Bitka za Faludžu

Bitka za Faludžu
Deo Rata u Iraku

Američki vojnici u Faludži
Vrijeme:8. novembar - 18. novembar 2004.
Mjesto:Faludža, Irak
Rezultat: Američko-iračka pobeda
Sukobljene strane
Irački pobunjenici
Alkaida
 Irak
 SAD
Komandanti i vođe
Abu Musab el Zarkavi Sjedinjene Američke DržaveDžordž Kejsi
Snaga
5.000 15.000
Žrtve i gubici
ca. 1.200 mrtvih
500 mrtvih i ranjenih
Više stotina (oko hiljadu) civila

Bitka za Faludžu, pod američkim kodnim nazivom Operacija Fantomski bes (engl. Operation Phantom Fury) bila je zajednička američko-iračka ofanziva protiv pobunjenika u Faludži. Američka vojska nazvala je bitku kao „jednu od najtežih urbanih borbi u kojima su američki marinci sudelovali još od Hju Sitija u Vijetnamu 1968".

To je bila najveća borbena operacija okupacionih snaga u Iraku nakon invazije 2003. Ubijeno je preko hiljadu civila i pobunjenika, a u napadu je korišćeno hemijsko oružje, beli fosfor.

Pozadina

Faludža je bila miran grad nakon pada Sadama Huseina. Bilo je vrlo malo pljačkanja i novi gradonačelnik odnosio se proamerički. Ulaskom Amerikanaca u grad aprila 2003. došlo je do otuđenja lokalnog stanovništva, pogotovo zbog nade da će snage ostati van grada.

28. aprila 2003., uveče, mnoštvo od 200 ljudi se uprkos policijskom času okupilo se ispred jedne lokalne škole kako bi protestovali protiv prisustva američke vojske u gradu. Događaj se razvio u konfrontaciju u kojoj su vojnici otvorili vatru i ubili 15 iračkih civila.

Višestruki napadi na američke snage, među kojima i ubistvo četiri američka plaćenika (Ministarstvo odbrane Sjedinjenih Država ih naziva: privatni vojni službenik), doveli su do opsade i "Operacije Vigilant Resolve" - neuspeli pokušaj zauzimanja grada u aprilu 2004. Jedan od izvora [1] koji nabraja žrtve poimenično, tvrdi da je od 800 iračkih žrtava bilo između 572 i 616 civilnih, od kojih ne manje od 308 žena i dece. Iračko ministarstvo zdravlja je dalo izveštaj po kome je bilo ukupno oko 280 mrtvih.

Drugi pokušaj osvajanja planiran je, ali odgođen zbog predstojećih predsedničkih izbora u SAD.

Hronologija

Tokom priprema za osvajanje Faludže, američke i iračke kontrolne tačke okružile su grad s ciljem da se spreči ulazak u grad bilo kome i radi lakšeg otkrivanja pobunjenika koji bi mogli pokušati beg. Kad je izdata zapovest za napad, većina civila je bila napustila grad.

Kopnene operacije započinju u noći 7. novembra, 2004. kada 36. bataljon komandosa nove iračke vojske, napadajući sa zapada i juga, zauzima glavnu bolnicu Faludže bez ispaljenog metka. Bolnica je proglašena ciljem pod opravdanjem da je „u rukama pobunjenika“ i izvor propagande i „preuveličanog broja žrtava“. Ta ista jedinica, pod zapovedništvom američkih U.S. III Corps osigurava most Juf Kas Sukr na zapadu. Izgleda da su ovi napadi bili diverzija.

Američki marinci u noćnoj operaciji

Američke jedinice od dva bataljona američke vojske i četiri bataljona marinaca otpočeli su napad uzduž širokog fronta, prelazeći železničku prugu koja se prostire severnim krajem grada. Potpomognute iz vazduha teškim bombardovanjem, američke snage su napredovale i malo pre svitanja, glavna železnička stanica je pala u njihove ruke. Istog poslepodneva, vojnici su ušli u četvrti Haj Naib el Dubat i el Naziza. Malo pre noći 9. novembra, američki vojnici kretali su se uz auto-put 10 centrom grada. Pre svitanja sledećeg dana većina grada bila je u rukama Amerikanaca i nove iračke vojske.

