Herbert Spencer

Herbert Spencer

Herbert Spencer (Derby, 27. travnja 1820. - Brighton, 8. prosinca 1903.), engleski je filozof i sociolog.

Život

Utemeljenje sociologije

Uz dvojicu preteča sociologije, zasluge za utemeljenje sociologije pripadaju i H. Spenceru, koji je Comteov suvremenik. Ovaj engleski filozof također je bio pozitivist koji u svojoj klasifikaciji čini stanovitu iznimku, stavljajući psihologiju (kao samostalnu znanost) između biologije i sociologije. Psiha je čovjekova, drži Spencer, zadnji problem biologije, a prvi faktor sociologije. Osim psihologije, i druge društvene znanosti (ekonomija, teorija države i prava, etika, estetika i dr.) imaju svoju samostalnost i kao takve ravnopravne su sociologiji.

Ono zbog čega ima potrebe spominjati Spencera i njegovu utemeljiteljsku ulogu u sociologiji, odnosi se na njegov osobit sistem znanosti o društvu, izgrađen na zakonima evolucije, koje u razvijenim formama nalazimo u njegovom djelu Prvi principi ili načela. Spencerova teorija evolucije temelji se na tri osnovne istine ili načela i četiri sekundarna načela. Tri Spenecerove osnovne istine su:

  1. zakon o inerciji sile (postojanje uzroka nije moguće spoznati),
  2. spoznaja o neuništivosti materije i
  3. spoznaja o kontinuitetu kretanja.

Sekundarna načela na kojima Spencer utemeljuje svoju teoriju o evoluciji jesu:

  1. spoznaja o trajnosti odnosa među silama ili uniformiranost kretanja,
  2. spoznaja da se energija transformira, i nikad se ne gubi, tj. ne uništava se,
  3. spoznaja kako se kretanje vrši linijom najmanjeg otpora (ili najveće privlačnosti) i
  4. spoznaja o ritmičnosti ili promjenljivosti kretanja.

Teorija evolucije

Svoju teoriju evolucije (biologizam) Spencer obrazlaže na sljedeći način: Evolucija je integracija materije uz istodobno trošenje kretanja za koje vrijeme materija prelazi iz jedne relativno neodređene, inkoherentne (nepovezane) homogenosti u relativno koherentnu (povezanu) hetergenost i za koje vrijeme zadržano kretanje prolazi kroz paralelnu transformaciju. Dakle, Spencer na jednoj strani tvrdi kako je evolucija razvojni proces od homogenih (jednolikih i indiferentnih) ka heterogenim (raznolikim i diferenciranim) stanjima, a na drugoj strani kako evolucijski razvoj ima i svoju suprotnost u procesima uništenja, raspadanja, pri čemu dolazi do uništenja tekovina evolucije.

Teorija evolucije obuhvaća svu prirodu (organsku i anorgansku). Ona koja se bavi razvojem živih bića zove se teorija descendencije. Najpoznatija je Darwinova, po kojoj su pojedine individue bolje prilagođene životnim uvjetima. U borbi za opstanak takve individue pobjeđuju (superiornije su), a genetski pozitivna svojstva nasljeđivanjem se prenose na nadolazeće (nove) generacije.

Iz tako shvaćene teorije o evolucijskom razvoju, Spencer je došao do zaključka kako se iz anorganskog svijeta razvio organski svijet, a iz ovoga društvo i čovjek. I dalje, kako su društvo i društvene grupe slične biološkim organizmima. Spencer iznalazi sljedeće sličnosti između organizma i društva:

  • i društvo i organizam (za razliku od anorganske materije) rastu i uvećavaju svoj opseg,
  • uvećanjem veličine, raste i složenost njihove strukture,
  • progresivnu diferencijaciju strukture i u društvu i u organizmu prati slična diferencijacija funkcijā,
  • evolucija uspostavlja u društvu i živom organizmu ne samo razlike, već i konačno povezane razlike koje su takve prirode da omogućavaju i jedno i drugo,
  • analogija potaje još očiglednija ako se prihvati da je svaki organizam društvo (i obrnuto),
  • i u društvu i u organizmu život cjeline može biti uništen, ali jedinke će nastaviti živjeti još stanovito vrijeme.

