Το λήμμα παραθέτει τις πηγές του αόριστα, χωρίς παραπομπές.Βοηθήστε συνδέοντας το κείμενο με τις πηγές χρησιμοποιώντας παραπομπές, ώστε να είναι επαληθεύσιμο.
Η σήμανση τοποθετήθηκε στις 27/09/2015.
B.D. Foxmoor
Ο B.D. Foxmoor
Ψευδώνυμο
B.D. Foxmoor
Γέννηση
21 Αυγούστου 1967 (1967-08-21) (56 ετών) Πέραμα, Πειραιάς
Γεννημένος στο Πέραμα του Πειραιά από πατέρα Μικρασιάτη και μητέρα Ψαριανή της Σύρου. Έκανε την πρώτη επαφή του με το rap το 1979 μέσω ενός κομματιού των Sugarhill Gang από τον ραδιοφωνικό σταθμό της αμερικάνικης βάσης και ξεκίνησε να ψάχνει οτιδήποτε είχε σχέση με το rap και το hip hop. Τότε ήταν που υιοθέτησε το ψευδώνυμο Foxmoor. Την περίοδο 1983-1985 φοίτησε στη Σχολή Τουριστικών Επαγγελμάτων της Αναβύσσου. Στη συνέχεια εργάστηκε σε ξενοδοχεία και εστιατόρια, για να ανοίξει το 1989 το δικό του εστιατόριο στο Πέραμα ενώ παράλληλα από το 1985 ήταν DJ.
1992-1994: Active Member, Freestyle Productions και Διαμαρτυρία
Στις 20 Ιουνίου του 1992, στη συναυλία των Public Enemy στο Κατράκειο, ο B.D. Foxmoor γνωρίζεται με τον DJ MCD και σχηματίζουν τους Active Member. Την επόμενη χρονιά δημιούργησε τη Freestyle Productions, μια ομάδα παραγωγής, μέσω της οποίας κυκλοφόρησε ανεξάρτητα τον πρώτο ελληνικό hip-hop δίσκο, τη Διαμαρτυρία. Στη συνέχεια συγκέντρωσε και οργάνωσε έναν πυρήνα ανθρώπων, τους Radicals, για να στηρίξουν την όλη προσπάθεια καθώς το hip-hop με ελληνικό στίχο ήταν κάτι που δεν ήταν συνηθισμένο εκείνη την εποχή στα μουσικά πράγματα της Ελλάδας. Μέσω της Freestyle Productions κυκλοφόρησαν άλλοι 3 δίσκοι αποκλειστικά σε βινύλιο, ο πρώτος προσωπικός του B.D. Foxmoor, I'm Still an Active Member, το R.E.A.L. των Radicals και το 1994 ο δεύτερος δίσκος των Active Member, Στην ώρα των σκιών.
1995-2002: Συμβόλαιο στην Warner, Το μεγάλο κόλπο, Low Bap
Το 1995 οι Active Member τράβηξαν το ενδιαφέρον των δισκογραφικών εταιρειών και υπογράφοντας συμβόλαιο με την Warner έγιναν το πρώτο ελληνικό hip-hop συγκρότημα που υπέγραφε συμβόλαιο με πολυεθνική δισκογραφική εταιρεία. Μέσα σε λίγους μήνες κυκλοφόρησε η τρίτη δισκογραφική δουλειά των Active Member Το μεγάλο κόλπο, που τους έκανε ευρύτερα γνωστούς. Έκτοτε ο B.D. Foxmoor αποφάσισε να βαφτίσει διαφορετικά το hip-hop που εκπροσωπούσε, προκειμένου να το διαφοροποιήσει από τη γενική έννοια "hip hop". Το ονόμασε, λοιπόν, Low Bap, μια παραλλαγή του όρου boom bap που χρησιμοποιούταν στην Αμερική από ορισμένους old school rappers όπως ο KRS ONE. Αργότερα ελέχθει από τον B.D. Foxmoor ότι σημαίνει την άμεση σχέση που έχει ο λόγος με τη ζωή.
