Women's EuroHockey U21 Championship
International field hockey tournament
The Women's EuroHockey U21 Championship is a women's international under-21 field hockey tournament organized by the European Hockey Federation . The tournament has been held since 1977 and serves as a qualification tournament for the Women's FIH Hockey Junior World Cup .[1] In June 2023, the tournament was renamed from the Women's EuroHockey Junior Championship to the Women's EuroHockey U21 Championship.[2]
The Women's EuroHockey Junior Championships consists of three levels. There is promotion and relegation between the three levels. The top two placed teams in the Championship II are promoted to the following year's Championship while the two lowest placed teams in the Championship are relegated to the following year's Championship II.
The highest level has been won by three different teams: the Netherlands has the most titles with ten, Germany has nine titles and Spain won their first and only title at the 2019 edition in Valencia , Spain.[3]
Championship I
Results
#
Year
Host
Final
Third place match
Teams
Results
Winner
Score
Runner-up
Third place
Score
Fourth place
1
1977Details
Vienna , Austria
West Germany
Netherlands
France
Austria
6
[4]
2
1978Details
Celle , West Germany
Netherlands
Round-robin
West Germany
Spain
Round-robin
Austria
5
[5]
3
1979Details
Düsseldorf , West Germany
West Germany
Netherlands
Belgium
Spain
5
[6]
4
1981Details
Barcelona , Spain
Netherlands
2–1
Germany
Spain
1–0
Belgium
8
[7]
5
1984Details
Dundee , Scotland
Netherlands
2–1
West Germany
Ireland
4–1
Spain
8
[8]
6
1988Details
Paris , France
West Germany
3–1
England
Netherlands
4–1
Soviet Union
8
[9]
7
1992Details
Edinburgh , Scotland
Germany
2–1
Netherlands
Spain
3–1
England
8
[10]
8
1996Details
Cardiff , Wales
Germany
2–2 (a.e.t. ) (6–5 p.s. )
Ukraine
Netherlands
3–0
England
8
[11]
9
1998Details
Belfast , Northern Ireland
Germany
4–2
Netherlands
Ukraine
4–3
Spain
8
[12]
10
2000Details
Leipzig , Germany
Netherlands
England
Ukraine
Germany
8
[13]
11
2002Details
Alcalá la Real , Spain
Netherlands
2–1
England
Germany
2–0
Scotland
8
[14]
12
2004Details
Dublin , Ireland
Netherlands
1–1 (6–5 pen. )
Germany
England
5–1
Scotland
8
[15]
13
2006Details
Catania , Italy
Germany
1–0
England
Italy
1–1 (3–2 pen. )
Spain
8
[16]
14
2008Details
Valencia , Spain
Germany
2–1
Netherlands
England
5–2
Belarus
8
[17]
15
2010Details
Lille , France
Netherlands
4–1
England
Spain
2–1
Germany
8
[18]
16
2012Details
's-Hertogenbosch , Netherlands
Netherlands
9–1
Spain
England
3–2
Germany
8
17
2014Details
Waterloo, Belgium
Netherlands
2–0
Germany
England
2–0
Spain
8
18
2017Details
Valencia , Spain
Netherlands
6–0
Belgium
England
3–2
Germany
7
19
2019Details
Valencia , Spain
Spain
1–1 (4–3 s.o. )
Netherlands
Germany
1–1 (3–2 s.o. )