Osim ovih izloženih sličnosti, između društva i organizma postoje i stanovite razlike. Naime:

  • društva, za razliku od organizama, nemaju neku određenu tjelesnu (fizičku) formu, a pojedinci su slobodni i prostorno diferencirani,
  • dijelovi društva nemaju fiksni odnos prema cjelini, kao što imaju organizmi (npr. ne postoji neki društveni mozak) i
  • u organizmu sastavni dijelovi postoje radi funkcioniranja (dobrobiti) cjeline, dok u društvu cjelina postoji zbog dobrobiti članova društva.

U svojim sociološkim djelima Studij sociologije i Načela sociologije, Spencer razlaže brojne društvena probleme. Među njima osobito pitanje ravnoteže među predmetima u prirodi, ali i među društvima, društvenim grupama i klasama, Održavanje ravnoteže inicira borbu za opstanak, iz čega proizlazi da je konfliktnost (sukobljavanje) između društava, društvenih grupa nešto očekivano, stalno. Iz ove borbe za opstanak pojavljuje se strah od drugih bića, ali i od smrti. Iz ove borbe za opstanak, iz pojavnosti straha, Spencer promišlja politiku. Politika ima svoj korijen u strahu od drugih bića, a religijska moć u strahu od smrti. Društveni konflikti koje stvaraju i potiču politički vođe i religijski dostojanstvenici, rezultirat će pojavom militarističkog društva, usmjerenog ka ratovima. Slijedom toga, ratovi će poticati integriranost manjih društvenih grupa u veće grupe, a ti se pak procesi proširuju na ona područja na kojima u miru živi sve više ljudi angažiranih u proizvodnji.

Iz militarističkog, ratnog stanja, rađa se mirnodopsko stanje, koje je za Spencera industrijsko društvo. Život u miru i radu utječu na sveukupno ponašanje pojedinaca, prilagođavajući društvenu organizaciju svrsi solidarnog zajedništva. Osjećaj slobode prisutan je kod pojedinca i u organizaciji; on rađa koheziju pojedinaca i uspostavlja ravnotežu unutar društvene zajednice.

Na osnovi nazora Herberta Spencera razvila se idealistička mehanicistička hipoteza, mehano-lamarkizam, koja spada u skupinu neolamarkističkih hipoteza.

Filozofija politike

Poput svojih prethodnika, i Spencer se bavio političkim pitanjima. Osobito se to odnosi na pitanja države i političke vlasti. On će na tragu svoje organicističke teorije u svojem sociološkom korpusu promovirati državu kao sustav čija je osnovna zadaća reguliranje života društvenog organizma. Slijedom toga, Spencer će ustvrditi kako nije moguća opstojnost društva ukoliko nije ustrojena država, odnosno državna vlast. Ovo i zbog činjenice što društvo nije puko mnoštvo pojedinaca, već je ono organizirana zajednica u kojoj susrećemo društvene jedinke, a koje štiti država.

Pojavnost države i političke vlasti Spencer nalazi u najprimitivnijim društvima, koja se susreće i kod suvremenih i razvijenih društava. Na temeljima ovog iskaza, Spencer gradi političku strukturu države, koju čine:

  • vođa,
  • grupa sposobnijih i uglednijih (konzultativno ili savjetodavno tijelo) i
  • mnoštvo sljedbenika koji imaju zadaću slijediti vođu ili konzultativno tijelo, a koje Spencer naziva predstavničko tijelo.

