goveda, ali bez smisla za realizam.[7]

Nepostojanje kulta mrtvih

Kod svih neolitskih grupa u Bosni i Hercegovini ne postoji kult mrvih, jer nema ostataka. Predpostavlja se da su mrtve pripadnike rodovske zajednice, ili spaljivali, ili izlagali divljim životinjama.

Postoje samo tragovi ukopa male djece. Radi se o žrtvovanju djece u fazi formiranja naselja, kako bi se osigurao njegov razvoj i zaštita stanovništva.

Lista neolitskih kultura u Evropi

Sesklo Egej 6500 pne 5000 pne Prva neolitska kultura u Evropi
Dimini Egej 5000 4400
Starčevo[8] Centralni Balkan, Podunavlje 6200 4500 Kereš (Mađarska), Kriš (Rumunija)
Vinča Centralni Balkan, Podunavlje 5700 4500
Impresso Jadran (Mediteran) 6400 5500 eng: Cardium pottery culture
Danilo Jadran 5400 3900
Kakanj Jadran 6230 4900
Butmir Jadran 5100 4500
Hvarsko - lisičićka[9] Jadran 4200 2500
Karanovo Istočni Balkan 6200 3500
Boian Istočni Balkan 4300 3500
Trakasta keramika Srednji Dunav 5500 4500 eng: Linear Pottery culture
Lenđel Srednji Dunav 5000 3400
Tisa Srednji Dunav 5000 3400
Dnjestar-Bug Moldavija, Ukrajina 6200 4700
Cucuteni Moldavija, Ukrajina 5500 2700 (rus: Tripolje)

Literatura

  • H. Rudolf, Landscapes and Human Development: The Contribution of European Archaeology. 2010. 182-190.
  • W. Radymský / M. Hoernes, Die neolithische Station von Butmir bei Sarajevo in Bosnien. Ausgrabungen im Jahre 1893 (Wien 1895).
  • F. Fiala / M. Hoernes, Die neolithische Station von Butmir bei Sarajevo in Bosnien. Ausgrabungen in den Jahren 1894–1896. II. Teil (Schlussband) (Wien 1898).
  • A. Benac, Obre II – Neolitsko naselje butmirske grupe na Gornjem polju. Glasnik 26, 1971, 5–300.
  • M. Gimbutas, Chronology of Obre I an Obre II. Wiss. Mitt. Bosnisch-Herzegowin. Landesmus. 4, 1974, 15–35.
  • S. Peric, Butmirska kultura. Geneza i razvoj. Butmir culture. Origin and development. Posebna Izdanja Arheoloski Institut (Beograd 1995).
  • Z. Kujundžić-Vejzagić / J. Müller / K. Rassmann / T. Schüler, Okolište – Grabung und Geomagnetik eines zentralbosnischen Tells aus der ersten Hälfte des 5. vorchristlichen Jahrtausends. In: B. Hänsel (Hrsg.), Parerga Praehistorica: Jubiläumsschrift zur Prähistorischen Archäologie. 15 Jahre UPA. Universitätsforsch. Prähist. Arch. 100 (Bonn 2004) 69–81.

Reference

  1. Praistorija jugoslovenskih zemalja II, Sarajevo 1979, st.79-212.
  2. „Alojz Benac-Đuro Basler-Borivoj Ćović-Esad Pašalić-Nada Miletić-Pavao Anđelić - KULTURNA ISTORIJA BOSNE I HERCEGOVINE”. Veselin Masleša, Sarajevo, 1966. Pristupljeno 9. 2. 2016. [mrtav link]
  3. 3,0 3,1 Naselja i naseobinske strukture neolita na području Bosne i Hercegovine
  4. „Demografski varijabiliteti u kasnom neolitu na području Bosne i pitanje gustine naseljenosti u neolitu jugoistočne Evrope -Johannes Müller Kiel”. ANUBiH, Sarajevo 2007. Pristupljeno 9. 2. 2016. [mrtav link]
  5. „Butmirska kultura”. Filozofski fakultet Osijek. Pristupljeno 9. 2. 2019. 
  6. „Borivoj Čović: OD BUTMIRA DO ILIRA”. Kulturno naslijeđe, Sarajevo, 1976. Arhivirano iz originala na datum 2019-10-01. Pristupljeno 9. 2. 2016. 
  7. „Butmir”. kons.gov.ba. Arhivirano iz originala na datum 2020-11-30. Pristupljeno 13. 10. 2016. 
  8. „J. Balen, Rajna Šošić Klindžić, Tomislav Hršak - Starčevačka kultura”. Arheološki muzej u Zagrebu, 2014. Pristupljeno 9. 2. 2019. 
  9. „Alojz Benac, Sarajevo 1964 –STUDIJE O KAMENOM I BAKARNOM DOBU SJEVEROZAPADNOG BALKANA”. Pristupljeno 9. 2. 2016. 

Vanjske veze

Read other articles:

Bruneian football club Football clubKB FCFull nameKuala Belait Football ClubFounded2019; 4 years ago (2019)GroundArena FieldCoachSyazwan OthmanLeagueBrunei Super League20218thWebsiteClub website Home colours Away colours Kuala Belait Football Club (Malay: Kelab Bola Sepak Kuala Belait; abbrev: KB FC) is a football team based in Kuala Belait, Brunei. History The KB FC club has created a winning record in the competition since the Belait District Football Association establish...

