Uroš Krunić

UROŠ KRUNIĆ
Uroš Krunić
Mesto rođenjaStaro Selo, kod Petrinje
Austrougarska
Datum smrti3. 7. 1973. (58 godina)
Mesto smrtiZagreb, SR Hrvatska
SFR Jugoslavija
Profesijavojno lice
Član KPJ odaprila 1941.
Učešće u ratovimaNarodnooslobodilačka borba
U toku NOB-azamenik komandanta
4. korpusa NOVJ
SlužbaNOV i PO Jugoslavije
Jugoslovenska narodna armija
19411963.
Čingeneral-major
Narodni heroj od27. novembra 1953.
Odlikovanja
Orden narodnog heroja
Orden narodnog heroja
Orden ratne zastave
Orden ratne zastave
Orden bratstva i jedinsta
Orden bratstva i jedinsta
Orden za vojne zasluge
Orden za vojne zasluge
Orden partizanske zvezde
Orden partizanske zvezde
Orden zasluga za narod sa srebrnim vencem
Orden zasluga za narod sa srebrnim vencem
Orden za hrabrost
Orden za hrabrost
Partizanska spomenica 1941.
Partizanska spomenica 1941.

Uroš Krunić (Staro Selo, kod Petrinje, 3. septembar 1914Zagreb, 3. jul 1973), učesnik Narodnooslobodilačke borbe i narodni heroj Jugoslavije.

Biografija

Uroš Krunić rođen je 3. septembra 1914. godine u Starom Selu, kod Petrinje. Osnovnu školu je završio u svom selu, a šest razreda gimnazije u Sisku. Kako zbog teških materijalnih prilika nije mogao da nastavi dalje školovanje, otac Jovan ga šalje na bogosloviju, a onda na Bogoslovski fakultet u Beogradu.

Uroš se već 1939. godine uključuje u revolucionarni studentski pokret u Beogradu i učestvuje u nekoliko akcija i studentskih demonstracija na beogradskim ulicama. Zapažen je i u više štrajkova, tako da je 1940. godine postao član Saveza komunističke omladine Jugoslavije (SKOJ).

Narodnooslobodilačka borba

Posle martovskih demonstracija u Beogradu dolazi u svoje rodno mesto, gde se povezuje s partijskom organizacijom. U aprilu 1941. godine postaje član Komunističke partije Jugoslavije (KPJ). Po zadatku partijske organizacije, Krunić radi na sakupljanju oružja i obavlja pripreme za početak ustanka. Već u decembru 1941. godine izabran je za sekretara Sreskog komiteta Komunističke partije Hrvatske za Petrinju. Bio je jedan od istaknutih organizatora ustanka na Baniji. Kao sekretar Sreskog komiteta učestvuje u stvaranju i organizacionom jačanju prvih partizanskih jedinica u tom kraju. U julu 1941. godine, zajedno s Vasiljem Gaćešom i Stankom Bjelajcem, narodnim herojima, radi na organizovanju partizanskih logora i narodnih zbegova na Šamarici.

Kad je formiran Banijski partizanski odred, Uroš je postao zamenik političkog komesara, a 8. jula 1942. godine i politički komesar Prve brigade, formirane u Hrvatskoj. S ovim jedinicama učestvovao je u mnogim borbama na Baniji, Kordunu, Lici i Gorskom kotaru. Posebno se istakao u borbi protiv ustaša na Zrinu, kod Slunja, u Gackom polju, kod Jezerana, Vrhovina i niza drugih mesta. Posebno ogorčene borbe vodio je protiv Sedme SS divizijePrinc Eugen“ na cesti Slunj-Bihać, kod Lipovače, Izačića i Tržačke Raštele, zatim pri prelazu Une na Grmeč i u odbrani Ripačkog klanca.

Kao komesar Sedme banijske brigade, Uroš je prošao kroz teške borbe i iskušenja u Četvrtoj i Petoj neprijateljskoj ofanzivi. Izuzetnu je hrabrost i snalažljivost ispoljio u bici za ranjenike na strmim padinama planine Raduše i Vranice, pod samim Makljenom, u odbrani položaja na pravcu Gornji Vakuf. I onda kad je brigada iscrpljena bitkama bila napadnuta i od tifusa, Uroš izdržava teške borbe kod Jablanice pri prelazu Neretve i druge brojne bitke.

Povratkom na Baniju, vodi svakodnevne borbe u Šestoj neprijateljskoj ofanzivi na području Korduna i Banije. Tokom prve polovine 1944. godine, jedinice Sedme divizije oslobodile su gotovo celokupno područje Banije i ponovno bile sposobne za izvršenje krupnijih zadataka van Banije. U drugoj polovini 1944. godine, Uroš je postao komesar Sedme banijske udarne divizije, a početkom 1945. godine zamenik komandanta Četvrtog korpusa NOVJ. Posebno se istakao u borbama kod Ogulina, Generalskog Stola i Ilirske Bistrice.

Posleratni period

Posle oslobođenja zemlje, Krunić je izvršavao razne odgovorne vojno-političke dužnosti u Jugoslovenskoj narodnoj armiji (JNA). Penzionisan je u činu general-majora JNA, 1963. godine.

Tragično je završio život 3. jula 1973. godine u Zagrebu. Sahranjen je u Grobnici narodnih heroja na zagrebačkom groblju Mirogoj.

Nosilac je Partizanske spomenice 1941. i više jugoslovenskih odlikovanja i priznanja, među kojima su — Orden ratne zastave, Orden bratstva i jedinstva sa zlatnim vencem, Orden za vojne zasluge sa velikom zvezdom, Orden partizanske zvezde sa srebrnim vencem, Orden zasluga za narod sa srebrnim zracima i Orden za hrabrost. Ordenom narodnog heroja odlikovan je 27. novembra 1953. godine.

Literatura

Strategi Solo vs Squad di Free Fire: Cara Menang Mudah!