13. novembra, nakon 6 dana borbi, Amerikanci karakterišu akciju kao čišćenje džepova otpora. 16. novembra, vesti američke televizijske kuće NBC su objavile snimak koji izgleda da prikazuje američkog marinca koji ubija ranjenog Iračanina. Navedeno je kako je marinac izjavio kako se Iračanin „pravio mrtvim“. Kasnije su odbačene optužbe za koje se vojnik okrivljuje. Krajem januara 2005., američke snage napuštaju grad.

Posledice bitke

Artiljerijska paljba na Faludžu

Grad je pretrpio teške štete. Pre rata, u gradu je postojalo oko 200 džamija. Neki tvrde 60 od njih uništeno je u sukobima. Moguće je da je polovina kuća oštećeno ili uništeno (od 7 do 10 od oko 50 hiljada kuća uništeno je).

Objavljeno je kako je u napadu 71 američki vojnik izgubio život. Broj iračkih žrtava je nepouzdan zbog nepoznatog broja stanovnika koji je napustio grad pre napada. Neki izveštaji stavljaju broj ubijenih pobunjenika na 1,200 i 1.000 zarobljenika. Iračka vojska izgubila je 8 ljudi.

Broj stanovnika pre ofanzive je bio oko 200-350.000. Danas, preko 150.000 živi u izbeglištvu širom Iraka. Nekim stanovnicima dozvoljen je povratak krajem decembra 2004.

Od kraja američke ofanzive, broj pobunjeničkih gerilskih napada rastao je u području i oko grada. I, makar su vesti najčešće nedostupne, raste i broj napada na iračke vojnike. Najpoznatiji od takvih napada bio je samoubilački napad auto-bombom na vojni konvoj u kojem je ubijeno 6 američkih marinaca.

Upotreba hemijskog oružja

9. novembra 2005. godine italijanska državna televizija RAI iznela je u javnost nove fotografske dokaze i svedočenja[2] učesnika u američkom napadu na Faludžu u novembru 2004. godine kojom prilikom su američke trupe upotrebile beli fosfor što je za posledicu imalo veliki broj poginulih i ranjenih, ne samo među pobunjenicima već i među civilnim stanovništvom. Bivši pripadnik američki snaga u Iraku, koji je učestvovao u borbama za Faludžu izjavio je:

„Čuo sam naređenje da se pripazimo zato što će u Faludži biti upotrebljen beli fosfor. U vojnom žargonu zovemo ga Vili Pit. Fosfor sagoreva ljudska tela, tačnije topi meso sve do kosti... Video sam izgorela tela žena i dece. Fosfor eksplodira i obrazuje oblak. Svako ko se nađe u radijusu od 150 m od eksplozije, gotov je."

U zvaničnom glasilu artiljerije američke armije „Artiljerijski žurnal“, američki artiljerijski oficir izjavio je da je američka artiljerija upotrebljavala beli fosfor u borbama za Faludžu u sklopu taktike „Šejk end Bejk“ (shake-and-bake - promućkaj i ispeci). Granate sa belim fosforom ispaljivane su na pozicije iračkih pobunjenika kako bi ih isterale iz skloništa na brisani prostor gde su uništavani dejstvom artiljerije. Ipak, američka vlada i dalje zvanično demantuje njegovu upotrebu.

"... neki novinski izveštaji[4] su izneli tvrdnje da je američka vojska koristila zabranjene fosforne granate u Faludži. fosforne granate nisu zabranjene. Američke snage su ih veoma retko koristile u Faludži za osvetljavanje terena. Ispaljivane su noću u vazduh, kako bi osvetlile neprijateljske položaje, a ne na neprijateljske borce."[5]

Međutim, fotografski dokazi i izjave vojnika od 9. novembra 2004. godine potvrđuju postojanje barem jednog incidenta „prijateljske vatre“ u kojoj je granata sa belim fosforom eksplodirala u blizini grupe američkih vojnika nanevši nekolicini njih lake opekotine. Indirektni dokazi iz snimaka borbi (kao što je gusti beli dim koji izbija iz zgrada u plamenu) sugerišu na masovniju i drugačiju upotrebu granata sa belim fosforom od one koja je navedena u zvaničnoj verziji (vatra u zatvorenom prostoru, kao što su to stambene zgrade i kuće, proizvodi crni čađavi dim zbog delimičnog sagorevanja koje je prouzrokovano nedostatkom kiseonika).

