Drużynowe Mistrzostwa Świata Juniorów na Żużlu 2005
Drużynowe Mistrzostwa Świata Juniorów (DMŚJ ) na żużlu – cykl turniejów mających wyłonić najlepszą drużynę narodową (do lat 21) na żużlu.
To pierwsza edycja zawodów o światowy championat w kategorii juniorów. W premierowym sezonie do rozgrywek zgłosiło się 13 drużyn narodowych (w tym jedna drużyna składająca się z dwóch krajów). 12 drużyn miało przystąpić do rywalizacji w trzech półfinałach (w Holsted , Abensbergu i Rybniku ). Zwycięzcy półfinałów awansowali do finału (Pardubice ), w którym wystąpili także gospodarze finału Czesi . Ostatecznie dwie reprezentacje wycofały się z półfinałów i ich miejsce zajęły drugie reprezentacje krajów gospodarzy.
Drużyny składają się z czwórki zawodników i jednego rezerwowego. Zawody odbywają się według tabeli biegowej .
Półfinały
Abensberg
Msc
Drużyna / Zawodnik
Biegi
Punkty
1
Szwecja
56
Antonio Lindbäck Sebastian Aldén Fredrik Lindgren Jonas Davidsson Eric Andersson
(3,3,3,3,3) (2,2,-,3,-) (3,2,3,-,3) (2,-,3,3,3) (3,3,3,3)
15 7 11 11 12
2
Niemcy
33
Martin Smolinski Christian Hefenbrock Matthias Schultz Thomas Stange Tobias Kroner
(3,1,2,t,2) (1,1,-,2,2) (3,2,2,w,1) (2,-,2,2,2) (1,2)
8 6 8 8 3
3
Wielka Brytania
24
Tommy Allen Edward Kennett Chris Schramm Richard Hall Daniel King
(1,-,-,-,-) (1,1,1,0,1) (2,-,1,-,1) (1,2,1,1,1) (3,3,1,d,w,2)
1 4 4 6 9
4
Węgry / Słowenia
3
Matic Voldrih Maks Gregoric Mate Szegedi Roland Kovacs József Tabaka
(0,0,w,-,-) (0,0,0,1,0) (w,-,-,w,0) (0,0,0,0,0) (0,0,2,0)
0 1 0 0 2
Holsted
28 sierpnia 2005 – Holsted (Dania )
Reprezentacja Australii zrezygnowała z udziału w Mistrzostwach, jej miejsce zajęła druga drużyna Danii.
Msc
Drużyna / Zawodnik
Biegi
Punkty
1
Dania
57
(5) Kenneth Bjerre (6) Patrick Hougård (7) Henrik Moller (8) Morten Risager (18) Nicolai Klindt
(3,3,3,3,3) (2,2,2,-,3) (3,3,3,3,-) (3,3,3,3,3) (3,3)
15 9 12 15 6
2
Dania II
28 +3
(1) Steven Andersen (2) Jan Graversen (3) Claus Vissing (4) Jesper Kristiansen (17) Klaus Jacobsen
(2,d,-,0,-) (t,2,2,2,1) (3,1,2,2,2) (2,1,-,d,-) (2,u,2,2)
2 7 10+3 3 6
3
Norwegia
28 +u
(13) Remu Ueland (14) Carl Johan Raugstad (15) Rune Sola (16) Emil Omsland (20) Jan Mikke Bjerk
(1,-,1,-,-) (1,2,1,w,1,1) (2,2,3,2,1) (w,-,1,-,-) (3,1,1,2,2)
2 6 10+u 1 9
4
Ukraina
6
(9) Andrij Karpow (10) Siergiej Senko (11) Iwan Mironow (12) Lubomir Wojtik (19) Aleksander Piatniczko
(1,u,0,1,1,0) (1,ns,ns,ns,ns) (0,1,0,1,0) (0,d,d,-,0) –
3 1 2 0 -
Rybnik
28 sierpnia – Rybnik (Polska )
Wycofała się reprezentacja Francji , w której miejsce wystąpiła druga drużyna Polski.
Msc
Drużyna / Zawodnik
Biegi
Punkty
1
Polska
52
(13) Karol Ząbik (14) Paweł Hlib (15) Krystian Klecha (16) Janusz Kołodziej (20) Marcin Rempała
(2,2,-,0,2) (3,3,3,3,-) (3,2,2,-,3) (3,-,3,3,3) (3,3,3,3)
6 12 10 12 12
2
Polska II
36
(5) Patryk Pawlaszczyk (6) Marcin Jędrzejewski (7) Kamil Brzozowski (8) Sebastian Brucheiser (18) Adrian Gomólski
(2,1,2,-,2) (3,d,-,1,-) (2,3,2,2,2) (1,2,-,2,1) (2,3,3,w)
7 4 11 6 8
3
Rosja
25
(1) Roman Iwanow (2) Maksim Karajaczencew (3) Daniił Iwanow (4) brak zawodnika (17) Aleksiej Charczenko
(1,0,1,2,1) (2,1,1,2,1) (1,3,0,1,2) – (1,1,1,0,3)
5 7 7 – 6
4
Finlandia
7
(9) Rene Lehtinen (10) Joni Keskinen (11) Teri Aarnio (12) Jani Eerikainen (19) Petteri Koivunen
(0,2,1,1,u) (0,0,-,0,1) (w,1,0,1,d) (0,-,0,0,-) (0,0,0)
4 1 2 0 0
Finał
Pardubice
Msc
Drużyna / Zawodnik
Biegi
Punkty
1
Polska
41
(5) Janusz Kołodziej (6) Krystian Klecha (7) Marcin Rempała (8) Krzysztof Kasprzak (18) Karol Ząbik
(2,3,3,3,3) (3,u,-,0,-) (0,-,2,3,3) (3,2,3,2,3) (2,0,1)
14 3 8 13 3
2
Szwecja
35
(1) Antonio Lindbäck (2) Eric Andersson (3) Fredrik Lindgren (4) Jonas Davidsson (17) brak zawodnika
(2,3,3,2,1) (0,3,0,2,3) (2,2,3,1,1) (1,1,2,2,1) –
11 8 9 7 -
3
Dania
24
(9) Morten Risager (10) Patrick Hougård (11) Kristian Lund (12) Henrik Moeller (19) Nicolai Klindt
(2,3,1,1,1,2) (1,0,1,-,-) (0,0,-,-,-) (3,t,2,d,2) (2,1,2,t)
10 2 0 7 5
4
Czechy
20
(13) Lubos Tomicek (14) Filip Sitera (15) Zdenek Simota (16) Tomas Suchanek (20) Martin Malek
(1,1,0,0,-) (0,1,-,-,0) (1,1,1,w,2,0) (3,2,1,3,3,0) (0)
2 1 5 12 0
Zobacz też
Bibliografia
MŚ na torach klasycznych
MŚ na torach długich
MŚ na torach lodowych