Belgium
9
20
2022Details
Ghent , Belgium
Germany
1–1 (4–3 s.o. )
Belgium
Netherlands
2–1
England
8
21
2024Details
Terrassa , Spain
Netherlands
5–3
Spain
England
1–0
Germany
8
Summary
Team
Titles
Runners-up
Third places
Fourth places
Netherlands
11 (1978, 1981, 1984, 2000, 2002, 2004, 2010, 2012* , 2014, 2017, 2024)
6 (1977, 1979, 1992, 1998, 2008, 2019)
3 (1988, 1996, 2022)
Germany [a]
9 (1977, 1979* , 1988, 1992, 1996, 1998, 2006, 2008, 2022)
5 (1978* , 1981, 1984, 2004, 2014)
2 (2002, 2019)
5 (2000* , 2010, 2012, 2017, 2024)
Spain
1 (2019* )
2 (2012, 2024)
4 (1978, 1981* , 1992, 2010)
5 (1979, 1984, 1998, 2006, 2014)
England
5 (1988, 2000, 2002, 2006, 2010)
6 (2004, 2008, 2012, 2014, 2017, 2024)
3 (1992, 1996, 2022)
Belgium
2 (2017, 2022* )
1 (1979)
2 (1981, 2019)
Ukraine
1 (1996)
2 (1998, 2000)
France
1 (1977)
Ireland
1 (1984)
Italy
1 (2006* )
Austria
2 (1977* , 1978)
Scotland
2 (2002, 2004* )
Soviet Union
1 (1988)
Belarus
1 (2008)
* = hosts
Team appearances
Team
1977
1978
1979
1981
1984
1988
1992
1996
1998
2000
2002
2004
2006
2008
2010
2012
2014
2017
2019
2022
2024
Total
Austria
4th
4th
–
6th
8th
–
–
–
–
–
–
–
–
–
–
–
–
–
–
–
8th
5
Belarus
Part of the Soviet Union
–
8th
–
6th
6th
6th
4th
5th
8th
–
–
9th
–
–
8
Belgium
–
–
3rd
4th
6th
–
–
–
–
–
–
–
–
7th
–
5th
5th
2nd
4th
2nd
5th
10
Czech Republic
Part of Czechoslovakia
–
6th
6th
–
–
–
–
–
–
–
7th
–
–
–
–
3
England
–
–
–
–
5th
2nd
4th
4th
5th
2nd
2nd
3rd
2nd
3rd
2nd
3rd
3rd
3rd
6th
4th
3rd
17
France
3rd
5th
5th
5th
–
8th
8th
–
–
8th
–
8th
–
–
6th
6th
6th
5th
8th
–
7th
14
Germany [a]
1st
2nd
1st
2nd
2nd
1st
1st
1st
1st
4th
3rd
2nd
1st
1st
4th
4th
2nd
4th
3rd
1st
4th
21
Ireland
–
–
–
–
3rd
7th
6th
–
7th
–
–
7th
–
–
–
–
–
5th
7th
6th
6th
9
Italy
5th
–
–
8th
–
–
–
–
–
–
–
–
3rd
8th
–
–
–
–
–
–
–
4
Lithuania
Part of the Soviet Union
–
–
–
8th
–
–
6th
7th
–
–
–
–
–
–
3
Netherlands
2nd
1st
2nd
1st
1st
3rd
2nd
3rd
2nd
1st
1st
1st
5th
2nd
1st
1st
1st
1st
2nd
3rd
1st
21
Poland
–
–
–
–
–
–
–
–
–
–
–
–
–
–
–
7th
–
–
–
–
–
1
Russia
Part of the Soviet Union
7th
–
6th
–
–
–
–
–
–
8th
–
5th
DSQ
–
4
Scotland
–
–
–
–
7th
6th
5th
–
–
–
4th
4th
8th
–
8th
–
–
–
–
8th
–
8
Soviet Union
–
–
–
–
–
4th
7th
Defunct
2
Spain
6th
3rd
4th
3rd
4th
5th
3rd
5th
4th
5th
5th
5th
4th
5th
3rd
2nd
4th
5th
1st
5th
2nd
21
Switzerland
–
–
–
7th
–
–
–
–
–
–
–
–
–
–
–
–
–
–
–
–
–
1
Ukraine
Part of the Soviet Union
2nd
3rd
3rd
7th
–
–
–
–
–
–
–
–
–
–
4
Wales
–
–
–
–
–
–
–
8th
–
7th
–
–
7th
–
–
–
–
–
–
7th
–
4
Total
6
5
5
8
8
8
8
8
8
8
8
8
8
8
8
8
8
7
9
8
8
[19]
Championship II
Results
Year
Host
Final
Third place match
Number of teams
Winner
Score
Runner-up
Third place
Score
Fourth place
1998Details
Bratislava , Slovakia
France
Wales
Russia
Poland
8
2000Details
Prague , Czech Republic
Scotland
Belarus
Lithuania
Czech Republic
8
2003Details
