Operativni sistem

U računarstvu, operativni sistem (OS) je skup programa i rutina odgovoran za kontrolu i upravljanje uređajima i računarskim komponentama kao i za obavljanje osnovnih radnji. Operativni sistem objedinjuje u celinu raznorodne delove računara i sakriva od krajnjeg korisnika detalje funkcionisanja ovih delova. Operativni sistem stvara za korisnika radno okruženje koje rukuje procesima i datotekama, umesto bitovima, bajtovima i blokovima podataka.

Mesto operativnog sistema u prikazu korišćenja računara

Većina operativnih sistema dolazi sa aplikacijom koja obezbeđuje korisnički interfejs za rukovanje operativnim sistemom, kao što su interpreter komandne linije i grafički korisnički interfejs. Dodatno, operativni sistem omogućava pokretanje drugih, korisničkih, programa kao što su editori, prevodioci i internet pretraživači. Mrežni operativni sistem je druga vrsta operativnog sistema.

Prije najkorišćeniji operativni sistem u upotrebi na stonim i prenosivim računarima je Microsoft Windows XP.[1] Jači serveri koriste Linux, FreeBSD i druge vrste juniksolikih operativnih sistema. Međutim, i ovi operativni sistemi, posebno Mac OS X, se takođe koriste na personalnim računarima.

Uvod

Rani računari nisu imali operativni sistem (pogledati Istorija operativnih sistema). Operator je osoba koja je ručno unosila i pokretala programe. Kada su razvijeni programi za učitavanje i pokretanje drugih programa logično je bilo da takvi programi dobiju naziv po onome čiji posao obavljaju.

Prvim računarom ćemo smatrati takav elektronski računar koji je odgovarao Fon Nojmanovoj arhitekturi - kod koga su i program i podaci u istoj memoriji. Kada su se sa sledećim računarima pojavili i prvi spoljašnji uređaji - čitači papirne trake i bušač kartica - pojavila se prilika za sledeći stepen automatizacije. Uobičajeni skup kartica na kojima su se nalazili kodovi za ulazne i izlazne operacije su bile klica za budući razvoj operativnih sistema.

Najčešća upotreba pojma "operativni sistem" danas, od opšte i stručne javnosti, se odnosi na sav softver potreban korisniku za upravljanje sistemom i pokretanje svih programa koji mogu raditi na tom sistemu. Po opšteprihvaćenim normama to podrazumeva ne samo najniže slojeve jezgra (kernel) koji neposredno upravljaju uređajima nego i biblioteke neophodne korisničkim programima kao i osnovne programe za baratanje datotekama i konfigurisanje sistema.

Granica između operativnog sistema i korisničkih programa nije precizno određena i predstavlja često predmet rasprava. Na primer, jedno od ključnih pitanja u antimonopolskom sudskom slučaju Sjedinjene Američke Države protiv Majkrosofta je da li je Majkrosoftov pretraživač Internet Eksplorer deo operativnog sistema Vindouz ili je deo skupa korisničkih programa. Drugi primer je neslaganje oko imenovanja GNU/Linuks, jer u osnovi jeste Linuks kernel ali mnogi upravo ceo operativni sistem zovu Linuks.

Najniži nivo svakog operativnog sistema je kernel, jezgro, prvi sloj softvera koji se učitava u računarsku memoriju pri pokretanju. Kao prvi softverski sloj, on obezbeđuje svom ostalom softveru koji se potom učita u operativnu memoriju zajedničke usluge jezgra. Osnovne usluge koje pruža ovo zajedničko jezgro su pristup diskovima, upravljanje memorijom, upravljanje procesima i poslovima i pristup ostalim računarskim uređajima. Kao i kod operativnog sistema i ovde postoji pitanje šta tačno treba da čini "kernel". Postoje mišljenja koja podržavaju koncept "mikrokernela" ili "monolitni kernel" ili nešto treće, čak se postavljaju pitanja kao na primer—treba li sistem za upravljanje datotekama (fajl sistem) biti deo kernela?

