Pływanie na Letnich Igrzyskach Olimpijskich 1964 – 200 m stylem klasycznym mężczyzn
200 m stylem klasycznym mężczyzn – jedna z konkurencji pływackich rozgrywanych podczas XVIII Igrzysk Olimpijskich w Tokio . Eliminacje odbyły się 13 października , półfinały 14 października , a finał 15 października 1964 roku.
Na półmetku wyścigu, z sekundową przewagą prowadził reprezentant ZSRR Heorhij Prokopenko , ale drugą część dystansu lepiej pokonał Australijczyk Ian O’Brien , który czasem 2:27,8 pobił rekord świata. Srebrny medal zdobył Prokopenko (2:28,2), a brąz były rekordzista świata Chet Jastremski ze Stanów Zjednoczonych (2:29,6).
Wcześniej, w eliminacjach rekord olimpijski ustanawiali kolejno: Ian O’Brien (2:31,4) i Niemiec Egon Henninger (2:30,1). O’Brien poprawił jeszcze rekord w półfinale, uzyskawszy czas 2:28,7.
Rekordy
Przed zawodami rekord świata i rekord olimpijski wyglądały następująco:
W trakcie zawodów ustanowiono następujące rekordy:
Data
Etap konkurencji
Zawodnik
Czas
Rekord
13 października
wyścig eliminacyjny 1
Ian O’Brien
2:31,4
13 października
wyścig eliminacyjny 2
Egon Henninger
2:30,1
14 października
półfinał 2
Ian O’Brien
2:28,7
15 października
finał
Ian O’Brien
2:27,8
Wyniki
Eliminacje
Miejsce
Wyścig
Zawodnik
Państwo
Czas
Uwagi
1.
2
Egon Henninger
Wspólna Reprezentacja Niemiec
2:30,1
Q,
2.
2
Heorhij Prokopenko
ZSRR
2:30,3
Q
3.
5
Chet Jastremski
Stany Zjednoczone
2:30,5
Q
4.
1
Ian O’Brien
Australia
2:31,4
Q
5.
3
Wayne Anderson
Stany Zjednoczone
2:31,5
Q
6.
5
Yoshiaki Shikishi
Japonia
2:32,3
Q
7.
1
Tom Trethewey
Stany Zjednoczone
2:33,4
Q
8.
4
Kenjiro Matsumoto
Japonia
2:33,8
Q
9.
3
Osamu Tsurumine
Japonia
2:34,1
Q
10.
4
Władimir Kosinski
ZSRR
2:35,6
Q
11.
4
Willi Messner
Wspólna Reprezentacja Niemiec
2:36,0
Q
12.
4
Neil Nicholson
Wielka Brytania
2:36,6
Q
13.
1
Klaus Katzur
Wspólna Reprezentacja Niemiec
2:36,7
Q
14.
5
Aleksandr Tutakajew
ZSRR
2:36,9
Q
15.
2
Ferenc Lenkei
Węgry
2:38,6
Q
16.
5
John Oravainen
Australia
2:38,7
Q
17.
2
Peter Tonkin
Australia
2:39,3
18.
5
Nazario Padrón
Hiszpania
2:40,5
19.
4
Gerszon Szefa
Izrael
2:40,6
20.
2
Hemmie Vriens
Holandia
2:40,8
21.
4
Cesare Caramelli
Włochy
2:40,9
22.
3
Rolando Landrito
Filipiny
2:41,9
23.
3
Gian Corrado Gross
Włochy
2:42,8
24.
2
Amman Jalmaani
Filipiny
2:44,7
25.
1
Farid Zablith Filho
Brazylia
2:45,2
26.
5
Rudolf Brack
Szwajcaria
2:46,0
27.
5
Cheah Tong Kim
Malezja
2:46,2
28.
1
Wieger Mensonides
Holandia
2:47,4
29.
3
Jin Jang-rim
Korea Południowa
2:48,6
30.
5
Charles Fox
Rodezja Północna
2:49,1
31.
4
Miguel Angel Navarro
Argentyna
2:49,7
32.
1
Huỳnh Văn Hải
Wietnam Południowy
2:51,6
33.
2
Elliot Chenaux
Portoryko
2:52,5
34. !
1
Costantino Dennerlein
Włochy
9:99,9 !
34. !
3
Virayuth Klumbanjong
Tajlandia
9:99,9 !
Półfinały
Półfinał 1
Półfinał 2
Finał
Bibliografia