Ο Χρήστος Καρυπίδης (Θεσσαλονίκη, με καταγωγή από το χωριό Αναγέννηση Σερρών, 2 Δεκεμβρίου 1982) είναι Έλληνας πρώην ποδοσφαιριστής, ο οποίος αγωνιζόταν ως κεντρικός αμυντικός ή αμυντικός μέσος.
Καριέρα
Σε συλλογικό επίπεδο
Ξεκίνησε από τις ακαδημίες του ΠΑΟΚ και το διάστημα μεταξύ 2001-2003 παραχωρήθηκε ως δανεικός σε Καβάλα και Κέρκυρα. Στη συνέχεια επέστρεψε και αγωνίστηκε τρία χρόνια στον ΠΑΟΚ για να αποχωρήσει το 2006 με προορισμό τη σκωτσέζικη Χαρτς, έναντι 200 χιλιάδων λιρών.[1] Το καλοκαίρι του 2009 συμφώνησε με την Ομόνοια Λευκωσίας[2] και στο κυπριακό πρωτάθλημα παρέμεινε συνολικά μία πενταετία, καθώς ακολούθησαν το 2012 ΑΠΟΕΛ και το 2013 ο Απόλλων Λεμεσού.
Το 2014 επέστρεψε στο ελληνικό πρωτάθλημα για λογαριασμό της Ξάνθης,[3] όπου παρέμεινε δύο χρόνια με απολογισμό 38 συμμετοχές πρωταθλήματος και ένα τέρμα. Το 2016 υπέγραψε ως ελεύθερος στον Πλατανιά.[4]
Στις εθνικές ομάδες
Υπήρξε διεθνής με την εθνική Ελπίδων όπου αγωνίστηκε τέσσερις συνολικά φορές, ενώ στην Ολυμπιάδα του 2004 ήταν μέλος της ολυμπιακής ομάδας αλλά δεν πήρε χρόνο συμμετοχής.
Παραπομπές
Εξωτερικοί σύνδεσμοι