Sistemski pozivi

Sistemski pozivi su usluge koje korisnički programi zahtevaju od operativnog sistema. Sistemski pozivi često koriste posebne procesorske naredbe koje uzrokuju da procesor menja mod, a neki primeri su "zaštićeni mod" (protected mode) ili "nadzornički mod" (supervisor mode).

Zajedničke usluge jezgra

Kako su se operativni sistemi razvijali, sve više usluga se očekivalo od zajedničkog jezgra. Od 1990ih se od operativnih sistema često očekuje da pruže mogućnost povezivanja na lokalnu mrežu i na Internet. Čak se očekuje da zaštite ostali softver na računaru od štete koju mogu naneti zlonamerni programi, kao što su virusi. Spisak usluga koje se očekuju od jezgra se i dalje širi.

Programi međusobno komuniciraju kroz aplikativni programski interfejs (API), slično kao što ljudi sa računarom komuniciraju kroz korisničko sučelje - korisnički interfejs. Ovo posebno važi u komunikaciji između korisničkih programa i operativnog sistema. Zajedničkim uslugama jezgra operativnog sistema korisnički programi pristupaju kroz API. Time operativni sistem omogućava komunikaciju između softvera i hardvera, to jest, programa i uređaja. U osnovne funkcije operativnog sistema svakako treba navesti upravljanje procesorom.

Pogledati: POSIX

Operativni sistemi današnjice

Najrašireniji operativni sistemi današnjice koji se koriste na računarima opšte namene (tu računamo i lične računare - Pi Si) su grupisani u dve porodice: porodica Juniksolikih i porodica Majkrosoft Vindouz operativnih sistema. Veliki računari i računari posebne namene koriste izmenjene ili posebno naručene operativne sisteme koji ne moraju biti ni u kakvoj vezi sa Vindouzom ili Juniksom ali su, po pravilu, bliži Juniksu nego Vindouzu.

Juniksoliki sistemi

Snimak ekrana operativnog sistema Ubuntu

Porodica juniksolikih sistema je raznorodna grupa operativnih sistema koja uključuje i System V, BSD, i GNU/Linuks. Ime juniks je zaštićeno od strane Otvorene Grupe (The Open Group) koja daje licencno pravo korišćenja imena kada se pokaže da predmetni operativni sistem zadovoljava sve potrebne zadate uslove. Sam naziv se odnosi na veliki skup operativnih sistema koji podsećaju na prvobitni juniks.

Juniks sistemi pokreću računare raznolikih unutrašnjih arhitektura. Najrasprostranjenija primena je među serverima u korporativnom sektoru ali i među radnim stanicama u akademskom i inženjerskom okruženju. Slobodno dostupne varijante Juniksa, kao što su Linuks i BSD su u usponu popularnosti. Napravljen je proboj i na tržištu stonih računara, posebno "prijateljskim" Linuks distribucijama, kao što je Ubuntu GNU/Linuks.

Neke vlasničke varijante Juniksa, kao što je HP-ov HP-UX i IBM-ov AIX su napravljeni posebno da rade samo na računarima i sa opremom originalnog proizvođača. Drugi, kao Solaris, mogu raditi na originalnim računarima ali i na drugim računarima koji odgovaraju proizvođačevim zahtevima. Eplov Mac OS X je BSD varijanta nastala iz NeXTSTEP i FreeBSD je zamena za raniji Mac OS u uskom segmentu tržišta, ali postaje vremenom najpopularniji vlasnički Juniks sistem.

Tokom prethodnih godina su slobodni Juniks sistemi potisnuli vlasničke iz mnogih oblasti. Na primer, naučničko modelovanje i računarska animacija su nekad bili teritorija Silikon Grafiksa i njegovog IRIKS operativnog sistema. Danas su oni pod vlašću računarskih sistema pod GNU/Linuksom.