Το 1998 κυκλοφορεί ακόμη ένας δίσκος των Active Member, Μύθοι του βάλτου, και ακολουθούν παραγωγές του B.D. Foxmoor στον πρώτο προσωπικό δίσκο της Sadahzinia, Άλλο ένα ψέμα, και στον δίσκο Umicah, μια συνεργασία του τότε μέλους των Active Member, Xray, με το low bap συγκρότημα Prohja. Αυτή τη χρονιά, συγκεκριμένα τον Αύγουστο, ξεκινάει μαζί με τον Xray στον Rock FM τη ραδιοφωνική εκπομπή Ονειρολόγιο.
Το 2000 αποδεικνύεται ως μια από τις πιο παραγωγικές χρονιές για τον B.D. Foxmoor καθώς κυκλοφορεί ο δίσκος των Active Member, Μέρες παράξενες, θαυμάσιες μέρες, καθώς και το διπλό CD Live/Remix, με ζωντανές ηχογραφήσεις των Active Member και remix των κομματιών τους στο κάθε CD αντίστοιχα. Συμμετείχε στην παραγωγή του πρώτου δίσκου των Brigada, Ανέσπερα ξόρκια, του 2ου της Sadahzinia, Ασημένια Άκρη και του πρώτου των, αποτελούμενων από διάφορους low bap καλλιτέχνες, Φάρσα, Δε Σαουντρακ. Επιμελήθηκε επίσης την παραγωγή στα πρώτα single νέων low bap συγκροτημάτων, όπως Non Grata, 843, Piñata και Ρέλικα. Συμμετείχε επίσης στο ομώνυμο τραγούδι του δίσκου Είναι ένας κόσμος εκεί έξω του ροκ συγκροτήματος Απόντες. Κυκλοφόρησε επίσης το βιβλίο Χρέωσέ τα στη φωτιά που περιέχει όλους τους στίχους που έχει γράψει στο διάστημα 1993-2000.
Το 2002 κυκλοφορεί το Πέρασμα στ' ακρόνειρο, ο 8ος στούντιο δίσκος των Active Member, οι οποίοι μένουν στη συνέχεια να έχουν μόνο μέλος τον B.D. Foxmoor μετά την αποχώρηση του Xray. Για μια ακόμη χρονιά επιμελείται την παραγωγή σε δίσκους low bap καλλιτεχνών, όπως της Sadahzinia, των Brigada, των Βαβυλώνα και του split δίσκου των Piñata και Ρέλικα. Λίγο πριν τελειώσει το 2002, εγκαινίασε στο Πέραμα βιβλιοπωλείο «Χρονορωγμή».[1]
2003 μέχρι σήμερα
Με έναν μονάχα δίσκο να απομένει στο συμβόλαιο των Active Member με τη Warner, o B.D. Foxmoor ιδρύει τον Απρίλιο του 2003 μαζί με τη Sadahzinia το ανεξάρτητο label 8ctagon. Από την 8ctagon κυκλοφορεί ο 4ος προσωπικός του δίσκος Αφοβία και στη συνέχεια επιμελείται την παραγωγή σε άλλες κυκλοφορίες της 8ctagon, όπως ο δίσκος της Sadahzinia, Η βουή και τα καμώματα και των Βαβυλώνα, Γης μαδιάμ. Κυκλοφορεί επίσης και το 12" βινύλιο No Man’s Land σε συνεργασία με τον βρετανό ράπερ Rodney P. Κυκλοφορεί επίσης από τη Χρονορωγμή ένα μικρό βιβλιαράκι με σκέψεις του με τίτλο «Από ‘δω κι από ‘κει».
