tekstilni redenik od 250 metaka metalni redenik od 500 metaka (avionski)
Maschinengewehr 08 ili MG 08 je teški mitraljez proizveden u carskoj Njemačkoj gdje je 1908. godine uveden kao standardno naoružanje carske vojske. Dizajn se temeljio na starijem i mnogo poznatijem Maximovom modelu, koga su brojne tadašnje vojske nastojale prilagoditi domaćim potrebama. U njemačkom slučaju je glavna svrha bila prilagoditi model municiji 7.92×57mm Mauser. Za punjenje je služio redenik (remen) od 250 metaka, a brzina paljbe je iznosila oko 500 metaka po minuti. Duža paljba je, pak, mogla dovesti do pregrijavanja, te se mitraljez hladio vodom, odnosno uza sebe kao stanardni dio opreme držao kantu sa oko 4 litra vode. Posluživala je posada od 4 čovjeka.
MG 08 se koristio u Prvom svjetskom ratu, te se na njegovom početku kao glavna mana iskazala njegova izuzetna težina i nezgrapnost. Zbog toga je godine 1915. dizajnirana nešto lakša varijanta koja je postala poznata kao MG 08/15, kojoj je dodan pištoljski držač i dvonožac umjesto dotadašnjeg postolja. Iako je i dalje zbog potrebe za hlađenjem bilo teško oružje, i zahtijevalo 4-članu poadu, MG 08/15, službeno uveden u upotrebu 1917. godine, se izuzetno iskazao u uvjetima rovovskog ratovanja, a posebno u Drugoj bitci na Aisnei gdje je nanio velike gubitke francuskim trupama.
MG08, bilo u originalnoj, bilo u MG 08/15, je tokom rata isporučen njemačkim saveznicima kao što su Austro-Ugarska, Osmansko Carstvo i Bugarska, kao i satelitskim državama u Poljskoj, Finskoj i na Baltiku, a zbog čega je nakon rata ostao u upotrebi na tim područjima. Također je napravljeno i nekoliko verzija koje su služile kao avionski i tenkovski mitraljezi, uključujući TuF koji je koristio kalibar 13mm. Nijemci su nakon rata zbog njegove težine i nezgrapnosti, odnosno usvojivši koncept tzv. univerzalnog mitraljeza, preostale primjerke MG08 uglavnom koristili kao oružje pozadinskih i pomoćnih trupa, odnosno kao protivavionsko oružje.
MG08 je izvezen i u Kinu gdje se od 1924. godine po licenci počeo proizvoditi domaći model pod imenom Tip 24 (Type 24). Njega je usvojila nacionalistička Nacionalna revolucionarna armija i koristila kao standardno oružje, ali je zbog nezgrapnosti i težine sa vremenom zamjenjivan nešto praktičnijim američkim mitraljezom Browning M1917. Usprkos toga je po završetku građanskog rata ga veliki broj primjeraka preuzela komunistička Kina te ga koristila u Korejskom ratu, odnosno slala brojne primjerke svojim saveznicima u Koreji i Indokini.
Litva: oko 800 MG 08 (7,92 mm sunkusis kulkosvaidis 08 m.) i 520 MG 08/15 (7,92 mm lengvasis kulkosvaidis 08/15 m.). Neki od njih su preinačeni u protivavionske mitraljeze.
Nizozemska: Dio MG 08 zarobljenih od strane Antante na kraju Prvog svjetskog rata predan Nizozemskoj, gdje su 1925. godine pod oznakom M.25 ušli u upotrebu kao laki protivavionski miztraljezi.[1]