Microsoft Windows

Microsoft Windows porodica operativnih sistema nastaje kao grafička nadogradnja povrh starog MS DOS operativnog sistema PI SI računara. Današnje verzije se baziraju na jednoj naprednijoj varijanti koja je nazvana Vindouz NT i ne predstavlja više samo grafičko okruženje već uistinu potpuni operativni sistem. Vindouz radi na računarima zasnovanim na procesorima firme Intel i AMD. Oznaka za takve procesore je h86 kompatibilni, a najpoznatiji su firme AMD-dobar za igrice, mada je intel bolji za obradu podataka. Postoje ili su postojale varijante koje rade na procesorima DEC Alpha, MIPS i PowerPC. Postoje takođe i varijacije za procesore sa 32 i sa 64 bita.

Drugi operativni sistemi

Operativni sistemi za velike računare kao što je IBM-ov z/OS i operativni sistemi posebne namene, kao što su QNX, eCos, i PalmOS nisu bliski Juniksu niti Windows - u sem Windows SE koji je blizak Windows - u i nekoliko Linuks i BSD distribucija koje su posebno krojene za specifične primene.

Pored operativnih sistema za velike računare postoje i operativni sistemi za manje uređaje (mobilni telefoni, digitroni i sl.) i uređaje specijalne namene (mikro-procesorski sistemi u automobilima, sistemi za automatsko otvaranje vrata i sl.), koji zahtevaju rad u realnom vremenu. Popularni operativni sistemi za mobilne telefone su Simbijan i OSE, dok za uređaje specijalne namene veliko uporište imaju OSECK i OSE Epsilon i sl.

Stariji operativni sistemi koji se još uvek ponegde koriste su Vindouzu-nalik OS/2 od IBM-a; OpenVMS od Hjulit Pakarda (nekada Didžital korporacije); Mek OS, Eplov prethodni ne-juniks operativni sistem; RISK OS, posebno stvoren za ARM procesore i njihovu arhitekturu; AmigaOS, prvi grafički orijentisan operativni sistem sa multimedijalnim mogućnostima i to još za široku publiku.

Istraživanje i razvoj novih vrsta operativnih sistema je zasebna oblast nauke o računarima.

Klasifikacija i terminologija

Operativni sistem je suštinski sastavljen iz tri skupa komponenti:

  • Korisničkog interfejsa, koji može biti grafičkog tipa ili imati interpreter komandne linije koji se još zove i školjka ("shell")
  • Sistemske rutine niskog nivoa
  • Jezgro-kernel koji je srce operativnog sistema

Kao što naziv sugeriše, školjka je spoljašnji programski omotač jezgra, dok jezgro neposredno komunicira sa uređajima. Kod nekih operativnih sistema, kao što je Juniks, školjka i jezgro su različiti i samostalni entiteti, što omogućuje proizvoljne kombinacije i laku zamenu školjke. Drugi operativni sistemi samo formalno prikazuju postojanje različitih komponenti dok su u suštini monolitni.

Ideje projektovanja jezgra operativnog sistema su se vremenom izdiferencirale u sledeće koncepte

  • monolitno jezgro
  • mikrojezgro
  • egzojezgro

Većina najrasprostranjenijih operativnih sistema ima jezgra monolitnog tipa, kao što su Juniks, Linuks i Vindouz. Neki noviji operativni sistemi imaju mikrojezgro, kao Epl MekOS H, AmigaOS, QNX i BeOS. Među istraživačima i razvojnom zajednicom je mikrojezgro pristup veoma popularan, kao što je Hurd/GNU. Oba sistema imaju svojih prednosti i uspešno žive na mnogim mašinama. Na sistemima posebne namene koji podrazumevaju ugradnju sistema i softvera u elektronski proizvod se primenjuje projektovanje egzokernela, tačno za jedan uređaj i jednu primenu.