Το 2004 οι ανανεωμένοι Active Member, αποτελούμενοι από τον B.D. Foxmoor, τη Sadahzinia και τον DJ Booker κυκλοφορούν τον τελευταίο δίσκο τους μέσω της Warner, με τίτλο Fiera. Την ίδια χρονιά συνεχίζει να επιμελείται παραγωγές low bap καλλιτεχνών, όλες κυκλοφορίες της 8ctagon πια. Ανάμεσα σε αυτές κυκλοφορεί και το πρώτο EP του γιου του B.D. Foxmoor, Σωτήρη Μυτακίδη ή αλλιώς Ramon.
Το 2005 κυκλοφορεί τον 5ο του προσωπικό δίσκο Wasted in Hiphopoly, αποτελούμενο από διπλό CD και ένα DVD με βίντεο κλιπ. Στις 11 Οκτωβρίου του 2005 κυκλοφορεί ο 10ος στούντιο δίσκος των Active Member μέσω της 8ctagon, με τίτλο Blah - Blasphemy και αποτελείται από ένα CD και ένα DVD με το DVD να περιέχει βίντεο κλιπ αλλά και μια συναυλία των Active Member, μια από τις τελευταίες συναυλίες που έγιναν στο Ρόδον πριν αυτό κλείσει.
Το 2006 επιμελείται την παραγωγή στον δίσκο της Sadahzinia Πετρανάσα και κυκλοφορεί το βιβλίο Χρέωσέ τα κι αυτά στη φωτιά που περιέχει όλους τους στίχους που έχει γράψει στο διάστημα 2000-2006. Στις 4 Δεκεμβρίου έρχεται η νέα κυκλοφορία των Active Member, Σκιεράτσα, ένα συλλεκτικό boxset που περιείχε τα 3 νέα άλμπουμ του συγκροτήματος: Blah-Blasphemy 2, Βαθύσκιωτα και Άπνοια. Από τη σύνθεση του συγκροτήματος σε αυτή την κυκλοφορία απουσιάζει ο DJ Booker, με το συγκρότημα να αποτελείται μονάχα από τους B.D. Foxmoor και Sadahzinia.
Άλλες δραστηριότητες
Από το 1993 ο B.D. Foxmoor έχει συμμετάσχει και συνεισφέρει σε μεγάλο βαθμό στην έκδοση διαφόρων fanzines («Radicalistic», «Ονειρολόγιο», «Praxia»).
Καθιέρωσε το ετήσιο Low Bap Festival από το 1997 που έχει κέντρο τη Δ. Αττική και επεκτείνεται στην επαρχία με ειδικές συναυλίες. Το φεστιβάλ, εκτός από τα live βοηθάει στην επικοινωνία του κοινού με τους Active Member και τα άλλα σχήματα του Low Bap καθώς και στην ενημέρωσή του για την ιστορία του hip-hop, έτσι ώστε να αφομοιώνονται οι κώδικες και να αποβάλλονται τα στερεότυπα. Έχουν ήδη πραγματοποιηθεί 7 επίσημα Low Bap Festival, καθώς και πολλά άλλα μικρότερης εμβέλειας στην επαρχία.
Τον Αύγουστο του 1998 οι Active Member ξεκίνησαν στον Rock FM τη ραδιοφωνική εκπομπή «Ονειρολόγιο» που κράτησε 73 συνεχόμενες εκπομπές. Από τον Απρίλιο του 2002 η εκπομπή συνεχίστηκε στον Εν Λευκώ FM με την εκπομπή – σελίδα 74 ώσπου διακόπηκε οριστικά λόγω ιδεολογικών προβλημάτων με τον σταθμό, αν και είχε υψηλή ακροαματικότητα, ύστερα από 6 μήνες. Από τις 17 Νοεμβρίου2003, εκπέμπεται και πάλι η ραδιοφωνική εκπομπή «Ονειρολόγιο» από τη συχνότητα του ΣΚΑΙ 100,3 FM, όντας επίσης προσβάσιμη μέσω internet σε όλο τον κόσμο.
Το 2000 επιμελήθηκε μαζί με τον Xray και τη Sadahzinia την κυκλοφορία του low bap ντοκυμαντερ που κυκλοφόρησε από την Warner.
