- Ne treba mešati sa Komunističkim pokretom Srbije
Komunistička partija (skraćeno KP) bila je parlamentarna politička partija u Republici Srbiji. Na vanrednim parlamentarnim izborima 2016. godine, nastupila je u okviru koalicije Socijalističke partije Srbije-Jedinstvene Srbije i dobila je jedno poslaničko mesto, kao i 2020. godine. Na poslednjem je kongresu Komunističke partije januara 2022. osnovana Srpska levica.[1]
Osnivanje i istorija
Komunistička partija osnovana je na osnivačkom kongresu u Beogradu, 28. novembra 2010. godine, kada je potvrđena odluka o ujedinjenju dve manje komunističke partije (Nove komunističke partije Srbije i Socijal-demokrata iz Novog Sada) i grupe komunista predvođene Josipom Joškom Brozom koja je sprovedena 21. novembra 2009. godine u Novom Sadu. Na prvom kongresu Komunističke partije koji je održan 20. decembra 2014. godine u prostorijama SUBNOR-a Srbije u Beogradu, zvanično je njen osnivač i dotadašnji predsednik partije Josip Joška Broz ponovo bio izabran za predsednika partije čime mu je opet ukazano poverenje. Josip Joška Broz je unuk nekadašnjeg doživotnog predsednika SFRJ i SKJ Josipa Broza Tita. Bila je jedina komunistička partija u Republici Srbiji koja je uspela skupiti 12.000 potpisa za registraciju. Osnova partijske ideologije bio je titoizam. Na vanrednom kongresu u Beogradu, 24. decembra 2016. godine, predsedniku partije Josipu Joški Brozu je još jednom bilo izglasano poverenje.
Organizacija
Na čelu partije bio je Predsednik, sledeći po hijerarhiji bio je Generalni sekretar a partijom je rukovodio Centralni komitet. Partija je bila podeljena po komitetima (pokrajinskim, okružnim, gradskim i opštinskim) i osnovnim organizacijama (gradskim i opštinskim), jedan komitet čini minimalno 15 članova i njima je upravljaja komitetski sekretari (izuzev pokrajinskih komiteta kojima upravljali predsednici istih) dok osnovne organizacije mogle su brojati namanje 5 članova i njima rukovode poverenici. Postojala je i omladinska organizacija u sklopu partije pod imenom Komunistička omladina. Član Komunističke partije mogao je postati svaki punoletni građanin.
Delovanje
Bila je veoma je aktivna od svog osnivanja na teritoriji Srbije, a nešto slabije u bivšim jugoslovenskim republikama. Takođe je bila aktivna u međunarodnom delovanju i organizuje razne akcije i peticije, kao npr. za oslobađanje petorice Kubanaca. Glavni programski politički cilj partije bio je uspostava socijalizma i kasnije komunizma kao i puna obnova Socijalističke Federativne Republike Jugoslavije (SFRJ) na doborvoljnoj osnovi.
Partija je bila veoma zastupljena na internetu u društvenim mrežama. Imala je raznovrsne i tematski bogate plakate. Partija je imala dobre odnose sa ambasadorima socijalističkih zemalja i sa komunističkim i radničkim partijama u inostranstvu, pogotovo sa KP Ruske Federacije, KP Kube i KP Venecuele. Na prostoru bivše Jugoslavije, Komunistička partija davala je snažnu podršku Komunističkoj partiji u Bosni i Hercegovini (BiH), koja je osnovana 21.02.2012. godine i čiji je predsednik Muhamed Imamović i Komunističkoj partiji Hrvatske, koja je osnovana 25.05.2013. godine i čiji predsednik je Radoslav Ilić Mrki.
Izbori
Na parlamentarnim izborima u Srbiji 2012. Komunistička partija je nastupala samostalno sa svojih 60 kandidata i za nju je glasalo 28.977 građana ili 0,74% glasova i nije uspela da uđe u parlament.
Komunistička partija našla se u koaliciji sa Crnogorskom partijom na izbornoj listi Crnogorska partija - Josip Broz na vandrednim parlamentarnim izborima 2014. godine. Nosilac izborne liste bio je Joška Broz, ali na ovim izborima Komunistička partija nije uspela da uđe u parlament budući da je pomenuta lista osvojila 6.388 (0,18%) glasova.
Komunistička partija je na vanrednim parlamentarnim izborima 2016. godine nastupala u okviru koalicije Socijalistička partija Srbije-Jedinstvena Srbija i imala je jednog kandidata za narodnog poslanika, tj. predsednika Кomunističke partije Josipa Jošku Broza. Na tim izborima, koalicija Socijalistička partija Srbije-Jedinstvena Srbija osvojila je 413.770 (10,95%) glasova i 29 poslaničkih mandata u Narodnoj skupštini Republike Srbije. Jedan od pomenutih 29 poslanika koji su ušli u Narodnu skupštinu Republike Srbije je Josip Joška Broz i time je Komunistička partija postala parlamentarna politička partija u Republici Srbiji. To je prvi put, od 1992. godine posle Saveza komunista - Pokreta za Jugoslaviju da je neka partija koja u svom prefiksu nosi naziv Komunistička, postala parlamentarna u Republici Srbiji i uopšte u parlamentima država nastalih raspadom SFR Jugoslavije.
Na pokrajinskim izborima 2016. godine (koji su se održavali zajedno sa pomenutim vanrednim parlamentarnim) Komunistička partija je takođe nastupala u okviru koalicije Socijalistička partija Srbije-Jedinstvena Srbija pa je tako bila osvojila i jedno poslaničko mesto u Skupštini Autonomne Pokrajine Vojvodine. KP je, na lokalnim izborima 2016. godine (koji su se takođe održavali u isto vreme kada i pokrajinski i vanredni parlamentarni), nastupajući u koaliciji sa grupom građana Belocrkvanska slobodna inicijativa bila je osvojila i jedno odborničko mesto u Skupštini opštine Bela Crkva.
Narodni poslanik Komunističke partije u Narodnoj skupštini Republike Srbije bio je Josip Joška Broz od 2016. do 2022. godine u dva mandata. Poslanik Komunističke partije u Skupštini Autonomne Pokrajine Vojvodine u jednom mandatu bila je Jovanka Čolak Kirali (ona je sestričina Titove četvrte supruge Jovanke Broz), dok je odbornik Komunističke partije u Skupštini opštine Bela Crkva u jednom mandatu bio Dragan Stanković. Međutim, na vanrednom kongresu Komunističke partije održanom u Beogradu 24. decembra 2016. godine Dragan Stanković je isključen iz Komunističke partije i time je prestao biti odbornik iste u Skupštini opštine Bela Crkva.
Povezano
Izvori
Vanjske veze