Protestantski princip, Bog iznad Boga, novo biće, Kairos
Glavna djela
Sistematska teologija (1951–1963) Hrabrost za bitak (1952)
Paul Johannes Tillich (Starzeddel, 20. 8.1886. – Chicago, 22. 10.1965) je bio njemačko-američkiteolog i filozof. Poslije emigracije u Ameriku 1933. postao je jedan o najutjecajnijih religijskih mislilaca 20. vijeka. Imao je utjecaj ne samo na području vlastite specijalizacije nego također u akademskim disciplinama koje mu nisu bile bliske, te u širim kulturnim krugovima izvan onih akademskih.
Od 1914. do 1918. služio je u Njemačkoj vojsci kao kapelan. Bio je duboko potresen prilikama u kojima su vojnici i njemački narod gubili vjeru, čemu je i on bio neposredni svjedok. Nakon Prvog svjetskog rata, poučavao je u Berlinu, Marburgu, Dresdenu i Leipzigu, a 1929. postao je profesor filozofije na univerzitetu u Frankfurtu.
Nakon Hitlerovog uspona 1933. udaljen je s mjesta profesora, te je otišao u Sjedinjene Američke Države, ostavljajući iza sebe nacistički Treći Reich. Suprotstavljao se svemu što su oni predstavljali i bojao se onog što se moglo dogoditi u Evropi. Od 1933. do 1955. Tillich je bio profesor teologije na Union Theological Seminary, u New Yorku. Umirovljen je 1955. godine, ali je ubrzo primio profesuru na Univerzitetu Harvard gdje je ostao do 1962. nakon čega je prihvatio predavanje teologije na Univerzitetu u Chicagu (Divinity School). Umro je 22. 10.1965. godine.
Značajan utjecaj na njegovo formiranje imali su teolog Martin Kähler i Wilhelm Lütgert, a glavni i stalni filozofski utjecaj na njega imao je Friedrich Wilhelm Schelling. Naknadno, je polako podlegao utjecaju filozofa Martina Heideggera, s kojim je imao samo neizravan kontakt, uglavnom preko studenata kojima su predavali. Od Heideggera je učio novi način shvaćanja odnosa između teologije i psihologije, koji je doveo konačno do njegove poznate "metode korelacije" filozofskih pitanja i teoloških odgovora.
Ono što njegovu praksu čini različitom jest odluka da se bavi teologijom povezanom s tadašnjim dominantnim pitanjima i dvojbama u svijetu. U cjelinu toga pristupa pripada njegovo uvjerenje da su naša jako duboka osjećanja bezuvjetno religiozna uvjerenja.
Opus
Tillich je u svojoj dugogodišnjoj praksi održao brojna predavanja i objavio mnoge radove, a njegova najpoznatija djela su:
Adams, James Luther. 1965. Paul Tillich’s Philosophy of Culture, Science, and Religion. New York: New York University Press
Armbruster, Carl J. 1967. The Vision of Paul Tillich. New York: Sheed and Ward
Breisach, Ernst. 1962. Introduction to Modern Existentialism. New York: Grove Press
Bruns, Katja (2011), „Anthropologie zwischen Theologie und Naturwissenschaft bei Paul Tillich und Kurt Goldstein. Historische Grundlagen und systematische Perspektiven” (de), Kontexte. Neue Beiträge zur historischen und systematischen Theologie (Goettingen: Ruprecht) 41, ISBN978-3-7675-7143-3.
Carey, Patrick W., and Lienhard, Joseph. 2002. "Biographical Dictionary of Christian Theologians". Mass: Hendrickson
Ford, Lewis S. 1966. "Tillich and Thomas: The Analogy of Being." Journal of Religion 46:2 (april)
Freeman, David H. 1962. Tillich. Philadelphia: Presbyterian and Reformed Publishing Co.
Grenz, Stanley, and Olson, Roger E. 1997. 20th Century Theology God & the World in a Transitional Age
Hamilton, Kenneth. 1963. The System and the Gospel: A Critique of Paul Tillich. New York: Macmillan
Hammond, Guyton B. 1965. Estrangement: A Comparison of the Thought of Paul Tillich and Erich Fromm. Nashville: Vanderbilt University Press.
Hegel, G. W. F. 1967. The Phenomenology of Mind, trans. With intro. J. B. Baillie, Torchbook intro. by George Lichtheim. New York: Harper Torchbooks
Hook, Sidney, ur. 1961 Religious Experience and Truth: A Symposium (New York: New York University Press)
Hopper, David. 1968. Tillich: A Theological Portrait. Philadelphia: Lippincott
Howlett, Duncan. 1964. The Fourth American Faith. New York: Harper & Row
Kaufman, Walter (1961a), The Faith of a Heretic, New York: Doubleday.
(1961b), Critique of Religion and Philosophy, Garden City, NY: Anchor Books, Doubleday.
Kegley, Charles W; Bretall, Robert W, ur. (1964), The Theology of Paul Tillich, New York: Macmillan.
Kelsey, David H. 1967 The Fabric of Paul Tillich’s Theology. New Haven: Yale University Press