Έχει ετοιμάσει το soundtrack μιας ταινίας μεγάλου μήκους με τον τίτλο "Bar", καθώς και τη μουσική για μια μικρής διάρκειας ταινία με τον τίτλο «Το τσιμέντο δε λυπάται». Επίσης, έχουν αναλάβει τη μουσική επένδυση της βραβευμένης στο Φεστιβάλ Θεσσαλονίκης ταινίας «Πες στη Μορφίνη ακόμα τη ψάχνω».
Μαζί με τη low bap κοινότητα ανέλαβε την πρωτοβουλία να φτιαχτεί ο πολιτιστικός σύλλογος «Πράξια». Εκεί διοργανώνονται διάφορες εκδηλώσεις, συζητήσεις εκθέσεις, προβολές και λειτουργεί δανειστική βιβλιοθήκη.
Ο B.D.Foxmoor έχει συμμετάσχει στην κυκλοφορία 120 δισκογραφικών δουλειών από το 1993. Έχει γράψει μουσική και στίχους για περισσότερα απο 1.700 τραγούδια. Έχει εμφανιστεί ζωντανά περισσότερες από 1000 φορές στην Ελλάδα, καθώς και στην Αγγλία, στην Ουαλία και στη Γερμανία.
Ο B.D.Foxmoor έχει κυκλοφορήσει δύο βιβλιά με τους στίχους του, Χρέωσε τα στη Φωτιά (2000) και Χρέωσε τα κι αυτά στη Φωτιά (2006). Επισης, έχει κυκλοφορήσει μερικά βιβλία/συλλογές, Από δω κι από κει (2003), Κι όμως ξημέρωσε (2008), Το παρανόμι (2009). Το 2012 κυκλοφόρησε το Βάλσαμο και Δαιμοναριά, με ποιήματα και στίχους. Το 2016 κυκλοφόρησε τo βιβλίο Armarima, από τις εκδόσεις Εντευκτήριο, το οποίο κείμενο είναι ρυθμισμένο σε μια συνεχή πορεία στον χρόνο που φανερώνει πολλές τάσεις και εκδοχές της σύγχρονης ποίησης. Τον Ιανουάριο του 2018 κυκλοφόρησε τα Μικρά Σινιάλα, ένα βιβλίο με αποφθέγματα, και τον Δεκέμβριο της ίδιας χρονιάς, κυκλοφόρησε και το δεύτερο μέρος.
Δισκογραφία
Προσωπική δισκογραφία
Άλμπουμ
I'm Still an Active Member (Freestyle Productions, LP, 1993)
Στη Χάση και στη Φέξη (WEA, CD, 1999)
Το Μυστικό Οκτάγωνο (WEA, CD/LP, 2001)
Αφοβία (8ctagon, 804 - CD, 2003)
Wasted in Hiphopoly (8ctagon, 818 - 2CD+DVD, 2005)
Όταν οι μικρόνοοι HipHopραγούν (2007)
Darkest light epitome (2008)
Μadmoana (8ctagon, CD+2DVD, 2008)
Vadarkia (8ctagon, LP, 2009)
Dublaz 44 (Imantas, CD, 2011)
Το Κλεμμένο Μας Τσίρκο (Imantas, CD, 2012)
Armarima (Spider Music, 2CD, Bonus ο ακυκλοφόρητος δίσκος "Veterapnos", 2016)
Alivas (8ctagon, CD, 2016)
Singles, EP
Δανεικές Προσευχές (WEA, CD single, 1999)
5/2/03 (Intro/Freestyle Productions, CD single, 2003)
Διάφοροι – Τραγούδια έγραψα για φίλους – tribute δίσκος στον Διονύση Σαββόπουλο. Οι Active Member φτιάχνουν από την αρχή (στιχουργικά/ παραγωγή) το κομμάτι «Το δέντρο» (Polygram, CD, 1998)