Reference

Dodatno čitanje - knjige

Spisak operativnih sistema

  • AmigaOS - još uvek izlaze nove verzije sistema.
  • GNOME -
  • MVS
  • OS/2 - IBMov operativni sistem, koji se prestao proizvoditi 90tih godina
  • Unix - popular sistem tijekom 70 i 80tih godina
  • Windows - najpopularniji operativni sistem današnjice.
  • MS Dos - prethodnik Windowsa
  • Linux - drugi najpopularniji operativni sistem današnjice
  • Mac OS - operativni sistem za Macintosh kompjutere
  • OS/390 -
  • CP/M - sistem kojeg je zadnjeg podržavao kompjuter Commodore 128
  • Palm OS - sistem za mobitele koji se prestao proizvoditi 2009. godine
  • Symbian - sistem za mobitele
  • UBUNTU Siste za racunare
  • Ekos - operativni sistem za računare

Read other articles:

Wappen Deutschlandkarte 51.473810.7417213Koordinaten: 51° 28′ N, 10° 45′ O Basisdaten Bundesland: Thüringen Landkreis: Nordhausen Höhe: 213 m ü. NHN Fläche: 61,8 km2 Einwohner: 3050 (31. Dez. 2022)[1] Bevölkerungsdichte: 49 Einwohner je km2 Postleitzahl: 99735 Vorwahlen: 03631, 036332, 036335, 036337 Kfz-Kennzeichen: NDH Gemeindeschlüssel: 16 0 62 063 LOCODE: DE WXW Gemeindegliederung: 8 Ortsteile Adresse...

 

Gerard Eneman tijdens verkiezingcampagne Gerard Alfons Daniel Eneman (Brugge, 23 mei 1913 - aldaar, 29 augustus 1972) was maatschappelijk werker en politicus (gemeenteraadslid en schepen van Brugge) alsook Belgisch volksvertegenwoordiger. Hij was gehuwd met Denise Witdoeckt, ze hadden negen kinderen. Loopbaan Eneman was bij de aanvang van zijn loopbaan propagandist en secretaris voor de Katholieke Arbeidersjeugd (KAJ) en voor de Katholieke Werkliedenbond (KWB). Tijdens de meidagen 1940 vlucht...

 

هذه المقالة يتيمة إذ تصل إليها مقالات أخرى قليلة جدًا. فضلًا، ساعد بإضافة وصلة إليها في مقالات متعلقة بها. (يونيو 2019) تيم كارزويل معلومات شخصية الميلاد 22 أكتوبر 1971 (52 سنة)  كرايستشرش  الجنسية نيوزيلندا  الحياة العملية المهنة دراج  نوع السباق سباق الدراجات الهوائية&...

Bai Shouyi in 1949 Bai Shouyi (eenvoudig Chinees: 白寿彝; traditioneel Chinees: 白壽彝; februari 1909 – Beijing, 21 maart 2000), ook bekend als Djamal al-Din Bai Shouyi, was een prominente Chinese islamistische historicus, denker, sociale activist en volkenkundige, die de recente Chinese historiografie veranderde en het belang van wetenschappelijke opgravingen en rapporten daarover sterk benadrukte. Geboren als de zoon van een Hui handelaar in Kaifeng, leerde hij Arabisch lezen van zi...

 

2016年夏季奥林匹克运动会摩洛哥代表團摩洛哥国旗IOC編碼MARNOC摩洛哥國家奧林匹克委員會網站www.cnom.org.ma(阿拉伯文)(英文)(法文)2016年夏季奥林匹克运动会(里約熱內盧)2016年8月5日至8月21日運動員49參賽項目13个大项旗手开幕式:阿布戴卡布·瓦德爾(马术)[1]闭幕式:維阿姆·迪斯勒姆(跆拳道)[2]獎牌榜排名第78 金牌 銀牌 銅牌 總計 0 0 1 1 历届奥林匹...

