Κυριάκος ΣτρατηλάτηςΠροσωπικές πληροφορίες |
---|
Ημερ. γέννησης | 5 Ιανουαρίου 1988 (1988-01-05) (36 ετών) |
---|
Τόπος γέννησης | Καβάλα |
---|
Ύψος | 1,86 μ. |
---|
Θέση | Τερματοφύλακας |
---|
Πληροφορίες συλλόγου |
---|
Ομάδα | Σπάρτακος Κιτίου |
---|
Νούμερο φανέλας | 86 |
Ο Κυριάκος Στρατηλάτης (γενν. Καβάλα, 5 Ιανουαρίου 1988) είναι Έλληνας επαγγελματίας ποδοσφαιριστής, ο οποίος αγωνίζεται ως τερματοφύλακας για τον Σπάρτακος Κιτίου, που συμμετέχει στο Γ΄ κατηγορία της Κύπρου.
Ο Στρατηλάτης ξεκίνησε την καριέρα του στον Αστέρα Καβάλας, που είναι μια από τις ακαδημίες του Ολυμπιακού Πειραιώς στη Βόρεια Ελλάδα. Το καλοκαίρι του 2005, ο θείος του, ο οποίος ήταν κι αυτός τερματοφύλακας, αποφάσισε να τον πάει στον Άρη Θεσσαλονίκης για δοκιμαστική προπόνηση. Ο σύλλογος είχε υποβιβαστεί στη δεύτερη κατηγορία της Ελλάδας εκείνη τη σεζόν και λόγω οικονομικών δυσκολιών, αναγκάστηκε να στηριχθεί στην ομάδα των Νέων του. Δεδομένου ότι ο Στρατηλάτης ήταν μόλις 17 ετών τότε, ταίριαξε απόλυτα στο concept του Άρη και υπέγραψε συμβόλαιο συνεργασίας, τον Ιούνιο του 2005, ως τρίτος τερματοφύλακας της ομάδας. [1]
Τον Μάιο του 2007, ο Στρατηλάτης κλήθηκε στην Εθνική Ελλάδος Κ-19 για να αγωνισθεί στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα Ποδοσφαίρου Κ-19, στην Αυστρία. Η ομάδα έφτασε στον τελικό του τουρνουά, αφού κέρδισε με 3-2 τη γερμανική ομάδα στους ημιτελικούς. Σημαντικό ρόλο στην εξαιρετική εμφάνιση των Ελλήνων έπαιξε ο Στρατηλάτης. Στον τελικό, ωστόσο, η ελληνική ομάδα νεανίδων ηττήθηκε με 1-0 από τους Ισπανούς.
Τον Ιούλιο του 2008, ο Στρατηλάτης μετακόμισε από τον Άρη Θεσσαλονίκης στον Λεβαδειακό, όπου τελικά πραγματοποίησε το ντεμπούτο του στη Super League 1 στις 29 Νοεμβρίου 2009.
Στατιστικά καριέρας
Διεθνής σταδιοδρομία
Ήταν βασικός σε τέσσερις αγώνες της Εθνικής Νέων, η οποία έφτασε στον τελικό του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος U19 του 2007. Επίσης, έχει αγωνιστεί για την Εθνική Ελπίδων (3 συμμ.).
Παραπομπές
Εξωτερικοί σύνδεσμοι