Prague , Czech Republic
France
Ireland
Italy
Russia
8
2004Details
Swansea , Wales
Wales
Italy
Ukraine
Lithuania
8
2006Details
Vilnius , Lithuania
Lithuania
Belgium
Russia
Poland
8
2008Details
Prague , Czech Republic
France
Scotland
Ukraine
Poland
7
2010Details
Bra , Italy
Belgium
Poland
Russia
Ukraine
10
2012Details
Aleksin , Russia
Russia
Round-robin
Czech Republic
Scotland
Round-robin
Lithuania
6
2014Details
Vienna , Austria
Italy
Round-robin
Ireland
Ukraine
Round-robin
Scotland
9
2017Details
Hradec Králové , Czech Republic
Russia
3–0
Belarus
Czech Republic
3–2
Austria
8
2019Details
Alanya , Turkey
Scotland
4–1
Italy
Wales
3–1
Ukraine
8
2022Details
Vienna , Austria
Austria
Round-robin
France
Poland
Round-robin
Italy
6
2024Details
Rakovník , Czech Republic
Wales
3–2
Czech Republic
Italy
7–0
Lithuania
4
Konya , Turkey
Scotland
1–0
Ukraine
Poland
4–1
Turkey
4
Summary
Team
Winners
Runners-up
Third place
Fourth place
Scotland
3 (2000, 2019, 2024)
1 (2008)
1 (2012)
1 (2014)
France
3 (1998, 2003, 2008)
1 (2022)
Wales
2 (2004* , 2024)
1 (1998)
1 (2019)
Russia
2 (2012* , 2017)
3 (1998, 2006, 2010)
1 (2003)
Italy
1 (2014)
2 (2004, 2019)
2 (2003, 2024)
1 (2022)
Belgium
1 (2010)
1 (2006)
Lithuania
1 (2006* )
1 (2000)
3 (2004, 2012, 2024)
Austria
1 (2022* )
1 (2017)
Czech Republic
2 (2012, 2024* )
1 (2017* )
1 (2000* )
Belarus
2 (2000, 2017)
Ireland
2 (2003, 2014)
Ukraine
1 (2024)
3 (2004, 2008, 2014)
2 (2010, 2019)
Poland
1 (2010)
2 (2022, 2024)
3 (1998, 2006, 2008)
Turkey
1 (2024* )
* = hosts
Team appearances
Team
1998
2000
2003
2004
2006
2008
2010
2012
2014
2017
2019
2022
Total
Austria
–
–
8th
–
–
–
8th
6th
7th
4th
7th
1st
7
Azerbaijan
–
8th
–
–
8th
–
9th
–
–
–
–
–
3
Belarus
–
2nd
–
–
–
–
–
–
6th
2nd
–
DSQ
4
Belgium
–
6th
–
–
2nd
–
1st
–
–
–
–
–
3
Czech Republic
–
4th
7th
8th
–
5th
6th
2nd
–
3rd
5th
5th
9
France
1st
–
1st
–
5th
1st
–
–
–
–
–
2nd
5
Ireland
–
5th
2nd
–
–
–
–
–
2nd
–
–
–
4
Italy
7th
–
3rd
2nd
–
–
5th
–
1st
–
2nd
4th
7
Lithuania
5th
3rd
–
4th
1st
–
–
4th
9th
–
–
–
6
Poland
4th
7th
–
5th
4th
4th
2nd
–
5th
8th
6th
3rd
10
Russia
3rd
–
4th
7th
3rd
7th
3rd
1st
–
1st
–
–
8
Scotland
6th
1st
–
–
–
2nd
–
3rd
4th
5th
1st
–
7
Slovakia
8th
–
–
–
–
–
10th
–
–
–
–
–
2
Switzerland
–
–
6th
6th
7th
–
–
–
–
–
–
–
3
Turkey
–
–
–
–
–
–
–
–
8th
7th
8th
–
3
Ukraine
–
–
–
3rd
6th
3rd
4th
5th
3rd
6th
4th
6th
9
Wales
2nd
–
5th
1st
–
6th
7th
–
–
–
3rd
–
6
Total
8
8
8
8
8
7
10
6
9
8
8
6
[20]
Championship III
Results
Summary
* = hosts
Team appearances
See also
Notes
^ a b Includes results representing West Germany between 1976 and 1988
References
Tournaments Squads Qualification
Africa
AfHF – Africa Cup of Nations
Americas
PAHF – Pan American Cup
Pan American Challenge
South American Championship
Asia
AHF – Asia Cup
Asian Champions Trophy
AHF Cup
Europe Oceania Games Others Defunct