|
Το λήμμα δεν περιέχει πηγές ή αυτές που περιέχει δεν επαρκούν. Μπορείτε να βοηθήσετε προσθέτοντας την κατάλληλη τεκμηρίωση. Υλικό που είναι ατεκμηρίωτο μπορεί να αμφισβητηθεί και να αφαιρεθεί.
Η σήμανση τοποθετήθηκε στις 29/01/2019. |
|
Το λήμμα δεν περιέχει πηγές ή αυτές που περιέχει δεν επαρκούν. Μπορείτε να βοηθήσετε προσθέτοντας την κατάλληλη τεκμηρίωση. Υλικό που είναι ατεκμηρίωτο μπορεί να αμφισβητηθεί και να αφαιρεθεί.
Η σήμανση τοποθετήθηκε στις 29/01/2019. |
Η Σοφία Μάνου (γενν. Λουντβιχσχάφεν, 15 Φεβρουαρίου 1982) είναι Ελληνίδα τραγουδίστρια.
Βιογραφία
Η Σοφία Μάνου γεννήθηκε στις 15 Φεβρουαρίου του 1982 στο Λουντβιχσχάφεν.[1] Δημοσίευσε το πρώτο της δίσκο με τίτλο «Κι έφυγες» το 2006. Την ίδια χρονιά, συμμετείχε στον δίσκο «Προσδοκώ ανάστασιν».
Το 2011, κυκλοφόρησε ο δίσκος «Αληθώς Ανέστη». Επίσης, εμφανίστηκε στους Παγκόσμιους Καλοκαιρινούς Αγώνες της Αθηνάς το 2011, όπου ερμήνευσε το τραγούδι «Βυζάντιο».
Έπειτα, το 2014 κυκλοφόρησε το δίσκο «Στην Ελλάδα της Αγάπης» και το 2018 το «Ο Πρώτος Ήλιος», ο οποίος εμπεριέχει κομμάτια του συνθέτη Σταύρου Κουγιουμτζή.[2][3]
Δισκογραφία
Δίσκοι
- Κι έφυγες (2006)[4]
- Αληθώς Ανέστη (2011)[5]
- Ο Πρώτος Ήλιος (2018)[6]
- Σοφία Βέμπο: Η Φωνή Που Νίκησε Τον Φασισμό (2020)
Συμμετοχές σε δίσκους
- Προσδοκώ ανάστασιν (2006)[7]
- Στην Ελλάδα της Αγάπης (2014)[8]
Παραπομπές
Εξωτερικοί σύνδεσμοι