 

جامعة سفنكس معلومات الموقع الجغرافي إحداثيات 27°16′16″N 31°16′14″E / 27.271243829702°N 31.270543684699°E / 27.271243829702; 31.270543684699  البلد مصر  إحصاءات الموقع الموقع الرسمي  تعديل مصدري - تعديل   جامعة سفنكس هي جامعة خاصة مقرها أسيوط الجديدة أنشئت بموجب القرار الجمهورى رقم 36 لسن

 

Gneiss Orthogneiss de la zone de cisaillement de l'Ailao Shan - Fleuve Rouge en Chine[1] Données clés Catégorie roche métamorphique Minéraux essentiels quartz microcline plagioclase muscovite biotite Minéraux accessoires épidote, apatite, tourmaline, magnétite, ilménite, zircon, titanite, pyrite, kyanite, sillimanite, andalousite, cordiérite, grenat, hornblende, augite, chlorite Texture foliée Couleur variable, souvent grise Utilisation empierrement, construction, aménagement[2] A...

Historic house in Manhattan, New York United States historic placeMrs. Graham Fair Vanderbilt HouseU.S. National Register of Historic PlacesNew York City Landmark No. 214 Mrs. Graham Fair Vanderbilt House in 2009.Location60 East 93rd Street, New York, New YorkCoordinates40°47′5″N 73°57′19″W / 40.78472°N 73.95528°W / 40.78472; -73.95528Built1930ArchitectJohn Russell PopeArchitectural styleClassical RevivalNRHP reference No.82001206&#...

 

Jeremy SistoSisto on the set of Into Temptation (2009)出生Jeremy Merton Sisto (1974-10-06) 1974年10月6日(49歲)[1] 美國加利福尼亚州草谷母校加利福尼亞大學职业 Actor producer writer 活跃时期1991–現在配偶 Marisa Ryan(1993年结婚—2002年结束) Addie Lane(2009年结婚) 儿女2亲属Meadow Sisto (姊妹) 傑瑞米·西斯托(英語:Jeremy Merton Sisto,1974年10月6日—)是美國的一位演員和作家[2]。他...

 

Genre of music emphasizing Christian lyrics Gospel (genre) redirects here. For the literary genre, see Gospel. For the African-American musical genre, see Black Gospel music. This article needs additional citations for verification. Please help improve this article by adding citations to reliable sources. Unsourced material may be challenged and removed.Find sources: Gospel music – news · newspapers · books · scholar · JSTOR (June 2014) (Learn how and ...

Alicia Keys discographyKeys performing at Pavilhão Atlântico in Lisbon, Portugal, March 19, 2008Studio albums9Live albums8EPs3Singles47Guest appearances11Promotional singles6Remix albums1Reissue albums6Box sets7 American singer Alicia Keys has released nine studio albums, eight live albums, one remix album, six reissue albums, three extended plays, seven box sets, 47 singles as lead artist, and six promotional singles. Throughout her career, Keys has sold over 65 million records worldwide.&...

 

Foto von 1922, Unterschrift von 1926 Jacques-Louis-Edmond Chenevière[1] (* 17. April 1886 in Paris; † 22. April 1976 in Bellevue GE, heimatberechtigt in Genf), bekannt als Jacques Chenevière, war ein Schweizer Dichter, Librettist und Romancier aus einer prominenten Genfer Patrizierfamilie. Er wirkte zugleich über sechzig Jahre lang als humanitärer Spitzenfunktionär beim Internationalen Komitee vom Roten Kreuz (IKRK), das in dieser Zeit dreimal mit dem Friedensnobelpreis ausgeze...

 

Indian web series Iru DhuruvamOfficial posterGenre Crime thriller Written byM KumaranDirected byM KumaranStarring Nandha Durairaj Abdool Sebastin Antony Abhirami Venkatachalam Music bySurya Prasadh RCountry of originIndiaOriginal languageTamilNo. of seasons1No. of episodes9 (list of episodes)ProductionProducersSameer NairPramod CheruvalathCinematographyRaja K BakthavatchalamEditorsKarthik RamAshwath ShivkumarProduction companiesApplause EntertainmentA Sign Of Life ProductionsOriginal releaseN...

Communauté de communesde Gevrey-Chambertin et deNuits-Saint-Georges Region(en) Bourgogne-Franche-Comté Département(s) Côte-d’Or Gründungsdatum 12. Dezember 2016 Rechtsform Communauté de communes Verwaltungssitz Nuits-Saint-Georges Gemeinden 55 Präsident Christophe Lucand SIREN-Nummer 200 070 894 Fläche 492,93 km² Einwohner 29.798 (2020)[1] Bevölkerungsdichte 60 Einw./km² Website https://www.ccgevrey-chambertin-et-nuits-saint-georges.com/ Lage ...

