Savezni rat (španjolski: Guerra Federal), znan još i kao Veliki rat (španjolski: Guerra Larga) i Petogodišnji rat (španjolski: Guerra de los Cinco Años), bio je građanski rat koji se od 1859. do 1863. godine vodio u Venezueli. Rat se vodio između dvaju najvećih stranaka, Konzervativne i Liberalne, a uzrok istome bio je monopol vladajućih konzervativaca nad državnom vlašću i vlasništvom nad zemljom, ali i njihova nevoljkost za provođenje bilo kakvih reformi ili ustupaka. Liberali, koji su se nazviali i federalistima, zagovarali su velike reforme u vidu veće autonomije provincija i uvođenje novog federalnog sistema, čemu su se vladajući konzervativci, koji su vladali preko autokratske oligarije, žestoko protivili. Sukob na relaciji liberala i konzervativaca tinjao je još od proglašenja venezuelanske nezavisnosti 1830. godine, a kulminirao je nedugo nakon što je Julián Castro u vojnom udaru preuzeo vlast u zemlji. Castro se pokazao kao nesposoban predsjednik, što je dovelo do toga da vlasti skloni oligarsi još više preuzmu inicijativu, a što je, zauzvrat, dodatno razbjesnilo liberale.
Iako je trajao nešto više od četiri godine, Savezni rat je u velikom dijelu bio i ostao gerilski rat. Federalisti nikada nisu imali organiziranu centralnu komandu i uglavnom su koristili valove socijalnog nezadovoljstva kako bi realizirali svoje planove. Tokom rata su vođene samo tri velike bitke:
Venezuela je u to doba imala nešto više od milijun stanovnika, međutim stotine tisuća ljudi umrlo je tokom rata, bilo da se radilo o borcima, bilo o kolateralnim žrtvama gladi i bolesti. Sporazum je formalno okončan u travnju 1863. godine, potpisivanjem sporazuma iz Cochea.