 

جزيرة ميوس نوم موقع جزر شوتن مقابل خليج طائر الجنة معلومات جغرافية الموقع  إندونيسيا، جنوب شرق آسيا، ميلانيزيا الإحداثيات 1°30′41″S 135°12′55″E / 1.5113889°S 135.2152778°E / -1.5113889; 135.2152778[1]  الأرخبيل جزر شوتن أعلى ارتفاع (م) 1 متر  الحكومة البلد إندونيسيا التقسيم الإ

SÉCULOS: Século XIII — Século XIV — Século XV DÉCADAS: 1320 • 1330 • 1340 • 1350 • 1360 • 1370 • 1380 • 1390 • 1400 • 1410 • 1420 ANOS: 1373 • 1374 • 1375 • 1376 • 1377 • 1378 • 1379 • 1380 • 1381 • 1382 • 1383 Outros projetos Wikimedia também contêm material sobre este tema: Textos originais no Wikisource Wikisource 1378 em outros calendários Calendário gregoriano 1378 MCCCLXXVIII Ab urbe condita 2131 Calendário arménio 8...

 

7 Maret 1965: Polisi Alabama menyerang pengunjuk rasa Selma-to-Montgomery March pada Minggu Berdarah Sejak abad ke-20 terdapat banyak kasus korupsi polisi dan kekejaman yang dilakukan oleh polisi Amerika Serikat. Banyak usaha yang dilakukan untuk memerangi hal tersebut, tetapi kekejaman dan korupsi polisi masih terjadi hingga saat ini karena sudah membudidaya di dalam kepolisian, sikap defensi opsir polisi terhadap perubahan, dan serikat polisi yang menentang perubahan.[1] Perlindunga...

 

الجاسوس الذي أحبنيThe Spy Who Loved Me (بالإنجليزية) الشعارملصق الفيلممعلومات عامةالصنف الفني  القائمة ... فيلم إثارة — فيلم تجسس — فيلم مغامرة[1][2] — فيلم أكشن — فيلم مقتبس من عمل أدبي تاريخ الصدور7 يوليو 1977 (1977-07-07) (لندن)مدة العرض 125 دقيقةاللغة الأصلية الإنجليز...

British Admiralty Trade Division programme established in June 1939 The gun crew of a defensively equipped merchant ship during a drill at Halifax, Nova Scotia in 1942. A merchant seaman (in knit cap) is ready to pass a shell to the Royal Navy gunners. Defensively equipped merchant ship (DEMS) was an Admiralty Trade Division programme established in June 1939, to arm 5,500 British merchant ships with an adequate defence against enemy submarines and aircraft. The acronym DEMS was used to descr...

 

Species of insect White-spotted satyr nominate, Tambopata National Reserve, Peru M. h. maculata, Panama Scientific classification Kingdom: Animalia Phylum: Arthropoda Class: Insecta Order: Lepidoptera Family: Nymphalidae Subfamily: Satyrinae Tribe: Melanitini Genus: ManatariaKirby, [1904] Species: M. hercyna Binomial name Manataria hercyna(Hübner, [1821]) Synonyms Tisiphone hercyna Hübner, [1821] Morpho anosia Godart, [1824] Tisiphone maculata Hopffer, 1874 Tisiphone hercyna var. fasci...

 

العصر الطباشيري قك ك أ س د ف بر ث ج ط ب ن Cretaceous الرمز K المستوى الزمني عصر الحقبة الحياة الوسطى -الدهر دهر البشائر علم الطبقات البداية ≈145 م.س.مضت النهاية 66 م.س.مضت المدة 79 م.س تقريبا مسند أول ظهور(FAD) Calpionella alpina[1] الجوراسي الباليوجين   حقبة الحياة الحديثة خطأ لوا في وحدة:Mapf...

135

134 ← 135 → 136素因数分解 33×5二進法 10000111三進法 12000四進法 2013五進法 1020六進法 343七進法 252八進法 207十二進法 B3十六進法 87二十進法 6F二十四進法 5F三十六進法 3Rローマ数字 CXXXV漢数字 百三十五大字 百参拾五算木 135(百三十五、ひゃくさんじゅうご)は自然数、また整数において、134の次で136の前の数である。 性質 135は合成数であり、約数は 1, 3, 5, 9, 15, 27, 45...