U martu 2005. godine Artiljerijski žurnal Američke vojske objavio je članak o američkim vojnicima koji su učestvovali u bici. Oni su izjavili:

Granate sa belim fosforom su se pokazale kao veoma efikasna i svestrana municija. Koristili smo ih za stvaranje dimne zavese, u dva proboja i kasnije tokom borbe kao snažno psihološko oružje protiv pobunjenika u rovovima i drugim zaklonima protiv kojih dejstvo klasičnim visoko-eksplozivnim granatama nije bilo efikasno. Tokom „šejk end bejk“ zadataka koristili smo granate sa belim fosforom da isteramo pobunjenike iz njihovih skloništa, a zatim bi ih uništavali dejstvom klasičnim visoko-eksplozivnim granatama. Koristili smo poboljšane granate od belog fosfora za stvaranje dimne zavese, ali smo se trudili da ih, kad god je to bilo moguće, sačuvamo za dejstvo po neprijatelju.
Američki marinci na položaju tokom bitke za Faludžu.

Eksplozija granate sa belim fosforom ima efekat koji se može uporediti sa upotrebnom plućnih bojnih otrova. Smrt može nastupiti kao posledica edema pluća, trovanja fosfornom kiselinom, šoka i opekotina, dok odeća i drugi čvrsti materijali ostaju netaknuti. Mnoge žrtve umreće od drugog od nabrojanih uzroka zato što je u zatvorenom prostoru teško izbeći udisanje velike količine dima koji se u plućima i disajnim putevima odmah pretvara u fosfornu kiselinu prouzrokojući simptome slične trovanju fozgenom, ali (zbog visoke koncentracije fosfornog oksida u dimu) sa mnogo bržim dejstvom. U ovom slučaju smrt nastupa ubrzo nakon udisanja zbog edema pluća ili šoka.

Vanjske veze

Slobodni italijanski dokumentarac:

Nezavisni sajtovi:

Read other articles:

HMLYCPPoster promosiNama alternatifHyeMiLeeYeChaePaHangul혜미리예채파 Alih AksaraHyemiriyechaepa GenreReality showVariety showPengembangPark Jong-hoon (Planning)Ditulis olehCho Mi-hyunNoh KyungeunKim Min-ryeongCho Hee-jungLim Sae-byulJeon Hee-juHoo YunSutradaraLee Tae-kyung[1]PemeranLee Hye-riCho Mi-yeonLeejung LeeChoi Ye-naKim Chae-wonPatricia YiombiNegara asalSouth KoreaBahasa asliKoreanProduksiProduser eksekutifKim Tae-hoProduserKim Jong-moo (PD)Yoo Chang-sub (CP)Rumah produk...

 

 

Esta biografia de uma pessoa viva cita fontes, mas que não cobrem todo o conteúdo. Ajude a inserir fontes confiáveis e independentes. Material controverso que esteja sem fontes deve ser imediatamente removido, especialmente se for de natureza difamatória.—Encontre fontes: ABW  • CAPES  • Google (N • L • A) (Julho de 2019) Suraj Sharma Suraj SharmaSuraj durante conferência de imprensa de Life of Pi em Nova Déli (novembro de ...

 

 

Cet article est une ébauche concernant une fête, les traditions, une pratique sociale et la Thaïlande. Vous pouvez partager vos connaissances en l’améliorant (comment ?) selon les recommandations des projets correspondants. Les jours fériés en Thaïlande sont réglementés par le gouvernement et la plupart sont observés par les secteurs public et privé. Il y a habituellement seize jours fériés par an, mais un plus grand nombre peut être déclaré par l’État[1]. Tous les j...

