|
Το λήμμα παραθέτει τις πηγές του αόριστα, χωρίς παραπομπές. Βοηθήστε συνδέοντας το κείμενο με τις πηγές χρησιμοποιώντας παραπομπές, ώστε να είναι επαληθεύσιμο.
Το πρότυπο τοποθετήθηκε χωρίς ημερομηνία. Για τη σημερινή ημερομηνία χρησιμοποιήστε: {{χωρίς παραπομπές|5|08|2024}} |
Ο Ντιόγκο Ροντρίγκες Σιστόν (Diogo Rodrigues Siston, Ρίο ντε Τζανέιρο, 25 Ιανουαρίου 1981) είναι Βραζιλιάνος ποδοσφαιριστής. Έχει ύψος 1.74 μ., βάρος 71 κιλά.
Έκανε τα πρώτα του ποδοσφαιρικά βήματα στους μικρούς της Βάσκο Ντα Γκάμα (1999) και στα μισά της σεζόν 2001-02 προωθήθηκε στην πρώτη ομάδα.
Τις πρώτες 2 σεζόν αγωνίζονταν άλλοτε με την ομάδα των νέων και άλλοτε με την ανδρική ομάδα ενώ από το 2002 μόνο στην ανδρική ομάδα [με την οποία κατέκτησε το Πρωτάθλημα Βραζιλίας το 2000, το Κόπα το 2000 και το Καριόκα (πρωτάθλημα του Ρίο ντε Τζανέιρο) το 2003]. Στα 3 χρόνια της παρουσίας του στην Βάσκο είχε συμπαίκτες τους Ρομάριο, Ζουνίνιο Παουλίστα, Λεί Λίμα, Εντμούντο και Ρικάρντο Μπόβιο και ως λογικό επακόλουθο ελάχιστες συμμετοχές (25 εκ των οποίων μόνο οι 11 ως βασικός) ενώ σκόραρε και ένα γκολ.
Αγωνίστηκε μία χρονιά (2003-04) στο Ισραήλ με τη Χάποελ Μπερ Σεβά (29 συμμετοχές, 1 γκολ και μία ασιστ).
Το 2004 μετακόμισε στις Αζόρες και στην Πορτογαλική Σάντα Κλάρα (Liga Vitalis -β΄εθνική Πορτογαλίας) και μέσα σε 3 χρονιές είχε 66 συμμετοχές (40 ως βασικός) ενώ σκόραρε και 9 γκολ.
Από τον Ιούλιο του 2007 αποκτήθηκε από τον Άρη Θεσσαλονίκης και πέτυχε το παρθενικό του γκολ στο ελληνικό πρωτάθλημα στις 11 Νοεμβρίου 2007 κόντρα στο Ατρόμητο Αθηνών.Τη σεζόν 2009/10 αγωνίστηκε στον Λεβαδειακό μετρώντας 5 συμμετοχές.
Υπήρξε διεθνής με την εθνική ομάδα U-20 της Βραζιλίας.
Πηγές