Društvo u industrijskom režimu elastično je i lako se prilagođava promjenama - budući da više nema potrebe za privrednom autarhijom (samodostatnoću), kruta protekcionistička politika mora pasti, dok ekonomske barijere među nacijama postupno nestaju. Može se očekivati regionalni oblik ili federalni oblik vladavine kao cilj političke organizacije. Kad je pak u pitanju utjecaj industrijskog razdoblja na izgled društva, može se reći da će patriotizam postajati sve istančaniji, društvo će gubiti vjeru u nepogrešivu efikasnost državnog miješanja, dok će pojedinci postajati snažniji, samouvjereniji, poštujući uzajamno svoja prava. Treba očekivati novo razdoblje, posvećeno razvoju čovjekove moralne prirode kada industrijski poredak bude usavršen. Krajnji ili konačni oblik društvene i političke organizacije bit će etička država.

Liberalističku ideologiju koje susrećemo kod Spencera dala je svoj prilog (teoriji) pitanju demokracije. Za njega, pojmovno, demokracija znači jednaku slobodu za sve ljude. U skladu s time, Spencer zagovara ravnopravnost građana, koja može postojati isključivo u kapitalističkom tržištu roba i radne snage. Zato će Spencer definirati demokraciju kao političku organizaciju izgrađenu u skladu sa zakonom jednake slobode.

Dela

Knjige

Eseji

Literatura

  • Carneiro, Robert L. and Perrin, Robert G. "Herbert Spencer's 'Principles of Sociology:' a Centennial Retrospective and Appraisal." Annals of Science 2002 59(3): 221–261 online at Ebsco
  • Duncan, David. The Life and Letters of Herbert Spencer (1908) online edition
  • Elliot, Hugh. Herbert Spencer. London: Constable and Company, Ltd., 1917
  • Elwick, James. "Herbert Spencer and the Disunity of the Social Organism Arhivirano 2007-06-15 na Wayback Machine-u." History of Science 41, 2003, pp. 35–72.
  • Elliott, Paul. 'Erasmus Darwin, Herbert Spencer and the Origins of the Evolutionary Worldview in British Provincial Scientific Culture', Isis 94 (2003), 1–29
  • Francis, Mark. Herbert Spencer and the Invention of Modern Life. Newcastle UK: Acumen Publishing, 2007 ISBN 0-8014-4590-6
  • Harris, Jose. "Spencer, Herbert (1820–1903)", Oxford Dictionary of National Biography (2004) online, a standard short biography
  • Hodgson, Geoffrey M. "Social Darwinism in Anglophone Academic Journals: A Contribution to the History of the Term" (2004) 17 Journal of Historical Sociology 428.
  • Hofstadter, Richard. Social Darwinism in American Thought. (1944) Boston: Beacon Press, 1992 ISBN 0-8070-5503-4.
  • Kennedy, James G. Herbert Spencer. Boston: G.K. Hall & Co., 1978
  • Mandelbaum, Maurice. History, Man, and Reason: A Study in Nineteenth-century Thought. Baltimore: Johns Hopkins University Press, 1971.
  • Parsons, Talcott. The Structure of Social Action. (1937) New York: Free Press, 1968.
  • Rafferty, Edward C. "The Right to the Use of the Earth Arhivirano 2011-06-05 na Wayback Machine-u". Herbert Spencer, the Washington Intellectual Community, and American Conservation in the Late Nineteenth Century.
  • Richards, Robert J. Darwin and the Emergence of Evolutionary Theories of Mind and Behavior. Chicago: University of Chicago Press, 1987.
  • Smith, George H. (2008). „Spencer, Herbert (1820–1903)”. u: Hamowy, Ronald. The Encyclopedia of Libertarianism. Thousand Oaks, CA: SAGE Publications; Cato Institute. pp. 483–5. ISBN 978-1-4129-6580-4. OCLC 750831024. 
  • Supek, Rudi, "Herbert Spencer i biologizam", Zagreb, 1965.
  • Stewart, Iain. "Commandeering Time: The Ideological Status of Time in the Social Darwinism of Herbert Spencer" (2011) 57 Australian Journal of Politics and History 389.
  • Taylor, Michael W. Men versus the State: Herbert Spencer and Late Victorian Individualism. Oxford: Oxford University Press, 1992.
  • Taylor, Michael W. The Philosophy of Herbert Spencer. London: Continuum, 2007.
  • Turner, Jonathan H. Herbert Spencer: A Renewed Appreciation. Sage Publications, 1985. ISBN 0-8039-2426-7
  • Versen, Christopher R. Optimistic Liberals: Herbert Spencer, the Brooklyn Ethical Association, and the Integration of Moral Philosophy and Evolution in the Victorian Trans-Atlantic Community. Florida State University, 2006.