إدواردو بونفاليت معلومات شخصية الميلاد 13 يناير 1955(1955-01-13)سانتياغو الوفاة 18 سبتمبر 2015 (60 سنة)سانتياغو الطول 1.81 م (5 قدم 11 بوصة) مركز اللعب لاعب وسط الجنسية تشيلي مسيرة الشباب سنوات فريق 1968–1972 أونيفرسيداد دي تشيلي المسيرة الاحترافية1 سنوات فريق مشاركات (أهداف) 1972–1974 أو...

 

 

«Мадонна з гвоздиками»італ. La Madonna dei Garofani Творець: Рафаель СантіЧас створення: приблизно 1506–1507 рокиРозміри: 28.8 × 22.9 cm (замальована площа 27.9 × 22.4 cm)Висота: 27,9 смШирина: 22,4 смМатеріал: олія на дошціЖанр: сакральне мистецтвоЗберігається: Лондон, Велика БританіяМузей: Націо...

 

 

This article needs additional citations for verification. Please help improve this article by adding citations to reliable sources. Unsourced material may be challenged and removed.Find sources: Carry On Donna Summer song – news · newspapers · books · scholar · JSTOR (December 2015) (Learn how and when to remove this template message) 1992 single by Donna Summer and Giorgio MoroderCarry OnSingle by Donna Summer and Giorgio Moroderfrom the album Fo...

2009 American filmThe RomanticPosterDirected byMichael P. HeneghanWritten byMichael P. HeneghanStarringSee belowMusic byNathan TerryRelease date2009Running time95 minutesCountryUnited StatesLanguageEnglishBudget$500[1] The Romantic is a 2009 American animated film directed by Michael P. Heneghan.[2] Plot summary The Romantic was praised by critics for its smooth animation and unique visual style. Set in a world of autumn landscapes, a young man, the Romantic, falls out of love...

 

 

Ci DurianTji Doerian, Chi Kandi, Tji kandi, Cikande, Tji kandeLokasiNegara IndonesiaProvinsiBantenCiri-ciri fisikHulu sungaiPuncak Kondang (Taman Nasional Gunung Halimun Salak) - lokasiperbatasan Banten dan Jawa Barat - koordinat6°42′39″S 106°27′06″E / 6.7108°S 106.4516°E / -6.7108; 106.4516 - elevasi1.850 m (6.070 ft) Muara sungaiLaut Jawa - lokasiTanara, Serang - koordinat6°01′27″S 106...

 

 

List of events ← 1895 1894 1893 1896 in Afghanistan → 1897 1898 1899 Decades: 1870s 1880s 1890s 1900s 1910s See also:Other events of 1896List of years in Afghanistan Related to 1896 in Afghanistan: Negotiations are going on between the Indian government and the amir tending to the appointment of a joint commission for determining the last 100 miles (160 km) of Indo-Afghan frontier yet unsettled, from Landi Kotal in the Khyber to Nawar Kotal on the Kunar River. Nasrullah Khan ...

American football player (born 1990) American football player Barkevious MingoMingo with the Cleveland Browns in 2014No. 51, 52, 50Position:Outside linebackerPersonal informationBorn: (1990-10-04) October 4, 1990 (age 33)Belle Glade, Florida, U.S.Height:6 ft 5 in (1.96 m)Weight:238 lb (108 kg)Career informationHigh school:West Monroe(West Monroe, Louisiana)College:LSU (2009–2012)NFL Draft:2013 / Round: 1 / Pick: 6Career history Cleveland Bro...

 

 

Ridge in the Appalachians in Virginia, United States Massanutten MountainView of Massanutten Mountain from the east, looking west from Hawksbill Peak, with Luray in the foreground and the Great North Mountain in the background. August 2007.Highest pointElevation2,922 ft (891 m)Coordinates38°38′34.9″N 78°36′43.3″W / 38.643028°N 78.612028°W / 38.643028; -78.612028GeographyMassanutten MountainVirginia, U.S. Parent rangeRidge-and-Valley Appalachi...

