Hrvatska sveučilišna naklada je izdavačka kuća Sveučilišta u Zagrebu.
Povijest
Hrvatska sveučilišna naklada osnovana je 23. siječnja 1992. godine odlukom Predsjedništva Zajednice sveučilišta s ciljem da bude nakladnički servis svih hrvatskih sveučilišta, znanstvenih, obrazovnih i kulturnih institucija te pojedinaca u Republici Hrvatskoj. Od tada objavljeno je više stotina knjiga od kojih su mnoge nekomercijalna djela, ali u znanosti i kulturi su dragocijen izvor informacija i dosadašnjih dosega u istraživanju.
Nakladnička djelatnost
Hrvatska sveučilišna naklada spada u hrvatske nakladničke kuće srednje veličine. Objavljuje djela hrvatske znanstvene i kulturne baštine, kao i knjige svjetske kulture i znanosti s naglaskom na znanstvenu literaturu i udžbenike potrebne hrvatskim sveučilištima. Objavila je i više znanstvenih izdanja korisnih i zanimljivih široj čitalačkoj publici čime popularizira novije znanstvene spoznaje i dosege hrvatske akademske zajednice.
Među objavljenim naslovima ističu se knjige Snježane Kordić Riječi na granici punoznačnosti, Ekrema Čauševića Gramatika suvremenoga turskog jezika, Morane Čale Sam svoj dvojnik: eseji o hrvatskom književnom modernizmu, Mate Matišića Anđeli Babilona, Antuna Šoljana Prošlo nesvršeno vrijeme, Joze Laušića Sutoka, Tonka Maroevića Klik, Branimira Donata Različito i isto koje su imale značajnu recepciju u stručnoj literaturi.
Vanjske veze