Mistrzostwa Europy w koszykówce mężczyzn 1983 – dwudzieste trzecie finały Mistrzostw Europy w koszykówce mężczyzn. Rozgrywane w dniach od 26 maja do 4 czerwca 1983 roku w trzech miastach na terenie Francji.
Areny mistrzostw
Klasyfikacja końcowa
- Włochy
- Hiszpania
- ZSRR
- Holandia
- Francja
- Izrael
- Jugosławia
- Niemcy
- Polska
- Czechosłowacja
- Grecja
- Szwecja
Przebieg turnieju
Runda wstępna
Mecz
|
Drużyna 1
|
Drużyna 2
|
1.poł.
|
2.poł.
|
Dogr.
|
Wynik
|
A1 |
Szwecja |
Grecja |
26:32 |
40:37 |
–
|
66:69
|
A2 |
Włochy |
Hiszpania |
28:37 |
47:37 |
–
|
75:74
|
A3 |
Francja |
Jugosławia |
42:46 |
34:34 |
–
|
76:80
|
A4 |
Szwecja |
Włochy |
42:40 |
32:49 |
–
|
74:89
|
A5 |
Francja |
Grecja |
39:45 |
40:32 |
–
|
79:77
|
A6 |
Jugosławia |
Hiszpania |
54:48 |
36:43 |
–
|
90:91
|
A7 |
Grecja |
Włochy |
42:56 |
41:52 |
–
|
83:108
|
A8 |
Jugosławia |
Szwecja |
53:40 |
50:44 |
–
|
103:84
|
A9 |
Francja |
Hiszpania |
34:37 |
39:38 |
–
|
73:75
|
A10 |
Jugosławia |
Grecja |
46:37 |
31:39 |
–
|
77:76
|
A11 |
Francja |
Włochy |
33:54 |
47:51 |
–
|
80:105
|
A12 |
Hiszpania |
Szwecja |
43:43 |
38:33 |
–
|
81:76
|
A13 |
Francja |
Szwecja |
41:28 |
50:43 |
–
|
91:71
|
A14 |
Włochy |
Jugosławia |
36:42 |
55:34 |
–
|
91:76
|
A15 |
Hiszpania |
Grecja |
52:41 |
48:38 |
–
|
100:79
|
Msc. |
Drużyna |
M |
Wygr. |
Por. |
Kosze |
Punkty |
Różnica
|
1 |
Włochy |
5 |
5 |
0 |
468:387 |
10 |
+81
|
2 |
Hiszpania |
5 |
4 |
1 |
421:393 |
9 |
+28
|
3 |
Jugosławia |
5 |
3 |
2 |
426:418 |
8 |
+8
|
4 |
Francja |
5 |
2 |
3 |
399:408 |
7 |
-9
|
5 |
Grecja |
5 |
1 |
4 |
384:430 |
6 |
-46
|
6 |
Szwecja |
5 |
0 |
5 |
371:433 |
5 |
-62
|
Mecz
|
Drużyna 1
|
Drużyna 2
|
1.poł.
|
2.poł.
|
Dogr.
|
Wynik
|
B1 |
Izrael |
Holandia |
31:43 |
41:35 |
–
|
72:78
|
B2 |
Czechosłowacja |
Niemcy |
36:44 |
38:42 |
–
|
74:86
|
B3 |
Związek Radziecki |
Polska |
46:40 |
42:36 |
–
|
88:76
|
B4 |
Niemcy |
Holandia |
34:36 |
33:43 |
–
|
67:79
|
B5 |
Czechosłowacja |
Polska |
31:33 |
35:33 |
6:9
|
72:75
|
B6 |
Związek Radziecki |
Izrael |
43:46 |
49:41 |
–
|
92:87
|
B7 |
Polska |
Izrael |
32:38 |
30:26 |
–
|
62:64
|
B8 |
Związek Radziecki |
Niemcy |
43:33 |
47:36 |
–
|
90:69
|
B9 |
Czechosłowacja |
Holandia |
54:27 |
36:36 |
–
|
90:63
|
B10 |
Niemcy |
Polska |
46:44 |
39:38 |
–
|
85:82
|
B11 |
Związek Radziecki |
Holandia |
54:37 |
58:26 |
–
|
112:63
|
B12 |
Czechosłowacja |
Izrael |
41:45 |
40:36 |
8:12
|
89:93
|
B13 |
Holandia |
Polska |
37:32 |
36:30 |
–
|
73:62
|
B14 |
Czechosłowacja |
Związek Radziecki |
39:53 |
41:47 |
–
|
80:100
|
B15 |
Niemcy |
Izrael |
42:42 |
35:28 |
–
|
77:70
|
Msc. |
Drużyna |
M |
Wygr. |
Por. |
Kosze |
Punkty |
Różnica
|
1 |
ZSRR |
5 |
5 |
0 |
482:375 |
10 |
+107
|
2 |
Holandia |
5 |
3 |
2 |
356:403 |
8 |
-47
|
3 |
Niemcy |
5 |
3 |
2 |
384:395 |
8 |
-11
|
4 |
Izrael |
5 |
2 |
3 |
386:398 |
7 |
-12
|
5 |
Polska |
5 |
1 |
4 |
357:382 |
6 |
-25
|
6 |
Czechosłowacja |
5 |
1 |
4 |
405:417 |
6 |
-12
|
Runda klasyfikacyjna
Mecze o miejsca 9-12
Mecze o miejsca 5-8
Runda finałowa
Składy drużyn
1. Włochy: Dino Meneghin, Pierluigi Marzorati, Antonello Riva, Roberto Brunamonti, Renato Villalta, Marco Bonamico, Enrico Gilardi, Romeo Sacchetti, Ario Costa, Alberto Tonut, Renzo Vecchiato, Carlo Caglieris (Trener: Sandro Gamba)
2. Hiszpania: Juan Antonio San Epifanio, Juan Antonio Corbalan, Fernando Martin, Candido „Chicho” Sibilio, Ignacio „Nacho” Solozabal, Joan „Chichi” Creus, Juan Domingo de la Cruz, Juan Manuel Lopez Iturriaga, Fernando Romay, Josep Maria Margall, Andres Jimenez, Fernando Arcega (Trener: Antonio Diaz Miguel)
3. Związek Radziecki: Valdis Valters, Anatoly Myshkin, Arvydas Sabonis, Aleksander Belostenny, Valdemaras Chomicius, Sergejus Jovaisa, Stanislav Eremin, Sergei Tarakanov, Nikolai Deriugin, Heino Enden, Andrei Lopatov, Viktor Pankrashkin (Trener: Alexander Gomelsky)
Nagrody indywidualne
Linki zewnętrzne