 

 

American shot putter (1968–2021) C. J. HunterPersonal informationFull nameCottrell James Hunter IIIBorn(1968-12-14)December 14, 1968Washington, D.C., U.S.DiedNovember 28, 2021(2021-11-28) (aged 52) Medal record Men's Athletics Representing the  United States World Championships 1999 Sevilla Shot Put 1997 Athens Shot Put Pan American Games 1995 Mar del Plata Shot Put Cottrell James Hunter III (December 14, 1968 – November 28, 2021) was an American shot putter, coach, and the...

List of species that form a part of the poriferan fauna of South Africa Map of the Southern African coastline showing some of the landmarks referred to in species range statements The list of sponges of South Africa is a list of species that form a part of the poriferan (Phylum Porifera) fauna of South Africa. Taxonomy follows WoRMS. The list follows the SANBI listing on iNaturalist, and does not always agree with WoRMS for distribution. Sponges, the members of the phylum Porifera (/pəˈrɪf...

 

 

American folk-rock band (1964–1968) The Lovin' SpoonfulThe Lovin' Spoonful in 1965Clockwise from bottom right: John Sebastian, Zal Yanovsky, Joe Butler and Steve BooneBackground informationOriginGreenwich Village, New York City, U.S.GenresFolk rockpoprockYears active1964–19681991–presentLabelsKama SutraElektraSpinoff ofThe MugwumpsMembers Steve Boone Joe Butler (see Members section for touring members) Past members John Sebastian Zal Yanovsky Jan Carl Jerry Yester The Lovin' Spoonful is...

 

 

Зоны ответственности региональных командований Вооружённых сил США Единое боевое командование (англ. Unified Combatant Command, UCC) — элемент управления Вооружёнными силами США, в основе которого компоненты различных видов вооружённых сил, сгруппированные либо по географиче...

شبكة تليفزيون النهار معلومات عامه النوع منوعة، ترفيهية، تلفزيونية المالك شركة ترنتا المدير ألبرت شفيق - محمد عادل - ايهاب جلال - خالد مرسى - عمرو قورة - محمد الجازوى - أشرف الكردي المؤسس علاء الكحكى تاريخ التأسيس فى 30 يونيه 2011 لحد الان تاريخ اول بث فى 30 يونيه 2011 لحد الان فئه عم...

 

 

Traditional Korean mask performance This article has multiple issues. Please help improve it or discuss these issues on the talk page. (Learn how and when to remove these template messages) This article needs additional citations for verification. Please help improve this article by adding citations to reliable sources. Unsourced material may be challenged and removed.Find sources: Tongyeong ogwangdae – news · newspapers · books · scholar · JSTOR (Dece...

 

 

Questa voce o sezione sull'argomento centri abitati della Francia non cita le fonti necessarie o quelle presenti sono insufficienti. Puoi migliorare questa voce aggiungendo citazioni da fonti attendibili secondo le linee guida sull'uso delle fonti. Questa voce sull'argomento centri abitati dell'Alvernia-Rodano-Alpi è solo un abbozzo. Contribuisci a migliorarla secondo le convenzioni di Wikipedia. Saint-Péraycomune (dettagli) Saint-Péray – Veduta LocalizzazioneStato Franci...

La Profecía de las Setenta Semanas en el capítulo 9 del libro de Daniel dice cómo Daniel, reflexionando sobre el significado de la predicción de Jeremías que Jerusalén permanecería desolada durante setenta años, es informado por el ángel Gabriel que los 70 años deben adaptarse también en el sentido de setenta semanas (literalmente «sietes») de años.[1]​ Sumario Daniel lee en el libro de Jeremías que la desolación de Jerusalén durará setenta años, y ora para que Dios a...

 

 

Authoritative body of Niger Politics of Niger Constitution (suspended) Human rights Slavery Government National Council for the Safeguard of the Homeland President Abdourahamane Tchiani Vice President Salifou Modi Prime Minister Ali Lamine Zeine Cabinet Ministers National Assembly (dissolved) President Judiciary Administrative divisions Regions Departments Communes Elections Recent elections General: 20162020–21 Political parties Politicians Foreign relations Ministry of Foreign Affairs, Co...

 

 

Strategi Solo vs Squad di Free Fire: Cara Menang Mudah!