 

American pharmaceuticals company This article contains content that is written like an advertisement. Please help improve it by removing promotional content and inappropriate external links, and by adding encyclopedic content written from a neutral point of view. (September 2023) (Learn how and when to remove this template message) Roivant is a healthcare company focused on applying technology to drug development and building subsidiary biotech and healthcare technology companies. It was foun...

 

History New Zealand NameAriki BuilderLogan Brothers Laid down1904 LaunchedOctober 1904 HomeportAuckland, New Zealand IdentificationA3 StatusIn service. Archibald Logan General characteristics Class and typeNew Zealand gaff-rigged cutter TypeYacht Displacement9.35 tonnes Length54ft (16.45m) overall, 36ft 6 in (11.12m) waterline Beam10ft 10 in (3.32m) Draught7ft 2 in (2.17 m) PropulsionSail Build: Three layers of kauri planking on the hull. Wooden frames. Oregon spars. Ariki Classic Yacht April...

This article is about the 1982 film. For other uses, see The Entity (disambiguation). 1982 American filmThe EntityTheatrical release posterDirected bySidney J. FurieScreenplay byFrank De FelittaBased onThe Entityby Frank De FelittaProduced byHarold SchneiderStarringBarbara HersheyCinematographyStephen H. BurumEdited byFrank J. UriosteMusic byCharles BernsteinProductioncompanyAmerican Cinema International[1]Distributed by20th Century FoxRelease dateSeptember 30, 1982Running time125 min...

 

2019 short documentary film directed by Laura Nix Walk Run Cha-ChaDirected byLaura NixWritten byLaura NixStarringChipaul CaoMillie CaoMaksym KapitanchukElena KrifuksDistributed byThe New York TimesCountryUnited States Walk Run Cha-Cha is a 2019 American documentary short film directed by Laura Nix of The New York Times, which distributed the film.[1][2][3] Plot The film follows middle-aged Vietnamese couple Paul and Millie Cao[4] preparing for ballroom dancing ...

 

Genus of lichens in the family Cladoniaceae Pycnothelia Pycnothelia papillaria Scientific classification Domain: Eukaryota Kingdom: Fungi Division: Ascomycota Class: Lecanoromycetes Order: Lecanorales Family: Cladoniaceae Genus: Pycnothelia(Ach.) Dufour (1821) Type species Pycnothelia papillaria(Ehrh.) L.M.Dufour (1985) Species P. caliginosa P. mascarena P. papillaria Synonyms[1] Cenomyce sect. Pycnothelia Ach. (1799) Cladonia subgen. Pycnothelia (Ach.) Vain. (1926) Papillaria J.Kickx...

Series of murders in New South Wales, Australia Backpacker murdersLocationBelanglo State Forest, New South Wales, AustraliaDateDecember 1989 – November 1993TargetBackpacker touristsAttack typeSerial killingsDeaths7PerpetratorIvan MilatConvictionsMurder (7 counts), attempted murder, false imprisonment, and robbery Sentence7 life sentences plus 18 years The backpacker murders were a spate of serial killings that took place in New South Wales, Australia, between 1989 and 1993, committed by Iva...

 

Ethnic group KittitasPshwánapamLuqaiot, Kittitas chiefLanguagesSahaptin language (Yakama dialect)Related ethnic groupsYakama, other Sahaptin groups The Kittitas (Sahaptin: Pshwánapam,[1] also known as the Upper Yakama)[2] are a Sahaptin tribe closely related to the Yakama, sometimes described as a band or subtribe of the Yakama.[3] Their traditional territories are found within Kittitas and Yakima counties within Washington state, chiefly in the Kittitas Valley, Nach...

 

Strategi Solo vs Squad di Free Fire: Cara Menang Mudah!