Vanjske veze

U Wikimedijinoj ostavi nalazi se članak na temu: Herbert Spencer
U Wikimedijinoj ostavi ima još materijala vezanih za: Herbert Spencer
Na stranicama Wikicitata postoji zbirka osobnih ili citata o temi: Herbert Spencer
Biografski
Izvori

Read other articles:

جائزة فرنسا الكبرى 1972 السباق 6 من أصل 12 في بطولة العالم لسباقات الفورمولا واحد موسم 1972 السلسلة بطولة العالم لسباقات فورمولا 1 موسم 1972  البلد فرنسا  التاريخ 2 يوليو 1972 مكان التنظيم كليرمون فيران، فرنسا طول المسار 8.055 كيلومتر (5.005 ميل) المسافة 306.09 كيلومتر، (190.19 ميل) أول ا...

 

This article uses bare URLs, which are uninformative and vulnerable to link rot. Please consider converting them to full citations to ensure the article remains verifiable and maintains a consistent citation style. Several templates and tools are available to assist in formatting, such as reFill (documentation) and Citation bot (documentation). (August 2022) (Learn how and when to remove this template message) KLIK Amsterdam Animation FestivalEYE Film Institute in Amsterdam, venue of KLIK.Loc...

 

  لمعانٍ أخرى، طالع الحزة (توضيح). قرية الحزة  - قرية -  تقسيم إداري البلد  اليمن المحافظة محافظة صنعاء المديرية مديرية بني حشيش العزلة عزلة رجام السكان التعداد السكاني 2004 السكان 68   • الذكور 30   • الإناث 38   • عدد الأسر 11   • عدد المساكن 11 معلومات أ...

Нова Вигода Коростенська дирекція Південно-Західна залізниця зупинний пункт РозташуванняРозташування с.ВигодаКоординати 50°19′55″ пн. ш. 28°30′59″ сх. д. / 50.33220000002777539° пн. ш. 28.51640000002777953° сх. д. / 50.33220000002777539; 28.51640000002777953Координати: 50°19′55″ ...

 

Jesús Rafael Soto, 1995 Jesús Rafael Soto (* 5. Juni 1923 in Ciudad Bolívar, Venezuela; † 14. Januar 2005 in Paris, Frankreich) war ein venezolanischer Maler und Bildhauer. Ab 1950 lebte und arbeitete er in Paris und Caracas und war seit den 1960er Jahren einer der bedeutendsten Vertreter der kinetischen Kunst und Optical Art in Südamerika und Europa. Inhaltsverzeichnis 1 Leben und Werk 2 Ausstellungen 3 Literatur und Quellen 4 Weblinks 5 Einzelnachweise Leben und Werk Soto, frühe 1970...

 

Жорж Буланжефр. Georges Ernest Boulangerфр. Georges Boulanger Народження 29 квітня 1837(1837-04-29)[1][2][…]Ренн[4]Смерть 30 вересня 1891(1891-09-30)[1][2][…] (54 роки)Іксель, округ Брюссель-Столиця, Брюссельський столичний регіон, Бельгіявогнепальне пораненняПоховання Іксельське кладовищеd...

