Ο Μπουγκερά ξεκίνησε να αγωνίζεται από τις ακαδημίες της Κετινί το 1999 και έναν χρόνο αργότερα μεταπήδησε στην Λονγκβέκ, όπου παρέμεινε για δύο σεζόν. Σε ηλικία είκοσι ετών υπέγραψε στην Γκενιόν, με την οποία αγωνίστηκε σε 49 αγώνες της Λιγκ 2 πετυχαίνοντας ένα τέρμα.[1]
Στα τέλη Ιανουαρίου του 2006, δόθηκε δανεικός στην Κριού Αλεξάντρα.[2] Με την αγγλική ομάδα έπαιξε σε έντεκα αγώνες, σκοράροντας ένα γκολ εναντίον της Κόβεντρι, στη νίκη της Κριού με 4-1.[3] Παρά την πίεση των οπαδών της ομάδας για παραμονή του παίκτη, ο Μπουγκερά δήλωσε ότι θα αποχωρήσει μετά την αποτυχία να καταφέρει η ομάδα του να κερδίσει την άνοδο της στην Φούτμπολ Λιγκ Ουάν.[4]
Στις 28 Ιανουαρίου2007, μεταγράφηκε στην Τσάρλτον Αθλέτικ έναντι του ποσού των 2,5 εκατομμυρίων λιρών.[7] Με την Τσάρλτον έπαιξε σε 34 αγώνες πετυχαίνοντας δύο τέρματα. Το καλοκαίρι του 2008, η Τσάρλτον συμφώνησε με την Γουέστ Μπρόμιτς Άλμπιον για την μεταγραφή του παίκτη, αλλά ο Μπουγκερά αρνήθηκε λόγω της απουσίας του προέδρου της Γουέστ Μπρομ από τις διαπραγματεύσεις.[8]
Στις 31 Ιουλίου2008, υπέγραψε συμβόλαιο διάρκειας τεσσάρων ετών με την Ρέιντζερς Γλασκώβης,[9] με την οποία κατέκτησε το νταμπλ στην Σκωτία κατά τον πρώτο χρόνο παρουσίας του στην Γλασκώβη. Στις 16 Σεπτεμβρίου2009, πραγματοποίησε το ντεμπούτο του στο Τσάμπιονς Λιγκ, όπου σκόραρε και ένα γκολ στην ισοπαλία με 1-1 εναντίον της Στουτγκάρδης.[10] Η ομάδα των Ρέιντζερς κατέκτησε και πάλι τον τίτλο την σεζόν 2009-10, με τον Μπουγκερά να κερδίζει το βραβείο του γκολ της χρονιάς στη νίκη με 7-1 εναντίον της Νταντί Γιουνάιτεντ.[11]
Το 2010-11, αναδείχθηκε για τρίτη συνεχόμενη χρονιά πρωταθλητής με τους Ρέιντζερς, ενώ η σεζόν ξεκίνησε με τον Μπουγκερά να αναδεικνύεται παίκτης του αγώνα στην λευκή ισοπαλία εναντίον της Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ στο Ολντ Τράφορντ στις 14 Σεπτεμβρίου2010.[12] Τον Μάρτιο του 2011, δήλωσε ότι θα αποχωρήσει από την ομάδα της Σκωτίας μετά το τέλος της χρονιάς και αφού απέρριψε ένα νέο συμβόλαιο.[13]
Παράλληλα με την καριέρα του σε συλλογικό επίπεδο, ο Μπουγκερά υπήρξε αρχηγός της εθνικής ομάδας της Αλγερίας για μεγάλο χρονικό διάστημα, ενώ έχει παίξει σε εβδομήντα διεθνείς αναμετρήσεις πετυχαίνοντας τρία γκολ, από το 2004 ως το 2015.