|
Το λήμμα παραθέτει τις πηγές του αόριστα, χωρίς παραπομπές. Βοηθήστε συνδέοντας το κείμενο με τις πηγές χρησιμοποιώντας παραπομπές, ώστε να είναι επαληθεύσιμο.
Το πρότυπο τοποθετήθηκε χωρίς ημερομηνία. Για τη σημερινή ημερομηνία χρησιμοποιήστε: {{χωρίς παραπομπές|4|08|2024}} |
Ο Γιώργος Σφενδυλάκης (Αθήνα, 12 Δεκεμβρίου 1988) είναι Έλληνας επαγγελματίας πετοσφαιριστής. Έχει ύψος 2,02 μ. και αγωνίζεται στη θέση του κεντρικού.
Καριέρα
Ο Γιώργος Σφενδυλάκης έκανε τα πρώτα του βήματα στο χώρο της πετοσφαίρισης στις ακαδημίες του Ολυμπιακού Πειραιώς στις οποίες βρέθηκε το 2001. Από την ομάδα του Πειραιά αποχώρησε δύο χρόνια μετά, για λογαριασμό της Α.Ε. Νικαίας και ενώ προηγουμένως είχε κατακτήσει με τον Ολυμπιακό δύο πρωταθλήματα ΕΣΠΕΔΑ Εφήβων το 2002 και το 2003.
Τις δυο πρώτες περιόδους αγωνίστηκε στο εφηβικό τμήμα της ομάδας της Νίκαιας. Το 2005 εντάχθηκε στην ανδρική ομάδα στην οποία αγωνίστηκε μέχρι το 2007, όταν και μετεγγράφη στην Α.Ε.Κ..
Ένα χρόνο αργότερα ο Σφενδυλάκης μετεγγράφη στον Μίλωνα Νέας Σμύρνης, και το 2009 μεταπήδησε στον Γ.Σ. Λαμίας.
Στην ομάδα της Λαμίας παρέμεινε για τέσσερα χρόνια, και το 2013 ταξίδεψε στη Σύρο για λογαριασμό του τοπικού Φοίνικα, με τη φανέλα του οποίου αγωνίστηκε τη σεζόν 2013-14.
Το 2014 ο Σφενδυλάκης μετεγγράφη στη Μ.Ε.Ν.Τ., στην οποία αγωνίστηκε μέχρι τον Ιανουάριο του 2015, οπότε επέστρεψε στον Ολυμπιακό, δώδεκα χρόνια μετά την πρώτη του αποχώρηση από το σύλλογο. Στην ομάδα του Πειραιά παρέμεινε μέχρι το Καλοκαίρι του 2016, έτος στο οποίο κατέκτησε το Κύπελλο Ελλάδας, συμμετέχοντας και στον τελικό εκείνης της περιόδου.
Τίτλοι
Πηγές