Sambijski poluotok (ruski: Калининградский полуостров (službeno) ili Самбийский полуостров, njemački: Samland) je poluotok u Baltičkom moru u ruskoj Kalinjingradskoj oblasti.
Karakteristike
Poluotok je omeđen Kurškom Lagunom na sjeveroistoku, Vislanskom lagunom na jugozapadu, rijekom Pregołjom na jugu i rijekom Dejmom na istoku.ref name=brit/>
Sambijski poluotok ima površinu od 3500 km²[1], dug je sedamdesetak km i širok tridesetak km.
To je brežuljkast kraj naročito na zapadu gdje se nadmorska visina uzdiže do 100 metara, sa klifovima na sjeveru i zapadu visokim 60 metara. Na jugu u dolini rijeke Pregołje prevladava aluvijalno tlo, a na istoku se teren spušta blago i kontinuirano.
Brdo Galtgarben u sredini je sa svojih 112 metara najviša točka na poluotoku.
Zapadnu obalu zovu - Jantarnom obalom zbog naslaga jantara.[1]
Historija
Poluotok je ime dobio po autoktonim stanovnicima staropruskom plemenu - Sambijci.[2]
Kad su poluotok osvojili vitezovi Teutonskog viteškog reda, papa Inocent IV. osnovao je 1243. Sambijsku biskupiju.
Sjedište biskupije bilo je grad Fischhausen, a biskupija je egzistirala sve do širenja protestanske reformacije 1523.[1]
Doseljenici iz Svetog Rimskog Carstva kolonizirali su poluotok, pa su sambijski Prusi vremenom asimilirani.[2]
Ipak su još u 14. vijeku većina stanovnika bili su Prusi. Nakon što je luteranizam raširio po Prusiji, katekizam se još uvijek prevodio na pruski, pa je taj jezik izumro tek u 17. vijeku.[1]
Poluotok je postao dio Pruskog vojvodstva - 1525. kad je Veliki majstor Teutonskog reda - Albert od Brandenburg-Ansbacha sekularizirao Teutonsku državu. Nakon tog je dijelio sudbinu tog vojvodstva.
Željeznica je došla do poluotoka 1900. ali nije puno pomogla da se unutrašnjost razvije.[1]
Nakon Drugog svjetskog rata Sovjetski Savez je - 1945. anektirao je sjever istočne Pruske (uključujući i Sambijski poluotok) i prezvao u Kalinjingradska oblast, jug je pripao Poljskoj.
Nove vlasti protjerale su preostale njemačke stanovnike i umjesto njih naselile Ruse i Beloruse. Sve do raspada Sovjetskog Saveza 1991. velik dio oblasti i poluotoka bio je zatvorena vojna zona.[2]
Izvori
- ↑ 1,0 1,1 1,2 1,3 1,4 „Das Samland” (njemački). Ostpreussen. Arhivirano iz originala na datum 2022-01-12. Pristupljeno 11.01. 2022.
- ↑ 2,0 2,1 2,2 „Sambia Peninsula (Samland, Kaliningrad Peninsula)” (engleski). Northern Crown, Ltd. Pristupljeno 11.01. 2022.
Vanjske veze