 

Village in Munster, IrelandRossmore An Ros MórVillageRossmoreLocation in IrelandCoordinates: 52°37′12″N 8°00′07″W / 52.62000°N 8.00194°W / 52.62000; -8.00194CountryIrelandProvinceMunsterCountyCounty TipperaryElevation130 m (430 ft)Time zoneUTC+0 (WET) • Summer (DST)UTC-1 (IST (WEST))Irish Grid ReferenceR994518 Rossmore (Irish: An Ros Mór, meaning 'the big wood')[1] is a small village and townland in County Tipperary in Irelan...

 

「メロディー」西田ひかる with 加藤和彦 の シングルA面 メロディー (デュエット・ヴァージョン)B面 メロディー (ひかるヴァージョン) メロディー (オリジナル・カラオケ)リリース 1996年10月1日 (1996-10-01)規格 8cmCDシングル録音 1996年 (1996)ジャンル J-POP時間 4分30秒 (デュエット・ヴァージョン)4分29秒 (ひかるヴァージョン)4分33秒 (オリジナル・カラオケ)レーベル ポ...

Leon IVΛέων Δ ὁKoin emas berukir gambar Leo IV and putranya, Konstantinus VI di bagian depan, dan gambar kakeknya, Leo III orang Isauria, dan ayahnya Konstantinus V di bagian belakangKaisar Romawi TimurBerkuasa14 September 775 – 18 Juni 780PendahuluKonstantinus VPenerusKonstantinus VIInformasi pribadiKelahiran25 Januari 750Kematian8 September 780 (aged 30)WangsaIsaurianusAyahKonstantinus VIbuTzitzak (Irene dari Khazaria)PasanganIreneAnakKonstantinus VI Leon IV atau Leo IV sang Khazar...

 

Великий князь — титул правителя в ряде государств, стоящий по рангу ниже царя (императора, кайзера) и короля, но выше князя. Приблизительно соответствует западноевропейскому титулу великий герцог, в том числе, исторически переводилось на латинский как лат. Magnus dux. Со...

 

Embroidery school in Hampton Court Palace Royal School of NeedleworkEstablished1872 (1872)Academic affiliationUCAChief ExecutiveDr Susan Kay-Williams,LocationHampton Court PalaceRichmond upon Thames, LondonPatronThe QueenWebsitewww.royal-needlework.org.uk The Royal School of Needlework (RSN) is a hand embroidery school in the United Kingdom, founded in 1872 and based at Hampton Court Palace since 1987. History The RSN began as the School of Art Needlework in 1872, founded by Lady Victori...

Expo País Suecia Sede central Estocolmo Idioma sueco Fundación 1995 Fundador Stieg Larsson Página web oficial[editar datos en Wikidata] Expo es la revista que fundó y en la que trabajó Stieg Larsson. Participó en investigaciones sobre los grupos neonazis de Suecia y las relaciones de la extrema derecha con los sectores político y financiero. En los años 80 participó en Stop the Racism, un proyecto para erradicar la violencia, y a mediados de los 90 fundó la revista Expo, e...

 

Cet article est une ébauche concernant la Moldavie. Vous pouvez partager vos connaissances en l’améliorant (comment ?) selon les recommandations des projets correspondants. 2007 en Moldavie - 2008 en Moldavie - 2009 en Moldavie - 2010 en Moldavie - 2011 en Moldavie 2007 par pays en Europe - 2008 par pays en Europe - 2009 par pays en Europe - 2010 par pays en Europe - 2011 par pays en Europe] Chronologies Données clés 2006 2007 2008  2009  2010 2011 2012Décennies :19...

 

دومينيك حوراني  دومينيك حوراني في عام 2010    معلومات شخصية اسم الولادة دومينيك يوسف حوراني  الميلاد 7 أغسطس 1985 (39 سنة)  بيروت  الإقامة الإمارات العربية المتحدة  مواطنة لبنان  لون الشعر شعر أسود  عدد الأولاد 1   الأب يوسف الحوراني  أقرباء عيد حوراني (...

Large American insurance company Metropolitan Life redirects here. For the book by Fran Lebowitz, see Metropolitan Life (book). For the League of Legends player formerly known as Matlife, see Matt (gamer). MetLife, Inc.The MetLife Building at 200 Park Avenue in New York CityCompany typePublic companyTraded asNYSE: METS&P 100 ComponentS&P 500 ComponentIndustryFinancial servicesFoundedMarch 24, 1868; 155 years ago (1868-03-24)HeadquartersMetLife Building200 Park A...

 

Genus of flowering plants Nanhaia Nanhaia speciosa Scientific classification Kingdom: Plantae Clade: Tracheophytes Clade: Angiosperms Clade: Eudicots Clade: Rosids Order: Fabales Family: Fabaceae Subfamily: Faboideae Tribe: Wisterieae Genus: NanhaiaJ.Compton & Schrire[1] Type species Nanhaia speciosa (Champ. ex Benth.) J.Compton & Schrire ≡ Millettia speciosa Champ. ex Benth.[2] Synonyms[2] Millettia sect. Corynecarpae Z.Wei Nanhaia is a genus of flowering pl...

 

Strategi Solo vs Squad di Free Fire: Cara Menang Mudah!