Pour les articles homonymes, voir Cvetković. Borislav Cvetković Biographie Nationalité Yougoslave Serbe Naissance 30 septembre 1962 (61 ans) Karlovac (Yougoslavie) Taille 1,80 m (5′ 11″) Période pro. 1980 – 1995 Poste Attaquant puis entraîneur Parcours professionnel1 AnnéesClub 0M.0(B.) 1980-1986 Dinamo Zagreb 156 (44) 1986-1988 Étoile rouge de Belgrade 073 (31) 1988-1991 Ascoli Calcio 086 (21) 1992-1993 US Maceratese 026 0(8) 1993-1994 US Casertana 019 0(6) 1994-1...

 

List of schools in the Roman Catholic Diocese of Fall River. 5-12 schools Saint Pope John Paul II High School (9-12) and St. Francis Xavier Preparatory School (5-8) (Hyannis) - Merged into a single administration in 2013.[1] High schools Bishop Connolly High School Bishop Connolly High School (Fall River) Bishop Stang High School (Dartmouth) Bishop Feehan High School (Attleboro) Elementary schools St. Francis Xavier School (Acushnet) St. John the Evangelist School (Attleboro) St. Jose...

 

2006 single by Peter Bjorn and John This article is about Peter Bjorn & John song. For the 19th-century British magazine, see Young Folks (magazine). For the Diana Ross and the Supremes song, see The Young Folks. Young FolksSingle by Peter Bjorn and John featuring Victoria Bergsmanfrom the album Writer's Block B-sideAncient CurseReleased7 August 2006 (2006-08-07)Genre Indie pop[1] indie rock[2] Length 4:38 (album version) 4:05 (single version) Label Wichita ...

Bài viết hoặc đoạn này cần người am hiểu về chủ đề này trợ giúp biên tập mở rộng hoặc cải thiện. Bạn có thể giúp cải thiện trang này nếu có thể. Xem trang thảo luận để biết thêm chi tiết. Bài này không có nguồn tham khảo nào. Mời bạn giúp cải thiện bài bằng cách bổ sung các nguồn tham khảo đáng tin cậy. Các nội dung không có nguồn có thể bị nghi ngờ và xóa bỏ. Nếu bài đư...

 

Ancient Sanskrit medical text Palm leaves of the Sushruta Samhita or Sahottara-Tantra from Nepal, stored at Los Angeles County Museum of Art. The text is dated 12th-13th century while the art is dated 18th-19th century. Part of a series onHindu scriptures and texts Shruti Smriti List Vedas Rigveda Samaveda Yajurveda Atharvaveda Divisions Samhita Brahmana Aranyaka Upanishads UpanishadsRig vedic Aitareya Kaushitaki Sama vedic Chandogya Kena Yajur vedic Brihadaranyaka Isha Taittiriya Katha Shvet...

 

1859–1917 music school in Russia All-Russian Music Society emblem Nikolai (left) and Anton Rubinstein. The Russian Musical Society (RMS) (Russian: Русское музыкальное общество) was the first music school in Russia open to the general public. It was launched in 1859 by the Grand Duchess Elena Pavlovna and Anton Rubinstein, one of the few notable Russian pianists and composers of the day. Disbanded in the Russian Revolution, it has since been revived. Origins The Rus...

Monarchal state on the coast of the Iberian Peninsula (1238–1707) This article has multiple issues. Please help improve it or discuss these issues on the talk page. (Learn how and when to remove these template messages) This article needs additional citations for verification. Please help improve this article by adding citations to reliable sources. Unsourced material may be challenged and removed.Find sources: Kingdom of Valencia – news · newspapers · books...

 

Kastil Prudnik Kadipaten Prudnik (Jerman: Herzogtum Prudnik, bahasa Ceko: Prudnícké knížectví) merupakan salah satu dari sejumlah kadipaten Silesia. Ibu kota dari kadipaten ini adalah Prudnik di Dataran tinggi Silesia. Daftar adipati Mikołaj II opawski (1318–1337) Bolesław Pierworodny (1337–1361) Mikołaj II opawski (1361–1365) Bolesław II niemodliński, Wacław niemodliński i Henryk I niemodliński (1365–1367) Bolesław II niemodliński (1367–1367/8) Henryk I niemo...

 

Sadatsuchi Uchida (内田 定槌, Uchida Sadatsuchi, born in 1865 in modern-day Kokura, Fukuoka Prefecture – June 2, 1942) was a Japanese diplomat. Assigned to postings in the United States and Brazil, Uchida was instrumental in facilitating improved Japanese trade relations and emigration to both countries. Uchida also served as the first consul in Korea.[1] Early life and diplomatic career A law graduate of the Tokyo Imperial University, Uchida joined the Japanese Ministry of ...

King (r. 1346–55) and 2nd Tsar (r. 1355–71) of the Serbian Empire SaintStefan Uroš VСтефан Урош VFresco from Macedonian Orthodox Psača Monastery, between 1365 and 1371Church builderBornc. 1336Died4 December 1371King of SerbiaReign1346–1355PredecessorStefan DušanSuccessorMarko MrnjavčevićEmperor of SerbiaReign1355–1371PredecessorStefan DušanSuccessorJovan UrošBurialGornje Nerodimlje, near UroševacMonasteries of Fruška Gora (since 1690), finally to Jazak monasterySpou...

 

Spanish painter Luis de Vargas. Alegoría de la Inmaculada Concepción (Seville Cathedral) Luis de Vargas (1502–1568) was a Spanish painter of the late-Renaissance period, active mainly in Seville. He traveled to Rome where he was influenced by Mannerist styles. He painted an altarpiece with multiple panels, including a Virgin and Child appearing to Adam and Eve or La Gamba for the Cathedral in Seville. He frescoed a Last Judgement for the Casa de Misericordia in Seville. Francisco Venegas ...

 

Kekayaan intelektual Hak pengarang Hak cipta Hak basis data Nama rupabumi Kekayaan intelektual adat Desain industri Desain sirkuit terpadu Hak moral Paten Hak petani Varietas tanaman Hak terkait Rahasia dagang Merek dagang Topik lainnya Abandonware Pelindungan jenama Kritikan terhadap hak cipta Bioprospek Perusakan budaya Batasan dan pengecualian hak cipta Hak pengutipan Penggunaan wajar Parafrase Hak mengutip Karya yatim Domain publik Lihat pula: Properti lbs Rahasia dagang adalah jenis keka...

Calanque de Sugiton (dimasuki kapal turis). Sebuah calanque (dari kata Korsika praindoeropa calanca (jamak calanche) dengan arti inlet; Occitan calanca) adalah formasi tanah dalam bentuk lembah dalam degnan sisi terjal, berupa batu kapur, menjorok ke laut. Dapat dianggap sebagai fjord Mediterania. Lokasi Contoh terbaik formasi ini dapat ditemukan di Massif des Calanques (Massís dei calancas dalam Occitan, bahasa lokal) di département Bouches-du-Rhône di Prancis. Jaringan ini membentang sep...

 

Municipality and town in San Luis Potosí, MexicoVilla de La PazMunicipality and townCountry MexicoStateSan Luis PotosíTime zoneUTC-6 (Central Standard Time) • Summer (DST)UTC-5 (Central Daylight Time) Villa de La Paz is a town and municipality in the Mexican state of San Luis Potosí in central Mexico.[1] References ^ Estado de San Luis Potosí. Enciclopedia de los Municipios de México (in Mexican Spanish). Instituto Nacional para el Federalismo y el Desarrollo Mun...

 

Strategi Solo vs Squad di Free Fire: Cara Menang Mudah!